Jump to content

Celestron Omni Plossl 32mm.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του φόρουμ.

Αγόρασα πρόσφατα ένα haritage 130 και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον προσοφθάλμιο 25mm που το συνοδεύει με ένα Celestron Omni Plossl 32mm ώστε να έχω φωτεινότερο είδωλο με μεγαλύτερη γωνία για εντοπισμό αμυδρών αντικειμένων και ποιοτικότερο - οξύτερο είδωλο. Ο 25mm προσοφθάλμιος που συνοδεύει το τηλεσκόπιο είναι οξύς αλλά μόνο στο κέντρο και έχει και κάποιες χρωματικές εκτροπές. Αξίζει τον κόπο? Τον βρήκα στις 42 λίρες με μεταφορικά από Αγγλία. Ευχαριστώ!

(παράθεση: υπάρχει και ο Vixen NPL 30mm με διαφορά 7 λίρες, μήπως είναι καλύτερος?).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε δεν θα χρειαστείτε έναν προσοφθαλμιο μεγαλύτερης εστίασης αποστασης από 25mm.Νομίζω ότι αν o προσοφθαλμιος δεν σας ικανοποιεί θα φταίει το FOV
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε δεν θα χρειαστείτε έναν προσοφθαλμιο μεγαλύτερης εστίασης αποστασης από 25mm.Νομίζω ότι αν o προσοφθαλμιος δεν σας ικανοποιεί θα φταίει το FOV

(Κατά λάθος)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε να αγοράσετε έναν προσοφθαλμιο με μεγαλύτερο FOV .Όσο για τα αμυδροτερα αντικείμενα Ναι μεν Η φωτεινότητα είναι υψηλότερη αλλά και η μεγέθυνση είναι μικροτερη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη αυτο το ξέχασα αν θέλετε να παρατηρήσετε εικόνες ευρέως πεδιου(Όπως την σύνοδο Δία-Σελήνης που Εγινε προσφατα)θα χρειαστείτε μεγαλύτερες εστιακες αποστασεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, η αλήθεια είναι πως μου αρέσει περισσότερο η παρατήρηση ευρέους πεδίου. Γι αυτό σκέφτηκα κάτι μεταξύ 30-35mm. H εικόνα που δίνουν είναι τεράστια και φωτεινή - σκέτη απόλαυση - σε σχέση με τις σκοτεινές στενές εικόνες των μεγάλων μεγεθύνσεων. Τα περισσότερα αντικείμενα τα έχω εντοπίσει με μικρές αλλά φωτεινές μεγεθύνσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω.Βρήκα όμως έναν Super Plossl 32mm με FOV

52°με 54€ που αντιστοιχούν σε 49 περίπου λίρες Από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης .Θα σας έλεγα να κοιτάξετε και το FOV Η την κόρη εξοδου καθώς οι εστιακες αποστασεις είναι σχεδόν ιδιες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, μιλάμε για το exit pupil που είναι αρκετά μεγάλο σε τέτοιους προσοφθάλμιους. Το συγκεκριμένο το είδα κι εγώ στο πλανητάριο Θεσ/νίκης με FOV

52° αλλά το ίδιο το βρήκα στα 40 ευρώ μαζί με μεταφορικά από Αγγλία. Όχι ότι η διαφορά σε τέτοια ποσά αξίζει την αναμονή, αλλά αν βάλω την βενζίνη να πάω να το πάρω ή τα μεταφορικά, τότε η διαφορά αξίζει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας προτείνω να το αγοράσετε αλλά θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στο Super Plossl 40mm με το οποίο μπορείτε να παρατηρήσετε κάθε ευρύ πεδιο :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι έχω διαβάσει από τα 32mm και πάνω λόγο του περιορισμού του σωλήνα 1.25" δεν αυξάνεται το πεδίο και το exit pupil πέφτει από τα 52 στα 40. Ο μόνος λόγος που χρειάζεται ένα τέτοιο προσοφθάλμιο είναι για φωτογραφική χρήση. Οπότε νομίζω πως με το 32 είμαι οκ. Το θέμα είναι να προτιμήσω το skywatcher ή το celestron.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγάλο δίλλημα αληθεια.Νομίζω θα ήταν καλυτερο να αγοράσετε το

Super Plossl 32mm επειδη ελαχιστοποιει τα χρωματικά σφαλματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου ο 32mm θα σου δίνει μόνο 22Χ μεγέθυνση. Είναι πολύ μικρή θα έλεγα για παρατήρηση. Σχεδόν σαν κιάλια θα είναι. Επίσης θα σου δίνει 6,4mm exit pupil. Πόσο χρονών είσαι? Αν είσαι 40 καλά είναι. Ο δε 40mm σου δίνει 8mm exit pupil που μόνο οι έφηβοι έχουν. Επίσης πόσο μεγαλύτερο πεδίο θες απ τον 25mm που έχεις? Λογικά ο συνδυασμός αυτός θα σου δίνει όλη την Ανδρομέδα με τους δύο συνοδούς της στο πεδίο, κάτι που είναι ήδη εντυπωτικό. Η γνώμη μου είναι να μην πάρεις τίποτε. Η μεγέθυνση που έχεις είναι μικρή, το πεδίο είναι αρκετά μεγάλο, οπότε κοίτα τι θα κάνεις με τις μικρότερες μεγεθύνσεις. Ισως ένας zoom να είναι ότι καλύτερο για το τηλεσκόπιο σου. Αντε κι ένας 2Χ barlow. Αυτά θα τα έχεις και για το επόμενο τηλεσκόπιο σου, ενώ τους πλοσλ δεν νομίζω πως θα τους χρησιμοποιείς. Αν τώρα επιμένεις στην αγορά κάποιν απ τους προσφθάλμιους που πόστρες τότε θα σου έλεγα να πας στο vixen. Νομίζω πως δεν έχω δει ποτέ απ τον skywatcher οπότε δεν έχω γνώμη, αλλά η ποιότητα των προσοφθάλμιων της vixen είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα, κι εφ όσων είναι στην ίδια πάνω κάτω τιμή κλείνω προς τον Ιάπωνα.

Εννοείται πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το τηλεσκόπιο σου και να πας σε κάποιο αστροπάρτι να δοκιμάσεις διάφορα προσοφθάλμια να δεις κι εσύ τι παίζεται. Ετσι θα γλυτώσεις από πολλά περιττά έξοδα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό έχεις δίκιο. Σκέφτομαι να πάω στα Γρεβενά στις 2-4 Αυγούστου που θα γίνει μια εξόρμηση και να δώ από κοντά τι θα μου δώσει ένα άλλο προσοφθάλμιο. Βασικά το 25mm που συνοδεύει το τηλεσκόπιο είναι φθηνή κατασκευή με καθαρό είδωλο μόνο στο κέντρο, αυτό είναι που με χαλάει περισσότερο. Ο 10mm που έχει στο σετ, είναι πολύ καλύτερος σε οξύτητα ακόμα και περιφερικά του ειδώλου, χωρίς μάλιστα χρωματικές εκτροπές. Έχω κι έναν 6mm skywatcher με μεγάλο exit pupil που αγόρασα εξτρά, οπότε εκεί είμαι καλυμμένος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κύριε Παναγιώτη για την κόρη εξοδου,αλλά αν θέλει να παρατηρήσει συνοδούς πλανητων/σεληνης(Όπως πριν λίγες μέρες με τη συνοδο σελήνης και δια)θα αρκεστεί με ένα 25αρι;

 

Με σεβασμό Ανδρεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα ανάλογα πόσο μακρυά είναι τα αντικείμενα. Ο 25mm δίνει 1.92° πεδίο. Χωράει σχεδόν 4 φορές την Σελήνη. Ο δε ζουμ 8/24mm στα 24 δίνει 1.77° πεδίο. Δηλαδή 3.5 φορές τη Σελήνη περίπου. Δεν νομίζω πως το θέμα του φίλου μας είναι το μεγαλύτερο πεδίο όσο η κακή ποιότητα του 25mm που ήδη έχει. Κι εφόσον φίλε Fotoalexandros έχεις 10 και 6mm που σε ικανοποιούν τότε για μένα πάρε τον vixen 25mm. Επαναλαμβάνω δεν έχω δει με αυτά τα προσοφθάλμια. Απλά η vixen είναι απ τις κορυφαίες στον χώρο και πάντα βγάζει καλά προσοφθάλμια. ΑΠ την άλλη εφ όσον θα πάς στο συνέδριο κάνε υπομονή να δεις εκεί με διάφορα προσοφθάλμια να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Εκτός και αν θες να πας στο συνέδριο και να έχεις οπωσδήποτε ένα καλό προσοφθάλμιο στα 25mm να το ευχαριστηθείς. Αυτό εσύ θα το απαντήσεις.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ από μενα ελπίζω να σας ικανοποιήσει ο προσοφθαλμιος που θα αγορασετε(θα βρίσκομαι και εγώ στα Γρεβενά στις 2-4 Αυγουστου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Fotoalexandros αυτό που νομίζεις ότι θα βλέπεις πιο φωτεινά με προσοφθάλμιο μεγαλύτερης εστιακής απόστασης από το 25mm δεν είναι ακριβώς έτσι. Διότι νομίζεις ότι θα φαίνονται πιο φωτεινά τα νεφελωηδει αντικείμενα. (αυτό νόμιζα κι εγώ όταν πείρα το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο και την πάτησα.) Δεν είναι έτσι. Διότι μαζί με το νεφέλωμα θα αυξηθεί και το φώς από το φόντο του ουρανού με αποτέλεσμα η εικόνα να μην έχει κοντράστ και να μην το βλέπεις φωτεινότερο! Για αυτό αφού θα πάς Γρεβενά κάνε υπομονή και δες με φακούς που θα σου δώσουν εκεί επί τόπου διάφοροι φίλοι μας και αποφασίζεις τι φακό θέλεις να πάρεις.

Γενικώς πάντως επειδή έχω κι εγώ F5 τον 25mm τον βάζω πολύ σπάνια και σε πάρα πολύ σκοτεινό ουρανό από την φωτορύπανση. Ακόμα και σε κατασκότεινο ουρανό μόλις και μετά βίας τον αντέχω διότι το φόντο του ουρανού παραμένει φωτεινό και αυτό με χαλάει. Συνήθως τον χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με κάποιο φίλτρο φωτορύπανσης. Παντός για εικόνες ευρέως πεδίου προτιμώ έναν Υπερίωνα 21mm που μου δίνει λήγω μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τον 25mm και σκοτεινιάζει το φόντο του ουρανού πιο πολύ. Και αυτόν μόνο σε πολύ σκοτεινό ουρανό. Γενικώς τα F5 σκοτεινιάζουν το φόντο του ουρανού υποφερτά από τα 12,5mm και κάτω. Τον 25mm τον χρησιμοποιώ πάντα σε συνδυασμό με Barlow 2X. Φτιάχνει πάρα πολύ και το πεδίο του φακού. Δεν αλλοιώνονται τα άστρα στην άκρη του.

Πριν να πάς Γρεβενά, Barlow 2X αν δεν έχεις, θα σε συμβούλευα να πάρεις κι όχι προσοφθάλμιο. Θα τον κρατήσεις για όλη σου την ζωή!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης