Jump to content

star atlas με deep sky αντικειμενα(pocket)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δίκιο. Δεν είχα πειράξει ποτέ αυτή την τιμή. Μόνο την ηλικία μου έβαζα. Δεν ξέρω τι να σου πω. Κάποιος που να ξέρει ρε παιδιά?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, στο tablet με skysafari pro με αστέρια μέχρι 15 mag, σαφώς από το 16" τηλεσκόπιο φαίνονται περισσότερα από σκοτεινό ουρανό. Εύκολη η ταυτοποίηση αλλά σε περιπτώσεις με δύσκολους στόχους θα ήθελα να φαίνονται κι άλλα αστέρια. Ιδανικά σίγουρα μέχρι 16 -16.5 mag.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσα ξέρω, αυτή είναι η απόδειξη των τύπων για το μέγιστο φαινόμενο μέγεθος αστέρα μέσα από τηλεσκόπιο:

 

Η φαινόμενη λαμπρότητα ορίζεται ως το πηλίκο της φωτεινότητας (luminosity) προς το γινόμενο 4πr^2 (δηλ. F_r = L/4πr^2), όπου r είναι η απόσταση του παρατηρητή από το αντικείμενο (π.χ. το αστέρι).

 

Επειδή η φαινομενική λαμπρότητα είναι συνάρτηση μόνο της φωτεινότητας (η οποία είναι απόλυτο (όχι σχετικό) μέγεθος) και της απόστασης (F_r(L,r)), δε νομίζω ότι είναι απολύτως σωστό να λες "l: η φαινόμενη λαμπρότητα ενός αστέρα, όπως φαίνεται από το τηλεσκόπιο", καθώς δεν υπάρχει κάποια παράμετρος τηλεσκοπίου (π.χ. διάμετρος) που να επηρεάζει το αποτέλεσμα της συνάρτησης της φαινόμενης λαμπρότητας.

 

Ο τύπος P = l*Aperture_telescope ποιος είναι/από πού προέκυψε; Εφόσον περιέχει τη γεωμετρική επιφάνεια του κατόπτρου/φακού, το l θα πρέπει επίσης να είναι συνάρτηση της συλλεκτικής επιφάνειας αλλιώς η "ισχύς που συγκεντρώνει το τηλεσκόπιο" (ό,τι κι αν συμαίνει αυτό (λαμβανόμενη ενέργεια ανά μονάδα χρόνου..;)) δεν θα είναι σταθερά (όπως γράφεις P = P'), οπότε κάτι δε μου ακούγεται καλά.

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις πιθανές λύσεις αν και βρήκα την απάντηση :cheesy: :cheesy: :cheesy:. Αν αλλάξετε την διάμετρο της κόρης του ματιού σας θα πρέπει να αλλαξετε και το Nelm για να βγαινει σωστό το αποτέλεσμα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα,ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,ηδη εκανα παρατηρηση με tablet μεσω του sky safari,με αναμεικτες εντυπωσεις,σιγουρα σου λυνει τα χερια στον εντοπισμο ενος αντικειμενου,ομως μου φανηκε αρκετα δυσχρηστο σε σχεση με ενα pocket μεγεθους star ατλαντα,μου φανηκε δυσχρηστο γιατι αν βρισκεσαι στο βουνο που να ακομπησεις το ταμπλετ και θα πρεπει να το κρατας συνεχως με κινδυνο να σου πεσει,ενω ο χαρτης σε συνδυασμο με φακο κοκκινου φωτος ειναι πιο ευκολο να τα εχεις πανω σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να το δέσεις με ιμάντες (βάζοντάς το σε θήκη) στο σωλήνα του τηλεσκοπίου,κοντά στον ερευνητή!Αυτό θα σου λύσει τα χέρια!Είναι πολύ πρακτικό!

Ή να το τοποθετήσεις πάνω σου,γύρω από την μέση σου!

Υπάρχουν ειδικές θήκες που το προφυλάσσουν από την υγρασία,φτάνει να μην υπερθερμαίνεται όταν δουλεύει,και μέσα σε τέτοια θήκη ή και απλή,το προσαρμόζεις είτε στο τηλεσκόπιο είτε πάνω σου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, στο tablet με skysafari pro με αστέρια μέχρι 15 mag, σαφώς από το 16" τηλεσκόπιο φαίνονται περισσότερα από σκοτεινό ουρανό. Εύκολη η ταυτοποίηση αλλά σε περιπτώσεις με δύσκολους στόχους θα ήθελα να φαίνονται κι άλλα αστέρια. Ιδανικά σίγουρα μέχρι 16 -16.5 mag.

Στο Stellarium μπορείς να επιλέξεις αντικείμενα μέχρι mag=+17.95 !!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν Κωνσταντίνε21 καλώς ξανά όρισες στο Astro vox και από εμένα.

Εν τέλει το βολικότερο είναι όπως μάθει κανείς.

Εγώ κάνω το εξής. Χρησιμοποιώ κατά βούληση και τα δύο. Τους μεν άσπρους χάρτες μαύρα άστρα, εκτυπωμένους. Αυτό με βοηθά περισσότερο στα μακρινά πλάνα του ουρανού. Το μέγεθος είναι φωτοτυπίες Α4. Στα κοντινά χρησιμοποιώ μαύρο φόντο άσπρα άστρα και χρησιμοποιώ το λαπτοπ. Μπορώ να κάνω τεράστιο ζουμ και να βλέπω πολύ καλά την περιοχή που είναι ο στόχος. Λόγω μεγάλης πρεσβυωπίας πριν να πάρω λαπτοπ φόραγα διπλά γυαλιά και κρατούσα μεγεθυντικό φακό και τον κόκκινο φακό στα δόντια. Ήταν κόλαση. Εδώ πρέπει να σου πω ότι έφτιαξα ιδικό φίλτρο από κόκκινη ζελατίνα η οποία προσαρμόζει στην οθόνη. Κάνει τόσο καλή δουλειά, που αν ρυθμίσω την οθόνη στο ελάχιστο του φωτισμού, μου πέφτει σκοτεινή.

Το πρόβλημα, του που βρίσκεται το λάπτοπ, το έλυσα με τον εξής τρόπο. Τόσο αυτό όσο και το βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια και το ντοσιέ με τους χάρτες και τόσα άλλα τα έχω μέσα στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου μου. Κάνω παρατήρηση πάντοτε με αυτό, αφού πρέπει πάντα να φεύγω από το σπίτι για να βρω κάπως πιο σκοτεινό ουρανό. Το παρκάρω στα δύο μέτρα από το σετ απ και έχω την πόρτα του πορτμπαγκάζ ανοιχτή.

Επί την ευκαιρία σου στέλνω και ένα φύλλο από τους χάρτες μου. Την άσπρη έκδοση βγάλε την φωτοτυπία. Την μαύρη απλώς φόρτωσε την στο τάμπλετ ή ότι άλλο με οθόνη χρησιμοποιείς.

1334870596_(8-9)9882_988369.thumb.jpg.df92d79f191fd344de9d893b08b1a8cf.jpg

38664433_(8-9)9882_988369.thumb.jpg.0f732b703508266589c68cf0eac895ad.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιρετε,ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα αλλα και για τη βοηθεια oπως και για τους χαρτες,ισως τελικα η θηκη πανω μου η στο τηλκεσκοπιο η το παρκαρω το αυτοκινητο διπλα μου να βοηθησει στην χρηση του ταμπλετ που σιγουρα μου φανηκε πιο ευκολo στον εντοπισμο κυριως deep sky objects.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης