Jump to content

Ευρυγώνιοι 15mm & 40mm Κινέζικοι plossel.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα ναι μεν η "διαδικασία" ήταν ευχάριστη,αλλά πήρε αρκετό χρόνο κυρίως στο να εκπαιδεύσω-το κατά δύναμιν-τον εαυτό μου να περιορίσει τον υποκειμενισμό!Για άλλους αυτό μπορεί να είναι πιο εύκολο!Η εμπειρία όμως μου έδειξε ότι πολλοί δεν προβληματίζονται και πολύ με όλα αυτά...

Όταν διαπίστωσα πόσο αλλοιώνουμε με τη βιασύνη μας,το εγώ μας,τα συναισθήματά μας,και τα παιχνίδια του εγκεφάλου,την αντίληψη που έχουμε για οπτικές αποδόσεις....τότε εφάρμοσα πιο αυστηρή και μεθοδική διαδικασία,για να μην βλέπω διάφορα...

Αυτό το επισημαίνω για όλους μας:υπάρχει τρόπος να περιοριστεί ο υποκειμενισμός,αλλά θέλει θέληση και αρκετή δουλειά!

Για να μην πω ότι και σε άλλα θέματα,χρειάζεται ακόμα πιο πολύ πειθαρχία συναισθημάτων και αρχικών εντυπώσεων,ώστε να μπαίνουμε στο βάθος των πραγμάτων,πριν αξιολογήσουμε λάθος πχ.σύντροφο... ](*,)

Αυτό το τελευταίο μπορεί να πάρει και 30 χρόνια...αν δεν το προσέξει κανείς από την αρχή!

Δεν είναι λοιπόν όλα αυτά που λέω τραβηγμένα και φοβερά...Η ζωή σε μαθαίνει,αν ενδιαφερθείς να μάθεις,να προσέχεις στις αξιολογήσεις πάσης φύσεως... #-o

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok νόμιζα πως για κάποιο λόγο είπα κάτι που σε πείραξε. Τέλος καλό όλα καλά. Να συμφωνήσουμε λοιπόν πως απλά διαφωνούμε. Ίσως εμένα να μου πήρε λιγότερο χρόνο για να κατακτήσω κάποια πράγματα και γι αυτό να μην μπορώ να δεχτώ πως χρειάζεται τόσο πολύ κόπος. Ισως απλά να είμαι στην κατηγορία που περιγράφεις "χονδρικές εκτιμήσεις βασικών χαρακτηριστικών και οπτικών ατελειών!!!Αυτά μπορούν να γίνουν και σε μια βραδιά,από πολλούς!"
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη-και όσοι ενδιαφέρονται για το θέμα-το θέμα απόκτησης γ ν ώ σ ε ω ν στην αξιολόγηση οπτικών δεν είναι δύσκολο,ιδιαίτερα αν έχεις και κάποια προηγούμενη γνώση και εμπειρία!

Η ε ξ ά σ κ η σ η στην απλή παρατήρηση-θέαση επίσης χρειάζεται κάποιο χρόνο,αλλά και αυτό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο!

Στην παρατηρησιακή αστρονομία όμως,το να μάθεις να Παρατηρείς και όχι απλώς να βλέπεις (να κάνεις δηλ. εύρεση και θέαση στόχων...) αυτό ναι,είναι ι δ ι α ί τ ε ρ ο!

Χρειάζεται να έχεις την επιθυμία να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερη "πληροφορία" από τον στόχο σου,αλλά και να αλληλεπιδράσεις με αυτόν,να τον "κοινωνήσεις" που είναι μια σχεδόν ερωτική πράξη!

Όταν παρατηρείς καθισμένος και απορροφημένος χωρίς περισπάσεις στον στόχο σου,βάζοντας όλο σου το είναι διανοητικό και συναισθηματικό,τότε αρχίζεις να Παρατηρείς...

Στην αξιολόγηση οπτικών όμως όταν βλέπω με τα μάτια(=>εγκέφαλο),αν αποφασίσω να είμαι προσεκτικός και δίκαιος,ώστε να είναι σωστή η εκτίμησή μου,και όχι μια χοντρική διαπίστωση εύκολα ορατών ατελειών (που και αυτό χρειάζεται να γίνει σε πρώτη φάση),διαπιστώνω με την επανάληψη των παρατηρήσεων-μετρήσεων που κάνω ότι μου ξεφεύγουν δεδομένα!

Εδώ αρχίζει η περιπέτεια...κατανοώ ότι αυτό που θα δω την επόμενη φορά,ίσως το αναθεωρήσω και αυτό επειδή

(Α)

1)δεν πρόσεξα αρκετά,δεν διέθεσα αρκετό χρόνο,και προσοχή σε βαθμό προσήλωσης

2)δεν επανέλαβα πολλές φορές τις "μετρήσεις"

3)άλλαξε η διαύγεια και το seeing,και θέλω πολλές ατμοσφαιρικές καταστάσεις για να επανεκτιμήσω την πραγματική απόδοση,γιατί η μέτρια ατμόσφαιρα μου αλλοιώνει δεδομένα....

4)συγχέω το χρωματικό σφάλμα με το παρόμοιο αποτέλεσμα της ατμοσφαιρικής διασποράς (atmospheric dispersion),και νομίζω ότι είναι του φακού,ενώ είναι της ατμόσφαιρας

(Β)

5)είμαι συναισθηματικά φορτισμένος θετικά ή αρνητικά για διάφορους λόγους

6)προκατειλημμένος για την απόδοση του οπτικού

7)χαρούμενος επειδή μόλις το αγόρασα

8 )είναι δικό μου,άρα είναι καλό (....!)

9)έχω αρκετό εγωϊσμό,ιδιαίτερα αν νομίζω ότι καταλαβαίνω εύκολα επειδή έχω ευφυΐα,γνώσεις και εμπειρία και βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα για τα οποία είμαι και βέβαιος(κανόνας για την ελληνική ψυχοσύνθεση-είμαστε όλοι ειδικοί...)

10)είμαι βιαστικός γενικώς,δεν έχω αρκετή υπομονή και προσηλωμένη προσοχή...

(Γ) --το μη εύκολα αντιληπτό--

11)Στην παρατήρηση ο εγκέφαλος,πέρα όλων των παραπάνω δυσκολιών,αντιμετωπίζει και το θέμα της επεξεργασίας της εικόνας!

Όταν είναι άπειρος και κυρίως ανεκπαίδευτος,εύκολα κάνει τα δικά του...Ανάλογα με την προσοχή που θα δώσω,μου αλλάζει την σημασία κάποιων οπτικών ατελειών,πχ.με ενοχλεί το χρωματικό σφάλμα,η κόμη κλπ.αυτόματα αυτή η δυσαρέσκεια οδηγεί τον εγκέφαλο να μ ε ι ώ σ ε ι την προσοχή που δίνω σε αυτό!

Το παραβλέπω σχεδόν υποσυνείδητα σε κάποιο βαθμό,γιατί με ενοχλεί,δεν το θέλω,το απωθώ!

Έτσι άθελά μου το υποβαθμίζω!Λέω εγώ θα βλέπω τον στόχο μου στο κέντρο,και όχι στις άκρες,δεν με νοιάζει τί γίνεται εκεί...

Αυτό που κάνω αυτόματα σαν αρχάριος (διαφέρει σε κάθε άνθρωπο ο βαθμός της υποτίμησης) πρέπει να το αλλάξω,να μάθω να βλέπω όλη την εικόνα χωρίς υποβαθμίσεις και εκπτώσεις!

Πόσο χρωματικό σφάλμα και άλλες οπτικές ατέλειες βλέπω?Πού αρχίζουν?Πόσο έντονα είναι?Τί ποσοστό της εικόνας καταλαμβάνουν?Είμαι σίγουρος για αυτά που διαπιστώνω?Επαναλαμβάνω πολλές φορές για να σιγουρευτώ,και με διαφορετικές ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Για να αντιμετωπιστεί η "φυσική" υποτίμηση των ατελειών,λόγω υποσυνείδητης δυσφορίας και απώθησης,χρειάζεται συνειδητοποίηση και εξάσκηση!

Αυτό θα πάρει κάποιον χρόνο,διαφορετικό σε κάθε άνθρωπο!

Άνθρωποι με έντονο συναισθηματισμό θα δυσκολευτούν περισσότερο...

Τα συναισθήματα δύσκολα χαλιναγωγούνται και μπαίνουν στην υπηρεσία της λογικής!

Εδώ είναι η δυσκολία,που για να την παλέψω,πρέπει να την κατανοήσω πρώτα,να καταλάβω πόσο σημαντική είναι!

Αν είμαι χαλαρός,δεν θα σκοτιστώ και πολύ,αλλά θα πλανάμαι από τον απαίδευτο εγκέφαλο που παίζει παιχνίδια!

Αυτά σε γενικές γραμμές χρειάζεται να κάνει ο αξιολογητής ως προσεκτικός παρατηρητής...και άλλα που ίσως μου έχουν ξεφύγει,γιατί δεν είμαι ειδικός σε τίποτα,ούτε βέβαια στην ψυχολογία,απλώς λέω αυτά που διαπίστωσα εγώ.

Για μένα όλα με δυσκόλεψαν να τα κάνω σε ικανό βαθμό,ώστε να είμαι σίγουρος και στο μέλλον για τις εκτιμήσεις που έκανα.Για όλα χρειάστηκα αρκετό χρόνο,αρκετούς μ ή ν ε ς κυρίως για να εξασκηθώ αρκετά.Αλλά κάποια χρόνια για να σιγουρευτώ ότι δεν έτρεφα αυταπάτες!Εκτός από το (Β)-10,γιατί διέθετα αρκετή προσοχή,προσήλωση και υπομονή.

Από την μακροχρόνια εμπειρία μου με την φωτογραφία,κατάλαβα ότι οι γρήγορες ματιές δίνουν "ρηχές νοήματος" εικόνες,έμαθα να παρατηρώ τον κόσμο γύρω μου και να ανακαλύπτω "θέματα" εκεί που πριν δ ε ν τα έβλεπα...Για να πετύχω στην φωτογραφία στιγμιοτύπου έμαθα να παρατηρώ πιο προσεκτικά,να μαζεύω πολύ πληροφορία σε ελάχιστο χρόνο,και έτσι να "ακολουθώ" την ακολουθία γεγονότων και να πατάω το κουμπί την κατάλληλη στιγμή.Αυτό χρειάζεται εκπαίδευση του εγκεφάλου,να μάθει να επεξεργάζεται δεδομένα με ιδιαίτερη προσοχή και ταχύτητα,δ ε ν μπορούσα να το κάνω πριν!

Έτσι από την φωτογραφία έμαθα,αλλά και από διαβάσματα και την όλη εμπειρία,ότι ο εγκέφαλος ε κ π α ι δ ε ύ ε τ α ι να Παρατηρεί,το να βλέπει-να κάνει θέαση,είναι εύκολο!

Η αστρονομία το έκανε επίσης ξεκάθαρο!Η ανάγκη σωστής και σε βάθος αξιολόγησης οπτικών (για προσωπικούς λόγους),ακόμα πιο ξεκάθαρο και απαραίτητο!

Όλα αυτά δεν είναι κάτι δύσκολο,αν επιθυμεί κάποιος να το κάνει!Είναι ευχάριστη ενασχόληση,ενδιαφέρουσα και γίνεται από ένα σημείο και μετά αυτόματα!

Ο εγκέφαλος λοιπόν εκπαιδεύεται ευχάριστα και εύκολα,αν κάποιος το θέλει!

Χρειάζεται όμως τον χρόνο του,ιδιαίτερα ο περιορισμός του συναισθηματικού στοιχείου!Αυτό θα δυσκολέψει με διαφορετικό τρόπο τον καθέναν...

Αλλά αξίζει τον κόπο!

Ελπίζω τώρα Παναγιώτη,που περιέγραψα την δική μου περιπέτεια,να τα ξεκαθάρισα καλύτερα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ Κώστα για να λέμε την αλήθεια δεν ενδιαφέρομαι για το θέμα. Εχω κάνει τα δικά μου εξαντλητικά τεστ προσοφθαλμίων πριν πολλά χρόνια όταν έπρεπε να συγκεντρώσω τον εξοπλισμό μου, και αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Ολα έχουν τομείς που αριστεύουν και τομείς που υστερούν. Δεν υπάρχει τέλειο προσοφθάλμιο, αλλά συμβιβασμοί που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες. Και είμαι σίγουρος για την αντικειμενικότητα μου γιατί στο τέλος έμεινα με τα προσοφθάλμια που συμπαθούσα λιγότερο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω Παναγιώτη!Εγώ πάλι έχω την επιθυμία και την περιέργεια να ψάχνω τα πράγματα σε βάθος και διεξοδικά.Αυτό μου έκανε πολύ καλό σε όλους τους τομείς της ζωής μου!

Αυτά που ανέφερα παραπάνω σαν προϋποθέσεις για μια συστηματική και μεθοδική έρευνα,έχουν σε απλή μορφή μια επιστημονική νοοτροπία:προσεκτική έρευνα,παρατήρηση,πείραμα,επανάληψη πολλές φορές για εξασφάλιση των αποτελεσμάτων,και ανοιχτό παράθυρο για αναθεωρήσεις.

Βέβαια για να κάνεις μια ασφαλή έρευνα για τους φακούς που τελικά θα σου είναι επαρκείς και να είσαι ευχαριστημένος,ίσως δεν χρειάζεται τόσο ενδελεχή έρευνα.

Όμως όταν θέλεις να τεστάρεις το οπτικό στα όριά του,να εξαντλήσεις την αξιολόγηση για τις δυνατότητές του,ειδικά στο θέμα της οξύτητας που θεωρώ και πιο δύσκολο,στο να βγάλεις ένα τελικό συμπέρασμα,χρειάζονται όλα τα παραπάνω,και ο χρόνος για το κυνήγι της άψογης ατμόσφαιρας,για να φανούν και οι μικρότερες διαφορές!

Για μένα ήταν πολύτιμη εμπειρία!Το κίνητρο ήταν,εκτός από την έμφυτη "επιστημονική" περιέργεια,να δω επιτέλους την πολυπόθητη διαφορά στην οξύτητα κλπ.οπτικά χαρακτηριστικά μεταξύ του θρυλικού Baader Genuine Ortho 5mm,και του ταπεινού Celestron plossl 6mm,όπως και του βαρέων βαρών Televue Powermate 2.5x και του ταπεινού Celestron barlow 2x....

Στο θέμα οξύτητα και κοντράστ το αποτέλεσμα είναι ισόπαλο!!Απειροελάχιστη διαφορά(το βλέπω-δεν το βλέπω) σε 2-3 περιπτώσεις στα 8 χρόνια που τους έχω ταράξει σε εξαντλητικά τέστ!!

Για να ξεκαθαρίσω με τηλεσκόπιο SW dob 10",έγιναν τα τέστ.

Και προκατειλημμένος υπέρ των "ιερών τεράτων"...

Κάπως έτσι κατάλαβα πολλά για τις αξιολογήσεις και τις προσωπικές εκτιμήσεις που άκουγα,και έμαθα να μην πιστεύω πια και πολύ τους μύθους για εξωτικές αποδόσεις,που κοστίζουν ένα σωρό λεφτά...

Γλύτωσα αρκετά χρήματα από την αντικατάσταση των plossl με ορθοσκοπικούς,που αν δεν έκανα όλα αυτά τα τέστ,θα έκανα τη γκάφα να αγοράσω(.....)

Παρεπιπτόντως οι Celestron plossl στο βαλιτσάκι είναι ισοδύναμοι σε οξύτητα και κοντράστ αλλά σαφώς καλύτεροι από τους ορθοσκοπικούς (έχει γίνει και τέστ με τον BGO 6mm),σε όλα τα άλλα οπτικά χαρακτηριστικά: διορθωμένο πεδίο μέχρι τα άκρα χωρίς χρωματικά σφάλματα,κόμη και θολώματα,μηδενική χρωματική αλλοίωση,μεγαλύτερο eye-relief και πεδίο!

Για αυτό και τους συνιστώ για την οπτική τους ποιότητα σαν άριστα οπτικά και όχι σαν μέτριους φακούς,για να αρχίσει κάποιος!

Αλλά οι προκαταλήψεις έχουν το συγκεκριμένο κιτ στο περιθώριο...

Εντάξει το μικρό eye-relief είναι για πολλούς πρόβλημα,που δεν το αντέχουν για πολύ!Αυτό είναι και το μόνο μειονέκτημα!

Όλη λοιπόν αυτή η σχολαστική,μεθοδική με "επιστημονική" νοοτροπία αξιολόγηση μου έκανε πολύ καλό και όχι μόνο στην τσέπη μου!

Δυστυχώς στα αστρονομικά οπτικά,δεν έχω δει ακόμα εργαστηριακές μετρήσεις αποτυπωμένες σε διαγράμματα,όπως γίνεται στους φωτογραφικούς φακούς!

Εκεί αν ξέρεις να διαβάζεις διαγράμματα,έχεις μια ασφαλή εικόνα για την απόδοση του φακού!Και αγοράζεις με σχετική σιγουριά!

Και στον χώρο της φωτογραφίας θα ακούσεις από σοβαρούς ερασιτέχνες και επαγγελματίες αξιολογήσεις του τύπου "ο φακός έχει καλό γράψιμο,οξύτητα,κοντράστ,πλαστικότητα κλπ".Αλλά η αλήθεια αποκαλύπτεται πιο αντικειμενικά με τις μετρήσεις και τα διαγράμματα!

Στο χόμπυ μας η δουλειά γίνεται με το "μάτι"...

Για μένα ήταν ειλικρινά μια χρήσιμη εμπειρία,να αναπτύξω όλες αυτές τις σκέψεις!

Ελπίζω να ενδιαφερθούν κάποια νέα μέλη του φόρουμ να κάνουν σωστές αξιολογήσεις,με μέθοδο και σύστημα!Όπως οι αξιολογήσεις κιαλιών του Ντίνου Μακρόπουλου παλαιότερα!

Μάλιστα τώρα βλέπω πολλά μέλη να αγοράζουν πολύ φθηνούς φακούς από Κίνα κυρίως μέσω ebay,αλλά θα ήταν χρήσιμο να μάθουν να κάνουν σωστές και ολοκληρωμένες αξιολογήσεις,για να βοηθήσουν στην αγορά φακών που δεν γνωρίζουμε,όσους δυσκολεύονται οικονομικά-και είναι πολλοί-να αποκτήσουν τους αρκετά ακριβότερους φακούς που αποκτήσαμε οι παλαιότεροι.

Αυτό ήταν ένα κίνητρο επιπλέον να γράψω όλα τα παραπάνω πόστ!

Μακάρι να βρεθούν νέα μέλη με όρεξη να προσφέρουν γνώση και εμπειρία στους υπόλοιπους!

Ευχαριστώ για την ανάγνωση των πόστ Παναγιώτη,και όλους όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάζουν εκτενή πόστ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αν έχεις κάνει τις δοκιμές με dob τότε θα σε συμβούλευα να τις επαναλάβεις όταν θα αποκτήσεις αστροστάτη.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Παναγιώτη συμφωνώ ότι ένας αξιόπιστος αστροστάτης θα κάνει την παρατήρηση πιο ξεκούραστη και πιο αποδοτική!Αλλά έχω το SW Dob 10"(ενιαίου σωλήνα,όχι truss),και η μόνη αξιόπιστη στήριξη είναι η EQ8....όπως γνωρίζεις πανάκριβη! #-o

Οπότε αν θελήσω να έχω auto-tracking θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε ισημερινή πλατφόρμα,αλλά δεν ξέρω την αξιοπιστία τους όσο αφορά τις ροπές και κυρίως τις τριβές...Αν ακούω έστω και αδιόρατα τριξίματα,τότε και η παραμικρή ταλάντωση που θα επιφέρει,θα μειώνει αντίστοιχα και την οξύτητα της εικόνας!

Δεν έχω κανένα θέμα με το χειροκίνητο tracking...έχω πολύ υπομονή και επιμονή,το κάνω με τεχνική και παρατηρώ χωρίς να ακουμπάω το τηλεσκόπιο,άρα όσο παρατηρώ το τηλεσκόπιο είναι τελείως σταθερό και ακίνητο,και δεν έχω πρόβλημα να διορθώνω στην στόχευση και στις μεγάλες μεγεθύνσεις,ακόμα και αν παρατηρώ συνέχεια για 3 ώρες...Οπότε ό,τι έχω τεστάρει,έχει γίνει εκατοντάδες φορές με τελείως ακούνητο το τηλεσκόπιο,και σε διάρκεια 8χρόνων και με πολύ καλές συνθήκες ατμοσφαιρικές!

Όταν παρατηρώ,γίνομαι ένα με το τηλεσκόπιο,χωρίς να το ακουμπάω.

Αν μια στήριξη έχει ροπές και τριβές και ακούσω και το παραμικρό τρίξιμο,ή ζόρισμα,για την διενέργεια τ έ σ τ μου είναι άχρηστη!!

Άλλο το να έχεις κεντραρισμένο θέμα και να παρατηρείς συνέχεια,δηλ.περισσότερο χρόνο αλλά με μικρο-ταλαντώσεις και άλλο το να κάνεις υπομονετικό και άνετο-για μένα-χειροκίνητο tracking,αλλά με εξασφαλισμένο 100% ακούνητο τηλεσκόπιο!

Εγώ κατηγορηματικά προτιμώ το δεύτερο όταν πρόκειται να κάνω τέστ οξύτητας!!

Η μέτρηση της οξύτητας θα είναι πιο αξιόπιστη στην δεύτερη περίπτωση,για μένα που έχω τελειοποιήσει τη χειροκίνητη.

Δεν το συζητώ λοιπόν στο θέμα των τέστ με ποιόν τρόπο θα γίνουν,γιατί έχω ακούσει για τις ισημερινές πλατφόρμες ότι έχουν έστω και ένα αδιόρατο τριξιματάκι!Αν αληθεύει,τότε απορρίπτονται για τεστ οξύτητας φακών!!

Για γενική παρατήρηση όμως ναι,φυσικά θα είναι πιο άνετη με auto-tracking!!!

Επειδή χρησιμοποιείς ισημερινή,πες μου τί ακριβώς συμβαίνει,θα σε ακούσω με ενδιαφέρον!

Φιλικά Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα με το θέμα της ισημερινής που λες ότι η το 10ιντσο θέλει την EQ8 νομίζω ότι υπερβάλεις. Εγώ πάντως στην ΕQ6 θα έβαζα με κλειστά μάτια το 10ιντσο σου. Αυτό σου το λέω από την δική μου προσωπική εμπειρία. Πρώτον, διότι στις εξορμήσεις που έχουμε κάνει κι έτυχε να έχει αέρα, κι ενώ υπήρχαν και Dob 10ιντσα καταλήξαμε να κάνουμε παρατήρηση με το δικό μου στην EQ5. Διότι παρά του τι λένε και γράφουν για την ΕQ5, αποδείχτηκε στο πεδίο παρατήρησης, πολύ πιο σταθερή στον αέρα κι από τα 8ιντσα κι από τα 10ιντσα DOB που λένε και γράφουν ότι είναι. Πρόσεξε, διότι ότι έχει γίνει με τις αξιολογήσεις με τα πανάκριβα προσοφθάλμια, το ίδιο έχει γίνει και με τις ισημερινές. Αυτές τις έχουν θάψει για τα καλά. Όμως δεν σταματώ εδώ. Υπάρχει και δεύτερο σημαντικότερο. Την EQ6 την χρησιμοποίησα πάνω από ένα χρόνο. Ήταν ενός φίλου μου που μου την είχε αφήσει. Η στήριξη με το σετ απ της φωτογραφίας ήταν βράχος. Ναι είναι το 8ιντσο κι όχι το 10ιντσο, όμως επάνω του έχει το ED80 προσαρμοσμένο με αυτήν την ξύλινη κατασκευή με αποτέλεσμα και το βάρος και κυρίως οι ροπές που δημιουργεί στην στήριξη να είναι πολλαπλάσιες από ότι θα ήταν αν έβαζα ένα 10ιντσο μόνο του. Βράχος όμως! Καταλαβαίνεις; Και αυτό βεβαίως διαπιστωμένο μέσα από το προσοφθάλμιο με το φωτεινό σταυρόνημα, στο πόσο άνετα έκανα την οδήγηση στην αστροφωτογραφία. (Εγώ την οδήγηση την κάνω έτσι.) Υπάρχει και τρίτο. Αυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει όπως την EQ6 με το παραπάνω σετ απ. Έχει τύχη απλώς να δω με 10ιντσο επάνω σε EQ6. Βράχος σε σχέση από ότι με το ίδιο τηλεσκόπιο επάνω στην βάση DOB της SW. Εν ολίγης το τηλεσκόπιο σου επάνω στην EQ6 είναι πιο στέρεο και σταθερό οπ’ ότι επάνω στην βάση από νοβοπάν της SW. Αυτό αποτελεί μία πραγματικότητα πέρα για πέρα υλική όπως το γεγονός του ότι για να πάρεις μία EQ6 ξεκινάς από 1500 ευρώ και φτάνεις μέχρι 2000. Ανάλογα το τι μοντέλο EQ6 θέλεις, ενώ την βάση του DOB σου την δίνουν δωρεάν με την αγορά του συγκεκριμένου σωλήνα. Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς περιμένεις από μία ισημερινή στήριξη και θέλεις την EQ8. Για αστροφωτογραφία; Ακόμα κι αυτό συζητήσιμο είναι.

Εγώ πάντως αν τα είχα, τα έδινα ευχαρίστως για ένα σετ απ 10ιντσο νευτώνειο επάνω στην EQ6.

729219281_IMG_5300.thumb.jpg.9359a8cf1e3e79e60a357f85cdfafb32.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιάννη ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου!Εκτιμώ τις απόψεις σου και αυτά που γράφεις!

Να ξεκαθαρίσω όμως κάποια πράγματα:

1)Γνωρίζω μόνο βάσεις τύπου dob ,και AZ1,AZ3!

Ισημερινές βάσεις και πλατφόρμες δεν γνωρίζω!Αλλά με συμβούλεψαν άνθρωποι που γνωρίζουν καλά το θέμα,ασχολούμενοι με αστροφωτογραφία (και με μεγάλη επιτυχία) και έχω ελέγξει ότι το επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας τους είναι πολύ υψηλό!

Άρα αν υπάρχει υπερβολή σε αυτά που είπα,υπερβάλλουν αυτοί!

Δεν είναι άποψη εμπειρίας μου λοιπόν αυτό που έγραψα για την EQ8,αλλά γνώσεων και εμπειρίας άλλων!Μου εξήγησαν μάλιστα και το γιατί:

2)Με τον σωλήνα 254/1200 που έχω,πάνω σε οποιαδήποτε NEQ6,EQ6,κλπ.δημιουργούνται ροπές και άρα ταλαντώσεις,ακόμα και αν ζυγίσεις τον σωλήνα τέλεια,και άρα θόλωμα έστω και πολύ μικρό της εικόνας!

Αυτό κάνει το setup απαγορευτικό για αστροφωτογραφία,εκτός απο μικρούς χρόνους έκθεσης και με το τηλεσκόπιο άψογα ζυγισμένο πάνω του!

Κάποιο μέλος φωτογραφίζει με μικρούς χρόνους με αυτό το setup,αλλά και αυτός μου είπε ότι για κανονική αστροφωτογραφία είναι ακατάλληλες αυτές οι βάσεις για τον συγκεκριμένο σωλήνα!

Για απλή παρατήρηση όμως δεν έχω αντίρρηση ότι μπορεί να είναι καλή λύση!

Αλλά για τέστ όπως αυτά που περιέγραψα στα προηγούμενα πόστ μου,αλλά και για παρατήρηση μεγάλων μεγεθύνσεων,όπου εξωθούνται τηλεσκόπιο,βάση φακοί και ατμόσφαιρα στα όριά τους,δεν είμαι βέβαιος αν δεν δοκιμάσω!

Αν μια βάση είναι καλή για αστροφωτογραφία κανονικών εκθέσεων,θα είναι φυσικά άριστη για παρατήρηση και τέστ "εξαντλητικών" προδιαγραφών!

Εφαρμόζω στα τέστ που κάνω την επιστημονική νοοτροπία,όπου τα πάντα γίνονται με μέθοδο και σύστημα,με πολλές επαναλήψεις και σε βάθος χρόνου.

Θέλω να εξαντλώ δυνατότητες και όρια οπτικών και ατμόσφαιρας!

Με τη βάση του dob,σωστά ρυθμισμένη(βίδες και μοχλοί σωστά σφιγμένοι) δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Να θυμίσω ότι έχω το SW Dob 10" ενιαίου σωλήνα και όχι τον συμπτυσσόμενο truss,που αρκετοί παραπονέθηκαν για φαινόμενα ολίσθησης,όσο και αν έσφιγγαν τους μοχλούς(και άρα θέλει ζύγισμα).

Κατάφερα με μελέτη και κυνήγι της ατμόσφαιρας,να πιάσω το όριο του τηλεσκοπίου σε μεγεθύνσεις 400-480x,βλέποντας οξύτατες εικόνες σε Δία και Κρόνο,και μια φορά στα 480x,σε απίστευτη διαύγεια και seeing,να δώ δ ο μ ή στην κηλίδα του Δία, που δεν φαινόταν στα 400x!!!

Σε τέτοιες (και πολλές άλλες βέβαια) συνθήκες τέσταρα και τους φακούς που ανέφερα στα προηγούμενα πόστ!

Μπορείς να με διαβεβαιώσεις ότι το 254/1200 πάνω σε μια EQ6 θα μου δώσει τέτοια οξύτητα(εννοείται λίγες φορές,όταν το επιτρέψει η ατμόσφαιρα)?

Η βάση η απλή το έδωσε!Επέτρεψε στο τηλεσκόπιο να πιάσει τα όρια των δυνατοτήτων του!

Οπότε λογικά θα είμαι επιφυλακτικός και με βάση αυτά που με έχουν συμβουλέψει,σε ισημερινές κατώτερες της EQ8...

Επαναλαμβάνω είμαι επιφυλακτικός,ΟΧΙ σίγουρος!

Να σε ρωτήσω για το 10" που είδες πάνω σε EQ6 ,ήταν το κλασικό 254/1200 ή 254/1000?Γιατί αν ήταν το δεύτερο,τότε όλα αλλάζουν!Διότι έχει κοντύτερο σωλήνα!

Ενδιαφέροντα πάντως αυτά που μου έγραψες!

Αν όντως ισχύουν και στις ακραίες απαιτήσεις που έχω ( :cheesy: ), τότε θα μου συμβεί το εξής: θα μου ανοίξει η όρεξη για αστροφωτογραφία!!!Αλλά η EQ6 με διαβεβαίωσαν κατηγορηματικά ότι δεν κάνει!

Μπαίνω σε μπελάδες και έξοδα.... :cheesy:

Μου άρεσε πάντως το ότι πας να καταρρίψεις μια τέτοια άποψη,αλλά αν πάρω EQ6 φοβάμαι ότι τελικά θα πάω σε τηλεσκόπιο SCT και έχω θέμα με το κόστος!

Το αφήνω λοιπόν ανοιχτό το θέμα,είμαι επιφυλακτικός όμως,αλλά εσύ και όποιος άλλος γνωρίζει καλά το θέμα τέτοιων βάσεων,ας συνεχίσει να εκθέτει απόψεις!

Καλό θα ήταν να ανοίξει και νέο θέμα: "ποιό τηλεσκόπιο σε ποιά ισημερινή,και για ποιά χρήση?"

Ευχαριστώ για τα όσα είπες Γιάννη!!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα η eq6 είναι μια χαρά για παρατήρηση με το τηλεσκόπιο σου. Ομως επειδή δεν την έχω δοκιμάσει ολόκληρο βράδυ δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τι μπορεί να πάθει στον αέρα ή σε μεγεθύνσεις 400 και πάνω. Θα σου πω όμως για την eq πλατφόρμα που έχω. Πριν λίγο γύρισα από παρατήρηση μαζί της. Δεν τρίζει και δεν ακούγεται τ ί π ο τ α. Την στήνεις κυριολεκτικά σε ένα λεπτό και δεν χάνεις καμία ευκολία απ τις ευκολίες της dob. Ευθυγραμμίζεις την πυξίδα της με τον μαγνητικό βορά, και την αλφαδιάζεις με το αλφάδι φυσαλίδας. Το μόνο αρνητικό της είναι πως προσθέτει ταλαντώσεις. Ομως επειδή δεν ακουμπάς το τηλεσκόπιο για να το οδηγείς, αφήνεις 1-2 δευτερόλεπτα να σβήσουν οι ταλαντώσεις και παρατηρείς με την άνεση σου ήρεμα και σταθερά. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα πράγματα βλέπεις που πριν δεν τους έδινες σημασία. Κι εγώ έτσι ήμουν. Το χειροκίνητο τράκιν το είχα κάνει επιστήμη. Εχω παρατηρήσει χειροκίνητα τον κεντρικό αστέρα στο ρινκ και μάλιστα στο ζενιθ στα 1000Χ περίπου. Καταλαβαίνω τι μου λες αλλά η παρατήρηση με τράκιν είναι ασύγκριτα πιο εύκολη και αποδοτική. Βέβαια η δική μου είναι άριστης κατασκευής και το μοτέρ της φαίνεται πολύ στιβαρό. Δεν μπορώ να ξέρω πως συμπεριφέρονται άλλες πλατφόρμες και αν τρίζουν ή όχι. Αν θες τον χειμώνα που δεν βγαίνω όλους τους μήνες για παρατήρηση να στην στείλω να την δοκιμάσεις.

Για την dob της skywatcher συμφωνώ με τον Γιάννη. Είναι επιεικώς απαράδεκτη. Οσες φορές την είχα πιάσει στα χέρια μου δεν με είχε ξετρελάνει η κίνηση της, αλλά επειδή ήταν για λίγο προτιμούσα να μην έχω γνώμη. Ομως τώρα που πήρε ένας μαθητής μου το κλασικό 8" και την έχω μεταχειριστεί αρκετές φορές πρέπει να πω πως με απογοήτευσε. Πέρα απ την κίνηση της, όλη την ώρα σφίγγω ξεσφίγγω τα χερούλια. Ασε που δεν μπορώ να βάλω τον q-turret με τα προσοφθάλμια επάνω. Και να εστίαζε δεν ζυγίζει με τίποτα. Εχει κανα κόλπο που εγώ δεν έχω βρει?

Γιάννη έχεις δίκιο δεν έχουν ακουστεί και τόσο πολύ οι αρετές της ισημερινής. Ειδικά η δική σου με τους κοχλίες έχει πολλά πλεονεκτήματα. Είναι σχετικά φθηνή, κι έχει εύκολη χειροκίνητη οδήγηση με περιστροφή του ενός μόνο άξονα. Πας μια βόλτα και μετά γυρίζεις τον ένα κοχλία και στουπ μέσα ο στόχος. Εύκολος προσανατολισμός και εντοπισμός του στόχου πάλι με τους κοχλίες όταν καταλάβεις την κίνηση της, και ελάχιστες ταλαντώσεις. Αν θες βάζεις και μοτέρ. Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με το dob είναι ο μεγαλύτερος χρόνος στησίματος (σιγά το πρόβλημα δηλαδή) και οι περίεργες θέσεις που παίρνει ο προσοφθάλμιος, αν και αυτό λύνεται. Για μέχρι 8" άντε και 10" κατ εμέ είναι προτιμότερες απ την dob. Από εκεί και πάνω ανεβαίνει το κασέ αρκετά οπότε θέλει πολύ κουβέντα. Κώστα τώρα που το σκέφτομαι 1200 είναι το δικό σου 1200 είναι και το 8". Οι ροπές πάνω κάτω το ίδιο θα είναι. Πόσο πιο βαρύ θα είναι σε σχέση με το 8''? Εγώ φαντάζομαι πως και η eq5 μπορεί να το σηκώνει για παρατήρηση το 10". Γιάννη τι λες κι εσύ που την έχεις?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα. Νομίζω ότι ακούγοντας τους φίλους μας τους αστροφωτογράφους, καταδικάζεις τον εαυτόν σου! Είμαι απόλυτα βέβαιος πως αν είχε τύχη να μένουμε κάπως κοντά και να είχες δει και χρησιμοποιήσει λίγο το δικό μου σετ απ τότε σίγουρα σήμερα θα είχες ισημερινή στήριξη. Θα είχες ίσος την EQ6 θα έβαζες επάνω το 10ιντσο και δεν θα ήθελες ποτέ πια να ξαναγυρίσεις στην Dob. Ποτέ. Στο τονίζω. Μάλλον θα είχες αγοράσει και κάποιο Cassegrain που τόσο πολύ θέλεις. Είναι σαν να το βλέπω να γίνεται μπροστά στα μάτια μου. Το βλέπω αυτό για δύο λόγους. Πρώτον. Λόγο ιδιοσυγκρασίας. Δεύτερος λόγος. (Συνέπεια του πρώτου.) Ψέμα αυτό που ισχυρίζονται διεθνώς οι κάθε λογής γνωμοπώλες. «Μύθος οι μεγάλες μεγεθύνσεις.» και φέρνουν ως ειδήμονες τις δυσκολίες που αυτές έχουν. Όμως τόσο εσύ όσο κι εγώ και μερικοί ακόμα παράξενοι τύποι, απαντάμε και λέμε: Μα τι λέτε ρε παιδιά. Η ανθρωπότητα γι αυτό έφτιαξε τα τηλεσκόπια. Για να έχουμε μεγάλες μεγεθύνσεις και έπειτα από χιλιάδες χρόνια αναμονής να δούμε από κοντά πως είναι η Σελίνη, ο Δίας ο Άρης κλπ. Ναι όσο πιο μεγάλη μεγέθυνση χρησιμοποιούμε τόσο πιο δύσκολο γίνεται το πράγμα. Φέρνουμε στα όρια το οπτικό σύστημα που έχουμε. Ξεβρακώνουμε τις κατασκευαστικές ατέλειες και κυρίως τις κακοτεχνίες αυτών που μας πούλησαν. Αρκεί ακόμα κι ένα τρίξιμο στην βάση που αγοράσαμε και να μεταφέρει τον παλμό στο προσοφθάλμιο και να μας χαλάσει την εικόνα. (Ένας από τους πολλούς λόγους που έχουν όσοι γνωμοπώλες ισχυρίζονται «Μύθος οι μεγεθύνσεις»). Το σημαντικότερο όμως με τις μεγάλες μεγεθύνσεις είναι, ότι πλην του εξοπλισμού, πάνω απ’ όλα φέρνουμε στα όρια του τον ίδιο μας τον εαυτό. Και γι αυτόν το λόγο άλλωστε λέμε ότι ένας έμπειρος παρατηρητής δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει το που βρίσκεται ο στόχος, αλλά και σε ποια μεγέθυνση αναλόγως του σετ απ που διαθέτει, μπορεί και τον παρατηρεί. Χρειάζεται κανείς να σφυρηλατηθεί επί του προσοφθαλμίου για να το κατορθώσει.

Έχοντας ως γνώμονα τα παραπάνω σου κάνω μια απλή πρόταση. Δανείσου ή αγόρασε ένα ντοβεντέιλ και δύο στεφάνια για το τηλεσκόπιο σου, και κατόπιν δανείσου από κάποιον φίλο σου αστροφωτογράφο την EQ6. Να την κρατήσεις μερικές μέρες. Και εκεί μόνος σου (Έχει σημασία αυτό) βάλε επάνω το τηλεσκόπιο σου. Παρατήρησε. Κάνε τεστ στα προσοφθάλμια κλπ.

Κάποια στιγμή θα τελειώσει ο χρόνος που την δανειστικές και θα την επιστρέψεις.

Βάλε τώρα το τηλεσκόπιο στην βάση του έχεις και… γράψε μου.

Θα μπορούσα να το λήξω εδώ. Θα σου απαντήσω όμως και στις συγκριμένες ερωτήσεις που μου έθεσες. Και σε εσένα και στον Παναγιώτη.

Η σημαντικότερη είναι για τα εξαντλητικά τεστ στους προσοφθάλμιους φακούς.

Κάτσε λοιπόν για να μην πέσεις.

Εάν την ισημερινή την θέλεις μόνο γι’ αυτό τότε προς θεού μην πάρεις την EQ6 και την πληρώσεις από 1500 Ευρώ και επάνω, αλλά πάρε την δική μου μόνο με 300τόσα ευρώ + ένα μοτέρ για την ορθή αναφορά και έλυσες το πρόβλημα!

Το ξέρω σου έρχεται να φωνάξεις. Όμως πρόπερσι έλυσα κατά τύχη ένα μεγάλο μυστήριο που με απασχολούσε.

Γιατί όταν φυσά μια αδιόρατη πνοή αέρα τα αστρικά είδωλα στις μεγάλες μεγεθύνσεις θολώνουν και χοντραίνουν. Πόσο ισχυρή; Τόσο ώστε να μην μπορεί να σβήσει ένα μικρό κεράκι. Τρελαινόμουν μάλιστα διότι το φαινόμενο δεν ήταν το ίδιο έντονο σε όλα τα σημεία του ουρανού. Πάντοτε όμως γινότανε πιο έντονο εκεί που λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Στο ζενίθ!

Πρόπερσι λοιπόν έκανα ένα καθαρισμό στα αυτιά μου διότι εκτός από μέγας πρεσβύωψ είμαι και λήγω περήφανος στα αυτιά μου. Με ολόφρεσκα λοιπόν και καθαρά αυτιά, έκανα αστροπαρατήρηση! Έβλεπα τ ένα πλανητικό κοντά στο ζενίθ (το πλανητικό που βλεφαρίζει στον Κύκνο) και τα είχα χώσει στην μεγέθυνση. 6mm + Barlow = 366X. Κάποια στιγμή ο εντελώς διάφανος Αίολος με τρόπο ύπουλο και χωρίς να δημιουργήσει το παραμικρό κούνημα στο τηλεσκόπιο, ακούμπησε τα χείλη του στο στόμιο του οπτικού μου σωλήνα και άρχισε να φυσά πολύ απαλά και παράλληλα με την διάμετρο του σωλήνα. Όπως βάζουμε εμείς στα χείλη μας ένα μπουκάλι και φυσάμε. Τα άστρα αμέσως θόλωσαν και χόντρυναν με αυτήν την πνοή χωρίς στο παραμικρό να κουνηθούν από την θέση τους. Τον τσάκωσαν όμως τον Αίολο μετά από χρόνια, τα αυτιά μου. Ο σωλήνας του νευτώνειου με αυτήν την ανεπαίσθητη παράλληλη ροή αέρα παράγει ένα μπάσο ψίθυρο. Παρόμοιο με αυτόν που εμείς προκαλούμε με τα μπουκάλια όταν βάλουμε κατ’ αυτόν τον τρόπο τα χείλη μας στο στόμιο τους και φυσήξουμε! Χρόνια τώρα και αυτό δεν το είχα ακούσει. Οι παλμοί φτάνουν στο προσοφθάλμιο το οποίο το δονούν στα ακίνητα μάτια μας.

Επομένως για να κάνεις τεστ οξύτητας στα προσοφθάλμια ειδικά με Νευτώνειο εκτός των άλλων δεν θα πρέπει να φυσά καθόλου, διότι αν έστω φυσάει και λίγο αυτή θα πάει περίπατο πριν να αρχίσει να κουνιέται το τηλεσκόπιο από τον αέρα. Άρα γι’ αυτό το θέμα η EQ5 η απλή σαν την δική μου σου κάνει. Πόσο μάλλον μία EQ6.

 

Το μήκος του τηλεσκοπίου που είδα ήταν σαν το δικό σου. 1200mm. Η διαφορά είναι ότι ήταν μαύρο και είχε εστιαστή με μικρομετρική κίνηση. Μεγάλο προσόν.

 

Παναγιώτη. Αν κατάλαβα καλά η ερώτηση σου είναι αν στην EQ5 (σαν την δική μου) μπαίνει 10ιντσος σωλήνας. Η απάντηση μου είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ! Το γεγονός ότι υπήρχαν (και ίσος ακόμα υπάρχουν) στην αγορά τέτοια σετ απ, αυτά υπάρχουν στο πλαίσιο της κακοποίησης της ιδέας παρατήρηση νευτώνειου σε ισημερινή. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!!

Τα παρά πάνω που έγραψα στον Κώστα να πάρει EQ5 για τα τέστ, φαντάζομε ότι αντιληφθήκατε ότι δεν το εννοώ.

Περί σταθερότητας τα παρακάτω.

Αν κάποιος φορτώσει την EQ5 και την EQ6 έτσι όπως εγώ και έχει το θράσος να κάνει αστροφωτογράφηση,(αυτό πηγαίνει για την EQ), με χειροκίνητη οδήγηση πια η διαφορά στο προσοφθάλμιο με το φωτεινό σταυρόνημα όσο αφορά την σταθερότητα του συστήματος; Με την ΕQ5 αν περπατήσει γάτα στον απέναντι θάμνο θα δεις της δονήσεις από τα βήματα της στο προσοφθάλμιο με φωτεινό σταυρόνημα. Γενικός το εγχείρημα με την EQ5 είναι σαν να τρέχεις με παπάκι σε κατηφόρα σε χωματόδρομο ενός βουνού με 100 χιλιόμετρα και να πασχίζεις να μην σκοτωθείς.

Με την EQ6 σαν να οδηγάς μία λιμουζίνα με 60 χιλιόμετρα την ώρα στην Αττική οδό.

Αυτά!

Εγώ πάντως το θράσος το έχω κάνει επάγγελμα και οδηγώ στην αστροφωτογράφηση το Νευτώνειο με 1000mm εστιακή με το 80ED που έχει 600mm απόσταση επάνω στην EQ5!

Κάτω μία τέτοια φωτογραφεία.

Αυτό όμως δεν είναι αστροφωτογράφιση, αλλά μοιάζει με κάποιου είδους στοίχημα, οπότε…

1214134567_161011.thumb.jpg.dff77329d5760ead6048a80faff914cc.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη ευχαριστώ για τα όσα έγραψες για τις ισημερινές πλατφόρμες,καθώς και για την πρόθεσή σου να μου δανείσεις την δική σου για τον χειμώνα!Εκτιμώ ιδιαίτερα αυτήν την κίνηση!

Δυστυχώς αυτό το χειμώνα,λόγω υποχρεώσεων,δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου το τηλεσκόπιο...

Αν θέλεις γράψε μας τα στοιχεία της δικής σου πλατφόρμας,να γνωρίσουν και άλλα μέλη το θέμα των ισημερινών πλατφορμών,που φαίνεται μια πιο οικονομική λύση σε σχέση με τις ισημερινές στηρίξεις!

Όσο αφορά τις ταλαντώσεις που υπάρχουν στην αρχή,υποθέτω ότι προκύπτουν λόγω της αδράνειας του τηλεσκοπίου να αποκτήσει αμέσως την ταχύτητα περιστροφής της πλατφόρμαςΕφ'όσον μετά το όλο σύστημα ηρεμεί και λειτουργεί χωρίς το παραμικρό πρόβλημα,χωρίς καθόλου τριξίματα,θορύβους και ταλαντώσεις,τότε όλα καλά!

Φίλε Γιάννη ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας δίνεις για τις ισημερινές βάσεις,με τον ιδιαίτερο γλαφυρό τρόπο σου!

Προσωπικά όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ μου,δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με την δική μου dob βάση!Δεν χρειάστηκε ποτέ να σφίγγω συνέχεια τους μοχλούς,δεν παρουσίασε πρόβλημα αστάθειας ποτέ,ούτε με ήπιο φύσημα αέρα!

Έχω παρατηρήσει και με ήπιο αέρα,και δεν παρατήρησα θολώματα της εικόνας!Εννοείται ότι με τέτοιες συνθήκες δεν κάνεις τέστ!Αλλά για παρατήρηση,δεν υπήρχε πρόβλημα.Φυσικά θα υπήρχε θέμα αδιόρατο όμως στην εικόνα,και δεν ενοχλούσε σε μια συνηθισμένη παρατήρηση!

Έχω εμπειρία από κούνημα άλλου τηλεσκοπίου από αεράκι και ξέρω το φαινόμενο.

Όλα αυτά τα χρόνια η βάση παραμένει σταθερή και στιβαρή,χωρίς κανένα πρόβλημα!

Επίσης δεν έχω ακούσει προσωπικά να παρουσιάζονται συχνά προβλήματα σε βάσεις SW dob μέχρι τις 12"...αλλά εφ'όσον έχετε παρατηρήσει το πρόβλημα σε κάποιες,έτσι θα είναι!

Η εξήγηση νομίζω ότι είναι απλή...αν δεν τίθεται θέμα λαθών στη συναρμολόγησή τους-πχ.δεν σφίχτηκαν σωστά κάποιες βίδες-τότε παρουσιάστηκε σε αυτές αυτό που συμβαίνει συχνά σε προϊόντα μαζικής παραγωγής: κάποιες είναι εντάξει,όπως η δική μου,κάποιες είναι ελαττωματικές!

Άλλωστε το φθηνό υλικό όπως το νοβοπάν,επιτρέπει αστοχίες!

Δεν νομίζω λοιπόν ότι όλες οι dob SW βάσεις μέχρι τις 12" είναι προβληματικές!

Από εκεί και πάνω στις 14",16",κλπ παρουσιάζονται συστηματικά προβλήματα αστάθειας σε αυτές τις κοινές βάσεις σε διάφορες εταιρίες!

Αν αποφασίσω να πάρω κάποτε ένα μεγάλο SCT,εννοείται μεταχειρισμένο,τότε θα πάρω και μια EQ6,οπότε θα έχω και την ευκαιρία να δω πώς θα συμπεριφερθεί και το 10" που έχω!

Εννοείται ότι η παρατήρηση με αξιόπιστη βάση auto-tracking, είναι πολύ πιο ξεκούραστη και αποδοτική σε σχέση με τη χειροκίνητη οδήγηση!

Σε επίπεδο τέστ βέβαια,αν έχεις υπομονή,επιμονή,παρατηρητικότητα και καλή μνήμη,και δεν κουράζεσαι να επαναλαμβάνεις συνεχώς τις ίδιες κινήσεις,χωρίς να δυσανασχετείς και να διασπάται η προσοχή,μπορεί να γίνει αξιόπιστη παρατήρηση και τέστ!Χρειάζεται βέβαια αρκετά περισσότερος χρόνος και επαναλήψεις,από ότι αν γίνονταν με βάση!

Θα το σκεφτώ λοιπόν στα επόμενα χρόνια να αποκτήσω ένα αξιόπιστο σύστημα auto-tracking,γιατί γερνάμε σιγά-σιγά και οι αντοχές μειώνονται...

Ευχαριστώ και πάλι για τις υποδείξεις σας!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Ο 15mm είναι πανομοιότυπος σε όλα του, ακόμα και στο κουτί, με τον αντίστοιχο της skywatcher που πωλείται εδώ κοντά στα 70 ευρώ! Δεν αποκλείεται να προέρχεται από την ίδια γραμμή παραγωγής αλλά χωρίς το όνομα.

 

Μπορεί να έφτασα αργά στην μάζωξη αλλά σου έχω νέα.

 

Κατά 99% είναι από την SAGA Suzhou Shenying Optical Co.,

και skywatcher και Celestron και Datyson και ότι θες βγάζει αυτό το χωριό.

 

Στην σελίδα τους κρύβουν τα προσοφθάλμια και έχουν πρώτο τραπέζι πίστα, κάποια προϊόντα, και στην Ασιατική αγορά πλασάρονται ως άρχοντας των μικροσκοπίων.

Μικροσκοπία με προσοφθάλμια και κάμερα για επισκευές ηλεκτρονικών και άλλες εφαρμογές.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης