Jump to content

premium dob κατασκευαστές από Ευρωπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία!Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες!Χαίρομαι που το θέτεις έτσι!Για όλους μας θα είναι κέρδος η γ ν ώ σ η πάνω από όλα,θα είναι και ένα γενικό υπόδειγμα έρευνας αγοράς και για τους νεοεισερχόμενους!

Ο κλάδος αυτός που ενδιαφερόμαστε,δυστυχώς έχει λίγους κατόχους στην Ελλάδα,οπότε θέλει ψάξιμο σε διεθνές επίπεδο και συλλογικά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο σίγουρο σε αγορές τέτοιων dobsonians είναι πως θα χρειαστεί απαραιτήτως να διορθώσετε κάτι μόνοι σας μετά την αγορά. Μικρό ή μεγάλο...το DIY είναι μέσα στο πρόγραμμα και πρέπει ο κάθε αγοραστής να έχει την διάθεση να ασχοληθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει κάποιος και να είναι τέλειο χωρίς να χρειαστεί να παρέμβει, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό, ακόμη και αν λέγεται obsession το όργανο ή όπως θέλει.

 

Θυμάμαι παλαιότερα πόσες φορές διάβαζα στο astromart reviews από νέους ιδιοκτήτες ακόμη και 36" θηρίων να παραπονιούνται για ένα τσουβάλι πράγματα έχοντας δώσει και δεκάδες χιλιάδες δολλάρια...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Το μόνο σίγουρο σε αγορές τέτοιων dobsonians είναι πως θα χρειαστεί απαραιτήτως να διορθώσετε κάτι μόνοι σας μετά την αγορά. Μικρό ή μεγάλο...το DIY είναι μέσα στο πρόγραμμα και πρέπει ο κάθε αγοραστής να έχει την διάθεση να ασχοληθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρει κάποιος και να είναι τέλειο χωρίς να χρειαστεί να παρέμβει, είτε σε μικρό είτε σε μεγάλο βαθμό, ακόμη και αν λέγεται obsession το όργανο ή όπως θέλει.

 

Θυμάμαι παλαιότερα πόσες φορές διάβαζα στο astromart reviews από νέους ιδιοκτήτες ακόμη και 36" θηρίων να παραπονιούνται για ένα τσουβάλι πράγματα έχοντας δώσει και δεκάδες χιλιάδες δολλάρια...

 

Φίλε Τάσο τα dobsonian γενικά είναι για τον ερασιτέχνη αστρονόμο ό,τι ήταν και το πεζό 106 για τον κάγκουρα πιτσιρικά. Η μισή χαρά (και βάλε) είναι οι βελτιώσεις που μπορείς να του κάνεις για να λειτουργεί και να αποδίδει καλύτερα.

 

Υπάρχουν όμως και σημεία που καλό είναι να μη χρειαστεί να επέμβεις. Μιλάω με τον υπεύθυνο της Taurus και του λέω με 6 trusses (αντί 8 ) δεν ανησυχείς για το collimation αν θα χαλάει όταν κατεβαίνεις από το ζενίθ στον ορίζοντα λόγω truss flex? μου απάντησε ότι οι κατσκευές τους είναι ιπολύ στιβαρές και μου είπε για του λόγου το αληθές θα μου στείλει κάποια βίντεο.

 

το ένα εκ των δυο είναι αυτό και φαίνεται ότι χρησιμοποιεί ένα baader laser. Mου φαίνεται ότι το laser βγαίνει λίγο έξω από την τρύπα όταν ο άξονας του τηλεσκοπίου είναι χαμηλά. Το ίδιο φαινόμενο που αντιμετωπίζω και στο τωρινό τηλεσκόπιό μου που είναι σαν του Τάσου. Τι λέτε, ενοχλεί?

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και αυτός εδώ από Ιταλία που βάζει κάτοπτρα GSO λίγο πιο ακριβός όμως από τον Taurus ο οποίος έχεις 4 σημεία στήριξης του upper cage (8 truss) αλλά από ότι βλέπω στις φωτογραφίες βάζει για εστιαστή τον Moonlite που θεωρείται κορυφαίος:

 

http://www.doctelescope.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν όμως και σημεία που καλό είναι να μη χρειαστεί να επέμβεις. Μιλάω με τον υπεύθυνο της Taurus και του λέω με 6 trusses (αντί 8 ) δεν ανησυχείς για το collimation αν θα χαλάει όταν κατεβαίνεις από το ζενίθ στον ορίζοντα λόγω truss flex? μου απάντησε ότι οι κατσκευές τους είναι ιπολύ στιβαρές και μου είπε για του λόγου το αληθές θα μου στείλει κάποια βίντεο.

 

το ένα εκ των δυο είναι αυτό και φαίνεται ότι χρησιμοποιεί ένα baader laser. Mου φαίνεται ότι το laser βγαίνει λίγο έξω από την τρύπα όταν ο άξονας του τηλεσκοπίου είναι χαμηλά. Το ίδιο φαινόμενο που αντιμετωπίζω και στο τωρινό τηλεσκόπιό μου που είναι σαν του Τάσου. Τι λέτε, ενοχλεί?

 

 

Το ότι χαλάει το collimation οφείλεται τόσο στα truss όσο και στην κατασκευή του άνω κλωβού (upper cage). Στη συγκεκριμένη κατασκευή της Taurus επειδή ο άνω κλωβός είναι διπλός και στηρίζεται περιμετρικά με struts είναι στιβαρός και δεν έχει πρόβλημα. Αν για παράδειγμα ήταν μονός δακτύλιος θα είχε θέμα με 3 σημεία στήριξης.

 

Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα των Obsession 18" Ultra Compact που έχουν αναφερθεί από πολλούς στο CN ότι έχουν πρόβλημα με την ευθυγράμμιση όταν αλλάζει η κλίση τους. Δείτε εδώ δύο περιπτώσεις και πώς αναγκάστηκαν να το διορθώσουν ενισχύοντας το δακτύλιο με μια παχιά λάμα αλουμινίου περιμετρικά.

 

Το πρόβλημα με το Obsession 18 UC τηλεσκόπιο:

https://www.cloudynights.com/topic/420800-any-18uc-owners-out-there/?p=5443947

 

Το ίδιο πρόβλημα με Obsession 18 UC και η λύση που έκανε ο ερασιτέχνης με τη λάμα:

https://www.cloudynights.com/topic/428901-upper-ring-stiffening-for-ultralights-and-uc-18/

 

Επίσης κάτι που θα πρέπει να σκεφτείς αργότερα είναι ότι αν βάλεις φωτοχιτώνιο ίσως να παρεμβάλλεται το ύφασμα στο οπτικό μονοπάτι ενώ με τα 8 truss δεν έχεις θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν όμως και σημεία που καλό είναι να μη χρειαστεί να επέμβεις. Μιλάω με τον υπεύθυνο της Taurus και του λέω με 6 trusses (αντί 8 ) δεν ανησυχείς για το collimation αν θα χαλάει όταν κατεβαίνεις από το ζενίθ στον ορίζοντα λόγω truss flex? μου απάντησε ότι οι κατσκευές τους είναι ιπολύ στιβαρές και μου είπε για του λόγου το αληθές θα μου στείλει κάποια βίντεο.

 

το ένα εκ των δυο είναι αυτό και φαίνεται ότι χρησιμοποιεί ένα baader laser. Mου φαίνεται ότι το laser βγαίνει λίγο έξω από την τρύπα όταν ο άξονας του τηλεσκοπίου είναι χαμηλά. Το ίδιο φαινόμενο που αντιμετωπίζω και στο τωρινό τηλεσκόπιό μου που είναι σαν του Τάσου. Τι λέτε, ενοχλεί?

 

 

Το ότι χαλάει το collimation οφείλεται τόσο στα truss όσο και στην κατασκευή του άνω κλωβού (upper cage). Στη συγκεκριμένη κατασκευή της Taurus επειδή ο άνω κλωβός είναι διπλός και στηρίζεται περιμετρικά με struts είναι στιβαρός και δεν έχει πρόβλημα. Αν για παράδειγμα ήταν μονός δακτύλιος θα είχε θέμα με 3 σημεία στήριξης.

 

Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα των Obsession 18" Ultra Compact που έχουν αναφερθεί από πολλούς στο CN ότι έχουν πρόβλημα με την ευθυγράμμιση όταν αλλάζει η κλίση τους. Δείτε εδώ δύο περιπτώσεις και πώς αναγκάστηκαν να το διορθώσουν ενισχύοντας το δακτύλιο με μια παχιά λάμα αλουμινίου περιμετρικά.

 

Το πρόβλημα με το Obsession 18 UC τηλεσκόπιο:

https://www.cloudynights.com/topic/420800-any-18uc-owners-out-there/?p=5443947

 

Το ίδιο πρόβλημα με Obsession 18 UC και η λύση που έκανε ο ερασιτέχνης με τη λάμα:

https://www.cloudynights.com/topic/428901-upper-ring-stiffening-for-ultralights-and-uc-18/

 

Επίσης κάτι που θα πρέπει να σκεφτείς αργότερα είναι ότι αν βάλεις φωτοχιτώνιο ίσως να παρεμβάλλεται το ύφασμα στο οπτικό μονοπάτι ενώ με τα 8 truss δεν έχεις θέμα.

 

Έχω διαβάσει κι εγώ για το συγκεκριμένο obsession. Όσον αφορά τη σταθερότητα των trusses και το φωτοχιτώνιο, έγραψα ήδη στην Taurus (φαίνεται στις φωτό ότι ένα φωτοχιτώνιο θα έκοβε πάρα πολύ από τη διάμετρο) και του πρότεινα να δει τη λύση που έχει υλοποιήσει η SW στο 20'' stargate (δένει τα trusses εγκάρσια με καμπύλες ενισχύσεις που "φτιάχνουν" και χώρο ώστε το φωτοχιτώνιο να μην εισέρχεται στη δέσμη του φωτός). Μου απάντησε ότι τα trusses της SW είναι αδύνατα γι' αυτό και τα "δένει" μεταξύ τους, ενώ τα trusses του taurus δεν χρειάζονται ενίσχυση.

 

τελικά η απόκλιση του laser όπως φαίνεται στο βίντεο σας φαίνεται "ανεκτή"?

 

ΥΓ βρήκα σε γερμανικό forum πολλές φωτογραφίες και σχόλια από ένα Τ400 Taurus, θα στείλω update το βράδυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλέπω πως η taurus χρησιμοποιεί στα πιο ακριβά της τηλεσκόπια orion optics οπτικά. Με τόσα που έχουμε ακούσει για την orion optics τι γνώμη έχει η taurus? Είναι τελικά φήμες όσα λέγονται?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το βίντεο δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο θέμα με την ευθυγράμμιση. Για truss τηλεσκόπιο που γίνεται κομμάτια με αποσπώμενα μέρη μου φαίνεται ΟΚ. Όσο αφορά τα οπτικά Orion Optics έχω διαβάσει κάποια πολύ κακά reviews παλαιότερα. Σε κάθε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημένα. Ένας πολύ καλός οπτικός που κατασκευάζει παραβολοειδή κάτοπτρα είναι ο John Nichol (https://nicholoptical.co.uk/) από Αγγλία. Κατασκευάζει από 12 ίντσες μέχρι και 24 σε διάφορους εστιακούς λόγους και κατά παραγγελία. Και μπορείς να επιλέξεις και απλές ή Hilux επιστρώσεις (τα στέλνει στην Orion Optics για τις επιστρώσεις αλλά το σκάψιμο-λείανση τα κάνει αυτός).

 

Έχω παραγγείλει από αυτόν 2 κάτοπτρα 20" f/4 και ένα 24.4" f/3.2. Θα μπορούσες ίσως να μιλήσεις με την Taurus να σου βάλει κάτοπτρα από αυτόν σαν εναλλακτική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάθε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημένα.

Υπερεκτιμημένα θα ήταν αν ήταν κατά πολύ ακριβότερα. Όμως βλέποντας και τις τιμές του nicholoptical δεν βλέπω και μεγάλες διαφορές. Βάζοντας και τις hilux φαντάζομαι πως οι διαφορές θα εξανεμίζονται.

 

Όσο αφορά τα οπτικά Orion Optics έχω διαβάσει κάποια πολύ κακά reviews παλαιότερα.
Κι εγώ σε αυτά τα reviews αναφέρομαι. Πραγματικά μου φαίνονται απίστευτα τα όσα λέγονται γι αυτό και ρωτάω τι γνώμη έχει (αν έχει) η taurus γι αυτά.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το βίντεο δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο θέμα με την ευθυγράμμιση. Για truss τηλεσκόπιο που γίνεται κομμάτια με αποσπώμενα μέρη μου φαίνεται ΟΚ. Όσο αφορά τα οπτικά Orion Optics έχω διαβάσει κάποια πολύ κακά reviews παλαιότερα. Σε κάθε περίπτωση πάντως θεωρώ ότι είναι υπερεκτιμημένα. Ένας πολύ καλός οπτικός που κατασκευάζει παραβολοειδή κάτοπτρα είναι ο John Nichol (https://nicholoptical.co.uk/) από Αγγλία. Κατασκευάζει από 12 ίντσες μέχρι και 24 σε διάφορους εστιακούς λόγους και κατά παραγγελία. Και μπορείς να επιλέξεις και απλές ή Hilux επιστρώσεις (τα στέλνει στην Orion Optics για τις επιστρώσεις αλλά το σκάψιμο-λείανση τα κάνει αυτός).

 

Έχω παραγγείλει από αυτόν 2 κάτοπτρα 20" f/4 και ένα 24.4" f/3.2. Θα μπορούσες ίσως να μιλήσεις με την Taurus να σου βάλει κάτοπτρα από αυτόν σαν εναλλακτική.

 

 

Θα ρωτήσω την Τaurus για την orion optics, αν έχετε τα links με τις κακές κριτικές ποστάρετέ τα γιατί δεν το είχα υπόψη! Όσον αφορά αλλαγές σε αυτά που προσφέρει στο site, είναι ανοιχτός (φυσικά, δεν είναι και λίγα τα χρήματα που θα πάρει). Ήδη έχει συμφωνήσει να μου κάνει discount τον εστιαστή για να βάλει αυτόν που έχω τώρα (omegon v-power, λίγο σκληρός αλλά πολύ στιβαρός για τα μέχρι 3 κιλά οπτικά που του φορτώνω). Συζητάει και την προσαρμογή χιτωνίου χωρίς αυτό να παρεμβάλλεται στον πρωτεύοντα.

 

Σε γενικές γραμμές αυτά έχω αποκομίσει ως τώρα από την έρευνα:

 

Hubble optics, δημοφιλή, μια καλή μέση λύση με καλά οπτικά, ίσως όχι πάντως τόσο καλά όσο διαφημίζουν: κάπου βρήκα οπτικά τεστ που τα βγάζουν με strehl value 0.90 και όχι 0.96 που λέει η hubble optics. Ένα πολύ αναλυτικό κλιπ στο youtube (κανάλι dacota starry nights, μεγάλος κάγκουρας, δείτε όλα τα κλιπάκια του και ιδιαίτερα αυτό για το night vision astronomy!). Σε αυτό το κλιπ ο συγκεκριμένος σχολιάζει γενικά θετικά το UL16 της Hubble:

Εδώ να σχολιάσω μια πολύ κακή κριτική στα hubble κάποιου Γερμανού που πραγματικά τα θάβει σε διάφορα σημεία αλλά κυρίως όσον αφορά την κίνηση στο ύψος (κάτι που φαίνεται ο dacota starry nights έλυσε με κοινή λογική). Θεωρώ ότι τόσες ίντσες με τόσα λίγα χρήματα, κάπου πρέπει να κόψει στο κόστος, να μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

 

Τaurus, άλλη μια μέσου κόστους λύση που όλο και πλησιάζει προς το μέρος μου. Η κίνηση στο κλιπ που ανέβασα πιο πάνω φαίνεται πολύ βουτυράτη, αριτεκτονική που μοιαζει πολύ με του Ολλανδού της Sumerian Optics, που όμως είναι στην αγορά πριν απο την Taurus :-k

Πολύ λίγα resources στο διαδίκτυο, αν όμως αρχίσεις να γκουγκλάρεις με πολωνέζικες και γερμανικές λέξεις, τότε κάτι βγαίνει (βάλτε autotranslate):

 

Πολωνέζικα φόρουμ (λίγο αναμενόμενο να εκθειάζουν τον συντοπίτη τους)

http://www.astromaniak.pl/search.php?keywords=taurus&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Search

 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/search/&q=taurus&page=2&search_and_or=or&sortby=relevancy

 

και ένα από γερμανικό φόρουμ με αρκετές κοντινές φωτό και καλά σχόλια:

 

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=230619&whichpage=1

 

Μια ευχάριστη ιδιαιτερότητα των taurus είναι ότι ο πρωτεύων κολιμάρεται με τις βίδες στο πάνω μέρος του κουτιού, έτσι δε χρειάζεται να έχεις χέρια μακριά σαν του πιθήκου για να κοιτάς το laser την ώρα που ρυθμίζεις τον πρωτεύοντα.

 

David Lukehurst UK, ανεβαίνει λίγο στις τιμές, αν και φαίνεται ότι οι κατασκευές του δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη καινοτομία. Μάλλον χειροτεχνία ενός ανθρώπου, οπότε το κόστος ανεβαίνει. Πάντως δεν έχω βρει ούτε μια κακή κουβέντα στο διαδίκτυο για τον συγκεκριμένο, το αντίθετο μάλιστα. Θα σταθω σε κάτι που μου έκανε εντύπωση από κάποιον που πήρε ένα 20", ότι δλδ πολύ δύσκολο το κουτί του πρωτεύοντα να το μεταφέρεις μόνος σου (για σκάλες ούτε λόγος!), θέλει δύο! Λίγο απογοητεύτηκα, γιατί μένω μόνος μου :roll: Προφανώς και το πρόβλημα έγκειται στο μέγεθος και όχι στο βάρος ενός καθρέφτη (20kg?) με διάμετρο μισό μέτρο που δεν μπορείς να τον μεταφέρεις κάθετα αλλά μόνο οριζόντια...

 

Για τον Doc Telescopes που είπε ο Μανούσος: εντυπωσιακές κατασκευές, αυτό το ενδιάμεσο δαχτυλίδι στα trusses μου φαίνεται λιγο υπερβολή (το ίδιο κάνει κι ο Reginato στα dobson του). Ο standard εστιαστης που πουλάει είναι ο v-power, τον featherlight τον έχει σαν option. Πάντως θα τον ψάξω περισσότερο.

 

Μια που είπα για Reginato, στο high end κομμάτι της αγοράς, εκτός από τα Γαλλικά skyvision που ό,τι έχω δει να γράφεται είναι "διθυραμβικό", βρήκα πρόσφατα και μια άλλη πρόταση από Γερμανία, που έπαθα πλάκα! Πραγματικά ό,τι ομορφότερο έχω δει ποτέ σε κατασκευή dobson! Όσο κοιτάω τη σελίδα, τόσο μου έρχεται στο μυαλό εκείνο το Βραζιλία - Γερμανία 1-7, όπου η Γερμανία τα έκανε όλα να μοιάζουν τόσο εύκολα λες και δεν είχε υπάρξει άλλη σχολη ποδοσφαίρου ποτέ στην ιστορία. Το τηλεσκόπιό τους έχει καινοτομίες σε τόσα σημεία που δε χορταίνεις να διαβάζεις! εστιαστής στημένος με τέτοιο τρόπο που αποκλείει το flexure. Σύστημα αλλαγής φίλτρων τόσο απλό και τόσο άμεσο (δείτε το κλιπάκι!). Κατασκευή εξ ολοκλήρου carbon fibre. Αποτέλεσμα, το βάρος όλου του τηλεσκοπίου στις 21 ίντσες είναι μόλις 35 ΚΙΛΑ!!! βγάλε τον καθρέφτη και μένουν ψίχουλα... όλα αυτά πληρώνονται βέβαια :roll:

Τελειώνοντας το ...τερμάτισμα της καινοτομίας η συγκράτηση του πρωτεύοντα αναλύεται με κεντρική ιδέα την ανάρτησή του κυρίως από το κέντρο βάρους του (αν έχω καταλάβει καλά) πράγμα που εξαφανίζει φαινόμενα παραμόρφωσης κάτι που με τη σειρά του επιτρέπει τη χρήση λεπτότερου πρωτεύοντος που κρυώνει φυσικά πιο γρήγορα. Αυτά για σήμερα, χαλβαδιάστε ελεύθερα:

 

http://nauris.de/index.php/de/teleskope/mirrage

 

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κακές αναφορές για τα Orion Optics που είχα βρει είναι αυτές:

 

Κατασκευή και οπτικά:

https://myastroshop.com.au/ssmassey/reviews/odk-10-review.htm

 

Οπτικά:

http://interferometrie.blogspot.com/2015/01/orion-optics-24-research-grade-sad-story.html

 

Οπτικά:

http://interferometrie.blogspot.com/2014/03/orion-optics-14-newton.html

 

Κάτι που έχω παρατηρήσει από τις φωτογραφίες στα Taurus είναι ότι οι επιφάνειες των καμπυλών στο alt που εφάπτονται με τα τεφλόν δεν έχουν φορμάικα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Γενικά η πρακτική είναι να μπαίνει φορμάικα με τραχιά υφή στις επιφάνειες αυτές ή τουλάχιστον κάποιο υλικό (έχω δει και λαμάκι αλουμινίου) που δεν φθείρεται με την τριβή. Μπορεί να είναι μισοτελειωμένο το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά καλό είναι να το ρωτήσεις αυτό γιατί με τον καιρό μπορεί να ξεφτίσει το βερνίκι που έχει το ξύλο με το τρίψιμο.

 

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι η θέση του εστιαστή ότι βρίσκεται στις 45 μοίρες σε σχέση με τη βάση του τηλεσκοπίου. Αυτό στα μεγάλα τηλεσκόπια που θέλεις σκάλα (στο 20" f/4 το ύψος του προσοφθάλμιου είναι περίπου 2 μέτρα) μπορεί να μην είναι τόσο βολικό και να σε δυσκολεύει να "φτάσεις" το προσοφθάλμιο όταν το τηλεσκόπιο είναι πχ στις 60 μοίρες alt. Πιο βολικό είναι ο εστιαστής να είναι στις 90 μοίρες στραμμένος προς τα σένα. Στα μικρότερα τηλεσκόπια βολεύει να είναι στις 45 μοίρες γιατί το κεφάλι σου είναι "πάνω" από τον εστιαστή, σε ένα τηλεσκόπιο όμως που θες σκάλα για να το φτάσεις δεν βολεύει.

 

Τέλος κάτι που πρέπει να σκεφτείς σε τέτοια μεγέθη είναι η μεταφορά και το φόρτωμα του τηλεσκοπίου στο αυτοκίνητο. Θα πρέπει αργότερα να πάρεις ράμπες (ράμπες για αναπηρικά αμαξίδια είναι ιδανικές) για να το φορτώνεις γιατί δεν μπορείς να το σηκώσεις όχι τόσο λόγω βάρους αλλά λόγω μεγέθους. Και φυσικά μια σκάλα με 2 ή 3 πλατύσκαλα θα πρέπει να προστεθεί στον εξοπλισμό σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι η θέση του εστιαστή ότι βρίσκεται στις 45 μοίρες σε σχέση με τη βάση του τηλεσκοπίου. Αυτό στα μεγάλα τηλεσκόπια που θέλεις σκάλα (στο 20" f/4 το ύψος του προσοφθάλμιου είναι περίπου 2 μέτρα) μπορεί να μην είναι τόσο βολικό και να σε δυσκολεύει να "φτάσεις" το προσοφθάλμιο όταν το τηλεσκόπιο είναι πχ στις 60 μοίρες alt. Πιο βολικό είναι ο εστιαστής να είναι στις 90 μοίρες στραμμένος προς τα σένα. Στα μικρότερα τηλεσκόπια βολεύει να είναι στις 45 μοίρες γιατί το κεφάλι σου είναι "πάνω" από τον εστιαστή, σε ένα τηλεσκόπιο όμως που θες σκάλα για να το φτάσεις δεν βολεύει.

 

Ο εστιαστής στις 45o είναι στις φωτογραφίες στο site, κι εμένα μου έκανε μπαμ ότι είναι άβολος. Αν δεις όμως στο βιντεάκι που ανέβασα για το collimation, τον έχει βάλει στη σωστή θέση, ο άξονάς του παραλληλος με το έδαφος. Από το τελευταίο email που του έστειλα:

 

One thing that puzzled me in the photos of your website (but to my pleasant surprise I did not see in the clips you sent) is that the eyepiece is not parallel to the ground, I guess this is no issue as I saw in your clips.

 

 

ΥΓ ευχαριστώ για όλες τις παρατηρήσεις, όταν μου απαντήσει ο κατασκευαστής θα ενημερώσω και το φόρουμ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ρόλο παίζουν τα ελατήρια με τα οποία συνδέονται τα τρίγωνα πάνω στα οποία κάθεται ο πρωτεύων σε κάποιες κατασκευές dob? δεν αναφέρομαι στα ελατήρια που ρυθμίζουν το collimation αλλά σε ελατήρια παράλληλα με το επίπεδο του πρωτεύοντος. και γενικά έχει κάποιος κατά νου online resources που να εξηγούν πώς στηρίζεται ο πρωτεύον στην ακριβή του θέση όταν το τηλεσκόπιο είναι σε κλίση? καταλαβαίνω λίγο πολύ ότι όσο πιο βαρύς ο πρωτεύων, τόσο καλύτερο να διανέμεται το βάρος του σε πχ 18 σημεία (κάποιοι βάζουν και 27) όταν ο πρωτεύων είναι οριζόντιος, αλλά τι παίζει όταν κλίνουμε το τηλεσκόπιο? πώς και δε μετατοπίζεται ο πρωτεύων?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τρίγωνα έχουν ένα βαθμό ελευθερίας για να μπορούν να πάρουν μικρές κλίσεις όταν ευθυγραμμίζουμε με τις 3 βίδες για να πατάει το κάτοπτρο συνεχώς και με την ίδια πίεση πάνω στα σημεία επαφής. Ταυτόχρονα όμως με τις κλίσεις περιστρέφονται. Οπότε θα πρέπει τα σημεία επαφής να μην αλλάζουν. Έτσι δένονται κυκλικά στις κορυφές των τριγώνων για να μην μπορούν να περιστραφούν. Συνήθως δένονται με ένα δακτύλιο από Kydex ή άλλο παρόμοιο υλικό, αλλά μπορούν να δεθούν και με κάποιο σύρμα ή ελατήρια. Υποθέτω ότι τα ελατήρια είναι γι'αυτό.

 

Όσο αφορά την κλίση, το κάτοπτρο θα πρέπει να μένει όπως λες στη θέση του. Γι'αυτό υπάρχουν 2 τρόποι. Είτε με πλευρικά σημεία στήριξης ανά 45 μοίρες (whiffletree support) ή με ιμάντα/συρματόσχοινο ο οποίος αγκαλιάζει το κάτοπτρο περιμετρικά. Ο πρώτος τρόπος συγκρατεί το κάτοπτρο σταθερό αλλά λόγω της πίεσης που ασκείται σε συγκεκριμένα σημεία παραμορφώνει ελαφρά το κάτοπτρο. Ο δεύτερος τρόπος με τον ιμάντα έχει μικρότερη παραμόρφωση, ωστόσο επιτρέπει μια ελαφριά μετατόπιση του κατόπτρου (της τάξεως 1 χιλιοστού).

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω άρθρα:

 

http://www.loptics.com/articles/mirrorsupport/mirrorsupport.html

http://www.cruxis.com/scope/mirroredgecalculator.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση.

 

Βρήκα από τη σελίδα του lockwood optics (USA) άλλον ένα Γάλλο (άντε γεια) κατασκευαστή που ξεκινάει από 22" και φτάνει μέχρι 40":

 

http://www.loptics.com/index.html

 

http://www.stellarzac.com/index.html

 

Ιδιαίτερη αναφορά στη στήριξη του πρωτεύοντος με μια διάταξη που δεν έχω ξαναδεί.

 

Για τιμές ούτε λόγος. Προσφέρει και βραδια αστροπαρατήρησης με το "μεγαλύτερο dob επί Γαλλικού εδάφους". Μην ψάξετε το κόστος...

happyphil.jpg.a1c18e72cb51a803dd020aaebbce7a31.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εργασία retrofit + φυσικά το σύστημα NexusDsc + Servocat 3000eur σε 18"-20" dob είναι λογική τιμή?

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία, προσωπικά μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη η τιμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εργασία retrofit + φυσικά το σύστημα NexusDsc + Servocat 3000eur σε 18"-20" dob είναι λογική τιμή?

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία, προσωπικά μου φαίνεται λίγο τσιμπημένη η τιμή.

Το Nexus + Servocat κοστίζει περίπου 2000 η αγορά τους. Οπότε τα υπόλοιπα 1000 ευρώ είναι για το retrofit που υποθέτω είναι η τοποθέτηση τους συστήματος πάνω στο τηλεσκόπιο; Είναι κάτι άλλο εκτός από αυτό; Είναι δύσκολο να απαντηθεί αυτό αν δεν ξέρεις ακριβώς τις εργασίες (ενδεχομένως και έξτρα υλικά) που χρειάζεται να γίνουν πάνω στο τηλεσκόπιο. Μπορεί για παράδειγμα να χρειαστεί να "λυθεί" εντελώς το τηλεσκόπιο, να κοπούν ή να προστεθούν μέρη πάνω του, να τριφτεί να ξαναβαφτεί και τέλος να συναρμολογηθεί.

 

Αν πρόκειται μόνο για τοποθέτηση και με μία "φυσιολογική" μετατροπή χωρίς να χρειάζονται όλα τα παραπάνω μου φαίνονται πολλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Ο κύβος ερρίφθη... Ένα σετ κατόπτρων 18" f/4,1 της Hubble Optics βρίσκεται στον πάγκο εργασίας μου. Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι λογαριάζω να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο τηλεσκόπιο, στυλ Obsession Classic, με προτεραιότητα στην απόλυτη μηχανική ακρίβεια και λειτουργικότητα. Καλή μου τύχη!...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κύβος ερρίφθη... Ένα σετ κατόπτρων 18" f/4,1 της Hubble Optics βρίσκεται στον πάγκο εργασίας μου. Μέχρι το επόμενο καλοκαίρι λογαριάζω να φτιάξω ένα ολοκληρωμένο τηλεσκόπιο, στυλ Obsession Classic, με προτεραιότητα στην απόλυτη μηχανική ακρίβεια και λειτουργικότητα. Καλή μου τύχη!...

 

Συγχαρητηρια Στέφανε και καλή κατασκευή. Θα είχε ενδιαφέρον, εκτός από το να μας κρατάς ενήμερους για την κατασκευή στο φόρουμ, αν θα μπορούσαμε να έχουμε αξιολόγηση για τα κάτοπτρα σου, αν υπάρχει η διάθεση από κάποιον να στα μετρήσει, γιατί πολλά γράφονται για διακυμάνσεις στην ποιότητα, ενώ από την άλλη φαίνεται αχτυπητη επιλογή στο θέμα του βάρους και στην ταχύτητα με την οποία πιάνουν σωστή θερμοκρασία.

 

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, ευχαριστώ για τις ευχές, πάντα φλέρταρα με την ιδέα κατασκευής ενός μεγάλου truss dobsonian, αλλά το ανέβαλα λόγω κόστους και οικογενειακών προτεραιοτήτων. Το συγκεκριμένο σετ όταν εμφανίστηκε εδώ προς πώληση, με "έβαλε στην πρίζα", αφού για κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πάντα, για λόγους χαμηλού βάρους (ευαίσθητη μέση) και καλών προδιαγραφών/τιμής. Οι μετρήσεις του κατασκευαστή είναι εξωφρενικά ...καλές για να είναι αληθινές σ' αυτό το κόστος, ωστόσο στις 18 ίντσες, ακόμη και για ένα απλώς καλό κάτοπτρο, ο περιορισμός θα είναι σχεδόν πάντα η ατμόσφαιρα (θα μπορούσα να παραλείψω το σχεδόν) κι όχι τόσο τα οπτικά. Ήδη, για το 10ιντσο που έχω, ελάχιστες είναι οι νύχτες που η ακρίβεια του κατόπτρου (λ/10 wavefront) αξιοποιείται και πιθανότατα αυτό θα παραμείνει το "πλανητικό" μου τηλεσκόπιο. Η αξιολόγηση των οπτικών αρετών του 18ιντσου σετ θα γίνει στη χρήση και σε βάθος χρόνου, αφού άλλωστε δε γνωρίζω να έχει στήσει κάποιος στην Ελλάδα εργαστήριο για αξιόπιστες μετρήσεις κατόπτρων.

 

Για την κατασκευή του 18ιντσου θα τηρώ φωτογραφικό αρχείο ώστε να μπορώ να μοιραστώ με το forum τις ενδιαφέρουσες φάσεις της κατασκευής.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπέρα σας

 

Να τρέξω και λίγο αυτό το νήμα μια που υπάρχει μια πολύ σημαντική εξέλιξη στην έρευνά μου (= έφτασε στο τέλος της), ενώ από το καλοκαίρι και μετά είχα σχεδόν συμβιβαστεί ότι θα "αρκεστώ" σε ένα hubble optics, κάποιο γκρουπ αστροπαρατήρησης που μπήκα στην Ισπανία μου είπε για κάποιον που κάνει κάτοπτρα και τηλεσκόπια πολύ κοντά στο μέρος που μένω.

 

Λέγεται Joan Lopez Vila. Είναι 58 ετών ξυλουργός στο επάγγελμα, με μεγάλη αγάπη για την κατασκευή τηλεσκοπίων απο πιτσιρικάς. To ξυλουργείο όπου εργαζόταν έκλεισε από το 2008, και από τότε βιοπορίζεται μόνο από την κατασκευή τηλεσκοπίων, κυρίως όμως κατόπτρων. Στην Ισπανία χαίρει μεγάλης εκτίμησης και τον έχουν ως τώρα εμπιστευτεί 3 ιδιοκτήτες 24" τηλεσκοπίων (ο ένας είναι ερευνητικό ινστιτούτο, οι άλλοι 2 ερασιτέχνες ιδιώτες). 24" είναι και η μεγαλύτερη διάμετρος που κάνει. Βέβαια τα μεγέθη που φτιάχνει συνήθως είναι πολύ μικρότερα. Στις φωτογραφίες που θα δείτε, κάνει και ένα dobson ειδικό για πλανητική, λόγω του πολύ μικρού δευτερεύοντος και του πολύ μεγάλου εστιακού μήκους, λέει ότι το κοντράστ είναι εξαιρετικό. Το μοναδικό τεστ που χρησιμοποιεί για τη λείανση και το σχήμα της καμπύλης των κατόπτρων του είναι το Foucault. Στεναχωριέται γιατί σε διάμετρο κάτω από 16" δεν μπορεί με τιποτα να συναγωνιστεί τα κινέζικα προϊόντα. Δεν έχει ιστοσελίδα και προωθεί την εργασία του μόνο από τη σελίδα του στο FB και (ευτυχώς για μένα) από στόμα σε στόμα όσων τον ξέρουν.

 

Συμφωνήσαμε τέλη Νοεμβρίου για ένα 18'' F4 σε τιμή €3650 χωρίς εστιαστή γιατί του πήγα τον δικό μου, έναν V-power της TS-optics. To αντίστοιχο κόστος της Hubble Optics: €5030. To blank για τον πρωτεύοντα αγοράστηκε €1400 από τον reginato στην Ιταλία, ο οποίος έκανε και το αρχικό "σκάψιμο". Η επαλουμίνωση θα γίνει στην Orion Optics μια που η reginato δεν κάνει επιστρώσεις. Μέχρι να ανοπτηθεί και να σκαφτεί ο καθρέφτης πήρε 3 εβδομάδες και ο Joan έχει ήδη ξεκινήσει την κατασκευή (είναι οι πρώτες πρώτες φωτό που θα δείτε στο fb). Την περασμένη Παρασκευή γνωριστήκαμε (πήγα στο χωριό του έξω από τη Girona) όπου είδα και τον καθρέφτη μου για πρώτη φορά (μεγάλη συγκίνηση).

 

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100005313738864&sk=photos

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά, θα επανέρθω με εντυπώσεις από το πρώτο φως :)

 

 

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου, Κώστα. Με το καλό να το παραλάβεις. Το 18" f/4 είναι εξαιρετικό από άποψη μεγέθους και εστιακής, καθώς δε χρειάζεσαι σκαλοπάτι. Από τις φωτογραφίες που βλέπω φαίνεται να κάνει καλή δουλειά και η τιμή είναι πάρα πολύ καλή. Πότε θα το παραλάβεις; Θέλουμε εντυπώσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Η κατασκευή του τηλεσκοπίου μου οδεύει προς το τέλος της. Υπάρχουν αρκετά που έχω να γράψω για επιμέρους θέματα, καθότι επισκέφτηκα τον κατασκευαστή 3 φορές στο μεταξύ, αλλά δεν έχω βρει χρόνο.

 

Ένα από τα κυριότερα, που είναι η κίνηση και το ζύγισμα ελπίζω να τα δείξω σύντομα, συνοδεία με κάποια βιντεάκια που θα γίνουν με το καλό.

 

προς το παρόν να πω ότι προ καιρού εγκατέλειψα την ιδέα να κάνουμε την επαλουμίνωση στην Orion Optics UK, κυρίως λόγω του brexit. Φοβήθηκα δηλαδή τους φόρους και το κυριότερο μην κολλήσει ο καθρέφτης σε τελωνεία, που από ότι ακούω τέτοια θέματα με καθυστερήσεις υπάρχουν.

 

Ρισκάρισα και έστειλα τον καθρέφτη στην Taurus στην Πολωνία, παρόλο που δεν έχω βρει το παραμικρό στο διαδίκτυο για τα οπτικά που φτιάχνουν (στην Πολωνία) και τις επαλουμινώσεις που κάνουν. Σήμερα παρέλαβα με email το αποτέλεσμα του τεστ που ζήτησα να κάνουν στον καθρέφτη, το οποίο από ότι καταλαβαίνω είναι μια ψηφιοποιημένη εκδοχή του foucault, όπου μάλιστα περιστρέφουν και μετράνε τον καθρέφτη 4 φορές (1 φορά για κάθε περιστροφή 45ο) για να φανεί ο οποιοσδήποτε αστιγματισμός. Το αποτέλεσμα το παραθέτω εδώ για τα όποια σχόλια από τους ειδικούς του φόρουμ, δλδ όσους μπορούν να κατανοήσουν τα αποτελέσματα του τεστ και να σχολιάσουν και την εγκυρότητά του:

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22775

 

Σε μια ιστοσελίδα που ξέρω και υπολογίζει strehl value από το RMS, o καθρέφτης βγαίνει με Strehl 0.967. Νούμερο (ονειρικό) που ξεπερνά τις προσδοκίες μου αν και από τα λίγα που ξέρω, τα τεστ (ακόμα και τα zygo) έχουν αρκετό περιθώριο σφάλματος.

 

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης