Jump to content

Απορία για αγορά τηλεσκοπίου από Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι αρχάριος και ελεγα να ξεκινήσω αγοράζοντας αυτό το τηλεσκόπιο από Αμερική

https://www.ebay.com/itm/Celestron-PowerSeeker-127EQ-Telescope-/123550769411?_ul=GR

 

Ξέρετε εάν έχει δασμούς από το τελωνείο; Σαν πρώτο τηλεσκόπιο θεωρείται ότι είναι καλό ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά τα αντικείμενα εκτός Ε.Ε. υπόκεινται σε δασμούς. Ιδιαίτερα τα μεγάλα δέματα.

Δεν ξέρω αν τους γλυτώνεις με το global shipping program, αλλά δε θα το δοκίμαζα σε ακριβό αντικείμενο. Επίσης το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο έχει σφαιρικό κάτοπτρο, όλοι λένε όχι στα σφαιρικά κάτοπτρα. Ψάξ'το λίγο και θα δεις ότι έχουν δίκιο.

Θα σου πρότεινα είτε να περιμένεις να βρεις κάτι μεταχειρισμένο εντός Ε.Ε. ή εντός astrovox ή να κοιτάξεις στο first light optics, συγκεκριμένα τα skywatcher με το γράμμα P στο τέλος έχουν όλα παραβολοϊδές κάτοπτρο. https://www.firstlightoptics.com/reflectors.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχω πραγματικά χαθεί και δεν ξέρω τι να πάρω για να αρχίσω. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο; νομίζω πως για πρώτο θα κυμανθω στα 130 mm περίπου.εσυ ποιο θα έπαιρνες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πριν από το τηλεσκόπιο θα σου πρότεινα να πάρεις το βιβλίο "Nightwatch". Θα σου λύσει διάφορες απορίες και έχει και χάρτες του νυχτερινού ουρανού με τιπς για το πως να βρίσκεις και να πηγαίνεις από αστερισμό σε αστερισμό. Τώρα αν σε έχει πιάσει τόση πρεμούρα πια να πάρεις τηλεσκόπιο, κάτι που καταλαβαίνω απόλυτα γιατί καλή η θεωρία στο βιβλίο αλλά είναι άλλο να κοιτάς μέσα από τηλεσκόπιο, θα σου έλεγα σίγουρα πως αν δεν έχεις ξαναδεί μέσα από ένα να μην ενθουσιάζεσαι ότι θα δεις κάποια εικόνα σαν τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο... κράτα μικρό καλάθι.

Στη συνέχεια θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα με το μπάτζετ σου. Το heritage στα 130mm θεωρείται μια πολύ καλή οικονομική λύση(αν δεις στο προφίλ μου εγώ έχω ακόμη μικρότερο τηλεσκόπιο), αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χρήματα πηγαινε για το 8ιντσο ντόμπσον της skywatcher κι αν μπορείς ακόμη περισσότερα για το 10ιντσο. Βέβαια εξαρτάται και τι στήριξη θες, ισημερινή ή ντόμπσον;

Γι' αυτό σου λέω για αρχή πάρε το Nightwatch.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης νομίζω πως το θέμα πρέπει να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία και να φύγει από τις μικρές αγγελίες (προς το διαχειριστή).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο και έχω σκοπό να αγοράσω ταυτόχρονα και το nightwatch. Δεν ξέρω ποια στήριξη να πάρω. Από οικονομικής άποψης το heritage είναι μια χαρά. Πρέπει να πάρω και τραπεζάκι να το βάζω επάνω για να μην σκύβω; Όπως καταλαβαίνεις θα πάρω μάλλον το heritage :lol: :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι πρέπει να πάρεις τραπεζάκι. Οπως στα λέει ο Haris είναι η σωστή σειρά.

1) Nightwatch,

2) Αναγνώριση των βασικότερων αστερισμών με την βοήθεια του βιβλίου.

3) παρατήρηση και εύρεση μερικών εύκολων στόχων απ τους χάρτες του βιβλίου με ότι κιάλια και αν διαθέτεις ή αν δεν έχεις δανείσου για λίγες μέρες.

4) παρατήρηση με διάφορα τηλεσκόπια σε κάποιο αστροπάρτυ με άλλους ερασιτέχνες. Εχοντας τις γνώσεις και την εμπειρία απ το Nightwatch θα μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα και οι απορίες σου προς τους εμπειρότερους δεν θα είναι κουραστικές

5) Αγορά τηλεσκοπίου.

Αυτό που κοιτάζεις να μην το πάρεις. Η βάση του είναι ανεπαρκής.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αγορές εκτός Ευρωπαικής Ένωσης, υπάρχει δασμός. Στα οπτικά ανέρχεται σε 4.3%. Επίσης ΦΠΑ ο οποίος επιβάλλεται και στα αντικείμενα αλλά και επί των μεταφορικών.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Εν τέλει κατέληξα στο skywatcher heritage 130 mm από πλανητάριο. Το μόνο που μένει είναι να βρω τι βάση/ τραπεζάκι θα πάρω \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Για αγορές εκτός Ευρωπαικής Ένωσης, υπάρχει δασμός. Στα οπτικά ανέρχεται σε 4.3%. Επίσης ΦΠΑ ο οποίος επιβάλλεται και στα αντικείμενα αλλά και επί των μεταφορικών.

 

για να μην ανοίγω άλλο νήμα για μεταφορά από Αμερική μικρού πακέτου

 

https://agenaastro.com/gso-2-1-25-zero-profile-eyepiece-adapter.html στα 25$

 

εάν τα μεταφορικά είναι 15$ θα πληρώσω επιπλέον ΦΠΑ 24% *(25+15) και 4%*25& και τέλη εκτελωνισμού αφού είναι πάνω από 22 ευρώ άλλα 15 ευρώ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αγορές εκτός Ευρωπαικής Ένωσης, υπάρχει δασμός. Στα οπτικά ανέρχεται σε 4.3%. Επίσης ΦΠΑ ο οποίος επιβάλλεται και στα αντικείμενα αλλά και επί των μεταφορικών.

 

για να μην ανοίγω άλλο νήμα για μεταφορά από Αμερική μικρού πακέτου

 

https://agenaastro.com/gso-2-1-25-zero-profile-eyepiece-adapter.html στα 25$

 

εάν τα μεταφορικά είναι 15$ θα πληρώσω επιπλέον ΦΠΑ 24% *(25+15) και 4%*25& και τέλη εκτελωνισμού αφού είναι πάνω από 22 ευρώ άλλα 15 ευρώ;

 

Θα πληρώσεις για όλο το ποσό 38$ (24 +14) σε ευρώ 34,50 περίπου, δασμοί και ΦΠΑ βγάινουν 9€ στο περίπου. Και μετά θα πληρώσεις και 15 στο ταχυδρομείο. Αρκεί να έρθει σίγουρα με το ταχυδρομείο, γιατί αν είναι κάποια κουριερ, τότε τα 15 θα είναι αρκετά περισσότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος post - παρακαλώ να αφαιρεθεί
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης