AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Quattro 10'' πάνω σε Neq6 ;;;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Quattro 10'' πάνω σε Neq6 ;;;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2391
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κωστα κι εγω εχω βγαλει φωτογραφιες με το C11 την eq6 και την ατικ 314 που ειχα τοτε και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Υπαρχουν ομως καλυτερες λυσεις.
Τα SCT τα αγαπουσα για πολλα χρονια κι ακομα τους εχω ιδιαιτερη αγαπη, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι παλιος σχεδιασμος και δειχνουν πλεον τα χρονια τους. Ο 6.3 για παραδειγμα ειναι σχεδιασμενος για φιλμ και παιζει καλα μοναχα με μικρους αισθητηρες. Τα SCT εχουν σχεδιαστει κατα βαση για προσοφθαλμια 1.25. Γι αυτο και μεχρι το 9.25 το ανοιγμα στο πισω μερος τους ειναι 1.5 ιντσες και οχι δυιντσο. Αυτο σημαινει οτι φακοι σαν τον es100 20mm τον 21 ethos τον nagler 31 κλπ πρακτικα βινιεταρουν. Στο c11 και στο c14 το ανοιγμα των 3.3" εργοστασιακα και για λογους συμβατοτητας ειναι κλειστο με ανταπτορα στη 1.5 ιντσα. Γι αυτους τους σωληνες υπαρχει βεβαια ειδικος ανταπτορας 3.3"/2" απο την baader και την astrophysics.
Η κεντρικη παρεμποδιση στο 32-33% + εχει κοστος στην οξυτητα οπως και να το κανουμε, ενω τα βαρια κατοπτρα και η κλειστη σχεδιααη σημαινει οτι το συατημα θα κρυωσει μετα απο αρκετες ωρες στο πεδιο και οχι σε μια δυο ωρες.
Για το κλειδωμα του καθρεφτη που εχουν τα Meade δεν λπορω να μιλησω μια και δεν ειχα ποτε μου Meade, απλα εχω ακουσει μια σχετικη γκρινια, τιποτα ομως παραπανω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2391
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/08/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχοντας πει τα παραπανω, να προσθεσω οτι κατα βαση μιλαω για την εμπειρια μου στην αστροφωτογραφηση DSO και οχι για πλανητικη κυριως με το C11 αλλα και με ενα C8 που ειχα για αρκετα χρονια. Παρατηρησιακα ακομα θυμαμαι μια βραδια εναν Αρη στην αντιθεση του 2004 (οχι το 2003 που ηταν στην πιο κοντινη αποσταση) που το ειδωλο του δεν ελεγε να θολωσει οση μεγεθυνση και αν ανεβαζα κι εναν Δια πολυ αργοτερα με διοφθαλμιο που ηταν κρυσταλο.
Απλα σαν σχεδιαση το SCT εχει τα προβληματα του: δεν εχει αψεγαδιαστο πεδιο και οι εικονες που δινει δεν ειναι ανωτερες απο ενα καλο νευτωνειο. Εδω μεταφερω μοναχα την αποψη μου και οτι εμπειρια αποκομισα.
Καλθ συνεχεια σε ολους!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 637
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ηλία σε ευχαριστώ ειλικρινά πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου!
Είχα σκεφτεί σοβαρά την αγορά SCT,πριν λίγο καιρό όταν διάβασα πολύ καλές κριτικές για το συγκεκριμένο Meade 14"!!Και δεν βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο τέτοιας ποιότητας (επιδόσεων Maksutov!) σε υπεράριστη κατάσταση κάτω από την μισή τιμή!!
Βέβαια το πρόβλημα παραμένει:ποιά είναι η καλύτερη επιλογή για τηλεσκόπιο άνω των 10" σε βάση τύπου EQ6" για παρατήρηση και φωτογράφιση?
Αναγκαστικά λόγω ροπών,θα πρέπει να πάμε σε κοντό σωλήνα...οπότε η SCT είναι η πιο οικονομική επιλογή...
Αν πάμε σε σχεδίαση Maksutov ή Ritchey-Chretien,το κόστος είναι απαγορευτικό!
Για διοπτρικά δεν συζητάμε σε τέτοιες διαμέτρους...
Για το ερώτημα που έθεσε ο Μάνος σχετικά με το SW Quattro 254/1000,πάνω σε NEQ6 τί γνώμη έχεις?
Θέλει να κάνει παρατήρηση αξιώσεων,αλλά και να ξεκινήσει και αστροφωτογραφία...
Μου είπαν ότι το setup δουλεύει καλά,αλλά δεν ήταν σίγουροι για μεγάλους χρόνους έκθεσης...
Το άλλο setup 200/1000+NEQ6,θα δουλέψει σίγουρα,αφού δουλεύει και σε HEQ5!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 0:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη (giannis60),ήθελα να σου πω κάτι από παλαιότερο θέμα που συζητούσαμε και δημσίευσες δύο φωτογραφίες σου του ίδιου θέματος(νεφέλωμα),η μία με το 80ED και η άλλη με το 200/1000 πάνω σε απλή EQ5!
Καταρχήν να σε συγχαρώ για την ποιότητα της φωτογραφίας με μια-κατά πολλούς-ανεπαρκή βάση,μια και η απλή EQ5 που έχεις είναι αρκετά λιγότερο στιβαρή (σύμφωνα με τα όσα διαβάζω) σε σχέση με την HEQ5!
Άλλος μάλλον δεν θα τα κατάφερνε!
Αναρωτιόσουν μάλιστα ποιά να είναι η καλύτερη φωτογραφία...Τις μελέτησα και τις δυο-ήταν η πρώτη φορά που κοίταξα το ίδιο θέμα τραβηγμένο με δύο πολύ διαφορετικά τηλεσκόπια-και σε ευχαριστώ για το πολύ παραστατικό παράδειγμα που μας έδωσες!
Βοήθησες και μένα να καταλάβω ακόμα καλύτερα τί τηλεσκόπιο να διαλέξω αν ασχοληθώ με φωτογράφιση!Όσο μεγαλύτερης διαμέτρου!
Η φωτογραφία με το 200/1000,έχει ασυγκρίτως περισσότερη π λ η ρ ο φ ο ρ ί α (συλλογή φωτός και ανάδειξη των σκοτεινότερων περιοχών του νεφελώματος και περισσότερες λεπτομέρειες στο εσωτερικό του,λόγω μεγαλύτερης διακριτικής ικανότητας σε σχέση με το 80mm!)
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση,όπως γίνεται και στην παρατήρηση: μεγαλύτερη διάμετρος=>μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα!
Το 80ED υπερτερούσε στο διορθωμένο πεδίο στα άκρα.Αλλά και στο 200/1000 αν έβαζες paracorr δεν θα διορθώνονταν αρκετά το πεδίο?Εναλλακτικά μπορείς να κροπάρεις και να πετάξεις την προβληματική περιοχή!
Η απουσία φωτός στις σκοτεινότερες περιοχές του νεφελώματος,έδινε την λανθασμένη εντύπωση του μεγαλύτερου κοντράστ στο 80ED.Εντάξει ένα διοπτρικό λόγω μη κεντρικής παρεμπόδισης περιμένεις να έχει μεγαλύτερο κοντράστ.Αλλά εδώ ο μαύρος ουρανός τονίζεται από την απουσία των σκοτεινότερων περιοχών του νεφελώματος που φαίνονται έστω και αχνά στο νευτώνειο!
Τα άστρα με το νευτώνειό σου δεν ήταν πολύ καμμένα όπως είπες.Δεν είδα ότι μπλόκαρε λόγω υπερφώτισης πληροφορία(πχ.χρώμα) από αυτά...
Εν πάσει περιπτώσει και υπερφώτιση να γίνει σε άστρα,εφ'όσον το κύριο θέμα σου είναι το νεφέλωμα,αυτό δεν ενοχλεί καθόλου!Είναι σημειακές περιοχές,όχι εκτεταμένες!
Μιλάω και σαν φωτογράφος (με 34 χρόνια εμπειρία στην καλλιτεχνική φωτογραφία),ότι και σε πιο απαιτητική εξέταση από άποψη αισθητικής η φωτογραφία σου δεν έχει πρόβλημα στα άστρα!
Αυτά τα φαινόμενα παρουσιάζονται σε όλα τα τηλεσκόπια!Και στα τεράστια επαγγελματικά!Το εύρος έκθεσης των αισθητήρων(και των φίλμ) δεν πιάνει τόσο μεγάλες διαφορές φωτεινότητας ταυτόχρονα με μια λήψη,μεταξύ νεφελωμάτων και άστρων,οπότε επιλέγεις σε ποια περιοχή θα δώσεις το βάρος ώστε να καθορίσεις την εκφώτιση (έκθεση).Ή κάνεις διαφορετικές εκθέσεις για τις φωτεινές και σκοτεινότερες περιοχές και στην επεξεργασία κάνεις υπέρθεση των φωτογραφιών.Στην "κανονική" φωτογραφία τα κάναμε αυτά,και μάλιστα με πολύ λιγότερα μέσα στο σκοτεινό θάλαμο,πριν το Photoshop και το Lightroom...
Μελετώντας λοιπόν τις αστροφωτογραφίες,δεν καταλαβαίνω κάποιες εμμονές πολλών ερασιτεχνών,να είναι τέλεια διορθωμένο το πεδίο μέχρι τα άκρα,να μην υπάρχουν έστω και λίγο υπερφωτισμένα άστρα κλπ.
Το ερώτημα λοιπόν είναι: θέλετε την αστροφωτογραφία στο καθαρά αισθητικό της κομμάτι ή για συλλογή πληροφορίας?
Για τους επαγγελματίες αστρονόμους,αλλά και για κάποιους που ψάχνονται πιο σοβαρά στην αστρονομία,το θέμα είναι ξεκάθαρο: η αξιόπιστη συλλογή πληροφορίας είναι το ζητούμενο!Για μένα και στην παρατήρηση και στην αστρο-φωτογράφιση η συλλογή πληροφορίας κάνει την διαφορά!
Αυτό το ερώτημα είναι καίριο να απαντηθεί και από τον Μάνο,αλλά και από όσους βλέπουν την αστρονομία πιο σοβαρά,για την επιλογή τηλεσκοπίου που να συνδυάζει παρατήρηση αξιώσεων και φωτογράφιση!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1032
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Είχα σκεφτεί σοβαρά την αγορά SCT,πριν λίγο καιρό όταν διάβασα πολύ καλές κριτικές για το συγκεκριμένο Meade 14"!!Και δεν βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένο τέτοιας ποιότητας (επιδόσεων Maksutov!) σε υπεράριστη κατάσταση κάτω από την μισή τιμή!!
Βέβαια το πρόβλημα παραμένει:ποιά είναι η καλύτερη επιλογή για τηλεσκόπιο άνω των 10" σε βάση τύπου EQ6" για παρατήρηση και φωτογράφιση?

Εάν εννοείς για σωλήνα Meade 14" πάνω σε EQ6, έχω την εντύπωση ότι δεν τον σηκώνει, ειδικά μαζί με όλα τα συμπράγκαλα. Τουλάχιστον αν είναι ο παλιός.....

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ Πάνο για την πληροφορία!
Δεν εννοούσα συνδυασμό Meade 14" οπωσδήποτε πάνω στην EQ6,αλλά μόνο την αγορά του σωλήνα!
Για βάση θα έψαχνα στη συνέχεια...Το αντίστοιχο Celestron C14 πάντως το σηκώνει η συγκεκριμένη βάση.
Επειδή είναι απαιτητική σε γνώσεις η αγορά τέτοιων τηλεσκοπίων,και πολύ ακριβή έστω και στα μεταχειρισμένα,θέλει βεβαίως πολύ ψάξιμο!
Και λόγω κρίσης,γίνεται έρευνα να συνδυαστεί η παρατήρηση αξιώσεων με φωτογράφιση με ένα τηλεσκόπιο,έστω και αν αυτό αποτελεί έναν καλό συμβιβασμό!
Η βάσεις τύπου EQ6 σηκώνουν αρκετούς σωλήνες SCT,και έχουν λογικό κόστος.
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Chrono detectorOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 33
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας και πάλι Smile

Είναι ωραίο να διαβάζω απόψεις από εσάς τους έμπειρους και είναι καλό να ακούγονται και αντίθετες απόψεις, κάτι σαν την διαλεκτική, αν και καμιά φορά θολώνει το τοπίο. Είναι φορές που ακούω και πράγματα για πρώτη φορά Wink

Να πω λοιπόν ότι θεωρητικά, όσον αφορά την αστρονομία, έχω διαβάσει αρκετά , η εμπειρία μου όμως στην παρατήρηση είναι μικρή. Ένα meade 70mm είχα και έβλεπα ό,τι μπορούσα και όχι για πολύ καιρό. Ούτως η άλλως θέλω να ξεκινήσω με παρατήρηση και να μάθω πολλά περισσότερα στον ουρανό. Θέλω όμως να αποτυπώνω και τις μοναδικές στιγμές στο χρόνο που φτάνουν σε εμάς, αλλά λίγο αργότερα.

Επίσης έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ότι θέλω φωτογραφία από νευτώνειο. Τόσο από πληροφορία, όπως και να το κάνουμε κάποια σημεία φαίνονται πιο φωτεινά με μεγαλύτερη διάμετρο αλλά και από αισθητικής πλευράς, είμαι της τέχνης άνθρωπος δε μπορώ να το παραβλέψω αυτό. Θυμάμαι παλιά που κοίταζα το site του πλανητάριου, θαύμαζα αυτήν την φωτογραφία τραβηγμένη από vixen νευτώνειο:
http://www.vixenamerica.com/Products/UserImagePop.asp?Imager=55&Image=199
Αυτό το επιβεβαίωσα μέσα μου και από τις 2 φωτογραφίες που μου ανάρτησε ο giannis60 ,για να συγκρίνω, το ίδιο θέμα από ed80 και από 200/1000

Τώρα στο ερώτημα μου ποιον σωλήνα, τον 10'' ή τον 8'' δεν ξέρω ακόμα....Όσον αφορά την βάση επειδή ρώτησα και αλλού για μακρές εκθέσεις μου είπαν ότι είναι οριακά με την Neq6. Ίσως να κάνω λίγη υπομονή ακόμη και να πάω στην Eq6-R όπου το payload της έχει αυξηθεί κατά 2 κιλά, για να είμαι σίγουρος με τον 10αρι. Ανησυχώ μόνο μη μου γίνει εφιάλτης ο 10'' επειδή λένε απαιτητικός. Στο collimation δεν πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα, δεν έχω κάνει ποτέ μου, αλλά από αυτα που έχω δει στο youtube δεν είναι κάτι τραγικό.

fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάνο η μεγαλύτερη διάμετρος δεν σου δείχνει μόνο πιο φωτεινά τα αντικείμενα,αλλά αναδεικνύει και τα πιο σκοτεινά στοιχεία ενός αντικειμένου (νεφελώματος,γαλαξία,αστρικού σμήνους),που δεν φαίνονται με μικρότερα τηλεσκόπια!Και με περισσότερες λεπτομέρειες,επειδή αυξάνει η διακριτική ικανότητα!
Έχεις λοιπόν αισθητά περισσότερη πληροφορία,τόσο στην παρατήρηση όσο και στην φωτογράφιση!
Για την αισθητική μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα!Αν ο Γιάννης έβαζε ένα paracorr στο 200/1000 η εικόνα στα άκρα του πεδίου θα βελτιώνονταν πολύ!
Χρησιμοποιώντας ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο δ ε ν κάνεις αναγκαστικά εκπτώσεις στο θέμα της αισθητικής!!!
Και μένα με ενδιαφέρει η αισθητική,είμαι και 34 χρόνια καλλιτέχνης φωτογράφος.Αλλά η χρησιμοποίηση μικρού ED διοπτρικού τηλεσκοπίου,μόνο για την ευκολία ζυγίσματος και την διορθωμένη εικόνα,χάνοντας όμως πληθώρα πληροφοριών,για μένα είναι φτώχεια και υποβάθμιση της αστρονομικής παρατήρησης!
Εντάξει περί ορέξεως ουδείς λόγος!Αν αρέσει σε κάποιους αυτό που παίρνουν,οκ!
Αλλά αν κοιτάξεις μέσα από τηλεσκόπια μεγάλης διαμέτρου,εκτός από πολύ περισσότερα αντικείμενα που δεν γίνονται ορατά με μικρότερης διαμέτρου,θα δείς και πολύ περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς!!!
Κοιτώντας την Σελήνη μέσα από 10" σε μεγάλη μεγέθυνση,όταν το επιτρέπει η διαύγεια και το seeing,βλέπεις τόσες λεπτομέρειες στην επιφάνειά της,που νομίζεις ότι κάνεις χαμηλή τροχιά μέσα από διαστημόπλοιο,ειδικά αν χρησιμοποιήσεις και ευρυγώνιο φακό!!!
Αυτές τις λεπτομέρειες δεν θα τις δείς στον ίδιο βαθμό με το 8",πολύ δε περισσότερο με μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια!
Έχω κάνει και συγκριτική παρατήρηση: με το 10" και το 4" (102/500)διοπτρικό μου,στα 200x και τα δύο τηλεσκόπια.Παρόλο που η μεγέθυνση ήταν μικρή,αμέσως φαινόταν η διαφορά στις λεπτομέρειες που φαινόταν υπέρ του 10"!!!Καμμία σχέση στην εικόνα!Αν πας και σε μεγαλύτερες μεγεθύνσεις πάνω από 300x,που έχω πάει αρκετές φορές,εκεί θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό,βγάζοντας επιφωνήματα!!
Κοιτάζοντας έναν φωτεινό στόχο όπως η Σελήνη,ο Δίας,ο Κρόνος,βλέπεις περισσότερη λεπτομέρεια,αλλά και σε νεφελώματα,αστρικά σμήνη,διπλούς αστέρες και πολλαπλά αστρικά συστήματα,γαλαξίες...Όλα φαίνονται πολύ καλύτερα!
Η περισσότερη πληροφορία που παίρνεις αποτυπώνεται και στην φωτογραφία και όχι μόνο στην παρατήρηση!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Chrono detectorOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Ιούλ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 33
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κώστα δεν διαφωνώ, αντιθέτως είπα ότι προτιμώ την αισθητική της μεγαλύτερης διαμέτρου Wink
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάνο χαίρομαι για την διαπίστωσή σου,αλλά το είπα και για πολλούς φίλους ακόμα και παλιούς,που τρέφουν την εντύπωση ότι η μεγαλύτερη διάμετρος είναι μόνο για παρατήρηση βαθέως διαστήματος!!
Για πλανητική και σεληνιακή παρατήρηση αρκεί και ένα μικρό... Αυτή είναι μια διάχυτη εντύπωση που υπάρχει χρόνια τώρα!
Δηλ.ο παράγοντας διάμετρος στη συνείδηση πολλών παραπέμπει μόνο στην φωτοσυλλεκτικότητα,και όχι και στην διακριτική ικανότητα!
Όταν λέω θέλω θα πάρω πχ.τηλεσκόπιο 20" αμέσως μου απαντάνε:σε ενδιαφέρει το βαθύ διάστημα τόσο πολύ?
Όχι μόνο αυτό,αλλά και η παρατήρηση Σελήνης,και των πλανητών με 20"...
Μπορείς να δείς φωτογραφίες της Σεληνιακής επιφάνειας τραβηγμένες με 9.25,11,14,16' τηλεσκόπια και να παρατηρήσεις την διαφορά στις λεπτομέρειες που έχουν αποτυπωθεί!!Αυτό δεν το κάνει η διαφορά στην οξύτητα,αλλά κυρίως στην διακριτική ικανότητα των τηλεσκοπίων!
Και βέβαια το ίδιο συμβαίνει και σε φωτογραφίες βαθέως διαστήματος!!
Όχι μόνο περισσότερη λεπτομέρεια και ανάδειξη δομών,αλλά βέβαια και αποτύπωση των σκοτεινότερων περιοχών που είναι αόρατες σε μικρότερες διαμέτρους!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο αφορά για την βάση,πιστεύω και εγώ αυτό που είπες και εσύ: να περιμένεις να πάρεις την πιο στιβαρή,για να σιγουρευτείς!
Ένας φίλος άνοιξε νέο θέμα ("Αγορά") όπου ρωτάει για ανάλογο σετ με το δικό σου,της ORION σε πολύ ελκυστική τιμή,αλλά δεν ξέρω τίποτα για την συγκεκριμένη βάση!
Οι βάσεις τύπου EQ6 είναι ευρέως διαδεδομένες και δοκιμασμένες από πολλούς,οπότε αποτελούν εγγύηση!
Τα τηλεσκόπια της SW αλλά και της ORION έχουν γενικά πολύ καλά οπτικά,αλλά συγκριτικά τα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν έχουν διαφορές στην οπτική ποιότητα....
Θέλει ψάξιμο πάντως η όλη υπόθεση,όταν δίνεις αρκετά χρήματα για ένα τηλεσκόπιο!
Τώρα για τον "εφιάλτη" που φοβάσαι,αυτό που έχω καταλάβει καλά όλα αυτά τα χρόνια στην αστρονομία και στην φωτογραφία παλαιότερα,είναι ότι για να καταφέρεις κάτι εξαρτάται από το πόσο ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς και τί αντίληψη έχεις πάνω στο αντικείμενο!
Πολλά που φαίνονται δύσκολα σε κάποιους είναι εύκολα για κάποιους άλλους!
Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν υπάρχουν αντικειμενικά τέτοιες δυσκολίες που να σε κάνουν να παραιτηθείς,αν έχεις την επιθυμία να επιλύσεις τα προβλήματα και τις δυσκολίες!!
Αν βλέπεις την αστρονομία χαλαρά,για να περάσεις ευχάριστα κάποιες ώρες,χωρίς πολύ κόπο,τότε αλλάζει το πράγμα!
Αν έχεις την διάθεση να σχοληθείς πιο σοβαρά,να επενδύσεις χρόνο αρκετό,κόπο,με δοκιμές και πειραματισμό,τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις!
Στην αρχή ξεκινάς με παρατήρηση,και σιγά-σιγά αρχίζεις και φωτογράφιση,χωρίς μεγάλες προσδοκίες στην αρχή!
Δεν γίνονται σε καμμιά ασχολία που έχει κάποιες απαιτήσεις,να είναι όλα καλά από την αρχή!
Όσο θα ενδιαφέρεσαι,τόσο θα μαθαίνεις και θα αποδίδουν οι κόποι σου!!
Νομίζω όμως ότι οι κόποι αυτοί είναι-για μένα τουλάχιστον,αλλά και για πολλούς άλλους- ε υ χ ά ρ ι σ τ ο ι και δημιουργικοί!!!
Όταν θα αποφασίσω να ξεκινήσω και εγώ την αστροφωτογραφία,ξέρω εκ των προτέρων ότι θα παιδευτώ στην αρχή ακόμα και στις μικρολεπτομέρειες,αλλά αυτό δεν με πειράζει καθόλου!Προβλήματα που λύνονται,δεν με απασχολούν!
Όλα έχουν να κάνουν με ποιά "οπτική" βλέπεις τα πράγματα!
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2585
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fotodektis έγραψε:
Σωστή η διαπίστωση ότι το 254/1000,f/3.9,είναι πιο απαιτητικό,αλλά το θέμα της ευθυγράμμισης δεν είναι κάτι δύσκολο και σε τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου,όταν γίνει με laser collimator και χρήση barlow (barlowed collimation)
Κώστα μπάρλου ναι αλλά laser collimator είναι ίσως η χειρότερη μέθοδος.

giannis60 έγραψε:
Το 250mm /1200 είναι πολύ πιο σταθερό επάνω στην EQ6 απ’ ότι στην βάση DOB.
Γιάννη εννοείς την dob της skywatcher γιατί υπάρχουν κι άλλες dob που είναι ακλόνητες και με πολύ καλύτερη κίνηση όπως της orion optics. Χαμηλό βάρος, στιβαρή κατασκευή, και με δαχτυλίδια ώστε να μπορείς να την φορτώνεις και να ζυγίζεις εύκολα και αξιόπιστα.

fotodektis έγραψε:
Το ερώτημα λοιπόν είναι: θέλετε την αστροφωτογραφία στο καθαρά αισθητικό της κομμάτι ή για συλλογή πληροφορίας?
Νομίζω πως οι αστροφωτογράφοι κοιτάνε πρώτα το καλλιτεχνικό μέρος. Κανείς από αυτούς δεν έχει πει πως κάνει αστροφωτογραφία με σκοπό την έρευνα. Οσοι κάνουν μετρήσεις δεν ποστάρουν φωτογραφίες αλλά διαγράμματα κλπ κλπ. Μάλλον θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε με τον όρο αστροφωτογραφία.

fotodektis έγραψε:
Και μένα με ενδιαφέρει η αισθητική,είμαι και 34 χρόνια καλλιτέχνης φωτογράφος.Αλλά η χρησιμοποίηση μικρού ED διοπτρικού τηλεσκοπίου,μόνο για την ευκολία ζυγίσματος και την διορθωμένη εικόνα,χάνοντας όμως πληθώρα πληροφοριών,για μένα είναι φτώχεια και υποβάθμιση της αστρονομικής παρατήρησης!
Το HD δεν έχει μόνο τα υπέρ που αναφέρεις. Εχει σημειακά άστρα, καλύτερα άκρα, δεν έχει κεντρική παρεμπόδιση (πολύ σημαντικό αυτό). Δεν έχει στρεβλώσεις ο σωλήνας, δεν χρειάζεται συντήρηση, δεν χρειάζεται επαλουμίνωση μετά από κάποια χρόνια, είναι πάντα ευθυγραμμισμένο, έχει καλύτερο κοντράστ, έχει καλύτερη οξύτητα, έχει σταθερή απόδοση στην διάρκεια ετών, δεν έχει απαιτήσεις στην οδήγηση, πετυχαίνει ευκολότερα μεγάλους χρόνους έκθεσης, άρα μαζεύει περισσότερο φως. ΚΑι το κυριότερο. Εχει μεγάάάάάλο πεδίο. Ας πούμε πως είναι ο ευρυγώνιος φακός της αστροφωτογράφισης. Ολοι χρειάζονται έναν ευρυγώνιο φακό. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγουμε ένα κοντό αποχρωματικό. Το μεγάλο του πεδίο. Καλά όλα τα υπέρ που έγραψα, αλλά στην ουσία το πεδίο του είναι που κυνηγάμε και μετά όλες αυτές τις ευκολίες που μας προσφέρει. Κι επειδή είναι ευκολότερο τηλεσκόπιο συνιστάτε για αρχάριους. Θα μάθει ο νεοεισερχόμενος χωρίς να αντιμετωπίσει όλα τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει με έναν νευτώνειο σωλήνα, θα του μείνει και το τηλεσκόπιο που ούτως ή άλλος θα το αγοράσει κάποια στιγμή. Γιατί με άλλο σωλήνα τραβάμε το veil και με άλλο το ring.
Τα κατά του είναι πως είναι βαρύ και ακριβό στις ίδιες ίντσες με ένα νευτώνειο. Κι εκεί είναι που το νευτώνειο υπερτερεί. Εννοείται πως ένα 8" θα γράψει περισσότερες λεπτομέρειες.Οι ίντσες είναι ίντσες και δεν μπορούν να αντικατασταθούν με τίποτα. Δεν νομίζω πως υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να το αμφισβητεί αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που κι εγώ νευτώνειο έχω.

ΚΑτά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου ειδικά με τα δύο τελευταία σου πόστ τα οποία και διάβασα αφού είχα γράψει τα παραπάνω γι αυτό και συμπληρώνω.

fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παναγιώτη δεν εννοώ ότι όποιος θέλει την πρόσληψη πληροφορίας,αναγκαστικά πάει στην έρευνα και παραμερίζει την αισθητική!!!
Αυτό κατάλαβες από όσα είπα τόσο αναλυτικά?
Νομίζω ότι τα έχω ξεκαθαρίσει καλά!Και το αισθητικό κομμάτι!
Το να παρατηρώ ή και να φωτογραφίζω πληροφορία περισσότερη,είναι μέσα στην ευχαρίστηση του χόμπυ,αν με αγγίζει η αστρονομία σαν προσεκτική παρατήρηση του κόσμου που με περιβάλλει!
Όσο για τα ED που εκθειάζεις,και που κοστίζουν ένα σωρό λεφτά,έχω δεί πάρα πολλές φωτογραφίες όλα αυτά τα χρόνια από πολλά τηλεσκόπια και έχω σαφέστατη αντίληψη του θέματος...
Γι'αυτό άλλωστε και έθεσα το ερώτημα:περισσότερη πληροφορία ΚΑΙ στην φωτογράφιση εκτός από την παρατήρηση ή μόνο σημειακά άστρα και διορθωμένο πεδίο κλπ.?
Υποδεέστερα δηλ.χαρακτηριστικά από την ουσία της αστρονομικής παρατήρησης και αστροφωτογραφίας που είναι η συλλογή φωτός από τα αντικείμενα!!!
Δηλ.καλλωπίζουμε το "περιτύλιγμα" και υποβαθμίζουμε το περιεχόμενο...
Δες το και από αυτήν την σκοπιά...
Να προβληματίσω πολλούς ήθελα,να δούνε την υπόθεση και από άλλη οπτική!
Παρατηρώ και φωτογραφίζω πληροφορία δεν σημαίνει ότι πάω για "έρευνα"...Η φωτομετρία,φασματοσκοπία κλπ.είναι άλλη υπόθεση για λίγους έστω..
Αλλιώς το έθεσα το θέμα!
Έγινε πιο κατανοητό τώρα Παναγιώτη?
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο αφορά το οπτικό πεδίο,αυτό έχει να κάνει με την εστιακή και ναι είναι το μεγάλο πλεονέκτημα των βραχύσωμων γενικά τηλεσκοπίων!
Η θέαση και η φωτογράφιση μεγάλων πεδίων είναι και αυτό μια απόλαυση!
Και εγώ πήρα το 102/500 για παρατήρηση μεγάλων αστρικών πεδίων,και ίσως να έδινα για ένα μεταχειρισμένο ED 80/400+reduser-flattener για ακόμα μεγαλύτερο πεδίο και καλύτερη εικόνα!Αλλά δεν μου είναι απαραίτητο αυτό!
Όμως για να ξεκινήσει κάποιος με ED 80/400 και να δώσει 1000+€ (....) επειδή είναι πιο εύκολη η φωτογράφιση,σε αυτό δ ε ν θα συμφωνήσω ότι είναι μπούσουλας για ό λ ο υ ς τους νέους όπως ισχυρίζεσαι!Εξαρτάται από τον άνθρωπο,από τις ανησυχίες και τις προσδοκίες του,αλλά και από τις ικανότητες και την διάθεσή του να ασχοληθεί πιο σοβαρά!
Μην βάζουμε όλους στην ίδια κατάσταση!
Καθένας μας είναι διαφορετικός,και καλό είναι να μην καλλιεργούμε πάγιες απόψεις και αντιλήψεις,γιατί αυτό κοστίζει και σε χρήμα...
Ο φίλος μας ήθελε ΕΝΑ τηλεσκόπιο για παρατήρηση και φωτογράφιση ως συμβιβασμό....τόσες φορές το είπαμε!Και ψάχνοντας βρήκαμε αρκετά στοιχεία!
Φιλικά-Κώστας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την fotodektis στις 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:15, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 301
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:13    Θέμα δημοσίευσης: cc'd fov Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το εργαλείο, θα σε βοηθήσει πολύ στην επιλογή συνδυασμου τηλεσκοπιου-καμερας, και πιθανότατα θα σου καλύψει αρκετές απορίες.

http://astronomy.tools/calculators/ccd_suitability
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης