Jump to content

Ψηφιακά usb μικροσκόπια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα ένα φθηνό ψηφιακό μικροσκόπιο gembird cam-ms-01 στα 18€,με μεγεθύνσεις 50-500x,αλλά η ποιότητα του ειδώλου μάλλον είναι κάτω του μετρίου...Δεν έχω εμπειρία από άλλα μικροσκόπια (εκτός από ένα πολύ φθηνό (οπτικό) χειρός 60-100x),για να συγκρίνω.

Ίσως η κάμερά του είναι ανεπαρκής...harware resolution=0.3 Mpixel.

Ή το device driver software έχει πρόβλημα?

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το θέμα?

Αναβαθμίζεται η ποιότητα της εικόνας με καλύτερο software?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον είναι ψηφιακό, δεν έχει σημασία η μεγέθυνση αλλά η ανάλυση του αισθητήρα. Τι θέλεις να παρατηρήσεις;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα!!

Επειδή τώρα ξεκινάω την μικροσκοπία,και έχοντας ήδη πάρει σε προσφορά έτοιμα παρασκευάσματα για οπτικό μικροσκόπιο,θα ήθελα να ξεκινήσω με αυτά.

Ωστόσο από ό,τι έχω καταλάβει τα ψηφιακά παρέχουν μια ευελιξία που δεν δίνουν τα συμβατικά οπτικά μικροσκόπια: μπορείς να δείς γρήγορα πολλά αντικείμενα του περιβάλλοντος κόσμου,χωρίς να είναι παρασκευάσματα ή μικρών διαστάσεων ώστε να χωρούν κάτω από τον αντικειμενικό φακό!Ακόμα και ζωντανά πλάσματα που δεν κινούνται γρήγορα πχ.κάμπιες.

Φυσικά θα αγοράσω και οπτικό μικροσκόπιο κάποια στιγμή.Πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση και του μικρόκοσμου!

Στο διάστημα 2006-2008 είχα δεί και τον ενθουσιασμό πολλών μελών του φόρουμ για την μικροσκοπία και το Bresser Biolux 20-1280x του LIDL,που δυστυχώς δεν το φέρνει πια!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

 

Το τελευταιο διαστημα ενδιαφερομουν και εγω θα για την αγορα ενος (πολυ) φθηνου μικροσκοπιου για απλες παρατηρησεις (φυλλων δεντρου, ζωυφιων και ...οτιδηποτε μικροσκοπικου βρεθει μπροστα μου, κ με εξερευνητικη μονο διαθεση) αλλα δεν μου γεμισαν το ματι τα φθηνα ψηφιακα του ebay.

 

Απο την εμπειρια σου αξιζουν τον μπελα ή αδικος κοπος?

 

Μελλοντικα θα σκεφτομουν ισως και καποιο μεταχειρισμενο οπτικο (για να μπουμε στο πραγματικο μικροκοσμο) αλλα προς το παρον θελω μονο το ..παιχνιδι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα καλό εισαγωγικό οπτικό μικροσκόπιο με αξιοπρεπή εικόνα και δυνατότητες,είναι το BRESSER Biolux NV 20-1280x,στα 125€ και άνω (ίδια τιμή σε Ελλάδα και Ευρώπη!).Έχω ψάξει την αγορά οπτικών μικροσκοπίων σε αυτή την κατηγορία τιμής και κατέληξα σε αυτό,το οποίο και θα αγοράσω στο άμεσο μέλλον.

Το LIDL το έφερνε παλιά εδώ στα 60€!Εξακολουθεί να πουλιέται όμως στα LIDL της Γερμανίας και άλλων ευρωπαϊκών χωρών στην ίδια τιμή!

Για τα ψηφιακά όμως δ ε ν έχω ψάξει αρκετά,και έχω δεί να γίνεται χαμός από φθηνά κινέζικα στα 25-40€ που έχουν αισθητήρες 1-2 Mpixel,αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως αληθινή αυτή η ανάλυση!

Αυτό που πήρα στα 18€,δεν με ικανοποίησε,αλλά ψάχνω και για καλύτερο software μήπως βελτιωθεί η εικόνα...Μάλλον όμως θα φταίει η ανάλυση της κάμερας που είναι πολύ μικρή,μόλις 0.3 Mpixel!

Από βίντεο που είδα στο ίντερνετ,αρκετά ψηφιακά είχαν πολύ καλή ποιότητα εικόνας,ευκρινή ακόμα και σε μεγάλες μεγεθύνσεις!

Τα ψηφιακά προεκτείνουν τις δυνατότητες μικροσκοπικής παρατήρησης,εκεί που δεν μπορούν εύκολα τα οπτικά,πχ.να δείς ηλεκτρονικά κυκλώματα,και γενικά αντικείμενα κάποιων διαστάσεων,που δεν χωρούν στον αντικειμενικό φακό των οπτικών μικροσκοπίων!

Η αναζήτηση συνεχίζεται λοιπόν!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως η παρατήρηση του ουρανού (και η επίγεια) έχει διάφορα επίπεδα (μάτια 1x, κιάλια 8-20x, wide field 20-60x, πλανητική και σκοτεινού ουρανού 60-300x), έτσι και η μικροσκοπία.

1ο επίπεδο το μάτι, προσοχή οι πρεσβύωπες.

2ο επίπεδο ο μεγεθυντικός φακός. Ιδανικά μια τριπλέτα 10x κοντά στα 2cm διάμετρο. Ό, τι χρησιμότερο. Χρησιμοποιώ μια Belomo 21mm και τα στοιχεία ενός Seibert Emoscop.

Και τον Zeiss 6x18, το Docter 8x21 με φακούς 1-10 διοπτριών και το Opticron galeryscope για παρατήρηση εξ αποστάσεως (βιτρίνες, προθήκες κλπ).

3ο επίπεδο το στερεομικροσκόπιο, 20-40x περίπου. Πολύ χρήσιμο για τον χομπίστα και δείχνει 3D, ενώ παίρνει και κάμερα. Έχω ένα Bresser με LED και φακούς Amscope μεγάλου eye relief και βλέπω πετρώματα, ορυκτά, άμμο (θάνατος), την κόψη των μαχαιριών μου, γραμματόσημα, νομίσματα κλπ. Σε μεγάλη απόσταση την ίδια δουλειά κάνουν τα Pentax Papilio, περίπου 8x.

4ο επίπεδο το βιολογικό, στα (συνήθως) 40x, 100x, 400x και 1000x (ο τελευταίος φακός των 100x είναι καταδυτικός με λάδι). Εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν και το βάθος πεδίου είναι μικρό και η εικόνα επίπεδη. Η 40x είναι μόνο για να κεντράρεις το δείγμα και στα 100x ο φακός πρέπει να είναι καλός. Κυριαρχούν τα Olympus, αλλά η οροφή είναι Zeiss και Leitz/Leica.

Μία παραλλαγή αυτών, οικονομική, είναι τα σχολικά μικροσκόπια, για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Εδώ παίζουν τα Bresser, Konus κλπ. Θα χρειαστεί να μάθει κάποιος τεχνικές σκοτεινού πεδίου, διατομής, παρασκευής, χρώσης κλπ.

Τώρα, τα ψηφιακά συνήθως χρησιμοποιούν τους αισθητήρες 0.3MP της προηγούμενης εικοσαετίας που είναι στα αζήτητα. Τετραπλασιάζουν τα pixel για να πάνε στα 1,2MP. Οι φακοί είναι φθηνοί πλαστικοί, το Zoom ψηφιακό. Εάν χρησιμοποιούσαν αισθητήρες των σύγχρονων smartphones και φακουδάκια σαν τους Minostigmat, τα πράγματα θα ήσαν αλλιώς, αλλά και το κόστος υψηλό.

Θα πρότεινα οπτικό μικροσκόπιο προς το παρόν. Τα ψηφιακά είναι στο επίπεδο του παιχνιδιού.

ΥΓ: 5ο επίπεδο είναι το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, μόνο για ερευνητικά ιδρύματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την διαφωτιστική σου απάντηση!!Έβαλες τα πράγματα σε μια τάξη!!

Απο ό,τι πρόλαβα μέχρι τώρα να δώ,υπάρχουν και ακριβά ψηφιακά στα 1000€,χωρίς όμως να ξέρω τί ποιότητα εικόνας δίνουν.

Επίσης κάποια reviews σε βίντεο έδειχναν πολύ καθαρές εικόνες ψηφιακών σχετικά χαμηλής τιμής και σε μεγεθύνσεις 500x,και έτσι πήρα θάρρος να το ψάξω.

Το οπτικό Bresser που έλεγα πιο πάνω θα το πάρω έτσι και αλλιώς,αλλά ήθελα να δώ και τις δυνατότητες και ευκολίες ενός σχετικά φθηνού ψηφιακού...

Ευχαριστώ και πάλι-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Bresser του Lidl το είχα αγοράσει κι εγώ όταν το έφερνε (10+ χρόνια πριν). Διασκεδαστικό λίγο πάνω από τα όρια του παιχνιδιού και έχω δει πολλά πράγματα, κυρίως έτοιμα παρασκευάσματα καθότι δεν έχω τις γνώσεις και τον εξοπλισμό για να τα φτιάξω, χρωματίσω και σταθεροποιήσω μόνος μου. Μαζί με το μικροσκόπιο έδιναν και κάμερα η οποία είναι κυριολεκτικά "για τα μπάζα". Η φωτογράφιση μέσω μικροσκοπίου δεν ειναι εύκολη υπόθεση όπως θα νόμιζε κανείς και υπάρχουν κι εκεί πολλές τεχνικές και "μυστικά". Απλές afocal και με αντάπτερ για web camera ή αναλογική cctv βγαίνουν ωστόσο εύκολα για να πειραματιστεί κανείς με λίγα χρήματα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα!

 

Υπερ-κατατοπιστικη ενημερωση! Πλεον γνωριζουμε που κινουμαστε!

 

Προς το παρον θα κοιταξω λοπον για ενα μεγενθυντικο οπως προτεινεις στα 10Χ (που ειναι σαν τις λουπες -συνηθως 5Χ- που βλεπουμε τα φιλμ αν καταλαβα καλα- ) για να κανω τις πρωτες παρατηρησεις μου.

 

To Belomo 10x Triplet που ανεφερες ειναι και πολυ δημοφιλες στο ιντερνετ απο οτι ειδα..

 

Ευχαριστουμε!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσο αφορά τα ψηφιακά μικροσκόπια,νομίζω ότι συμπληρώνουν τα οπτικά,γιατί έχουν μια ευελιξία που δεν την έχουν τα οπτικά!Τοποθετείς το μικροσκόπιο οπουδήποτε και βλέπεις αντικείμενα που δεν μπορείς να βάλεις κάτω από τον αντικειμενικό φακό των οπτικών,και χωρίς να χρειαστεί να κάνεις παρασκευάσματα!

Για παράδειγμα ακόμα και με το "παιχνιδάκι" που πήρα,είδα εύκολα,γρήγορα και ζωντανά σε μεγάλη μεγέθυνση,έστω και αν η εικόνα ήταν κάτω του μετρίου,τον ιδρώτα να βγαίνει από τις οπές των ιδρωτοποιών αδένων!

Ήταν εντυπωσιακό!Και πολλά άλλα,αλλά θα ψάξω για καλύτερη ποιότητα!

Φυσικά θα πάρω και το Bresser,σαν εισαγωγικό οπτικό μικροσκόπιο.

Ευχαριστώ και πάλι-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης