Jump to content

Χάνεται το χρώμα σε φωτογράφηση του γαλαξία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα,

έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Φωτογράφησα τον γαλαξία από την περιοχή του Τοξότη και προς τα πάνω (το κλασσικό καρέ) με την Nikon 7200 και φακό 18mm f/4. Ενώ στις δοκιμαστικές λήψεις που έκανα καθώς και στο κάθε καρέ στον υπολογιστή υπάρχει χρώμα, έστω και αρκετά προς το κόκκινο λόγω υψηλού ISO μάλλον, αφού τα περάσω από το DeepSkyStacker η τελική tiff ή fits εικόνα φαίνεται να μην έχει χρώμα, είναι σαν να βγαίνουν όλα σε τόνους του γκρι ή του καφέ ](*,) ](*,) ](*,)

 

Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ή κάποιο άλλο βήμα που πρέπει να κάνω και το παραβλέπω? Στο DSS αφήνω τις προκαθορισμένες ρυθμίσεις, με median κάνω το stacking.

Ή πρέπει μετά στην επεξεργασία να κάνω κάτι για να επανέλθει το χρώμα? #-o

 

22 lights ISO4500 13sec, 12 dark, 12 bias, όλα .NEF και απενεργοποιημένα ενσωματωμένα noise reduction κτλ

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασες να περάσεις το τελικό αρχείο που δίνει το DSS (autosave?) σε LR /PS κλπ και να πειράξεις λίγο highlights, shadows κλπ; Το αρχείο συνήθως είναι τεράστιο και η πληροφορία υπάρχει μέσα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Dimitri thx για το λινκ, το είδα, αν και εκεί λέει για debayering στα fits αρχεία, στο προηγούμενο tab Που είναι για τα raw το έχω ενεργοποιημένο στο bilinear interpolation. Δοκίμασα και το checkbox που λέει το λινκ μόλις τώρα αλλά δεν είδα αλλαγή ](*,)

 

@kosta ναι εννοείται το έχω περάσει, αν και δεν είμαι ειδικός στο PS, έπαιξα με κοντραστ shadows κτλ (όσο ξέρω) αλλά τπτ

 

έβαλα συνημμένη μια εικόνα σε jpg και μισό μέγεθος για να καταλάβετε τι παίρνω, δεν διαφέρει και πολύ από το tiff αρχείο που βγάζει το DSS...

 

milkyway.thumb.jpg.b52c754259151ed2f1a7c76ddde8d079.jpg

DSS result

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν στακάρεις τα RAW γίνεται αυτό το πράγμα. Εγώ μετατρέπω τα RAW σε TIF 16. Μετάτρεψε τα RAW σε TIF 16 και στακάρισε τα TIF16. Τεράστια διαφορά. Θα το δεις και στο ιστόγραμμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα Stacking το DSS πάντα βγαζει μια Flat εικόνα με πολύ πληροφορεία μεσα της. Απλά θα πρεπει να κάνει λίγο επεξεργασία το τελικό. π.χ ανεβασε Vibrance, Dehaze, δώσε Adaptive Contrast. κτλ κτλ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, problem solved οπότε ποστάρω τη λύση μήπως βοηθήσει και κάποιον άλλο μελλοντικά:

η ρύθμιση κλειδί (αν και δεν την έχει στα recommended το DSS) είναι η επιλογή να γίνει "RGB Channels Background Calibration".

Από εκεί και πέρα παίζοντας με το 32bit TIFF στο PS και μετατροπή σε 16bit και τα κλασσικά, vibrance, levels, curves κτλ ήρθε στα ίσα της! Ίσως την ποστάρω κιόλας αν και δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο :lol:

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης