Jump to content

Περι lagoon nebula..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά βάση είναι στόχος ha. Αν όμως το Oiii που έχεις είναι για οπτική, τότε συνήθως αφήνουν και την γραμμή του υδρογόνου να περάσει, σαν σφιχτό uhc.

Βρεστο χωρίς φίλτρο (δεν είναι δύσκολο), κα δοκίμασε μετά το φίλτρο σου να δεις αν έχεις βελτίωση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θενκς. Προς το τέλος βρέθηκα με το ποστ σου γιατί στην αρχή του βραχυκύκλωσα :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο OIII βοηθάει πολύ στο συγκεκριμένο στόχο, ναι. Αναδεικνύεται πολύ το νεφέλωμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'ότι θυμάμαι και τα πλανητικά νεφελώματα κερδίζουν πολύ με το συγκεκριμένο, δες για εύκολα το Dumbell και το Ring nebulas

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω γίνει πολύ εξπερ, είμαι ένας από εσάς. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έπεσε πολύ όργωμα στα τυφλά μέχρι να το βρω γιατί δεν είχα χάρτη και το έψαχνα σε ένα "κενό" χώρο της τσαγιερας . Το φίλτρο το σκοτείνιασε αρκετά στα γέρικα μάτια μου οπότε το έβγαλα. Το ring είναι από τα λίγα που έχω βρει γι'αυτό θα ψάξω απόψε το Dumbell που πρότεινε ο vvars :
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου ως εξής:

-Κατέβασε μια εφαρμογή πλανηταρίου (πχ skysafari) και μια εφαρμογή πυξίδας με κλισιομετρο.

-Αφού βρεις τον στόχο σου στο skysafari, κεντραρισε σε αυτόν ώστε να δεις τις συντεταγμένες του σε alt/az.

Σε ενδιαφέρει κυρίως το ύψος του στόχου σε μοίρες.

-Ακούμπησε το κινητό σου "ξαπλωμένο" παράλληλα στον σωλήνα του dob, ώστε όταν κοιτάζει στον ορίζοντα το κλισιομετρο να δείχνει 0°.

-Σήκωσε σιγά σιγά το dob ώστε να βρεις το ύψος του στόχου (πχ για lagoon χθες είναι 27,1°).

Μην δίνεις σημασία στην πυξίδα το κινητού για το αζιμούθιο καθώς η πυξίδα είναι εξαιρετικά ανακριβής, και επηρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες, σε αντίθεση με το ακριβεστατο κλισιομετρο.

- Τώρα αφού έχεις σηκώσει το dob στο ακριβές ύψος του στόχου, και βλέποντας (από το skysafari) ότι ο στόχος σου βρίσκεται μεταξύ Δία και Κρόνου, κουνά το dob δεξια - αριστερά, προσεκτικά χωρίς να αλλάξεις το ύψος του, σε αυτήν την περιοχή. Με ένα προσοφθάλμιο από 26mm και πάνω ο στόχος θα βρεθεί πάντα εντός πεδίου, και πιθανότατα να μην χρειαστείς καν τον ερευνητή.

Υ.Γ. Ο ερευνητής θα σου χρειαστεί σε πολύ αμυδρους στόχους όπου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αλλά κοιτάζοντας από τον ερευνητή θα κάνεις ταυτοποίηση του πεδίου που βρίσκεται ο σχεδόν αόρατος στόχος.

Screenshot_20190822-101100.thumb.png.715d26468c6696fe02022fdc386ff882.png

Screenshot_20190822-100901.thumb.png.1b71d7597e5651e528fd723a8eaf81da.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι είπες τώρα. Όντως στην ευθεία του Κρόνου και του Δία ήμουν εχτές. Αφού τους πετύχαινα συνεχώς τυχαία στο σκαναρισμα. Έχω δουλειά για απόψε αφού διαβάσω πρώτα πέντε έξι φορές το μνμ σου. Η θα βρω που κάνει διακοπές ο giannis60 να πάω τυχαία εκεί. Θενκς και πάλι για το χρόνο σου
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΟΙΙΙ μπορεί να στο σκοτεινιάσει πολύ ειδικά αν έχεις μικρό τηλεσκόπιο. Δοκίμασε UHC που δεν είναι τόσο στενό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν έχω θέμα με την εύρεση αντικειμένων αυτό το κόλπο με το κινητό και το inclination μου άρεσε, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ! =D>

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης