Jump to content

πλανητικα φιλτρα


Paris10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω αγορασει το φιλτρο moon and skyglow και θελω να ρωτησω αν παρω και το fringe killer και τα συνδυασω θα εχω ικανοποιητικο αποτελεσμα στην παρατηρηση πλανητων. εχω ενα 102/500 διοπτικο και με το moon and skyglow που πηρα να σας πω την αληθεια δεν ειδα μεγαλη διαφορα στην παρατηρηση των πλανητων.αξιζει να παρω και το fringe killer ναι η οχι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Moon & Skyglow είναι κυρίως φίλτρο μείωσης του αποτελέσματος της φωτορύπανσης,και λειτουργεί καλά μόνο αν τα φώτα των δρόμων της ευρύτερης περιοχής που παρατηρείς είναι κιτρινο-πορτοκαλί χρώματος και όχι λευκού!

Για τον Κρόνο δεν κάνει,λόγω κυριαρχίας του κίτρινου χρώματος,στον Δία έχει μικρό αποτέλεσμα,αλλά στον Άρη έχει έντονο και θεαματικό!Αυξάνει θεαματικά το κοντράστ και μειώνει την υπερβολική φωτεινότητά του!

Για τον συνδυασμό με fringe killer δεν έχω δοκιμάσει για να σου πώ.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συμπεριφορά μόνο του Moon and Skyglow είναι αυτή που περιέγραψε ο Κώστας παραπάνω.

Επειδή όμως αν έχω καταλάβει καλά σε ενδιαφέρει πρώτιστα η εξάλειψη του χρωματικού σφάλματος, μην πάρεις το Fringe Killer. Το τηλεσκόπιό σου είναι γρήγορο και έχει σημαντικό χρωματικό σφάλμα. Ο συνδυασμός Fringe killer με το φίλτρο νεοδυμίου της Baader είναι καλός (το ισοδύναμο του semi-apo της Baader) αλλά θα έχει μέτρια αποτελέσματα στη χρωματική εκτροπή στο δικό σου τηλεσκόπιο. Εναλλακτικά θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Contrast Booster που σχεδόν εξαφανίζει το φαινόμενο (με ένα κόστος βέβαια στην απώλεια φωτός) ή αν δεν σε ενοχλεί η ...κιτρινίλα το Baader 496nm long pass. Με τα δύο τελευταία η διαφορά στο κοντραστ είναι εμφανέστατη, αλλά και οι δύο επιλογές έχουν το κόστος τους. Προτείνονται μόνο για πλανήτες και σελήνη, τίποτε άλλο. Σε ένα 6ιντσο αχρωματικό f/5 4 στοιχείων χρησιμοποιώ το contrast booster και για διπλούς, αλλά για βαθύ ουρανό κάθεται στη θήκη του - εξάλλου σε τέτοια αντικείμενα δεν χρειάζεται.

Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Skywatcher 102/500 το έχω κι εγώ και ΔΕΝ κάνει για πλανήτες. Το χρωματικό σφάλμα είναι πολύ μεγάλο. Ούτε με το fringe killer που επίσης το έχω και το χρησιμοποιώ στην βιντεοαστρονομία βελτιώνεται τόσο η κατάσταση που να γίνεται κατάλληλο για πλανητική παρατήρηση. Το τηλεσκόπιο αυτό είναι φτιαγμένο για χαμηλή μεγέθυνση/μεγάλο πεδίο. Στην ημερήσια παρατήρηση για να μειώσω το χρωματικό σφάλμα βγάζω το μικρό καπάκι από το κάλυμμα του φακού και γίνεται 50/500 δηλ εστιακός λόγος f/10 που το χρωματικό σφάλμα είναι μικρό πλέον αλλά για αστρονομία είναι πολύ μικρο άνοιγμα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τηλεσκοπιο που εχω για πλανητικη παρατηρηση μου φαινεται καλο οχι βεβαια οπως ενα μεγαλης εστιακης αλλα αποδιδει ικανοποιητικα, απλως θελω να εξαλειψω οσο μπορω το χωματικο σφαλμα και να εχω λιγα αποτελεσματα παραπανω στην πλανητικη παρατηρηση.ποιο αλλο φιλτρο μπορω να παρω για αυτα αν υπαρχει και δευτερον με το συγκεκριμενο φιλτρο ποθ εχω μπορω να εχω καποια θετικα αποτελεσματα σε γαλαξιες νεφελωματα και κ.α
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διοπτρικο αχρωματικό f/5 δεν κανει για πλανήτες Ό,ΤΙ ΦΙΛΤΡΟ ΚΙ ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ. Ασπρες μπάλες σε μπλε βιολε φόντο είναι. Δεν κάνει για μεγάλη μεγέθυνση γενικώς. Το fringe killer είναι για διοπτρικά τηλεσκόπιο με νορμάλ εστιακούς λόγους (f/10 ή ακόμα καλύτερα f/12 και πάνω) αλλά παρότι το έχω δεν το χρησιμοποιώ δίνει μια κίτρινη-αχυρένια απόχρωση στα ειδωλα που δεν μου αρέσει. Το έχω μόνο για βιντεοαστρονομία. Αν εχεις σκοπό να παρατηρείς πλανήτες με το 102/500 να μην το πάρεις. Αποταμίευσε για άλλο κατάλληλο τηλεσκόπιο και κράτα το πάντα χρήσιμο grab and go 102/500. Για βαθύ ουρανό τα UHC και O-III κάνουν δουλειά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Moon & Skyglow έχει παρανοηθεί. Δεν προορίζεται για να βλέπεις το φεγγάρι, αλλά για να ελαττώνεις την ανταύγεια της σελήνης (και την εν γένει φωτορρύπανση) σε άλλα σημεία του ουρανού. Έχει ήπια δράση σε σχέση με άλλα φίλτρα και χρησιμοποιείται καλύτερα επάνω σε ερευνητικό προσοφθάλμιο 24-32mm σε μικρά τηλεσκόπια. Κόβει το φως και σε αντικείμενα φυσικά, οπότε καλύτερα να το βιδώσεις επάνω στον ερευνητικό σου φακό και αφού αλλάξεις φακό για να μελετήσεις το αντικείμενο σε μικρότερη κόρη εξόδου, αυτό δεν θα βρίσκεται εκεί για να σε επηρεάσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ παιδια μια τελευταια ερωτηση μονο. ειναι εκτος θεματος αλλα θελω να ρωτησω το διηλεκτρικο διαγωνιο αποδιδει αρκετα περισσοτερο απο το απλο η η διαφορα του ενοσ απο το αλλο ειναι μικρη σε βαθμο που ενας αρχαριος δεν την καταλαβαινει καν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι εύκολο να το δείς μόνος σου.

Βγάλε τελείως το διαγώνιο και παρατήρησε χωρίς αυτό. Αν δείς βελτίωση ( :-k :-s ) , αυτή θα ήταν μεγάλυτερη απ' ότι θα έβλεπες με το καλύτερο/ακριβότερο διαγώνιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαφορά είναι μικρή και μάλλον αδιόρατη, αλλά ο διηλεκτρικός είναι περισσότερο ανθεκτικός στις γρατζουνιές και στο θάμπωμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Moon & Skyglow+fringe killer ακόμα και αν μειώσει το χρωματικό σφάλμα,όπως και οποιοδήποτε άλλο φίλτρο semi-apo θα μειώσει μόνο το χρώμα και όχι ένα σοβαρό αποτέλεσμα του χρωματικού σφάλματος,που είναι η μείωση της οξύτητας στην περιοχή που είναι πιο πολύ εμφανές!Άρα ένα βασικό πρόβλημα θα παραμένει,απλώς θα δείχνει η εικόνα λιγότερο ενοχλητική αλλά όχι πιο καλή!Το χρωματικό σφάλμα είναι εγγενές ελάττωμα του τηλεσκοπίου και κανένα φίλτρο δεν πρόκειται να δώσει εικόνα παρόμοια με αυτή ενός πραγματικού apo τηλεσκοπίου...

Ωστόσο το φίλτρο Moon & Skyglow σε ουρανό με φωτορύπανση απο φώτα θερμού φωτός δηλ.πορτοκαλο-κίτρινα μειώνει αισθητά την φωτορύπανση,αυξάνοντας και το κοντράστ και σε μεσαίας διαμέτρου τηλεσκόπια πχ.10".

Με έχει βοηθήσει εκτός απο την εξαιρετική βελτίωση στην εικόνα του Άρη,και στην αναζήτηση και εύρεση κομητών απο φωτορυπασμένο ουρανό,αναδεικνύοντας τον κομήτη απο την γκριζάδα του ουρανού (που θα συγχέονταν αν δεν χρησιμοποιούσα το φίλτρο),σε μικρές και μεσαίες μεγεθύνσεις περίπου 100-120x,όπου αναδεικνύονταν η δομή της κεφαλής και κυρίως της ουράς τους!

Το τηλεσκόπιο SW 102/500 είναι πολύ καλό λόγω του μεγάλου πεδίου του στην αναζήτηση στόχων,στην εκμάθηση του ουρανού,και στην θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων γενικά!Επειδή έχει έναν πολύ καλό και στιβαρό εστιαστή 2",μπορεί να δεχθεί προσοφθάλμια βαριά όπως είναι τα ευρυγώνια μεγάλης εστιακής 30-32mm!Με αυτά βλέπει κανείς μεγάλα πεδία σε μικρές μεγεθύνσεις που είναι και αυτό πολύ ενδιαφέρον!Είναι λοιπόν ένα πολύ χρήσιμο τηλεσκόπιο και σε συνδυασμό με το μεγαλύτερο που θα αγοραστεί κάποια στιγμή στο μέλλον!Μην το πουλήσεις λοιπόν με την προοπτική της αγοράς μεγαλύτερου!

Είναι καλύτερο να βάλεις διαγώνιο κάτοπτρο 90ο,2" (ΟΧΙ 1.25"),γιατί θα μπορεί να δεχθεί φακούς ευρυγώνιους μεγάλης εστιακής για θέαση μεγάλων πεδίων,που συνήθως είναι 2"!

Επίσης είναι στιβαρότερη κατασκευή απο τα αντίστοιχα διαγώνια 1.25",και θα αντέξει στον χρόνο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης