Jump to content

Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... και αποχαιρετήσαμε για φέτος τον καλοκαιρινό γαλαξία.

.

Δηλαδή το ερχόμενο σαββατοκύριακο δεν θα δούμε γαλαξία; #-o

:cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε για λίγο ναι. Νωρίς μόλις δύση ο ήλιος και αρχίσει να φαίνεται. Είναι κάπως υποκειμενικό. Διότι καλοκαιρινό γαλαξία εννοώ περισσότερο το μέρος του που βρίσκεται στον Σκορπιό - Τοξότη. Ο πρώτος στόχος χθες ήταν το πλανητικό ngc 6302 στο κεντρί του Σκορπιού, με το τηλεσκόπιο σχεδόν παράλληλα με το έδαφος. Μελαγχόλησα και του έκλισα ραντεβού για του χρόνου. Από το επόμενο Σάββατο θα σκοπεύσω Κύκνο Κηφέα Κασσιόπη. Και εδώ υπάρχει ο γαλαξίας αλλά τον έχω κάπως πιο φθινοπωρινό για να τον χαρακτηρίσω τελείως καλοκαιρινό. Το φιλέτο του βρίσκεται όταν δύει ο Σκορπιός.

Και καθώς περνούν οι μέρες έρχεται εκείνο το μουντό και φθινοπωρινότατο δίχως γαλαξία κομμάτι του ουρανού με τον Αιγόκερο Υδροχόο μέχρι τους Ιχθύες, συμπεριλαμβανομένων και των αστερισμών του Πήγασου Γλύπτη και Κήτους. Είναι ένα υπέροχο κομμάτι και μια υπέροχη εποχή. Ιδανική για γαλαξιοφάγους (Από 8 ίντσες και πάνω). :P

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πρώτος στόχος χθες ήταν το πλανητικό ngc 6302 στο κεντρί του Σκορπιού, με το τηλεσκόπιο σχεδόν παράλληλα με το έδαφος. Μελαγχόλησα και του έκλισα ραντεβού για του χρόνου.

 

Θυμάμαι που λέγαμε για το κεντρί πίσω από τον Πάτροκλο.

Να είσαι καλά για το "ραντεβού σας". \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους .....αν και νεος ακομα με κιάλια βλέπω το φεγγάρι :lol: αν πατε προς αναβισο θα ηθελα να ερθω να παρω μια γεύση γιατι τα μεροι που συνήθως γίνονται εξορμήσεις εκτος αθηνων ειναι αρκετα μακρια για εμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Σάββατο ήταν πολύ ωραία βραδιά, σίγουρα θα ξανά έρθω πιο οργανωμένος για να κάτσω πιο πολύ! Γιάννη χάρηκα που σε είδα και από κοντά και όπως είπαν και άλλοι η φωτογραφία σου στο Φόρουμ σε αδικεί δείχνεις πολύ νεότερος από κοντά!

 

Αφήνω και μια πρόχειρη αναμνηστική φωτογραφία!

DSC_6534.thumb.jpg.09c6cb34f8eac923bd56d1050b5d0dfa.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Νίκος έγραψε:

«Γιάννη χάρηκα που σε είδα και από κοντά και όπως είπαν και άλλοι η φωτογραφία σου στο Φόρουμ σε αδικεί δείχνεις πολύ νεότερος από κοντά!»

 

 

Ναι επειδή με είδες βράδυ και παρασύρθηκες από την περιγραφή του Τάσου!

Όσο για την φωτογραφία μου στο άβαταρ αντιγράφω αυτά που είχα γράψει το 2015 όταν την ανέβασα.

 

«Το ξέρω σας ξαφνιάζω μετά από τόσα χρόνια με μια φωτογραφία μου. Αυτό έγινε για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι και πάλι συνειδητοποίησα την οδυνηρή αλήθεια, ότι και φέτος λόγο δουλειάς, δεν θα μπορέσω να έρθω στην ΠΕΕΑ για να γνωριστούμε από κοντά. (Εκτός κι αν με απολύσουν χε χε).

Ο δεύτερος είναι ότι χάζευα φωτογραφίες στον υπολογιστή και έβλεπα αυτές που πήγαμε με την γυναίκα μου την τελευταία φορά αστροεκδρομή. Στο Κιθαιρώνα. Στα τέλη του περασμένου Οκτωβρίου. Την μοναδική που κάναμε πέρυσι. Και σε αυτή λοιπόν μου αρέσω, διότι ενώ μόλις έχω μισοστήσει για αστροφωτογράφιση, ξαφνικά και από το πουθενά και εντελώς αυθαίρετα κι αναπάντεχα, τα έλατα αρχίζουν να βουίζουν και να λυγάνε από τον αέρα. Αφού κεραυνοβολήθηκα σωριάστηκα στην σκάλα – τραπέζι – κάθισμα, και βάλθηκα να κοιτάζω και πάλι αμήχανος κι απελπισμένος την Μαρία, η οποία με το που άκουσε τον αέρα, άρπαξε την φωτογραφική μηχανή την οποία δεν είχα προλάβει να προσαρμόσω στο τηλεσκόπιο, και με πυροβόλησε σε αυτή την απελπιστική κατάσταση, που τα τελευταία χρόνια επί μονίμου βάσεως διατελώ.»

 

Αυτά είχα γράψει τον Μάιο του 2015. Σήμερα αυτό το οποίο έχω να συμπληρώσω είναι ότι:

«Ναι! Και βέβαια με απολύσανε! Χε χε χε!»

 

Το Σάββατο πάντως καιρού επιτρέποντος θα είμαι και πάλι εκεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να έρθω και εγώ.

Θα χαρώ να σας γνωρίσω από κοντά. Νουμπάς στον χώρο αλλά υπόσχομαι να μη σας κουράσω με πολλές απορίες. :)

Αυτές τις ημέρες είμαι στο Μαύρο λιθάρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έρθω και εγώ αυτό το Σάββατο.

Δεν έχω ξανάρθει σε αυτό το σημείο αλλά μετακόμισα Νέα Σμύρνη

και νομίζω ότι βολεύει. Τα λέμε από κοντά!

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία βραδιά χθες! Θέλω να ευχαριστήσω τον

κύριο Γιάννη για τις γνώσεις που μοιράστηκε μαζί μου

και για την παρέα του.

Αν δεν υπήρχαν και οι ριπές του ανέμου ανά διαστήματα

θα ήταν τέλεια.

Ραντεβού στα μέσα φθινοπώρου!

Γ.Μαργαρίτης:"Tα ίδια λέμε και μεις με τους έντεχνους μόνο που δεν τα λέμε μέσω Λαμίας.."

 

Celestron Nexstar 8se

SkyWatcher Heritage 130mm

Opticorn Porro 10x50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρά τις ριπές του αέρα, όπως λέει κι ο Κώστας, η βραδιά ήταν υπέροχη και διαυγέστατη. Με το που σταματούσε να φυσά ήταν απίστευτο το πόσο τέλεια μπορούσαμε να εστιάσουμε. Ο ε της Λύρας, ο διάσημος διπλά διπλός πέρα από το ιδιαίτερο θέμα που αποτελούσε ο ίδιος, έγινε το εφαλτήριο ώστε κορυφαία εστιασμένοι εκεί και με 200Χ να πηγαίνουμε στο Μ57. Στο νεφέλωμα Ευρυδίκη ή δακτυλιοειδές. Στο κέντρο βεβαία δεν είδαμε τον λευκό νάνο αλλά είδαμε ότι είναι εμφανώς πιο φωτεινό. Έμοιαζε το σχήμα του με σεληνιακό κρατήρα από αυτούς που στο κέντρο έχουν το χαρακτηριστικό εξόγκωμα.

 

Επομένως ανανεώνουμε το ραντεβού για την επόμενη Σελήνη!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το Σάββατο αν το επιτρέπει ο καιρός λέω κατά την δύση του ήλιου να είμαι εκεί.

Αν το επιτρέπει ο καιρός. Αν έχει σύννεφα εννοείται ότι δεν θα πάω

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη δυστυχως το Σαββατο ειναι η μονη μερα που δεν μπορω...

Εαν πας καποια μερα απο τις Πεμμτη-Παρασκευη-Κυριακη - Δευτερα ενημερωσε ..

Το πιθανοτερο παντως ειναι να παω Δευτερα γιατι οι τωρινες καιρικες προβλεψεις δειχνουν οτι δεν θα φυσαει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ Θα κατέβω και Παρασκευή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια!επειδη αυτη τη φορα λεω νσ ερθω κ εγω...επιτελους χαχα...σαββατο η παρασκευη θα μαζευτουμε?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια!επειδη αυτη τη φορα λεω νσ ερθω κ εγω...επιτελους χαχα...σαββατο η παρασκευη θα μαζευτουμε?

 

Εγώ θα πάω και τις δύο μέρες! Δεν θέλω να στεναχωρήσω τον Αντώνη που δεν μπορεί Σάββατο.

Ά παιδιά. Αν έχει συννεφιά δεν θα έρθω. Νομίζω ότι αυτό γίνεται κατανοητό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Γιαννη..Αλλα αν εχεις δουλειες δεν χρειαζεται...Παντως οι προβλεψεις ειναι ενθαρυντικες για αυριο...Οποτε εγω για αυριο ειμαι μεσα...Ελπιζω μονο να μπορεσω να βρω το σημειο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Γιαννη..Αλλα αν εχεις δουλειες δεν χρειαζεται...Παντως οι προβλεψεις ειναι ενθαρυντικες για αυριο...Οποτε εγω για αυριο ειμαι μεσα...Ελπιζω μονο να μπορεσω να βρω το σημειο...

 

Για αυριο λεει κατι περιεργες συννεφιες....

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω Γιαννη..Αλλα αν εχεις δουλειες δεν χρειαζεται...Παντως οι προβλεψεις ειναι ενθαρυντικες για αυριο...Οποτε εγω για αυριο ειμαι μεσα...Ελπιζω μονο να μπορεσω να βρω το σημειο...

 

Για αυριο λεει κατι περιεργες συννεφιες....

 

Που το λέει αυτό ; Τώρα οποίο σάιτ και αν κοίταξα δεν δείχνει κανένα συννεφιά για την συγκεκριμένη περιοχή ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες κάτι τέτοια για συννεφιά και τοπικές καταιγίδες έλεγαν. Απ’ ότι φαίνεται αν εξαιρέσουμε το 82% υγρασία, μια χαρά φαίνεται να είναι. Με την δύση του ήλιου θα είμαι εκεί. Θα είμαι την ίδια ώρα και το Σάββατο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες ήταν πολύ ωραία κυρίως λόγο παρέας.

Για άλλη μια φορά λέω ότι και σήμερα 28/9/2019 θα είμαι εκεί με την δύση του ήλιου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως χθες περασαμε πολυ καλα..

Περα απο την πολυτιμη εμπειρια του και βοηθεια του ο Γιαννης ειναι και πολυ καλη παρεα..

Νομιζω οτι και εγω και ο Βασιλης μαθαμε αρκετα πραγματα χθες και ειδαμε και αρκετα με την βοηθεια του Γιαννη ..

Σημερα δεν θα μπορεσω να ερθω αλλα την επομενη θα το κανονισω σιγουρα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν τέλει το Σάββατο το βράδυ είχε σχεδόν τέλεια βραδιά. Απείρως καλύτερη από της Παρασκευής. Πολύ καλή διαύγεια. Καθόλου αέρα. Λίγη υγρασία. Αμελητέα στίλβη. Και κυρίως γι’ άλλη μια φορά υπέροχη παρέα. Περάσαμε υπέροχα. Χάσανε όσοι δεν μπόρεσαν να έρθουν. Το μετάνιωσα μόνο που δεν έφερα τον εξοπλισμό για αστροφωτογράφηση.

Όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή σας υπενθυμίζω το εξής:

Τώρα τον χειμώνα δυστυχώς δεν γίνατε να προγραμματίσουμε εξορμήσεις. Σχεδόν πάντα θα τις ματαιώνει ο καιρός. Το μόνο που μας μένει είναι να είμαστε ετοιμοπόλεμοι, και να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που μας δίνονται την τελευταία στιγμή. Το χειμώνα το μέρος προσφέρεται για παρατήρηση από τις 6 η ώρα το απόγευμα, επομένως μέχρι τις 10 άντε 11 έχεις χορτάσει. Επομένως παίζει και καθημερινές.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παει κανεις αυτες τις μερες καθημερινη?πριν γεμισει το φεγγαρι?γτ οι καλες βραδιες εξακολουθουν να συνεχιζονται.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης