AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1080
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/08/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Νίκος έγραψε:
«Γιάννη χάρηκα που σε είδα και από κοντά και όπως είπαν και άλλοι η φωτογραφία σου στο Φόρουμ σε αδικεί δείχνεις πολύ νεότερος από κοντά!»

Ναι επειδή με είδες βράδυ και παρασύρθηκες από την περιγραφή του Τάσου!
Όσο για την φωτογραφία μου στο άβαταρ αντιγράφω αυτά που είχα γράψει το 2015 όταν την ανέβασα.

«Το ξέρω σας ξαφνιάζω μετά από τόσα χρόνια με μια φωτογραφία μου. Αυτό έγινε για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι και πάλι συνειδητοποίησα την οδυνηρή αλήθεια, ότι και φέτος λόγο δουλειάς, δεν θα μπορέσω να έρθω στην ΠΕΕΑ για να γνωριστούμε από κοντά. (Εκτός κι αν με απολύσουν χε χε).
Ο δεύτερος είναι ότι χάζευα φωτογραφίες στον υπολογιστή και έβλεπα αυτές που πήγαμε με την γυναίκα μου την τελευταία φορά αστροεκδρομή. Στο Κιθαιρώνα. Στα τέλη του περασμένου Οκτωβρίου. Την μοναδική που κάναμε πέρυσι. Και σε αυτή λοιπόν μου αρέσω, διότι ενώ μόλις έχω μισοστήσει για αστροφωτογράφιση, ξαφνικά και από το πουθενά και εντελώς αυθαίρετα κι αναπάντεχα, τα έλατα αρχίζουν να βουίζουν και να λυγάνε από τον αέρα. Αφού κεραυνοβολήθηκα σωριάστηκα στην σκάλα – τραπέζι – κάθισμα, και βάλθηκα να κοιτάζω και πάλι αμήχανος κι απελπισμένος την Μαρία, η οποία με το που άκουσε τον αέρα, άρπαξε την φωτογραφική μηχανή την οποία δεν είχα προλάβει να προσαρμόσω στο τηλεσκόπιο, και με πυροβόλησε σε αυτή την απελπιστική κατάσταση, που τα τελευταία χρόνια επί μονίμου βάσεως διατελώ.»

Αυτά είχα γράψει τον Μάιο του 2015. Σήμερα αυτό το οποίο έχω να συμπληρώσω είναι ότι:
«Ναι! Και βέβαια με απολύσανε! Χε χε χε!»

Το Σάββατο πάντως καιρού επιτρέποντος θα είμαι και πάλι εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 10
Τόπος: Αθήνα-Καματερό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτός απροόπτου θα προσπαθήσω να έρθω και εγώ.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω από κοντά. Νουμπάς στον χώρο αλλά υπόσχομαι να μη σας κουράσω με πολλές απορίες. Smile
Αυτές τις ημέρες είμαι στο Μαύρο λιθάρι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NebulasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 42
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 7:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα έρθω και εγώ αυτό το Σάββατο.
Δεν έχω ξανάρθει σε αυτό το σημείο αλλά μετακόμισα Νέα Σμύρνη
και νομίζω ότι βολεύει. Τα λέμε από κοντά!

Celestron Nexstar 8se
SkyWatcher Heritage 130mm
Opticorn Porro 10x50
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NebulasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 12 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 42
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 9:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραία βραδιά χθες! Θέλω να ευχαριστήσω τον
κύριο Γιάννη για τις γνώσεις που μοιράστηκε μαζί μου
και για την παρέα του.
Αν δεν υπήρχαν και οι ριπές του ανέμου ανά διαστήματα
θα ήταν τέλεια.
Ραντεβού στα μέσα φθινοπώρου!

Celestron Nexstar 8se
SkyWatcher Heritage 130mm
Opticorn Porro 10x50
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 10
Τόπος: Αθήνα-Καματερό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέλεια! Εγώ δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1080
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/09/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρά τις ριπές του αέρα, όπως λέει κι ο Κώστας, η βραδιά ήταν υπέροχη και διαυγέστατη. Με το που σταματούσε να φυσά ήταν απίστευτο το πόσο τέλεια μπορούσαμε να εστιάσουμε. Ο ε της Λύρας, ο διάσημος διπλά διπλός πέρα από το ιδιαίτερο θέμα που αποτελούσε ο ίδιος, έγινε το εφαλτήριο ώστε κορυφαία εστιασμένοι εκεί και με 200Χ να πηγαίνουμε στο Μ57. Στο νεφέλωμα Ευρυδίκη ή δακτυλιοειδές. Στο κέντρο βεβαία δεν είδαμε τον λευκό νάνο αλλά είδαμε ότι είναι εμφανώς πιο φωτεινό. Έμοιαζε το σχήμα του με σεληνιακό κρατήρα από αυτούς που στο κέντρο έχουν το χαρακτηριστικό εξόγκωμα.

Επομένως ανανεώνουμε το ραντεβού για την επόμενη Σελήνη!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης