Jump to content

Astroshop.eu Λάθος αντικείμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα πρόσφατα από το astroshop αυτό:

https://www.astroshop.eu/celestron-zenith-prism-90d-1-25-/p,7987

περιμένοντας πως θα μου στείλουν το γνωστό πρίσμα Celestron 94115-A.

 

Αντιθέτως, μου έστειλαν ένα διαγώνιο κάτοπτρο χωρίς μάρκα πάνω του, το οποίο πιθανότατα είναι αυτό:

https://www.astroshop.eu/omegon-mirror-star-diagonal-90d-1-25-/p,46713

 

Τους έχω ενημερώσει ήδη, και μου είπαν να στείλω φωτογραφίες. Έστειλα, αλλά υποθέτω θα απαντήσουν από Δευτέρα.

 

Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Όταν το στείλω πίσω προκειμένου να μου στείλουν το σωστό δε θα πρέπει να επιβαρυνθούν αυτοί με τα έξοδα μεταφοράς; Γενικά τί γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

EDIT: Το θέμα δεν είναι η διαφορά στη μάρκα, αλλά η διαφορά ΚΑΤΟΠΤΡΟ vs ΠΡΙΣΜΑ

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Και αν δεν κάνω λάθος και τα Omegon είναι στην ουσία Synta...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Synta είναι, αλλά ζήτησα πρίσμα και μου έστειλαν κάτοπτρο. To πρίσμα έχει μεγαλύτερο transmitivity ~99% απ' ότι τα κάτοπτρα αλλά επιδρά στο χρωματικό σφάλμα χωρίς να εισάγει scattering, ενώ το κάτοπτρο εισάγει scattering, κι αν δεν είναι διηλεκτρικό έχει ανακλαστικότητα περίπου 90%. Είναι διαφορετικές τεχνολογίες.
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, οκ, γράψε λάθος!

Νόμιζα οτι η διαφορά είναι μόνο στην μάρκα (που στην ουσία δεν υπάρχει), δεν είδα καν ότι έλεγες για πρίσμα vs κάτοπτρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιθανότερο είναι να σου στείλουν ένα "Return Label" δηλαδή μια προσυμπληρωμένη ετικέτα με τη διεύθυνσή τους από DHL ή κάποιο άλλο courier την οποία θα τυπώσεις, θα κολλήσεις στο πακέτο και θα το επιστρέψεις χωρίς έξοδα.

 

Έτσι είχαν κάνει με μένα για ελαττωματικό προϊόν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως μου έστειλαν return label και θα το ταχυδρομήσω μέσα στην εβδομάδα. \:D/ Ωστόσο προβληματίζομαι για το εξής:

 

Εγώ γνώριζα πως το διαγώνιο Celestron είναι πρίσμα. Όμως το site της Celestron λέει απλά "star diagonal" χωρίς διευκρίνιση, η telescope service λέει ότι είναι πρίσμα, αλλά εδώ:

 

https://agenaastro.com/celestron-1-25-telescope-star-diagonal.html

 

λέει ρητά πως πρόκειται για καθρέπτη, κι όχι για πρίσμα! :-k

 

Το astroshop, από την άλλη, λέει στην περιγραφή και τα specs πως είναι πρίσμα, αλλά η φωτογραφία που χρησιμοποιεί είναι ίδια με της agena, η οποία λέει πως είναι καθρέπτης.

 

Τελικά το 94115 που πωλείται φέτος, είναι καθρέπτης ή πρίσμα; Μήπως μου έστειλαν σωστό αντικείμενο αλλά η περιγραφή τους είναι λάθος; ](*,)

 

Σε κάθε περίπτωση εγώ το επιστρέφω. Αλλά αν το Celestron είναι όντως κάτοπτρο τώρα πια, θα τους ζητήσω να μου στείλουν το πρίσμα Meade ή το Orion.

 

Αλλά αν ξέρει κανεις τί συμβαίνει με το Celestron, θα 'θελα να το μάθω. Το έχω δει κι απο κοντά κι είναι ένα πολύ καλό πρίσμα για αργά αχρωματικά... :-({|=

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην καταχώρηση της Agena, αν πας στις ερωτήσεις έχει διευκρίνιση ότι είναι πρίσμα και πως από λάθος είχαν αναφέρει για κάτοπτρο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το astroshop απάντησε ότι η Celestron τους στελνει πια καθρεπτες, και πως τώρα το καταλαβαν... Το 94115a μαλλον αποτελεί παρελθον. Θα το αλλά́ξω με το orion πρισμσ...
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Synta είναι, αλλά ζήτησα πρίσμα και μου έστειλαν κάτοπτρο. To πρίσμα έχει μεγαλύτερο transmitivity ~99% απ' ότι τα κάτοπτρα αλλά επιδρά στο χρωματικό σφάλμα χωρίς να εισάγει scattering, ενώ το κάτοπτρο εισάγει scattering, κι αν δεν είναι διηλεκτρικό έχει ανακλαστικότητα περίπου 90%. Είναι διαφορετικές τεχνολογίες.

 

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση έχω πρίσμα αληθινό με χαμένη την βάση για προσοφθάλμιο 0,965" , αναγκάστηκα να παραγγείλω κινέζικο πρίσμα με 3Ε, ώστε να μεταμοσχεύσω τον πλαστικό σωλήνα με το βιδάκι στο αξιόπιστο.

 

Είναι ευκαιρία να διαπιστώσω εάν μέσα έχει καθρεφτάκι η πρίσμα.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης