Jump to content

Αρχάριος-αγορά τηλεσκοπίου-Celestron vs Skywatcher


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου είχα γράψει α ν α λ υ τ ι κ ά τις διαφορές τριπόδου-μονοπόδου στην αστρονομική παρατήρηση με τα κυάλια,σε προηγούμενα πόστ!

Κάνε έναν κόπο να τα διαβάσεις π ρ ο σ ε κ τ ι κ ά.Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις τις διαφορές!

Μην παίρνεις τρίποδο-θα το μετανιώσεις πικρά!Δεν κάνει για κυάλια όταν κάνεις α σ τ ρ ο ν ο μ ι κ ή παρατήρηση!Εκτός αν πάρεις ε δ ι κ ό τρίποδο για κυάλια που κάνει γύρω στα 300€!!

Το τρίποδο κάνει για κυάλια(και είναι πολύ πιο σταθερό απο το μονόποδο) ΜΟΝΟ για ΕΠΙΓΕΙΑ παρατήρηση!Έχω τρίποδο καλό και όχι αυτά των 20-30€,που είναι α ν α ξ ι ό π ι σ τ α,λόγω της προηγούμενης ενασχόλισής μου με την φωτογραφία.Έχω κάνει αστρονομική παρατήρηση με τα 15x70 στο καλό μου τρίποδο,και είδα το πρόβλημα!Γι'αυτό και πήρα αναγκαστικά το μονόποδο!

Το μονόποδο της Konig σηκώνει μέχρι 3 κιλά,ενώ το Hama Star 78 που έχω σηκώνει 4 κιλά.Αυτό σημαίνει πιο στιβαρή κατασκευή για το Hama.Διάβασε και τις κριτικές(ειδικά τις αρνητικές για το Konig) για τα 2 στο amazon,για να δείς πριν αγοράσεις!Δεν ξέρω τί ποιότητα κατασκευής και σταθερότητα έχει το Konig.Και τα δυο έχουν πλαστική κεφαλή η οποία είναι επισφαλής σε μεγάλες πιέσεις!Και το δικό μου το προσέχω,να μην πιέζω τα κυάλια με το κεφάλι πολύ,γιατί πιέζεται η κεφαλή,πάνω στην οποία είναι προσαρμοσμένα τα κυάλια!!Είναι πλαστική,κάποια στιγμή μπορεί και να σπάσει...

Τα Skymaster 15x70 είναι περίπου 1.5 κιλό,τα σηκώνουν και τα δυο μονόποδα,αλλά δεν είμαι σίγουρος για την αντοχή της κεφαλής του Konig,και για το πόσο το πέλμα του,που βρίσκεται στο άκρο του και πατάει στο έδαφος,είναι σταθερό και αξιόπιστο.Το πέλμα αυτό κινείται για να προσαρμόζεται σε γωνίες κλίσης του μονόποδου και να προσφέρει έτσι μεγαλύτερη ευελιξία,αλλά και σταθερό πάτημα χωρίς να γλυστράει ειδικά όταν το στρέφεις σε μεγάλες γωνίες πχ.όταν κοιτάς προς το ζενίθ!Με το Hama δεν έχω πρόβλημα τέτοιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

OK, αφού μιλάς και από εμπειρία θα επιλέξω το hama https://www.e-shop.gr/hama-04178-star78-camera-monopod-p-PER.566324 και όχι το konig. Θα δω και τις κριτικές στο amazon. Σε ευχαριστώ και συγγνώμη για τον κατακλυσμό ερωτήσεων και αποριών.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πειράζει που κάνεις ερωτήσεις,δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!Οι πιο έμπειροι είμαστε στην διάθεση των αρχαρίων να σας βοηθάμε! :D Ρώτα λοιπόν όσο θέλεις!(Εφ'όσον ξέρω να σου απαντήσω).

Το μόνο σημείο που σου επισήμανα και εγώ,είναι οτι προσπαθείς χωρίς να έχεις διαμορφώσει μια άποψη έστω θεωρητική,απο το α ν α γ κ α ί ο διάβασμα,να κατανοήσεις γρήγορα τα βασικά,μόνο απο ερωτήσεις,χωρίς να εμπεδώνεις τα προηγούμενα.Αυτό μοιάζει λίγο με τον μαθητή που προσπαθεί να τα καταλάβει όλα μόνο απο την παράδοση του μαθήματος.Πρέπει να διαβάζεις προσεκτικά αυτά που σου γράφουμε σε όλα τα πόστ,και να ανατρέχεις συνεχώς στα παλιά και στα καινούργια αν δεν καταλαβαίνεις κάτι.Υπάρχουν και παλαιότερα πόστ απο μέλη του φόρουμ,χρειάζεται διάβασμα και απο βιβλία,internet κλπ.Έχουμε περάσει όλοι μας πάρα πολλές ώρες διαβάζοντας,και πάλι όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνουμε!

Μην αγχώνεσαι να τα καταλάβεις όλα απο την αρχή...είναι αδύνατο για όλους μας,έτσι? :D

Το Hama είναι σε σούπερ καλή τιμή στα 16€ στο e-shop.Εγώ το πήρα σε έκπτωση 20.4€,πρίν κάποιο διάστημα απο άλλο μαγαζί.

Παρ'όλα αυτά,διάβασε τα reviews,για το Konig και το Hama(ιδιαίτερα τα αρνητικά για εντοπισμό τυχόν προβλημάτων),και έλα να τα συζητήσουμε!Το ψάξιμο ωφελεί πάντα,γιατί αποκτάς και κάποια αρχική εμπειρία αξιολόγησης,μαζί βέβαια με την πραγματική εμπερία της χρήσης,γενικά στα προιόντα που θα αγοράσεις τώρα και στο μέλλον!

Με το ψάξιμο ήδη βρήκες την φθηνότερη τιμή στην ελληνική αγορά για το Hama!Στα σκρουτζομάγαζα,κάνει περί τα 20€,και στα "κανονικά"μαγαζιά 30€!

Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω οτι κρατώντας το μονόποδο απο την αφρώδη λαβή του,και στηριζόμενο στο έδαφος,μπορούμε να ρυθμίζουμε τόσο το ύψος του,όσο και την γωνία κλίσης της κεφαλής ενώ παρατηρούμε(θα σου πω σχετικά όταν το αγοράσεις),και έτσι να παρατηρούμε σε μεγάλες γωνίες-ακόμα και στο ζενίθ-χωρίς κούραση στα χέρια,ούτε πόνους στον αυχένα και στη μέση,ζαλάδες κλπ.που θα είχαμε με το τρίποδο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λίγο χαζή ερώτηση αλλά γιατί το Mounting head έχει δύο σιδερένια(screws)??

Θα υπάρχει πρόβλημα με το tripod adapter του skymaster, το οποίο έχει μόνο μια τρυπούλα από κάτω, και το μέγεθος της βίδας?

Τέλος, μια πρόχειρη αστροφωτογράφιση θα είναι εφικτή με το μονόποδο( από άποψη σταθερότητας)?

00004178abx3.jpg.761f331e1447086fc83f8eb0f53d1fd5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία ερώτηση,εύλογη,όπως αυτές που κάνεις,δεν είναι χαζή!Όλοι υπήρξαμε κάποτε αρχάριοι με οτιδήποτε ασχοληθήκαμε :)

1)Για τα 2 "screws" που ρωτάς,το ένα μόνο είναι βίδα-αυτή που βιδώνει στον αντάπτορα των κυαλιών-και το άλλο είναι ένα μεταλλικό συμπτυσσόμενο έλασμα,το οποίο μάλλον προσθέτει σταθερότητα(έξτρα τριβή-αντίσταση) στην σύνδεση του αντάπτορα με την κεφαλή του μονόποδου,δεν νομίζω πάντως να έχει κάποια άλλη ειδική χρήση,δεν υπάρχει δηλ.στον αντάπτορα των κυαλιών κάποια ειδική υποδοχή για κάτι τέτοιο.

2)Η κεφαλή του μονόποδου βιδώνει Τ Ε Λ Ε Ι Α στην υποδοχή του αντάπτορα!Μην ανησυχείς!Και εγώ έχω τα Skymaster 15x70 που προσαρμόζονται τέλεια στο μονόποδο Hama Star 78,και σε οποιοδήποτε μονόποδο ή τρίποδο!Οι βίδες των κεφαλών μονόποδων και τρίποδων ταιριάζουν στους υποδοχείς όλων των σύγχρονων φωτογραφικών μηχανών και κυαλιών,υπάρχει απόλυτη συμβατότητα!Ίσως σε πολύ παλιές μηχανές και κυάλια-δεκαετίας '60 και πιο πρίν-να υπήρχε ασυμβατότητα και να χρειαζόσουν αντάπτορα για να βιδωθούν πάνω σε σύγχρονα τρίποδα/μονόποδα.

3)Τα μονόποδα δ ε ν κάνουν γενικά για αστροφωτογράφιση!Το μονόποδο σου προσφέρει πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα απο ότι τα χέρια σου,αλλά δεν έχει βέβαια την σταθερότητα του τριπόδου!Είναι ένα εξαιρετικά ευέλικτο εργαλείο για αστρονομική παρατήρηση με κυάλια(πολύ καλύτερο απο το τρίποδο-έχω εξηγήσει το γιατί) ή για φωτογράφιση με φωτογραφική μηχανή,αλλά όταν χρησιμοποιείς σχετικά μ ι κ ρ ο ύ ς χρόνους έκθεσης!Στην κοινή φωτογράφιση το μονόποδο σε βοηθάει πολύ αποτελεσματικά για χρόνους έκθεσης 1/30sec,1/15sec,1/8sec,1/4sec,ίσως και 1/2sec για κάποιον που έχει ιδιαίτερα σταθερά χέρια.Δεν κάνει για εκθέσεις της τάξεως των sec!Μόνο για έκθεση κλασμάτων του δευτερολέπτου λοιπόν είναι πολύ χρήσιμο το μονόποδο.Επειδή το αστρικό φως είναι πολύ ασθενέστερο απο το νυχτερινό-επίγειο(για το οποίο έχω εμπειρία),δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις αστροφωτογράφιση με εκθέσεις κλασμάτων του δευτερολέπτου,παρά μόνο για την Σελήνη(σίγουρα μπορείς),ίσως και για τον Δία,εκτός αν αυξήσεις πολύ την ευαισθησία(ISO),ίσως-δεν ξέρω,δεν ασχολούμαι άλλωστε με την αστροφωτογράφιση.

Και τί ποιότητας θα είναι οι φωτογραφίες με τα Skymaster που έχουν έντονο χρωματικό σφάλμα?Χρειάζεται και κατάλληλη προσαρμογή της μηχανής στον προσοφθάλμιο.

Γνώμη μου είναι να τακτοποιήσεις πρώτα το θέμα της ευθυγράμμισης όπως σου είπα,και να αγοράσεις το μονόποδο,να αρχίσεις τις παρατηρήσεις και μετά να πας στο πιο δύσκολο θέμα της φωτογράφισης,αλλά με τηλεσκόπιο στην κατάλληλη βάση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς το Hama Star 78 είναι εξαντλημένο στο e-shop!Περίμενε μέχρι να το ξαναβγάλουν,μπορείς να τους πάρεις τηλ.να σου πουν σχετικά.Αλλιώς γράψου να σε ειδοποιήσουν με e-mail.Στο μεταξύ τακτοποίησε το θέμα της ευθυγράμμισης των κυαλιών,όπως σου είπα.Με τόσο μεγάλο πρόβλημα απευθυγράμμισης που έχουν, δεν μπορείς να κάνεις παραρατήρηση!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα το hama star 78, και προς το παρόν μου φαίνεται υπέροχο. Σίγουρα προσφέρει περισσότερη σταθερότητα από όταν κρατούσα τα κιάλια μου στα χέρια. Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :)

Σχετικά με την ευθυγράμμιση, δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι αυθυγράμμιστα, απλώς όταν κοιτάω και από τα δύο προσοφθάλμια μου φαίνονται περίεργα, δηλαδή ένα αντικείμενο μισό από το ένα, μισό από το άλλο προσοφθάλμιο, μπορεί να είναι ιδέα μου, μπορεί και όχι. Έτσι κι αλλιώς πέρασαν 2+ χρόνια, αμφιβάλλω να μου τα φτιάξουν δωρεάν και ούτως ή άλλως παρατηρώ άνετα αντικείμενα, απλώς κοιτάω από το ένα προσοφθάλμιο μόνο, δεν με πειράζει τρελά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο το μονόποδο και καλές παρατηρήσεις!

Όμως απο ότι μου λες πιθανόν να μην έχεις ρυθμίσει σωστά την διακοριακή απόσταση(πρέπει η απόσταση των προσοφθάλμιων να είναι ίση με την απόσταση της κόρης των 2 ματιών):χρειάζεται να μεταβάλλεις την απόσταση μεταξύ των προσοφθάλμιων,με σύμπτυξη-ανάπτυξη,φέρνοντας δηλ.πιο κοντά ή πιο μακριά τα 2 μέλη των κυαλιών(είναι πολύ εύκολο),μέχρι να δείς και απο τα δύο σου μάτια ταυτόχρονα έναν κ ύ κ λ ο και να μην υπάρχουν σκοτεινά τμήματα στην κεντρική περιοχή!Δηλ.το πεδίο σου πρέπει να φαίνεται "καθαρό" και ενιαίο σαν κύκλος!Κάντο στην αρχή στο φως της ημέρας.

Στη συνέχεια ρύθμισε την εστίαση ανεξάρτητα και για τα δύο μάτια,με την κεντρική ροδέλα για το αριστερό μάτι και τον ρυθμιστή στον δεξιό προσοφθάλμιο για το δεξιό μάτι-όπως σου έχω εξηγήσει σε προηγούμενο πόστ.

Μετά δες τα άστρα και αν βλέπεις διπλά είδωλα για κάθε άστρο,τότε έχεις σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης!Πρέπει να διορθωθεί οπωσδήποτε αυτό!Ακόμα και αν βλέπεις μονό είδωλο για κάθε άστρο(κοιτώντας και με τα 2 μάτια τ α υ τ ό χ ρ ο ν α) δεν σημαίνει οτι είναι σωστά ευθυγραμμισμένα.Κάνε το τέστ του αφεστιασμένου άστρου(το έχω περιγράψει σε προηγούμενο πόστ) για να δείς πόσο απευθυγραμμισμένα είναι.Τα μη σωστά ευθυγραμμισμένα κυάλια,ακόμα και αν βλέπεις μονά είδωλα άστρων,θα σου προκαλέσουν δυσφορία,ζαλάδα,πονοκέφαλο,και θα βαρεθείς την παρατήρηση!

Είναι σοβαρό αυτό,μην το αφήνεις αφρόντιστο!

Πρόσεχε την πλαστική κεφαλή του μονόποδου,να μην ασκούνται μεγάλες πιέσεις στα κυάλια με το κεφάλι ή τα χέρια σου,μπορεί αργότερα να σπάσει!

Έκτεινε τελείως όλα τα τμήματα του μονόποδου αρχίζοντας απο το τελευταίο,και ανεβαίνοντας μέχρι και το δεύτερο.Το πρώτο θα το ρυθμίζεις ανόλογα με το πώς σε βολεύει,όπως και την κλίση της κεφαλής,με τον μοχλό ρύθμισης της κλίσης να είναι α π έ ν α ν τ ι απο το κεφάλι σου(μπροστά απο τα κυάλια,για να μην σε εμποδίζει)!

Προσοχή το κεκλιμένο π έ λ μ α του μονόποδου(το κάτω άκρο-το "παπούτσι" του),πρέπει να πατάει καλά στο έδαφος,και το μονόποδο να μην ακουμπάει στο σώμα σου!Το κρατάς απο την αφρώδη λαβή με το ένα ή και τα δύο χέρια.Αν το κάνεις σωστά,το κούνημα της εικόνας μειώνεται δραματικά,ενώ δεν έχεις καθόλου κούραση στα χέρια,γιατί το βάρος των κυαλιών+μονόποδου έχει μεταφερθεί στο έδαφος!

Αν θέλεις να δείς σε μεγάλες γωνίες ακόμα και στο ζενίθ,πρέπει να εκτείνεις απο το πρώτο και πιο κοντινό σου τμήμα το μήκος,και να δώσεις την κατάλληλη κλίση στο μονόποδο,αλλά και στην κεφαλή του,προσέχοντας πάντα ώστε να ΠΑΤΑΕΙ στο έδαφος καλά και σταθερά(κεκλιμένο)!

Η εγγύηση των κυαλιών,αν δεν κάνω λάθος για τα Skymaster είναι πάνω απο 2 χρόνια!Πιστεύω οτι ισχύει ακόμα.Ψάξτο και ρώτησε το κατάστημα!Δεν δικαιολογείται καινούργια κυάλια να έχουν τέτοια προβλήματα ευθυγράμμισης-αν και σ'αυτήν την κατηγορία τιμής είναι συνηθισμένο-θα στα ρυθμίσουν αυτοί.Πες τους οτι επειδή είσαι αρχάριος,δε μπορούσες να καταλάβεις απο την αρχή οτι είχαν πρόβλημα ευθυγράμμισης!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σας! Μετά από σκέψη "έπεσε" το μάτι μου σε αυτό το τηλεσκόπιο: [/https://www.planitario.gr/70-900-eq1.html]

 

Θέλω να σας ρωτήσω αν εγκρίνεται για Σεληνιακή παρατήρηση και παρατήρηση πλανητών. Επίσης, εγκρίνεται για παρατήρηση διπλών ή πολλαπλών αστρικών συστημάτων;

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι φίλε μου δεν είναι κατάλληλο για διπλά-πολλαπλά αστρικά συστήματα!Έχει πολύ μικρή διάμετρο,μόλις 70mm,που σημαίνει:

1)μικρή φωτοσυλλεκτικότητα και 2)μικρή δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα=μικρή ικανότητα διαχωρισμού κοντινών μεταξύ τους αντικειμένων,όπως οι διπλοί αστέρες,και μικρή ικανότητα απόδοσης-ανάδειξης λεπτομερειών σε Σελήνη,πλανήτες κλπ.

Δηλ.και για σεληνιακή και πλανητική παρατήρηση,λίγα πράγματα θα δείς σε σχέση με μεγαλύτερης διαμέτρου!Επίσης οι βάσεις EQ1 συνήθως είναι κακής ποιότητας!

Ένα καλό εισαγωγικό τηλεσκόπιο,με δυνατότητες και καλή σχέση απόδοσης-τιμής είναι το SkyWathcer Heritage 130p/650.Μεταχειρισμένο εδώ συνήθως το βρίσκεις κάτω απο 150€!

Ένα πολύ καλύτερο ειδικά για διπλούς-πολλαπλούς αστέρες,αλλά και για σεληνιακή-πλανητική παρατήρηση και άλλα αντικείμενα,είναι το SkyWathcer Dob 8"! Ακόμα καλύτερο είναι το SW Dob 10"! Μεταχειρισμένο το 8" εδώ,κάτω απο 300€!Αξίζει να το αγοράσεις μεταχειρισμένο απο αγγελίες εδώ στο forum-συνήθως τα μεταχειρισμένα είναι σε άριστη κατάσταση-παρά να πάρεις καινούργιο πολύ υποδεέστερο!

Η διαφορά ενός 8"=203mm απο ένα 130mm=περίπου 5" είναι μεγάλη,και τεράστια σε σχέση με ένα 70mm!

Αυτά τα απλά τηλεσκόπια των 70mm,είναι συνήθως καλά μόνο για επίγεια ή και ηλιακή (με το απαραίτητο φίλτρο) παρατήρηση!

Καλύτερα να περιμένεις και να μαζέψεις τα χρήματα,βλέποντας και τις αγγελίες εδώ για μεταχειρισμένα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιό τηλεσκόπιο μιλάς απο τα 3 που σου είπα?

Η βάση dob είναι μια χαρά για το 8" και το 10".Για το SW Heritage 130p/650,χρειάζεται σταθερό τραπεζάκι για να το βάλεις πάνω,διότι είναι πολύ χαμηλή η βάση.Φυσικά μπαίνει και σε άλλη βάση,αυξάνοντας όμως το κόστος χωρίς λόγο,αν το χρησιμοποιείς μόνο για παρατήρηση!

Οι βάσεις dob αυτής της σχεδίασης είναι πολύ αξιόπιστες μέχρι τις 12".Μιλάμε πάντα για παρατήρηση.

Αν ασχοληθείς με φωτογράφιση τότε τα πράγματα αλλάζουν,διότι εκτός απο το βάρος του σωλήνα,το μήκος του παίζει σημαντικό ρόλο στην εκλογή της βάσης,διότι όσο μεγαλύτερο είναι,τόσο περισσότερο προκαλεί ροπές=>ταλαντώσεις=>αστάθεια!

Άρα αν θέλεις να ασχοληθείς με φωτογράφιση και πας πχ.στο 8",θα ήταν προτιμότερο να πάρεις το 200/1000,παρά το κλασικό dob 200/1200.Ο μεγαλύτερος εστιακός λόγος f απο την άλλη μεριά (f=εστιακή απόσταση/διάμετρος κατόπτρου),δίνει μεγαλύτερες ανοχές σε λάθη ευθυγράμμισης των κατόπτρων,εστίασης και μειώνει το σφάλμα κόμης!

Επομένως είναι σημαντικό να σκεφτείς αυτό το θέμα.Συνήθως στην αρχή οι περισσότεροι αρχίζουν με παρατήρηση και αργότερα πάνε στην πιο δύσκολη αστροφωτογράφιση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Heritage 130p/650,έχει παραβολικό κάτοπτρο διαμέτρου περίπου 5",που σου επιτρέπει μια καλή εισαγωγή στην παρατήρηση Σελήνης,πλανητών,κάποιων διπλών άστρων,φωτεινών αστρικών σμηνών,φωτεινών νεφελωμάτων κλπ.Και κάποιων φωτεινών γαλαξιών σε σκοτεινό ουρανό(μακριά απο πόλη).

Το τί αντικείμενα μπορείς να δείς απο ένα τηλεσκόπιο εξαρτάται (1) απο την διάμετρο του κατόπτρου/αντικειμενικού φακού,(2) απο την φωτεινότητα των στόχων(δηλ.την φαινόμενη λαμπρότητά τους=mag),(3) τον βαθμό της φωτορύπανσης ή αντίστροφα της "σκοτεινότητας" του ουρανού που παρατηρείς,(4) την μεγέθυνση που χρησιμοποιείς,η οποία μειώνει την φωτεινότητα του στόχου,το contrast(αντίθεση) και τελικά την οξύτητά του.

Όσο μεγαλύτερη η διάμετρος,τόσο μεγαλώνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα,δηλ.η ικανότητα του τηλεσκοπίου να διακρίνει ως διαφορετικά πολύ κοντινά (φαινομενικά-οπτικά εννοείται το "κοντινά") μεταξύ τους αντικείμενα.Όσο μεγαλώνει αυτή η ικανότητα,τόσο μικραίνει η ελάχιστη γωνιακή απόσταση που πρέπει να έχουν για να φαίνονται τα κοντινά αντικείμενα διαχωρισμένα.Πρακτικά σημαίνει οτι όσο πιο κοντά είναι τα 2 άστρα μεταξύ τους,τόσο δυσκολεύει ο διαχωρισμός τους.Με ένα "μικρό" τηλ.θα φαίνονται σαν ένα άστρο,με ένα "μεγαλύτερο"μπορεί να διαχωριστούν και να φαίνονται σαν δυο ξεχωριστά.Έτσι αν θέλεις να γίνεται όσο γίνεται καλύτερος διαχωρισμός των διπλών ή πολλαπλών αστρικών συστημάτων,και να βλέπεις πιο αμυδρά αντικείμενα,τότε όσο μεγαλύτερη η διάμετρος τόσο το καλύτερο!Επίσης θα βλέπεις πιο φωτεινά αλλά και με καλύτερο και καθαρότερο διαχωρισμό τα άστρα σε αστρικά σμήνη,όσο μεγαλύτερη είναι η διάμετρος!Επίσης η μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα οδηγεί σαν συνέπεια των παραπάνω,και στο να βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες στα διάφορα αντικείμενα,ιδιαίτερα στη Σελήνη και στους πλανήτες!

Με ένα 8" θα δείς τα πάντα πολύ καλύτερα σε σχέση με το 5" Heritage!Επειδή είδα οτι σε ενδιαφέρει η παρατήρηση διπλών και πολλαπλών αστρικών συστημάτων και η παρατήρηση Σελήνης και πλανητών,αλλά και για άλλους στόχους σου συνιστώ να πας κατευθείαν στο 8"!Με κάτω απο 300€ μπορείς να το βρείς μεταχειρισμένο εδώ!Πολύ καλύτερη αγορά σε σχέση με το Heritage!Και μπορείς να το μεταπωλήσεις σχεδόν στην ίδια τιμή που θα το αγόρασες μεταχειρισμένο,εφ'όσον το διατηρήσεις σε άριστη κατάσταση.

Δεν είπες και πιο είναι το άνω όριο στα χρήματα που διαθέτεις.Προσπάθησα να σου εξηγήσω πώς αλλάζουν οι δυνατότητες των τηλεσκοπίων ανάλογα με την διάμετρό τους.Κατά την γνώμη μου για τους στόχους που θέλεις,πολύ καλύτερο είναι το 8" ή 10".Αν το μπάτζετ σου είναι κάτω των 200€ και δεν μπορείς να βρείς 6" μεταχειρισμένο,πήγαινε στο 5" Heritage,αλλά ό χ ι παρακάτω σε ίντσες!!

Η αγορά ενός τηλεσκοπίου είναι συνάρτηση χρημάτων και απαιτήσεων-αναγκών,και θέλει σκέψη και σύνεση!

Μην βιάζεσαι λοιπόν,χειμώνας είναι εξάλλου,έχεις αρκετούς μήνες στη διάθεσή σου να ψάξεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Το Heritage ίσως είναι η πιο ασφαλής επιλογή για έναν αρχάριο! Χαμηλή τιμή για την φωτοσυλεκτική του ικανότητα, πολύ καλά οπτικά, ευκολία στην μεταφορά, ευκολία στην στόχευση και μεγάλη γκάμα από πατέντες στο ίντερνετ για να κάνουν την παρακολούθηση σου πιο άνετη. Και εγώ με αυτό ξεκίνησα, πωλείται πάρα πολύ εύκολα σαν μεταχειρισμένο αν κάποια στιγμή θες να πάρεις μεγαλύτερο.

 

Πιο σημαντικό από όλα όμως είναι η υπομονή και η ψυχραιμία στην αγορά του πρώτου τηλεσκοπίου, και το ψάξιμο έχει την χάρη του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό διαπίστωσα δλδ ότι είναι η καλύτερη λύση για αρχή. Έχεις κάποιο μεταχειρισμένο υπόψιν σου πριν το αγοράσω καινούριο; Καμία ιδέα για τι τραπεζάκι / βάση να αγοράσω; Θεωρείς απαραίτητο για αρχή το Barlow 2x ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα θα χρειαστείς Barlow!

 

Εγώ προσωπικά επένδυσα σε ένα Seben 3X Barlow και ενα Zoom προσοφθάλμιο baader zoom mark iv 8-24mm το οποίο επίσης πωλείται πολύ εύκολα σαν μεταχειρισμένο, αυτή η λύση σου προσφέρει πάρα μα πάρα πολλά επίπεδα μεγεθύνσεων, δίνει μεγάλη αξία στο τηλεσκόπιο σου και θα σε καλύψει για πάρα πολύ καιρό μέχρι να καταλάβεις τι προσοφθάλμια σου ταιριάζουν. Εγώ μέχρι και σήμερα με το 10ιντσο που έχω αυτα τα 2 χρησιμοποιώ και με καλύπτουν απόλυτα στην παρατήρηση, ακόμα και πλανητική φωτογράφιση κάνω με το κινητό μου!

 

Αυτά που σου λέω είναι προσωπικές απόψεις, αλλά τόσο το Heritage όσο και το Baader Zoom είναι ποιοτικός εξοπλισμός χαμηλού κιδύνου για τον αρχάριο με την έννοια ότι αν τυχόν μετανιώσεις την είσοδο σου στο Χόμπυ είναι πολύ εύκολο να τα "ξεφορτωθείς"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα έχω υπόψιν μου για το μέλλον γιατί είναι λίγο ακριβά όλα μαζί. Θα πάρω όμως το Barlow 2x που κάνει γύρω στα 30 ευρώ ( εκτός αν δεν αξίζει) .καμία ιδέα για βάση να βάλω επάνω το heritage?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λοιπόν κατέληξες στο Heritage σου δίνω το παρακάτω Link απο το forum Cloudy nights με ένα δαιδαλώδες topic με αμέτρητες πατέντες και παραμετροποιήσεις, μέχρι να βρεις το τηλεσκόπιο σου, σου προτείνω να το διαβάσεις, σίγουρα θα βρεις πολλά πράγματα που θα σου ταιριάξουν.

 

 

https://www.cloudynights.com/topic/463109-onesky-newtonian-astronomers-without-borders/

 

 

Καθώς και το topic στο astrovox

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14068&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

 

 

Δεν είναι τυχαίο που υπάρχει τόση δραστηριότητα σε συζητήσεις τόσο στο δικό μας Forum όσο και στα ξένα.

 

 

επίσης σαν τραπεζάκι είχα χρησιμοποιήσει το παρακάτω απο τα ΙΚΕΑ

 

 

 

 

https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/skabo-pagoi-trapezarias/frosta-skampo/24286205

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι φοβερός σε ευχαριστώ πολύ. Δεν ήξερα ότι έχουμε τέτοιο τοπικ. Όσον αφορά το τραπέζι ίσως κατασκευάσω μόνος μου ώστε να είναι ακριβώς στο ύψος μου. Άσχετο αλλά για πρώτη φορά θα πάω το Σεπτέμβριο στο Χελμό εκεί που είναι το τηλεσκόπιο Αρίσταρχος. Ευχαριστώ και πάλι !!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό σημείο ο Χελμός.

 

Επίσης καλό σημείο που μου πρότειναν, το οποίο μου είχε διαφύγει, σε topic που ανοιξα είναι και ο Πάρνωνας όπου υπάρχει πρόγραμμα για αστροπαρατήρηση κάθε μήνα!

 

http://www.spartastronomy.gr/events

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό το θέμα και το εντόπισα τι είναι.

Είναι ένα τράβηγμα ο νέος αστροπαρατηρητης του δημοτικού να ξεκινήσει παρατήρηση με εξοπλισμό του μαθητή πανεπιστημίου.

 

Και τα 60αρια 70αρια στην φωτιά ... κατηγορία εξοπλισμός πειρατών της καραϊβικής ή εξαπατημένων που αποκτήσαν τέτοιο εξοπλισμό κατά λάθος. :?:

 

Και μια πολυθρόνα στον εξοπλισμό για παρατήρηση πάνω από δυο ώρες. :?:

 

Δεν θα αντιδικήσω στα θέλω και στον συλλογισμό κανενός, άπλα θα προσθέσω στο βασικό εξοπλισμό και την πρόταση για μια κουνουπιέρα, έχει κουνούπια η εξοχή.

 

Οι αρχαίοι Έλληνες κατέγραψαν ένα σκασμό ουράνια σώματα χωρίς τηλεσκόπιο, φαντάσου λέει να είχαν τότε ένα 60-700, θα είχαν κατουρηθεί από την χαρά τους.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω, από μία ελαφρώς διαφορετική άποψη όμως. Το χόμπι έχει πάμπολλες πτυχές. Μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις καν τα μάτια σου στον ουρανό, αλλά να δεις απίστευτες φωτογραφίες, χάρτες, βιβλία, λήμματα της Wikipedia, άρθρα αστροφυσικής ή αστροβιολογίας. Με γυμνά μάτια έχεις ήδη δει όλα τα είδη αντικειμένων, αφού αναγνωρίσεις τη Σελήνη, τον Δία, τον Γαλαξία, το Μ13, τις Πλειάδες, την Ανδρομέδα και το νεφέλωμα του Ωρίωνα (ή του Μαγγελάνου). Με κιάλια και με ένα 60ρι (66ρι για εμένα) θα δεις και τους δακτυλίους του Κρόνου, τους δορυφόρους και τις ζώνες του Δία, τα αστέρια των μεγάλων σφαιρωτών σαν μια λεπτή πούδρα, κάποια υφή στα νεφελώματα, θα σπάσεις τον Αλμπιρέο. Τα έχεις ήδη δει όλα. Από εκεί και πέρα, αυξανομένης της ικανότητας των οπτικών σου, θα απολαύσεις δαντελένιες υφές, απαστράπτοντες αστέρες, θαυμάσιους γαλαξίες σαν της Δίνης και τον Σομπρέρο, πάντοτε όχι όπως στις φωτογραφίες, αλλά μοιάζουν ζωντανοί πίσω από τα ατμοσφαιρικά δρώμενα, προσφέροντας ένα αμίμητο βίωμα ενθουσιασμού που συνδυάζει την θηρευτική έξαψη με εκείνη της ηδονοβλεψίας. Μερικοί αναρριχώνται παραπάνω σε επενδύσεις χρήματος, χρόνου και χρήσης, απολαμβάνοντας την παρατήρηση στο όριο, κυνηγώντας σκιές που επιβραβεύουν περισσότερο εγκεφαλικά και λιγότερο οπτικά.

Όλα αυτά γίνονται για το βίωμα, μια κατάσταση στοχοπροσήλωσης και ενεργού συμμετοχής. Εάν δεν υπήρχε αυτό, η απόλαυση φωτογραφιών των μεγάλων τηλεσκοπίων και η αστρονομία του καναπέ (όρος που έχει χρησιμοποιηθεί και συμπλεγματικά για να χαρακτηρίσει ανθρώπους που τους αρέσει το κυνήγι της πληροφορίας και η απόλαυση της γνώσης) θα αρκούσε σε όλους μας. Και με το παραπάνω.

Ως εκ τούτου, δεν μπορεί κανένας να ορίσει ποιος είναι ο σωστός και ο λάθος τρόπος να ασκήσει κανείς αυτή τη δραστηριότητα. Κάθε επίπεδο έχει την απόλαυσή του και έγκειται στην προσωπικότητα του καθενός μας (και ενδεχομένως στα γονίδιά μας) να επιλέξει τι θα δοκιμάσει ώστε να εκτιμήσει εάν το απολαμβάνει ή όχι. Μερικοί μάλιστα απολαμβάνουν εντελώς περιφερειακές πτυχές, όπως η κατασκευή οπτικών συσκευών, η ψηφιακή επεξεργασία εικόνων και άλλα πολλά, επειδή έτσι τους αρέσει.

Οι περισσότεροι χρήστες του Astrovox το γνωρίζουν αυτό και υπάρχει μεγάλος πλουραλισμός. Ειδικά οι παλαιότεροι συχνά ξεκίνησαν με ένα 65ρι TAL και οι κάπως νεότεροι με ένα 70ρι Bresser. Οι ιστορικές και εμπορικές εξελίξεις επέτρεψαν ωστόσο να ξεκινά σήμερα κάποιος με τηλεσκόπια 150-300mm αξιοπρεπέστατων οπτικών δυνατοτήτων (10 χρόνια ίσχυε αυτό περισσότερο), εξ ου και οι σχετικές προτάσεις.

 

Ένα μικρό τηλεσκοπιάκι 60-70mm μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά απολαυστικό, κάνοντας πράγματα που τα μεγαλύτερα αδυνατούν να κάνουν. Όπως να χωρέσει όλο τον σεληνιακό ή ηλιακό δίσκο (με ηλιακό φίλτρο πάντοτε) και να σου εστιάσει σε θαλασσοκόρακες, φωλιές αρτέμηδων, καράβια και άλλα επίγεια αντικείμενα που δεν κινούνται τόσο γρήγορα ώστε να απαιτούνται κιάλια.

 

Α! Και οι αρχαίοι απολάμβαναν έναν ουρανό που όμοιός του δεν θα ξαναϋπάρξει μέχρι να ακολουθήσουμε τους δεινόσαυρους στην ειμαρμένη κάθε είδους ζωής, με παντελή απουσία ηλεκτρικού φωτός ανά την υφήλιο και μάτια που ουδέποτε προσήλωσαν σε υπέρλαμπρες οθόνες όπως τα δικά μας και προσαρμόζονταν κάθε απόγευμα στη σκοτοψία με φυσικό τρόπο.

  • Μου αρέσει 1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης