Jump to content

BRESSER 60-700 (2001) συντήρηση εσωτερικής επίστρωσης


Kiriakos_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα το εργαλείο βίδες για δεύτερη φορά, ώστε να φωτογραφήσω τα ενδότερα, και να καθαρίσω τα οπτικά με μεγαλύτερη επιμέλεια.

 

Διαπίστωσα ότι το μαύρο χρώμα μέσα στον σωλήνα έχει θεματακια προφανώς από επιδερμική οξείδωση του αλουμινίου (ψώριασμα).

 

Το εργοστασιακό βάψιμο έχει βάθος μόνο οκτώ εκατοστά από την εισαγωγή.

 

Τώρα είμαι σε δίλημμα, να ανανεώσω την ματ μπογιά, ή να βάλω μια επένδυση από μαύρο χαρτόνι?

BRESSER_2001_anatomy_7.thumb.jpg.9f637e713d1fda63d79af8588d63c397.jpg

BRESSER_2001_anatomy_8.thumb.jpg.f4c77ce57ba47c6f82cf1a2d214a9f68.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λεπτό μαύρο ματ ("βελουτέ" επειδή έχει υφή βελούδου) χαρτόνι που είναι και πάμφθηνο,θα κάνει άριστη δουλειά,καλύτερη από την μπογιά,στην εξάλειψη των αντανακλάσεων και στην αύξηση του κοντράστ,με την προϋπόθεση ότι το τηλεσκόπιο δεν θα στραφεί χωρίς το ειδικό φίλτρο προς τον ήλιο(έστω και κατά λάθος),και δεν θα μπαίνει υγρασία μέσα στο τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως υπάρχει κανένας μαθηματικός υπολογισμός? πόσο μήκος θα πρέπει να έχει η μαύρη επικάλυψη του σωλήνα από την εισαγωγή.
Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται μαθηματικός υπολογισμός....Επικαλύπτεις ΟΛΟ το εσωτερικό του σωλήνα,όλες τις επιφάνειες και το εσωτερικό του σωλήνα του εστιαστή,με προσοχή όμως ώστε το επιπλέον πάχος του χαρτιού (στον εστιαστή ίσως να λειτουργήσει καλύτερα η βαφή που θα έχει μικρότερο πάχος),να ΜΗΝ μπαίνει μέσα στο οπτικό πεδίο του τηλεσκοπίου,δηλ.στην πορεία των ακτίνων μέχρι να φτάσουν στο κάτοπτρο ή πρίσμα!

Έλεγξε την εσωτερική διάμετρο του σωλήνα του εστιαστή και πόση αντανάκλαση έχει,και αποφασίζεις αν θα βάλεις το λεπτό μαύρο βελουτέ χαρτόνι ή μπογιά σε αυτή την περιοχή!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πρακτικά αδύνατον να τοποθετηθεί μαύρο αυτοκόλλητο βελούδο σε σωλήνα τόσο μικρής διαμέτρου. Έχω βάλει πριν από χρόνια στο 8αρι dob, με πολύ προσπάθεια να μη σχηματιστούν φυσαλίδες κάτω από το αυτοκόλλητο, και ακόμη δεν το πιστεύω πώς κατάφερα τόσο ομοιόμορφο κόλλημα του χαρτιού. Αφού θέλεις τόσο πολύ να ασχοληθείς, θα σου πρότεινα να ξεβάψεις τον σωλήνα μέσα--έξω, με κάποιο διαβρωτικό μπογιάς, και κατόπιν να βάψεις αναλόγως.
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου δοκιμή εκτίμησης φθοράς, δείχνει ότι τα 20 πρώτα εκατοστά είναι η κρίσιμη περιοχή.

 

Το περίεργο στην φωτογραφία είναι ότι η άσπρη περιφερειακή λάμψη στον σωλήνα είναι αντανάκλαση φωτός από την εργοστασιακή μπογιά.

(Χωρίς αυτήν την επεξήγηση κάποιος θα νόμιζε ότι όπου φωτίζει σημαίνει απουσία της εργοστασιακής μπογιάς).

BRESSER_2001_anatomy_6.thumb.jpg.a129134dadd70ae4bba277c5d3e15daa.jpg

BRESSER_2001_anatomy_5.thumb.jpg.5f66988f75366e84b3bf1ebc58793fd2.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ειδικό μαύρο βελουτέ χαρτόνι (το βρίσκεις σε καταστήματα γραφικής ύλης),έχει αισθητά μικρότερο πάχος από τα κοινά μαύρα χαρτόνια φόντου,είναι πολύ μαλακό και εύκαμπτο και επενδύει άψογα το εσωτερικό του σωλήνα του τηλεσκοπίου!

Πρόβλημα ίσως υπάρξει στην επικάλυψη του εσωτερικού του σωλήνα του εστιαστή,που έχει αρκετά μικρότερη διάμετρο από τον υπόλοιπο σωλήνα!Εκεί ίσως είναι καλύτερη η βαφή!

Εννοείται ότι θα πρέπει να γίνει άψογη εφαρμογή και κόλληση του χαρτονιού,ώστε να μην σκεβρώσει από την υγρασία!Και κατά διαστήματα έλεγχος ώστε να διαπιστωθεί αν απορροφά υγρασία.Επειδή το τηλεσκόπιο είναι κλειστού τύπου,αν έχει επαρκή στεγάνωση,το χαρτόνι δεν θα σκεβρώσει εύκολα.Σε ανοιχτού τύπου τηλεσκόπια δεν βάζουμε ποτέ χαρτόνι!

Επίσης δεν θα πρέπει ούτε για λίγο,το τηλεσκόπιο να στραφεί προς τον ήλιο,γιατί υπάρχει κίνδυνος το χαρτόνι να πάρει φωτιά...

Αν γίνει σωστή εφαρμογή,το βελουτέ χαρτόνι θα κάνει άψογη δουλειά-καλύτερη από την βαφή-αυξάνοντας αισθητά το κοντράστ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θέλεις τόσο πολύ να ασχοληθείς, θα σου πρότεινα να ξεβάψεις τον σωλήνα μέσα--έξω, με κάποιο διαβρωτικό μπογιάς, και κατόπιν να βάψεις αναλόγως.

 

Αυτό απαγορεύεται, καμιά μπογιά δεν μπορεί να αντικαταστήσει την μηχανική αντοχή της ηλεκτροστατικής βαφής στο εξωτερικό του σωλήνα.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται ότι θα πρέπει να γίνει άψογη εφαρμογή και κόλληση του χαρτονιού,ώστε να μην σκεβρώσει από την υγρασία!

 

Ναι έχω αυτοκόλλητο διπλής όψεως Γιαπωνέζικο (λεπτή επίστρωση) υψηλής θερμοκρασιακής αντοχής.

(τοποθέτηση ψήκτρας επάνω σε επεξεργαστές και μνήμες - αντοχή 70 βαθμοί)

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω επενδύσει με το βελουτέ χαρτόνι το δικό μου 60/600 διοπτρικό τηλεσκόπιο,και γνωρίζω ότι μπορεί να γίνει η εργασία αυτή,είναι ΕΦΙΚΤΟ!

Όλα εξαρτώνται από τον χρόνο,την προσοχή και την επιδεξιότητα που έχει αυτός που κάνει την επένδυση!

Το μαύρο βελουτέ χαρτόνι είναι ό,τι πλησιέστερο στο απόλυτο μαύρο και απορροφά καλύτερα από οποιαδήποτε άλλο υλικό-απο όσο γνωρίζω-τις αντανακλάσεις!

Και οι ματ μπογιές που έχω δεί,δημιουργούν κάποιο ποσοστό αντανάκλασης!

Είναι όμως πολύ πιο χρονοβόρα και δύσκολη η σωστή εφαρμογή του χαρτονιού σε σχέση με την μπογιά!

Καλό είναι να επενδυθεί ΟΛΟ το εσωτερικό του σωλήνα,αν θέλεις να εξαλείψεις ΟΛΕΣ τις αντανακλάσεις!

Αν δεν μπορείς να καλύψεις όλες τις επιφάνειες,τουλάχιστον κάλυψε όλο το πρώτο τμήμα που είναι και το πιο κρίσιμο!Και στις υπόλοιπες βάλε μπογιά.

Αν όμως μπορείς να βρείς μπογιά τόσο μαύρη και τόσο ματ όσο το βελουτέ χαρτόνι-να έχει την υφή παχέως στρώματος αιθάλης("καπνιάς")-τότε βάλε την μπογιά να αποφύγεις και τον κόπο του χαρτονιού!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και οι μπογιές όσο ματ και να είναι,δημιουργούν κάποιο ποσοστό αντανάκλασης!

 

Θα πάω να κατουρήσω την πόρτα της BRESSER για να με θυμούνται για πάντα.

Το τηλεσκόπιο το έλυσα βράδυ, πριν λίγο είδα την μπογιά υπό το φως του ηλίου, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΛΥΣΤΕΡΗ =D>

Ποιο ΜΑΤ είναι ο άβαφτος σωλήνας από την μπογιά.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Ότι και να βάλω μέσα θα είναι αναβάθμιση.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι "ματ" μπογιές που βάζουν και σε πολύ ακριβότερα και μεγαλύτερα τηλεσκόπια,δημιουργούν αντανακλάσεις,οπότε κάποια στιγμή επενδύουμε το εσωτερικό των σωλήνων με ειδικό συνθετικό μαύρο ματ υλικό σε φύλλα,που πωλείται στο εξωτερικό!

Το βελουτέ χαρτόνι δεν κάνει σε ανοιχτού τύπου σωλήνες,γιατί απορροφά υγρασία και εκτός από το σκέβρωμα,η παραμένουσα υγρασία θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα όπως μύκητες και σκουριές!

Το χαρτόνι το πρότεινα γιατί είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό και πάμφθηνο (κόστος κάτω από 3€),αλλά έχει τους περιορισμούς του και τον μπελά της εφαρμογής του!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόβλημα ίσως υπάρξει στην επικάλυψη του εσωτερικού του σωλήνα του εστιαστή,που έχει αρκετά μικρότερη διάμετρο από τον υπόλοιπο σωλήνα!Εκεί ίσως είναι καλύτερη η βαφή!

 

Προς τέρψη της περιέργειας παραθέτω και αυτήν την φωτογραφία.

Η μόνη υπόθεση σε σχέση με την κοινή λογική, είναι ότι η σαγρέ μπάφλα είναι και φίλτρο ανακλάσεων :lol:

BRESSER_2001_anatomy_4.thumb.jpg.959f68de0e7e74062cf325b1052057d4.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωχ,χάλια είναι το εσωτερικό του σωλήνα!

Οπότε πρέπει να επενδύσεις ή να βάψεις και αυτή την περιοχή οπωσδήποτε!ΟΛΕΣ τις επιφάνειες!

Αν έχεις την υπομονή,τον χρόνο και την επιδεξιότητα,θα τα καταφέρεις με το χαρτόνι,αλλιώς βάλε την πιο μαύρη και ματ μπογιά που μπορείς να βρείς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς οι "ματ" μπογιές που βάζουν και σε πολύ ακριβότερα και μεγαλύτερα τηλεσκόπια,δημιουργούν αντανακλάσεις,οπότε κάποια στιγμή επενδύουμε το εσωτερικό των σωλήνων με ειδικό συνθετικό μαύρο ματ υλικό σε φύλλα,που πωλείται στο εξωτερικό!

Το βελουτέ χαρτόνι δεν κάνει σε ανοιχτού τύπου σωλήνες,γιατί απορροφά υγρασία και εκτός από το σκέβρωμα,η παραμένουσα υγρασία θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα όπως μύκητες και σκουριές!

Το χαρτόνι το πρότεινα γιατί είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό και πάμφθηνο (κόστος κάτω από 3€),αλλά έχει τους περιορισμούς του και τον μπελά της εφαρμογής του!

Φιλικά-Κώστας

 

Ναι κάτι είδα στην Αμερική, χαρτόνι με ανάγλυφους δακτυλίους ( προσομοίωση πολλαπλής μπάφλας ).

Σίγουρα η επίλυση του προβλήματος στο 60νταρη είναι ποιο εύκολη υπόθεση από το εάν είχα τα ίδια προβλήματα σε 120mm ~ 150mm διάμετρο σωλήνα.

 

Θα δοκιμάσω βελουτέ χαρτί και μαύρο λάστιχο (σαμπρέλα σε σχήμα φύλλου χαρτιού) εξάρτημα από ιατρικό μηχάνημα.

Όποιο μου δώσει καλύτερο αποτέλεσμα το κρατάω.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προμηθεύτηκα βελουδό-χαρτο , το βρήκα σε φύλλο 70 εκατοστά Χ 1 μέτρο στα 2Ε.

 

Ας είναι καλά ο fotodektis που έριξε την ιδέα.

:)

 

 

Κοπές ακριβείας θα κάνω με βάση κοπής φωτογραφιών (γκιλοτίνα με ρόδα μαχαίρι) για Α4.

Στο κόλλημα θα κεντράρω το χαρτί με διπλή όψης αυτοκόλλητα σημεία, και περιμετρική στήριξη με βενζινό-κόλλα.

 

Στον σωλήνα επέλεξα 40 εκατοστά μήκος επένδυσης, ο πίσω μικρός θάλαμος θα επενδυθεί όλος, σε όλο το μήκος κίνησης του εστιαστή (focuser) .

velvet-paper_1.thumb.jpg.cb6fb03b4f6057f44a9a1e70f0fd43f0.jpg

velvet-paper_3.thumb.jpg.7dd7071da4bcf4a5555e0fb40fb5b2df.jpg

velvet-paper_2.thumb.jpg.5568e2e35aa7bd53e2649454e582ae89.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία σχέση το πριν με το μετά.

 

Και εάν το βελούδο ρυπανθεί με σκόνη όταν το δουλεύουμε, με ένα πινέλο καθαρό απλά το βουρτσίζουμε και καθαρίζει.

 

Τελικά έβαλα μόνο μερικές ρίγες βενζινόκολλα, περίμενα ένα λεπτό και μετά έβαλα μέσα το χαρτί στο τηλεσκόπιο.

 

Απαιτείτε πριν την κόλλα, προεργασία και μορφοποιήσει σε κυκλικό σχήμα του βελούδο-χαρτου πάνω σε μια σωλήνα 3~4 εκατοστά διάμετρο.

 

Ένα χάιδεμα του χαρτιού εφόσον είναι μέσα στον σωλήνα με έναν σκληρό κύλινδρο χαρτιού από τελειωμένο χαρτί κουζίνας (γεμισμένο μέσα με εφημερίδα) θα βοηθήσει την τέλεια εφαρμογή.

 

Η βενζινόκολλα μένει ρευστή για 3-4 λεπτά, αρκετός χρόνος για μικρο-διορθώσεις εάν χρειάζονται.

velvet-paper_4.thumb.jpg.c2fc209cff9b31208566988c162d7cda.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης