Jump to content

Ισοπροπανόλη για καθαριστικό φακών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ισοπροπανόλη είναι καλά τεκμηριωμένο το θέμα της ασφάλειάς της για τους φακούς. Με μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις πολλές αναφορές. Εξάλλου γρατσουνιά κάνουν οι σκόνες και όχι το υγρό.

 

Προτείνεται να μη ρίχνουμε το υγρό στην οπτική επιφάνεια απευθείας αλλά στο πανί με το οποίο θα την καθαρίσουμε. Εγώ χρησιμοποιώ το πανί της Baader με μικροϊνες. Συνεχίζεις να καθαρίζεις απαλά μέχρι να μη βλέπεις ίχνη.

 

Τις μπατονέτες γενικά τις αποφεύγω, μεταξύ άλλων αφήνουν και χνούδι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλε Δημήτρη,

 

μη κάθεσαι φίλε μου και βασανίζεσαι με απαρχαιωμένες μεθόδους και προσμείξεις υγρών και λοιπές μπούρδες.

Κάνε τη ζωή σου πανεύκολη και πάρε το ΚΑΛΥΤΕΡΟ σύστημα καθαρισμού φακών από την Baader. To έχω τόσα χρόνια και είναι αξεπέραστο και σε αποτέλεσμα και στο πόσο κρατάει. Δεν μπορείς να φανταστείς τι απίστευτα καλό αποτέλεσμα θα έχεις σε καθαρισμούς προσοφθάλμιων φακών και όχι μόνο. Δεν κάνει για κάτοπτρα τηλεσκοπίων όμως, μόνο φακούς πολυεπιστρωμένους.

 

Πάρτο μαζί με το ειδικό μπλέ πανί καθαρισμού της Baader (μιλάμε για το απόλυτα κατάλληλο ύφασμα) και θα απορήσεις (όπως και εγώ) γιατί ασχολιόσουν τόσο καιρό με τα υγρά και τα ανακατέματά τους, μπατονέτες και λοιπά άχρηστα παρασκευάσματα και τρόπους.

 

http://www.planitario.gr/ugro-katharismou-optical-wonder-fluid.html

 

Δεν αξίζει να χάνεις χρόνο με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, το πρόβλημα έχει λύση και είναι αυτό που σου προτείνω, τέλος.

 

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ και το λαστιχένιο φυσερό

http://www.efstathiou.com.gr/Products/402-rubber.aspx#.V6rrtCh97IU

 

Πρώτα φυσάς καλά την επιφάνεια για να διώξεις σκόνες και σωματίδια και μετά καθαρίζεις με υγρό και πανάκι. Μπατονέτες ΟΥΤΕ για αστείο, δεν κάνουν για τα οπτικά, δες το Baader Wonder Cloth πανάκι και έλα πες μου μετά. Κράτα τις για τα αυτιά μόνο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ισοπροπανόλη είναι καλά τεκμηριωμένο το θέμα της ασφάλειάς της για τους φακούς. Με μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο θα δεις πολλές αναφορές. Εξάλλου γρατσουνιά κάνουν οι σκόνες και όχι το υγρό.

 

Προτείνεται να μη ρίχνουμε το υγρό στην οπτική επιφάνεια απευθείας αλλά στο πανί με το οποίο θα την καθαρίσουμε. Εγώ χρησιμοποιώ το πανί της Baader με μικροϊνες. Συνεχίζεις να καθαρίζεις απαλά μέχρι να μη βλέπεις ίχνη.

 

Τις μπατονέτες γενικά τις αποφεύγω, μεταξύ άλλων αφήνουν και χνούδι.

 

Ναι όντως, και εγώ έκανα και τα 2 λάθη (κατ'ευθείαν το υγρό στο φακό + μπατονέτα μάλλον με σκόνη).

 

Θα το ξαναδοκιμάσω σε αυτόν το φακό αλλά όταν θα έρθει η ώρα του hyperion μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Τάσου για ασφάλεια και σίγουρα θα προμηθευτώ το πανάκι της Baader.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το υγρό της Baader είναι όντως πολύ καλό αλλά δεν έχει κάποια μαγική σύσταση, περιέχει 1-προπανόλη αντί για 2-προπανόλη (ισοποπρυλική) και οινόπνευμα. Το χρησιμοποιούσα για χρόνια απλά όταν θέλησα να φτιάξω πολλά μπουκαλάκια (ένα στο αστεροσκοπείο, ένα στο βαλιτσάκι εξορμήσεων, ένα στα φωτογραφικά, ένα στο σπίτι κτλ) ο λογαριασμός έβγαινε κάπως μεγάλος. Έτσι έψαξα την εναλλακτική και, όπως βλέπεις, τη χρησιμοποιεί πολύς κόσμος με ασφάλεια. Αν η κατανάλωσή σου είναι μικρή, δεν έχει διαφορά. Πάντως το σίγουρο είναι ότι η ισοπροπανόλη δεν πρόκειται για.. μπούρδα.

 

Για το πανί, ισχύει ό,τι λέει ο Τάσος, όντως κάνει διαφορά και στο προτείνω.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πανάκια δεν μου αρέσουν όπως και οτιδήποτε δεν ειναι μιας χρήσεως. Το πανάκι δεν είναι η μπατονέτα είναι. Αν έχει κανείς επιφυλάξεις για την μπατονέτα (εγώ μονιμως την χρησιμοποιώ πάντως) υπάρχουν ειδικά μαντιλάκια καθαρισμού οπτικών που δεν αφήνουν χνούδι.

Συμφωνώ πως το υγρό Baader αλλά και οποιοδήποτε ειδικό υγρό καθαρισμού φακών είναι προτιμότερο από τις ιδιοκατασκευές και πατέντες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, για τα CleanPens τι γνώμη έχετε σε συνδυασμό με υγρό καθαρισμού;

 

Έχει και ένα βουρτσάκι καθαρισμού της σκόνης στην μια πλευρά. Μήπως είναι επικίνδυνο και μπορεί γδάρει το γυαλί;

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p81_TS-CleanPen---Optics-Cleaning-Pen-with-Pad-and-Brush.html

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια τέτοια πένα περιλαμβάνει και το σετ καθαρισμού του Πλαίσιο. Το αγόρασα πρόσφατα και 5-6 φορές που την χρησιμοποίησα, δεν μου φάνηκε να έφθειρε το προσοφθάλμιο.

 

http://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/katharistika/@Work-Set-Katharismou-Camera-AW11061.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα παρέλαβα το υγρό της BAADER optical wonder και το αντίστοιχο πανάκι καθαρισμού. Πριν από λίγο καθάρισα και τους 3 φακούς μου που ήταν μέσα στην σκόνη από την ΠΕΕΑ.

 

Μπορώ να πω ότι έμεινα απολύτως ευχαριστημένος.

 

Απλα με μια φούσκα έδιωξα τα χοντρά, μετά ψέκασα λίγο υγρό στο πανάκι και το πέρασα λίγες φορές στον φακό και μετά τον σκούπισα με την στεγνή πλευρά από το πανάκι.

 

Ειναι σαν καινούρια.

 

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Τα αγόρασα από το πλανητάριο:

 

http://www.planitario.gr/ugro-katharismou-optical-wonder-fluid.html

 

http://www.planitario.gr/pani-katharismou-optical-wonder-cloth.html

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Οσον αφορα τις μπατονετες, νομιζω οτι το βαμβακι

ειναι ακαταλληλο ως μεσον καθαρισμου φακων.

 

Προσωπικα καθαριζω τους φακους με τα γνωστα απλα μαλακά

πανακια για καθαρισμο φακων τα οποια μετα απο εναν, το πολυ δυο καθαρισμους τα πλενω

και τα ξεβγαζω προσεκτικα απο το απορυπαντικο με αφθονο νερο.

 

Υγρο καθαρισμου χρησιμοποιω της rosco, που δεν το λες φτηνο

αλλα αφηνει μηδεν καταλοιπα και ειναι μαλλον εθανολη

 

Τελευταια πηρε ο γιος μου ενα λιτρο ισοπροπυλικη για τη σχολη του

την οποια θα χρησιμοποιησω μολις τελειωσει το rosco.

 

Για τις πενες καθαρισμου να σας πω την αληθεια

δεν τις εμπιστευομαι.

 

Και μια συμβουλη απο εμενα: Οτι υλικα και αν χρησιμοποιουμε

ασκουμε στο φακο την ελαχιστη δυνατη δυναμη. Απαλα.........

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Θα θίξω αρκετά θέματα.

 

Η αλκοόλη του λίτρου ενδέχεται να είναι συνθετική, πράγμα που σημαίνει στέρεά απόβλητα, κατα την εξάτμιση αφήνει πούδρα.

Στα ευαίσθητα υλικά χρησιμοποιώ καθαρό οινόπνευμα 15Ε τα 250ml (super market).

 

Η βατονέτα, εξαίρετο εργαλείο εάν ο Κινέζος πέρα από το αιχμηρό καλαμάκι έχει βάλει και σωστή ποσότητα αληθινού βαμβακιού.

Η ποιότητα του βαμβακιού της Αιγύπτου, είναι γνωστή σε εμάς τους έμπειρους, για την δυνατότητα λίπους-απαρρόφησης, εύκολη αφαίρεση δακτυλικών αποτυπωμάτων.

 

Τα περισσότερα πανιά μικρο-ινων είναι άχρηστα, θα πρέπει ο κόμπος της ίνας να είναι σε σκληρότητα που πραγματικά είναι ικανή να τρίψει την επιφάνεια γυαλιού, άλλο τρίβω .. άλλο χαϊδεύω... έχει διαφορά.

 

Οι επιστρώσεις αντέχουν σε υψηλές μηχανικές καταπονήσεις, δεν είναι μπογιά.

 

Αυτό όμως που δεν μπορεί να φανταστεί ο καθένας είναι εάν του πούλησαν φακό που περιέχει συνθετικά πλαστικά ως οπτικά.

Η αλκοόλη - οινόπνευμα θα τα ξεσκίσει, η βόλτα της βατονέτας θα αφήσει ίχνη.

 

Μετά την υιοθέτηση των συνθετικών πλαστικών ως οπτικά, γυαλιά ηλίου, και γυαλιά διόρθωσης όρασης, η βιομηχανία άλλαξε την συνταγή στα καθαριστικά.

αλκοόλη .... ΤΕΛΟΣ

Μαντίλια μια χρήσης με χημικό διάλυμα .... είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ΚΙΤ καθαρισμού της Carl ZEISS.

Το νέο πρόβλημα είναι ότι όταν τελειώσουν τα γνήσια μαντηλάκια από το ΚΙΤ, το eBay θα σου πετάει αποτελέσματα από κακά αντίγραφα που πουλιούνται στα καλάθια της Κίνας.

 

Η εξασφάλιση έρχεται εάν ψωνίσεις το πακέτο 20 τεμαχίων στα 8Ε από κατάστημα φωτογραφικού εξοπλισμού.

Εαν είσαι κάτοικος περιφέρειας... τρως και τα 3~4Ε μεταφορικά.

 

 

 

 

.

CARL-ZEISS-CLEAN-KIT.jpg.ef112de5d5006fec8ce248a4a86e3f74.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης