Jump to content

2014~19 Red-dot finderscope: Τεχνικά στοιχεία & ανάλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι λάτρης του τεχνικού περιεχόμενου, μου αρέσει να διαβάζω τεχνικά έγγραφα κατασκευαστών και να ανακαλύπτω μικρά μυστικά που τα έγραψαν μηχανικοί της εταιρείας.

Βέβαια τέτοια θαύματα στα κινέζικα ηλεκτρονικά συμβαίνουν σπάνια, όμως η Ταϊβάν δεν υπέκυψε και συνεχίζει την παράδοση, να προσφέρει αποδεκτή ποιότητα και βιβλιογραφία πάντα σκεπτόμενη ως σοβαρός εξαγωγέας προς τον δυτικό κόσμο.

 

Σήμερα ολοκλήρωσα την αγορά του προσωπικού μου Red-dot finderscope, είμαι σχετικός με τα ηλεκτρονικά, ξέρω να αναζητώ πληροφορίες.

 

Στην αναζήτηση μου, βρήκα το αποδεκτό κατά την Celestron (finderscope του 2014) στην κατά χιλιάδες αντιγραμμένη εκδοχή του, παρά την ανωνυμία του προϊόντος μια φωνή μου λέει ότι η χώρα προέλευσης είναι η Ταϊβάν.

 

Βέβαια υπάρχει και η χειρότερη εκδοχή αντίγραφου, αυτό με το διακόπτη δυο θέσεων επιλογής φωτεινότητας για την τελεία.

 

Τώρα εάν είσαι ψείρας και προσέχεις την κατασκευαστική λεπτομέρεια βγάζεις πολλαπλά συμπεράσματα για το εάν δικαιολογείται το κόστος απόκτησης του καθενός αντικειμένου.

 

Η εκδοχή Celestron finderscope του 2014, πέρα από την ακριβείας ρύθμιση φωτεινότητας με ποτενσιόμετρο (μαζί με αντίστοιχο ηλεκτρονικό κύκλωμα) δεν συγκρίνετε με ένα διακοπτάκι παιδικών παιχνιδιών και δυο αντιστάσεις κόστους 10 λεπτά του Ευρώ και οι δυο.

 

Η παραγωγή της κόκκινης τελείας είναι και αυτό αποτέλεσμα ηλεκτρονικού εξαρτήματος, που στο καλάθι του κατασκευαστή συνοδεύετε με πληροφορία μέγιστου ορίου ζωής, και απώλεια φωτεινότητας μετά από συγκριμένες ώρες χρήσης.

Ο Ταϊβανέζος κατασκευαστής – συναρμολογητής δεν ψωνίζει από τα καλάθια Κίνας, αλλά στρέφεται συνήθως στην εσωτερική του αγορά, και ότι ψωνίζει είναι άνω του μέσου όρου.

 

Η Ταϊβάν βελτίωσε την βιομηχανία κατασκευής συνθετικών πλαστικών φακών μετά το 2002, όταν αυξήθηκε η ζήτηση για οπτικά συσκευών που μετράνε αποστάσεις με χρήση Λέιζερ.

 

Μια άλλη λεπτομέρεια του Celestron finderscope του 2014, αυτή είναι ο σχεδιασμός του ως ανεξάρτητου υλικού με εναλλασσόμενες βάσεις.

Η εκδοχή για την Αμερικάνικη αγορά, περιείχε και τις τρεις διαφορετικές εκδοχές βάσης στο ίδιο πακέτο.

 

Προσωπικά αγόρασα το προϊόν με την παλαιότερη εκδοχή βάσης (μια βάση) με τρύπες στα 9 Ευρώ.

Για να αποφύγω να πέσω στα χέρια κάποιου που πουλάει , μανταλάκια πετσέτες και ηλεκτρονικά, ψώνισα από το svbony-official-shop.

 

Στην γενικότερη μου αναζήτηση, εντόπισα και βιβλίο οδηγιών.

https://nimax-img.de/Produktdownloads/47014_1_Instructions%20Manual%20Omegon%20Red%20Dot%20Finder_EN.pdf

 

Τώρα ως ηλεκτρολόγος – ηλεκτρονικός έχω δυο απορίες.

Η πρώτη είναι περισσότερο η περιέργεια για το τι ηλεκτρονικά έχουν βάλει μέσα στο σώμα της συσκευής.

 

Η δεύτερη είναι εάν το επάνω μέρος της βάσης (μινιατούρα ανεστραμμένου Dovetail) έχει καμιά άλλη συμβατότητα (με περιφερειακά ) πέρα από την στήριξη του συγκεκριμένου υλικού.

web_2014-2019_Red-Dot-2.thumb.jpg.42d78508d279878cba6230318c1f7e55.jpg

web_2014-2019_Red-Dot-1.thumb.jpg.e91561c7289de463afbc41fadc3bc63a.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης