Jump to content

Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;

 

Εγώ έχω παρεμφερή ερώτημα.

 

Άμα δω με το τηλεσκόπιο μου τρακάρισμα εμπλεκόμενων δυο UFO , παίρνω τηλέφωνο την τροχαία ?

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις, αλλά θα τον ρωτούσα για την γειτονία του (αστέρι- πλανήτες κ.λ.π.). Αν έχει όρεξη, και για θέματα αστρονομίας και κοσμολογίας που εμείς οι άνθρωποι δεν έχουμε ακόμα απαντήσεις. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο ερώτημα Λεωνίδα. Ποια να είναι άραγε η γειτονιά του και από πόσο μακριά να μας έρχεται; Μας εντόπισε πριν ξεκινήσει το ταξίδι του ή στην πορεία; Ήξερε πού έρχεται και γιατί;

Πόσο μακρινή ή κοντινή να είναι αυτή η γειτονιά;

Παραδείγματος χάριν, μια γειτονιά στο Abell 1060 (200 εκ έτη φωτός) ή έστω στο Γαλαξία Μ31 συμφωνούμε βέβαια όλοι ότι είναι μακρινή. Πολύ πολύ μακρινή.

Από την άλλη, μια γειτονιά στο δικό μας γαλαξία, έστω στα πλησιέστερα άστρα, θα θεωρηθεί ... κοντινή; του τύπου ένα τσιγάρο δρόμος;

 

Στα πόσα έτη φωτός απόσταση μια γειτονιά εντοπίζει νοήμονα ζωή, μαθηματικά, τεχνολογία και πολιτισμό σε πλανήτη άλλου άστρου; Για να ξέρουν πού πάνε και γιατί πάνε.

Διότι σίγουρα πολύ πιο εύκολα θα εντόπισαν (ίσως και πάρα πολλούς) εξωπλανήτες που πιθανόν να μοιάζουν με το δικό τους, που πιθανόν να έχουν ζωή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να στείλουν αποστολές σε καθεναν από αυτούς στα τυφλά. Εκτός αν είπαν να ξεκινήσουν ένα ταξίδι στην τύχη, στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

Και βέβαια οι τροχιές στην ουράνια μηχανική αλλά και των διαστημοσυσκευών που στέλνουμε εμείς στο ηλιακό σύστημα - δεν είναι του τύπου 'πάρ'το όλο αριστερά, συνέχισε ευθεία, και στον επόμενο κόμβο στρίψε δεξιά και αμέσως αριστερά, και μόλις φτάσεις πάτα φρένο και σταμάτησες". Σε μας, υποθέτω μια απόκλιση λ.χ. μιας μοίρας κατά λάθος, χάνεις το ραντεβού με τη Σελήνη, τον πλανήτη, ή χάνεις το re-entry στη Γη. Και ή καίγεσαι στην ατμόσφαιρα ή κάνεις γκελ και γειά σου. Αν θες να το διορθώσεις αυτό κατόπιν εορτής, ξοδεύεις π ο λ λ ή ενέργεια σε καύσιμα. Για να στείλουμε εμείς όχημα σε συγκεκριμένο άστρο και να μπει και σε τροχιά, νομίζω δεν έχει απασχολήσει ακόμα τους ειδικούς (λολ) αλλά φαντάζομαι ότι χρειάζεται υπολογισμούς βαρβάτους, για να μην το χάσεις από γουρουνότριχα, και σε στείλει αλλού γι αλλού, σε άλλο άστρο κατά λάθος. Το πότε θα φτάσει είναι άλλο θέμα.

 

Άντε και έρχονται. Αυτό νομίζω δε θα γίνει ξαφνικά, δε θα είναι έκπληξη για κανέναν, ούτε για μας ούτε γι αυτούς. Διότι πες ότι θα ανιχνεύσουν κάποιο ραδιοσήμα μας οι παραδιπλανοί, πες ότι θα μας στείλουν κάτι κι αυτοί (σε τέσσερα-πέντε χρόνια τουλάχιστον θα μας ερθει), πες ότι θα το λάβουμε εμείς και θα τους απαντήσουμε ανοίξαμε και σας περιμένουμε (άλλα τέσσερα-πέντε τουλάχιστον χρόνια, εδώ είναι που νομίζεις ότι το φώς πάει ... εκνευριστικά αργά, μέχρι αηδίας) οπότε θα έχουμε μια δεκαετία τουλάχιστον έκαστος, να προετοιμάσουμε ερωτήματα - απορίες προς αλλήλους! Το πότε θα φτάσουν ... είπαμε είναι ... άλλο θέμα.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;

 

Εγώ έχω παρεμφερή ερώτημα.

 

Άμα δω με το τηλεσκόπιο μου τρακάρισμα εμπλεκόμενων δυο UFO , παίρνω τηλέφωνο την τροχαία ?

 

Eγώ πάντως αν ήμουν εξωγήινος και σε συναντούσα θα σε ρώταγα "με τον Σώτη Βολάνη έχετε καμιά συγγένεια?"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα λέγατε σε έναν εξωγήινο;

 

Εγώ έχω παρεμφερή ερώτημα.

 

Άμα δω με το τηλεσκόπιο μου τρακάρισμα εμπλεκόμενων δυο UFO , παίρνω τηλέφωνο την τροχαία ?

 

Eγώ πάντως αν ήμουν εξωγήινος και σε συναντούσα θα σε ρώταγα "με τον Σώτη Βολάνη έχετε καμιά συγγένεια?"

 

Αυτόν έχω ξάδελφο ....

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φοβαμαι το προφανες ...

 

Εαν υπαρχουν εξωγηινοι, μαλλον ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τι μας "καιει" ως υπαρξεις (στην συγκεκριμενη περιοδο της εξελικτικης μας διαδρομης). Οποτε θα γνωριζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι επιπτωση θα ειχαν τυχον απαντησεις τους ... στο υποσυνειδητο μας. Αλλα και γενικοτερα στην ανθρωποτητα. Οποτε ... το οτι δεν εχουμε επικοινωνησει ακομα μαζι τους .... ΜΑΛΛΟΝ .... δειχνει ποσο εκτιμουν την αυτονομια και αυτοδιαθεση μας. Κατι που απο εμας εκλαμβανεται ως Αδιαφορια ... η ... Ανυπαρξια (εξωγηινων οντων).

 

They can certainly live with it .... can WE ?

I''m the least significant timeline of all timelines.

Yet ... I''m the only timeline possible to me !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης