Jump to content

Πρόβλημα Barlow Omni Celestron με DSLR?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

πήρα τελευταία έναν barlow Omni Celestron 2X (Αliexpress), και στο ημερήσιο φως εμφανίζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ διαφορά φωτεινότητας κέντρου / σκοτεινής περιφέρειας, με ομόκεντρη διαβάθμιση, κάτι σαν σταδιακό vigneting. Aυτα συμβαινουν οταν χρησιμοποιώ dslr (Canon 550d). Στην παρατήρηση με το ματι δεν φαινεται το ζήτημα.

To προβλημα υπαρχει εξίσου με το Bresser 102/1000 (διοπτρικό), και με το Celestron 127/1500 (mak). Eχω άλλον πάμφτηνο barlow , πλαστικο noname, και δεν εμφανίζει το προβλημα, ποτέ...

Τη νύχτα δεν μπορω να καταλάβω αν υπάρχει θεμα, μάλλον υπάρχει αλλά δεν φαινεται. Το ζητημα είναι σε τι βαθμό όλα αυτά σημαίνουν πρόβλημα του barlow, ή μήπως τυχόν αυτο ειναι φυσιολογικό την ημέρα....; Αν και μου φαίνεται εντελώς απίθανο για ενα μαλλον αξιόλογο μοντέλο να ειναι έτσι η σχεδίαση ...

Η αλλιώς, σημαινει οτι δεν είναι γνήσιος Celestron (αγορασμένος απο Αliexpress, η εξωτερικά φαίνεται σαν άψογα γνήσιος Celestron, μεταλλικος, στιβαρη κατασκευη, συγκριτικά με τον πλαστικό αγνωστης προέλευσης... )

Ευχαριστώ!

Νικος

IMG_2635_resize.JPG.d96d2f93a3e7eea33c31ae0cd2e8fac5.JPG

IMG_20190722_174652.thumb.jpg.150efe144426bada5909964c9cecbce5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για δοκίμασε τον και στον Δία. Αν τον δείχνει και αυτόν να περιβάλλεται από «φωτοστέφανο» τότε σίγουρα έχει πρόβλημα. Διότι αυτό που βλέπω εγώ, δεν το θεωρώ βινετάρισμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Γιαννη για τη σκεψη, έκανα ακριβώς την ιδια!! και το δοκιμασα εν τάχει και κατ' αρχην έδειχνε χωρις 'φωτοστεφανο' :D , αλλά αυτο δεν με εφησύχασε :D , φοβουμαι οτι επιτυγχανεται επειδη μπορουμε να ρυθμισουμε τη φωτομετρηση σε ενα στοχο οπως την χρειαζεται σημειακα, αλλά για το υπολοιπο οπτικο πεδιο δεν θα ειναι σωστη. Στην περιπτωση ετούτη , αν εκθεσεις σωστο το κεντρο, πιθανοτατα θα βγαινει υποφωτισμενο το περιβαλλον.

Φανταζομαι οτι αυτο θα φανεί σε φωτογραφια μεγαλου στοχου, ή πολλων στοχων στο οπτικο πεδιο, μερικοι εκ των οποιων να ειναι απόκεντρα.

Ιδανικα θα το εδειχνε μια φωτογραφια του φεγγαριου μαλλον, ελπιζω να το βρω καποια στιγμη σε καλη ωρα, τωρα τελευταια τραβαει λιγο αργα τη νυχτα ... :o

Παντως λες οτι αυτη η κατασταση που βλεπεις στις φωτό παραπανω, δεν ειναι βινιεταρισμα, αρα τετοιες διαφορες κεντρου - περιφερειας τις θεωρουμε αποδεκτές; Ειναι συνηθισμενες στους barlow;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη Νίκο που δεν σου απάντησα άλλα δεν είδα την ανάρτηση σου.

Ναι δοκίμασε τον και στην επιφάνια της Σελήνης ούτος ώστε να πιάνει όλο το κάδρο. Φαίνεται ότι κάτι κάνει με το διάχυτο φως του ουρανού. Πάντως ξεβίδωσε το κάτω μέρος (εκεί είναι ο φακός) και έλεγξε τον μέσα έξω μήπως είναι βρώμικος. Οι δακτυλικές κάνουν τέτοια φαινόμενα. Αν κατά λάθος αγγίξουμε το μέσα στοιχείο ενός φωτογραφικού φακού στο έντονο και κόντρα φως κάνει τέτοια φαινόμενα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω για την ιδεα Γιαννη, ελεγξα οκ εχουμε καθαριοτητα, έχουμε τη μιση αρχοντιά :D , ας δούμε τι θα γινει με την υπολοιπη...

Στο μεταξυ ηρθε και ενας μπαρλοου 5Χ, απο ebay, noname μεταλλικος, αυτος παρουσιαζει πολυ εντονοτερο προβλημα την ημέρα. Δοκιμασα τη νυχτα στον Δια, και οπως αναμενοταν, μπορεις να βρεις τη σωστη φωτομετρηση με ολους τους μπαρλοου, για ενα τετοιο μικρο σημειο στο κεντρο του οπτικου πεδιου.

Οπως ειπαμε, η σωστη συγκριση ειναι στο φεγγαρι, για να δειξει τη συμπεριφορα σε μεγαλο οπτικο πεδιο,

(αλλά μαλλον θα περιμενω λίγο καιρό, μεχρι να αρχισει να ξαναβγαινει νωρις βραδυ :D )

Καλες παρατηρησεις!!!

 

81163424_5.IMG_26661.thumb.jpg.f201c0187b6e795d32959c01beac19ad.jpg

barlow 5X

 

1856335389_2.IMG_2658.thumb.jpg.de5fe23828c54f10e78e8ff885abb9fc.jpg

barlow Omni 2X

 

853253071_0.IMG_26471.jpg.518e436920326175b90c77fc25d37b75.jpg

no barlow

 

IMG_2642tt_resize.jpg.2d46348e97c4f26be61936ef916bc59d.jpg

barlow 5X, ημέρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως φωτογραφίζεις με το διαγώνιο; Αν ναι μπορεί οι καινούργιοι φακοί να έχουν μακρύτερη κάνη και να ακουμπάνε επάνω στον καθρέφτη, ή να παρεμβάλλονται στις ακτίνες που έρχονται από τον φακό. Δοκίμασε σε μία φωτογραφεία ημέρας να φωτογραφίσεις χωρίς το διαγώνιο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σωστα καταλαβες Γιαννη, ναι φωτογραφιζω με την διαγωνιο

Τωρα το δοκιμασα χωρις διαγωνιο, αλλά το προβλημα παραμενει το ιδιο :(

Ωστοσο μου εβαλες ιδεα, οντως κατι πρεπει να παρεμποδιζει λογω μηκους, αλλά ισως ειναι στην άλλη ακρη του μπαρλοου, εκει που βιδωνει στη μηχανη, μια και οι μπαρλοου δεν μου εμφανιζουν το προβλημα στην οπτικη παρατηρηση με το ματι, αλλά μόνο με την φωτ. μηχανη.

Ο 5Χ εχει σπειρωμα και τον βιδωσα κατευθειαν στο t-thread (εβγαλα τον ανταπτορα 1.25’’), ωστε να κοντυνει το συστημα, αλλα δυστυχως δεν βελτιωθηκε τιποτα.

Ο Celestron 2X δεν εχει τετοιο σπειρωμα

Γενικα δεν φαινεται να υπαρχει λυση, πραγμα που φοβομουν εξαρχης.

Ισως εχει να κανει και με την εσωτερικη χωροταξια της μηχανης (Canon, crop αισθητηρας), ισως σε αλλες μηχανες οι ιδιοι μπαρλοου θα συμπεριφερονταν αλλιως

Παντως οσο χρησιμοποιω μονο το κεντρικο μερος και φωτομετρω σημειακους στοχους, το προβλημα οπως ειπαμε δεν ειναι φανερο, ή δεν ξερουμε ακριβως τι υποβαθμιση -ισως και αν- προκαλει. Θα πρεπει να το συγκρινω με ενα καλυτερο μπαρλοου καποτε... Και θα κανω τεστ και με μεγαλο στοχο οπως το φεγγαρι.

Αλλά απορω αν αυτο το προβλημα ειναι γενικοτερο και σε αλλους μπαρλοου, πολλους ή λιγους, και επειδη συνηθως κανείς δεν τους δοκιμαζει ημερα (εκτος απο μερικους ...γραφικους :D ), ισως δεν το εχουμε συνειδητοποιησει πόσο συμβαινει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για την ιστορία, τελικά οι barlow και με το φεγγαρι:

ο Celestron οmni 2X είτε εμφανίζει ενα πολυ μικρό πρόβλημα, ή καθόλου καποιες φορες, μάλλον κάποιες μικρές λεπτομέρειες στην εφαρμογη των εξαρτηματων, μπορούν να δώσουν μια υπολογίσιμη διαφορά. Θα το ψαξω πιο καλά στο εξης

παντως προς το θετικό η εκβαση, συγκριτικά με την συμπεριφορά που ειχα δει την ημέρα

Ο barlow 5Χ noname εμφανίζει πάντα εντονότατο προβλημα, οπως και στο ημερησιο φως, σε σημειο να μην εχει νοημα η φωτογραφία του φεγγαριου ή οποιουδήποτε μεγαλου αντικειμένου...

Αυτά ειναι τα απρόβλεπτα, με τα αγνώστου ταυτότητας ... κινέζικα αντικειμενα (από το καλό μας ebay)

 

2x_omni.IMG_2847_resize.JPG.8a283405e17b8778a5ff0b75e9b1a316.JPG

2X Celestron Omni -β φωτο

 

5X.BARLOW.IMG_2863_resize.JPG.bef8cfc501737af69f64453eee013aeb.JPG

5Χ barlow noname

 

1035070979_2.IMG_2889_resize.thumb.JPG.5bacf7b55e48e8ab70920826944be59f.JPG

2X Celestron Omni -α φωτο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Γενικα δεν φαινεται να υπαρχει λυση, πραγμα που φοβομουν εξαρχης.

Ισως εχει να κανει και με την εσωτερικη χωροταξια της μηχανης (Canon, crop αισθητηρας), ισως σε αλλες μηχανες οι ιδιοι μπαρλοου θα συμπεριφερονταν αλλιως

 

Είμαι αισιόδοξος οτι η OLYMPUS C2100 UZ (με σύστημα φακών CANON) θα λειτουργήσει από μονή της ως 10Χ barlow σε 60νταρη BRESSER, με ένα απλό 20αρη προσοφθάλμιο 0.96".

 

Το πρόβλημα σου δεν είναι τα barlow αλλά το μέγεθος του CCD που σε σύγκριση με την δικιά μου μηχανή 2MP, ο δικός σου μοιάζει με καναπέ-κρεβατι.

 

Το δεύτερο πράγμα το οποίο φαίνεται να αγνοείς είναι ο φακός που επέλεξες 'η έτυχε να φοράει η μηχανή.

Και ρωτάω, ποια είναι η δυναμική του σε εστίαση Macro ?

 

Η ευτυχία να έχεις add-on Macro Lens καθως και Macro+ επιπρόσθετους πολλαπλασιαστές, επεκτείνει αφάνταστα τους συνδυασμούς προσαρμογής ανά περίπτωση.

 

Καλά κάνετε και ψωνίζετε Canon 550d και άλλα θηρία, αλλά χωρίς χρυσοπληρωμένους επιπρόσθετους φακούς αυτά τα θηρία δεν έχουν δόντια για τα δύσκολα.

 

Είμαι στην ευχάριστη θέση να διαθέτω τα πάντα από επιπρόσθετο εξοπλισμό για την C2100 UZ και μόνο 2MP τα οποία είναι τρομαχτικό νούμερο για χρήση σε αστρο-φωτογραφία.

 

Η συμπίεση που δημιουργεί ο σωλήνας του τηλεσκοπίου και οι συνθήκες μεγέθυνσης, είναι ένας καλός λόγος το 95% των φωτογραφικών μηχανών να είναι αταίριαστες - ακατάλληλες.

 

Όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο, δικιές μου εμπειρίες θα έχω σύντομα και θα τις δημοσιεύσω.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ για τις ιδέες σου Κυριάκο!

ναι κι εγω φοβούμαι οτι επηρεάζει το μέγεθος του αισθητηρα

ωστόσο ενας απο τους μπαρλοου που έχω, φτηνος πλαστικός μάλιστα, δεν εμφανίζει το πρόβλημα, με ακριβως την ιδια μηχανη.

Πρεπει να υπάρχουν ειδικοί συνδυασμοί barlow - μηχανής που δουλεύουν καλά στις dslr, αντε να τους βρεις ομως :)

Και φοβούμαι οτι θα αργήσω να παω σε ειδική κάμερα ασροφωτογραφιας, οπότε θα το παλέψω με τα υπάρχοντα εξαρτήματα, και βλέπουμε :)

καλές αστροφωτογραφησεις να έχεις!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω εμπειρία τι θα αλλάξει με το Barlow, στην δική μου πρώτη εμπειρία διαπίστωσα ότι μου λείπει μήκος σωλήνα από το Focuser τουλάχιστον 10 με 15 εκατοστά ώστε να μπορώ να κάνω εστίαση σε λειτουργία Macro.

 

 

Έχω τρεις πολλαπλασιαστές OLYMPUS 1.7X, 1.5Χ , 1.45Χ τριακόσα γραμμάρια ο καθένας, αυτοί είναι ο καλύτερος Barlow... αλλά δεν χωράνε μέσα στο τηλεσκόπιο.

 

:lol:

C2100-focal-test_1.thumb.jpg.6d9a186f939f5a7a299ed62083fa8702.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης