Jump to content

Πολικη ευθυγραμμιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω το skywatcher 130/900 eq2 . Υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα στο φόρουμ που να λέει πως γίνεται η πολική ευθυγράμμιση;έψαξα και δεν κατάφερα να βρω κάτι. Αν κάποιος ξέρει κάτι παρακαλώ να με παραπέμψει με σχετικό λινκ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ. Εν τέλει κάτι βρήκα και εγώ αλλά από ότι πληροφορήθηκα είναι λίγο δύσκολη η χρήση των setting circle s επειδή η ισημερινή μου στήριξη δεν είναι και τόσο καλή ( skywatcher 130/900 eq2). Βρήκα το νεφέλωμα του Ωρίωνα και σκέφτηκα μηπως με την μέθοδο των συντεταγμένων έβρισκα και πιο δύσκολα στον εντοπισμό αντικείμενα όπως το m57 ή γαλαξία Ανδρομέδας .

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κύκλοι στόχευσης ποτέ δεν δουλεύουν γιατί ποτέ δεν είναι ευθυγραμμισμένος ο οπτικός με τον μηχανικό άξονα του τηλεσκοπίου. Ειδικά σε φτηνές βάσεις όπως η EQ2 έχουν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα. Κάνε αστροάλματα (star hopping). Θα μάθεις και περισσότερα έτσι.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι το δουλεύω με αστροαλματα. Είναι πιο δύσκολο αλλά έχει την φάση του όταν εν τέλει βρίσκω αυτό που θέλω. Παράλληλα χρησιμοποιώ και ένα ζευγάρι κιάλια κάτι που με βοήθησε πάρα πολύ. Τώρα όμως λέω να αναβαθμίσω τον ερευνητή μου γτ είναι 5χ 25 και τα βλέπω θολά και σε σκοτεινό μέρος με ενοχλεί που δεν βλέπω το σταυρονημα. Επίσης θέλω να πάρω και προσοφθάλμια ώστε να βελτιώσω λίγο την εικόνα μου γτ αυτά που έχω είναι αυτά που συνόδευαν το τηλεσκόπιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα όμως λέω να αναβαθμίσω τον ερευνητή μου γτ είναι 5χ 25 και τα βλέπω θολά και σε σκοτεινό μέρος με ενοχλεί που δεν βλέπω το σταυρονημα.

 

Υπάρχουν και χειρότερα. :lol:

Μια άδεια σωλήνα με βελούδο-χαρτο ως που να έρθει το Red-Dot από Κίνα.

Finderscope_Volos_zero_euro.thumb.jpg.22c9540821daf24d9f0390433bc0ddd2.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης