Jump to content

ΖΗΤΕΙΤΑΙ 0.965 Ιντσας Πρίσμα με Invert και Erect διορθώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητείται 0.965” Πρίσμα με Invert και Erect (δυο διορθώσεις) για επίγεια παρατήρηση.

 

Θα με ενδιέφερε το ίδιο πρίσμα και σε έκδοση Hybrid , δηλαδή με εισαγωγή προσοφθάλμιου για 1.25 ίντσα.

 

Το προϊόν που ζητάω υπάρχει διαθέσιμο στην Αμερική, καινούργιο στα 34 δολάρια.

Εάν υπάρχει κάτι στην κασέλα των παλιών σας εξαρτημάτων τότε θα το συζητήσουμε.

6932 587567 - Βόλος

596815314_prismerect_01.jpg.b7535b89ea8b739352684bb05f60f0bd.jpg

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριάκο για επίγεια παρατήρηση βολεύει το διαγώνιο πρίσμα να είναι 45ο,ενώ στην αστρονομική 90ο.

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο Vanguard 60/600 με προσοφθάλμια 0.965",έχει διαγώνιο κάτοπτρο 90ο,το οποίο χρησιμοποιώ για επίγεια παρατήρηση.Η διόρθωση αριστερό-δεξί που δεν κάνει το κάτοπτρο,τελικά δεν είναι και τόσο απαραίτητη,εκτός αν παρατηρείς στόχους με επιγραφές,ονόματα πλοίων κλπ.

Μετά από κάποιες παρατηρήσεις,συνηθίζεις την ασυμμετρία αριστερό-δεξί και δεν σε ενοχλεί...

Οπότε αν δεν βρείς αυτό που ζητάς μην σε απασχολεί!

Αν αγοράσεις αργότερα κάποιο μεγαλύτερο αχρωματικό διοπτρικό,μπορεί να συνοδεύεται από πρίσμα 45ο με πλήρη διόρθωση.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριάκο για επίγεια παρατήρηση βολεύει το διαγώνιο πρίσμα να είναι 45ο,ενώ στην αστρονομική 90ο.

Φιλικά-Κώστας

 

Με απασχόλησε αυτή η διαφορά, βασικά από το ύψος θαλάσσης θα ήθελα να μπορώ να παρατηρώ θάλασσα και Πήλιο.

Το συγκεκριμένο πρίσμα ευτυχώς υπάρχει διαθέσιμο και στις δυο εκδοχές.

 

Λόγο του ότι, τηλεσκόπιο και ύψος τρίποδα δεν ξεπερνούν το 1.30μ και εγώ είμαι 1.85μ, και οι δυο εκδοχές είναι καλοδεχούμενες για ημέρα.

 

Το Amici prism κλέβει διπλή διαδρομή από τον σωλήνα εστίασης, πιθανός να μην μπορώ να εστιάσω έως το φεγγάρι.

Με πρίσμα μονής αντιστροφής, το τηλεσκόπιο δουλεύει μια χαρά για ουρανό.

Να είσαι καλά !

 

 

 

 

 

.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πιο ξεκούραστη και αποδοτική παρατήρηση γίνεται όταν καθόμαστε!Επομένως υπολόγισε και την ανάλογη μείωση του ύψους όταν κάθεσαι.

Αν αποφασίσεις να πάρεις ποιοτικό διαγώνιο,τότε να μην είναι 0.965",δεν αξίζει να δώσεις αρκετά λεφτά γι'αυτό το τηλεσκόπιο,υπολόγισε το συνολικό κόστος να μην ξεφύγει!

Αν αργότερα πάρεις μεγαλύτερο διοπτρικό,είναι καλύτερο να επενδύσεις σε διαγώνιο 2" (που θα έχει ούτως ή άλλως αντάπτορα 1.25"),για να βάζεις μεγάλα προσοφθάλμια ευρυγώνια που είναι συνήθως 2" σε μεγάλες εστιακές,ή πολυμορφικά (modular),δηλ.γίνονται 2" και 1.25".Τα διαγώνια 2" είναι και πολύ πιο στιβαρά και ανθεκτικά στον χρόνο από τα 1.25".

Και το διαγώνιο 0.965" με κάτοπτρο 90ο θα δουλέψει μια χαρά,εγώ με τέτοιο κάνω και επίγεια παρατήρηση με το 60/600.

Στην πορεία των 12 χρόνων που ασχολούμαι με την αστρονομία,και εφ'όσον ήδη είχα ένα 10" dob,πήρα συμπληρωματικά ένα βραχύσωμο διοπτρικό,το SW 102/500,για να έχω μεγάλα αστρικά πεδία,αλλά και για επίγεια παρατήρηση με το πρισματικό διαγώνιο 1.25",45ο.Αγόρασα διαγώνιο με κάτοπτρο 2",90ο και βάζω πάνω μεγάλους φακούς με εξαιρετικά αποτελέσματα!

Πιστεύω ότι με το μεράκι που έχεις,και τον ενθουσιασμό που έχεις δείξει να φτιάξεις το Bresser 60/700,θα κολλήσεις στην ερασιτεχνική αστρονομία,και βέβαια δεν θα μείνεις με ένα μόνο τηλεσκόπιο!

Αυτό είναι τον πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στο "συνάφι"μας... :cheesy:

Οπότε μάζευε λεφτά για την αγορά του επόμενου τηλεσκοπίου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης