Jump to content

Το πρώτο αστρονομικό περιοδικό στην Κύπρο "Cyprus Astro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες φίλοι της Αστρονομίας,

 

Πριν λίγες μέρες εκδόθηκε το πρωτο τεύχος του τριμηνιαίου περιοδικού Cyprus Astronomy, το πρώτο περιοδικό αστρονομίας στη μεγαλόνησο.

 

Σε αυτό το πρώτο τεύχος μπορείτε να διαβάσετε μια επισκόπιση του νέου έξυπνου τηλεσκοπίου από την Unistellar, το eVscope, καθώς και μια συνέντευξη με τον Chief Science Officer τις εν λόγω ομάδας.

 

http://mgztr.co/CyprusAstronomyMagazine

 

Ελπίζουμε να σας αρέσει και αναμένουμε τα σχόλιά σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Cyprus Astronomy, το πρώτο περιοδικό αστρονομίας στη μεγαλόνησο.

 

 

Το πρώτο τεύχος περιοδικό αστρονομίας στη μεγαλόνησο, θα έπρεπε να είναι ΔΩΡΕΑΝ και ελεύθερης ανάγνωσης μέσω ίντερνετ , για να μπορεί ο καθένας να αξιολογήσει την απόδοση της συντακτικής ομάδας.

 

Μου τραβήξατε το ενδιαφέρων περί Smart telescope, και μετά με πνίξατε στα Pop-up χωρίς να καταφέρω να δω το θέμα.

 

Aggressive commercial με το καλημέρα, δεν περπατάει κανένα περιοδικό.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Κυριάκο! Ο σύνδεσμος που έχεις επάνω μας οδηγεί σε μία διεύθυνση η οποία μας ζητά 50 ευρώ για μια ξενόγλωσση έκδοση (ή τούρκικα ή αγγλικά. Συγνώμη δεν ξέρω άλλη γλώσσα εκτός από Ελληνικά) τι θέλεις να σου απαντήσουμε. Ελπίζω τουλάχιστον το περιοδικό να βγαίνει στα ελληνικά, διότι σε άλλου είδους γλώσσες κυκλοφορούν άφθονα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια 2.73 ευρω ειναι για το τευχος, 9.12 ευρω για ετησια συνδρομη. Τα 50 ευρω ειναι αν θελει να κανει κανεις συνδρομη στο site του magzter.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και τον Κυριάκο!Τουλάχιστον το πρώτο τεύχος να είναι δωρεάν!Αλλιώς πώς θα αξιολογηθεί και η σκοπιμότητα της αγοράς του?

Σε μια χώρα όπως η Κύπρος που η επίσημη γλώσσα στο ελεύθερο τμήμα της είναι η Ελληνική,και έχει κυρίως Ελληνική εθνική συνείδηση,θα πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και Ελληνική έκδοση,και για να διαβαστεί και από το κοινό που δεν ξέρει καλά αγγλικά!

Επίσης όταν πουλάς ένα περιοδικό,θα πρέπει να έχεις και μια ύλη η οποία θα πρέπει να προσφέρει πληροφορίες περισσότερες και πληρέστερες,από αυτές που βρίσκει κανείς στο ίντερνετ δωρεάν!

Ελπίζω να μπορέσετε να κάνετε την διαφορά,γιατί το ίντερνετ κατακλύζεται από δωρεάν αστρονομικές πληροφορίες και σε κείμενα και σε εικόνες!

Εύχομαι καλή και σωστή πορεία-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να διευκρινίσω κάτι. Προσωπικά δεν λέω το πρώτο τεύχος να είναι δωρεάν. Λέω να είναι στα Ελληνικά. Όχι για λόγους εθνικής υπερηφάνειας κλπ, αλλά γιατί για εμένα δεν έχει νόημα ένα περιοδικό που απευθύνεται σε ανθρώπους που η μητρική τους γλώσσα είναι τα ελληνικά, να είναι γραμμένο σε άλλη γλώσσα. Ούτε καν οι πληροφορίες του παραπάνω συνδέσμου είναι στα ελληνικά, με αποτέλεσμα (Επειδή δεν ξέρω αγγλικά), να καταλάβω λάθος, και να νομίσω ότι ζητάνε 50 Ευρώ! Αν ο Ηλίας πιο πάνω δεν έγραφε αυτά τα οποία έγραψε, ακόμα και τώρα θα νόμιζα 50 ευρώ για ένα περιοδικό γραμμένο στα αγγλικά που δεν ξέρω, άρα για εμένα άχρηστο.

Όπως και να έχει πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να εκδώσει περιοδικό σε άλλη γλώσσα, από αυτήν που μιλάνε στον τόπο που το εκδίδει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα περιοδικο οπως λεει ο Γιαννης στα ελληνικα θα ηταν καλη ιδεα, αν και δεν ξερω ποαο μεγαλο κοινο θα ειχε. Απο την αλλη μιλαμε για ηλεκτρονικη εκδοση και οχι εντυπη. Ισως υπαρχει κατι στα σκαρια αν πιασει η αγγλοφωνη εκδοαη;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με αυτά που λες Γιάννη για τη γλώσσα,δεν εννοούσα την έκδοση στα Ελληνικά μόνον για εθνικούς λόγους!Είναι και πρακτικό το θέμα,για να γίνει πιο ελκυστικό το περιοδικό στους απανταχού Έλληνες,άσχετα αν ξέρουν αγγλικά ή όχι!Φυσικά να υπάρχει και αγγλική έκδοση!

Στα αγγλικά διαβάζουμε ένα σωρό εκτενή άρθρα στο ίντερνετ...

Και βέβαια συν όλα τα άλλα που είπα για τη σχέση κόστους και ποιότητας+ποσότητας πληροφορίας!

Στα Ελληνικά κυκλοφορεί το εξαιρετικό e-περιοδικό "Έναστρον" του αστρονομικού συλλόγου Σαλαμίνας "Άρατος" και διατίθεται δωρεάν!

Το νέο περιοδικό αστρονομίας χρειάζεται επιπλέον προσόντα για να κάνει την διαφορά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας Έλληνας που ζεί στο εξωτερικό,θα βρεί πιστεύω ελκυστικό ένα περιοδικό γραμμένο στη μητρική του γλώσσα,διαφορετικό από ένα σωρό αγγλόφωνα που έχει στην διάθεσή του!

Δεν είναι μόνο θέμα οικειότητας,αλλά και νοσταλγίας....Αρκετοί φίλοι που ζούν στο εξωτερικό,έχουν εκδηλώσει τέτοια συναισθήματα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως και να έχει πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να εκδώσει περιοδικό σε άλλη γλώσσα, από αυτήν που μιλάνε στον τόπο που το εκδίδει.

 

Με κατανόηση απαντώ, ότι η διεθνής γλώσσα ΟΛΩΝ των επιστημών για την γεωγραφική μας περιοχή, είναι η Αγγλική.

 

Από το 2016 ούτε ο ηλεκτρολόγος που σου αλλάζει λάμπες παίρνει άδεια εξασκήσεως εάν αποτύχει στις εξετάσεις Αγγλικής τεχνικής ορολογίας, εμφυτευμένες στην Ελληνική διδακτική ύλη.

 

Και ο Αστροφυσικός εκτός Ελλάδας, θα τα λέει Αγγλικά η Γαλλικά.

 

Δεν φταίει κανένας, οι παλιές γενιές δεν επέδειξαν τον απαραίτητο ζήλο για προσαρμογή.

 

Έλληνες ξενόγλωσσοι ναυτικοί υπήρχαν και 1930 , οι πυξίδες δεν έδειξαν ποτέ το Βορά με Β πάντα έγραφαν North.

 

Ξεκίνησα Blog τεχνολογίας στα Αγγλικά Ιούνιο του 2012, μέχρι το 2014 εντρύφησα στην τεχνική ορολογία ηλεκτρικής μετρολογίας, από εκεί και μετά μου άνοιξαν τις πόρτες τα εργοστάσια κατασκευής, και οι μηχανικοί σε ηγετικές θέσεις μέσα σε αυτά.

Τέτοιον Κολοκοτρώνη Πολυκλαδικού Λυκείου ... δεν είχαν ξαναδεί. :lol:

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο πράγμα είναι η επιστημονική και τεχνική ορολογία,που χρησιμοποιεί κανείς σε επαγγελματικό επίπεδο,και άλλο η έκδοση ενός εκλαϊκευτικού επιστημονικού περιοδικού που απευθύνεται σε ευρύ κοινό!

Με αυτή τη λογική Κυριάκο,θα έπρεπε να γράφουμε τα πάντα και στο astrovox στα αγγλικά!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλο πράγμα είναι η επιστημονική και τεχνική ορολογία,που χρησιμοποιεί κανείς σε επαγγελματικό επίπεδο,και άλλο η έκδοση ενός εκλαϊκευτικού επιστημονικού περιοδικού που απευθύνεται σε ευρύ κοινό!

 

Έβγαλες συμπέρασμα για περιοδικό με δυο ορατές σελίδες?

Δεν θα κάνουμε λαϊκό δικαστήριο, ο καθένας αποφασίζει και περπατάει μόνος.

 

Περιοδικό η Blog (Έχουν και τα δυο την ίδια νομική κάλυψη και υποχρεώσεις) που δεν το αναγνωρίζουν τα εργοστάσια ώστε να του προσφέρουν δείγματα εξοπλισμού για δοκιμές και παρουσιάσεις ... είναι Νουβέλα.

Προσωπική άποψη και ας μην συμφωνήσει κανένας μαζί μου.

Μου χάρισαν διοπτρικό BRESSER του 1994 (Διανομή Γερμανίας) στο 2019, και έτσι έμπλεξα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω εμπειρία από αστρονομικά περιοδικά και Ελληνικά και κυρίως ξένα,σου λέω Κυριάκο ότι για να απευθύνονται σε ευρύ κοινό,αναγκαστικά είναι εκλαϊκευτικά!

Δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφεις!

Φαίνεται ότι δεν έχεις καμία εμπειρία από περιοδικά του αστρονομικού χώρου,που απευθύνονται στο ευρύ κοινό,και τα μπερδεύεις με τα τεχνικά και επιστημονικά περιοδικά,blogs,άρθρα κλπ!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης