Jump to content

200/1000 eq5 ή dobson 10 truss??


Kondylis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα τη γνωμη σας σε μια απορια μου...θελω να αναβαθμισω την παρατηρηση μου γιατι μονο για παρατηρηση θελω κι οχι για αστροφωτογραφηση σκεφτομενος να παω στο skywatcher 200/1000 eq5 ή στο dobsonian 10 truss και τα δυο εχουν παρομοια τιμη το dobson εχει το βαρος του και το αβολο σκυψιμο για να κοιτας τον ερευνητη (προσωπικα παντα) αλλα πολυ καλη διαμετρος κι απ την αλλη το αλλο τηλεσκοπιο εχει ισημερινη στηριξη που δε ξερω αν θα με βολεψει παρατηρησιακα...θα ηθελα τη γνωμη σας επισης υπαρχει αμαξι για την μεταφορα τους σε ποιο να πηγαινα μονο για παρατηρηση;;επισης δε θα πηγαινα στο dobson 10 το κανονικο διοτι πιανει ολο το καθισμα πισω και δε μπορει να κατσει καποιος αν ειμαι με παρεα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ό,τι μας έχεις πεί στο παρελθόν,είχες το 6" με go-to και το SW 8" dob τα οποία είχες βάλει σε αγγελίες για πούλημα απ'ό,τι είδα...

Υποθέτω θα έχεις κάνει κάποιες παρατηρήσεις και με τα δύο,ώστε να δεις και τις διαφορές μεταξύ της αυτόματης οδήγησης και της χειροκίνητης που έχεις με ένα dob....Σου το είχαμε επισημάνει άλλωστε.

Ποιές είναι λοιπόν οι εντυπώσεις σου?Τί σε βολεύει περισσότερο?

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πραγματα εχουν ως εξης το εξαρι μου δειξε αρξετα πραγματα και λογω goto χαρηκα πολλα αντικειμενα μεσα σε λιγες παρατηρησεις εχει ευκολο στησιμο φορητο κι ικανη διαμετρο να δεις καποια πραγματα..το dob 8 ειχε πολυ καλη διαμετρο αλλα βαρια βαση ατσουμπαλη παρολα αυτα χωρεσε στο αμαξι το θεμα ειναι οτι με δυσκοκευε πολυ στον ερευνητη διοτι ειμαι ψηλος και εορεπε να ειμαι γονατιστος στον ερευνητη καθολου βολικο και κουραστικο απο καποια στιγμη και μετα....αυτη τη στιγμη ομως σκεφτομαι μια αγορα εκ των δυο παραπανω αναφερομενων τηλεσκοπιων διοτι το δεκαρι εχει καλη διαμετρο σκεφτομαι να του βαλω telrad ερευνητη ξερω οτι η σταση θα με δυσκολεψει αλλα ειναι δεκα ιντσες και φορητο στο αμαξι λογω του οτι μαζευει ο σωληνας..το αλλο παλι το 8αρι με την ισημερινη eq5 ερχεται στο υψος μου ο ερευνητης ειναι μια στιβαρη στηριξη που μελλοντικα παιρνει αναβαθμισεις εχει καλη ποιοτητα σωληνα και ειναι dual speed δε με νοιαζει αν θελει πολικη ευθυγραμμιση μερακι υπαρχει μπολικο αλλα πεφτω σε ιντσες οσο για το μπατζετ κυμαινεται εκει σε αυτα τα χρηματα...θελω τη γνωμη σας ομως αν τα χετε χρησιμοποιησει αν υπαρχει περιπτωση η ισημερινη γιατι δεν την εχω δουκεψει ποτε αν θα με κουρασει με τυχον περιεργες θεσεις παρατηρησης δωστε μου μια ιδεα ειτε απ την εμπειρια σας ειτε απ την εμπειρια αλλων ευχαριστω εκ των προτερων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis το να διαλέξεις τηλεσκόπιο με βάση την δυσκολία του ερευνητή,δεν είναι συνετό,γιατί υπάρχουν ερευνητές με διαγώνιο πρίσμα 90ο που κάνουν την θέαση πολύ πιο άνετη!Απλώς είναι έξτρα αγορά.

Όσο αφορά τον telrad,για μένα η πιο βολική θέση είναι η προσεκτική τοποθέτηση πάνω στον κύλινδρο συγκράτησης του ερευνητή 9x50 που υπάρχει ήδη.Είναι εύκολη η τοποθέτηση της βάσης του telrad δεμένη με ταινία φαρδιά χαρτοκιβωτίων.Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.Συνήθως τον τοποθετούν μεταξύ εστιαστή και ερευνητή ή πιο πέρα από τον ερευνητή,που είναι άβολες θέσεις.

Φυσικά τον telrad τον αγοράζεις μόνο για dob, και είναι ιδιαίτερα χρήσιμος!

Τώρα για την ισημερινή βάση,ναι παίρνει ο σωλήνας κάποιες άβολες θέσεις,αλλά καλύτερα να δεις από κοντά το setup για να σου λυθούν οι απορίες!Αν μένεις στην Αθήνα υπάρχουν μέλη που συναντώνται συχνά όπως θα δεις σε σχετικά θέματα.Υπάρχουν τα τηλεσκόπια που ενδιαφέρεσαι στην παρέα.

Πέρα από την διαφορά στην διάμετρο των 2 τηλεσκοπίων,το dob παρουσιάζει μια δυσκολία για αρκετούς στην χειροκίνητη οδήγηση και την συνεχή διόρθωση της γωνίας και του ύψους.Αυτό δεν ξέρω αν σου είναι ιδιαίτερα κουραστικό...Ο στόχος ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγεθύνσεις μένει πολύ λίγο μέσα στο πεδίο,και πρέπει να διορθώνεις συνέχεια την στόχευση...

Επίσης ο σωλήνας truss του 10",σε κάποιους παρουσίασε ολίσθηση προς τα εμπρός,αλλά και αυτό λύνεται με τοποθέτηση αντίβαρου.

Με μια ισημερινή αυτόματη,όπου ο στόχος μένει ακίνητος,η παρατήρηση γίνεται πολύ πιο ξεκούραστη και αποδοτική!Με μειονέκτημα τις δύσκολες θέσεις που παίρνει ο εστιαστής σε κάποιες αλλαγές της θέσης του σωλήνα.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μόνο την μικρή EQ1 για δύο χρόνια,και το πρόβλημα λύνονταν εύκολα,απλώς χαλαρώνοντας λίγο τους δακτυλίους συγκράτησης του σωλήνα,και περιστρέφοντας τον σωλήνα κατάλληλα.Σε πιο μεγάλες ισημερινές όπως η EQ5 δεν έχω εμπειρία.

Όπως σου είπα αν έρθεις σε επαφή με την παρέα της Αθήνας,θα σου λυθούν από κοντά οι απορίες.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κονδύλη. Συμφωνώ απολύτως με αυτά τα οποία σου είπε ο Κώστας. Σου λέω λοιπόν κι εγώ με την σειρά μου ότι δεν είναι συνετό να αλλάζεις συνεχώς τηλεσκόπια σαν κουλούρια και να ξοδεύεις τόσα λεφτά. Σήμερα θα ήμαστε κοντά στο Σούνιο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Έλα αν μπορείς. Έχω το 8ιντσο επάνω στην απλή EQ5. Θα υπάρχουν και DOB. Χθες ήταν ο φίλος μας Αντώνης με το DOB του. Περιττό να σου πούμε ότι βλέπαμε από τα 4 τηλεσκόπια.

Για το πώς θα έρθεις κοίτα στην σελίδα 1 της συζήτησης: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=264669#264669

Σου στέλνω το τηλέφωνο μου με πμ. Ώστε να το έχεις μαζί σου σε περίπτωση που δυσκολευτείς να βρεις το μέρος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδια κι ευχαριστω για τις απαντησεις δυστυχως λογω υποχρεωσεων δε μπορω να ερθω να παρακολουθησω κι εγω αλλα το χω σκοπο ωστε να παρω μια ιδεα να ξερω για την αγορα που θα κανω οποτε ειμαστε σε επικοινωνια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να πω επισης οτι εκτιμω το οτι απαντατε και το ενδιαφερον σας αλλα θελω να σου πω γιαννη για την φραση σου οτι τα αλλαζω σαν τα εσωρουχα δεν ειναι κι η πιο ωραια...το τι ειναι συνετο η οχι για μενα το ξερω μονο εγω επισης το αν θελω να πουλησω κατι σε λιγο χρονο ειναι δικο μου θεμα θα μπορουσες να το πεις με πιο ομορφο τροπο...αλλο να συμβουλεψεις πανω στο θεμα του τηλεσκοπιου που ρωτησα κι αλλο να κρινουμε τις κινησεις αγοραπωλησιας ή συνετο και μη συνετο...με ολη την εκτιμηση που εχω στο λεω γιαννη κι οχι με κακια ξερωντας οτι στο παρελθον μου χεις δωσει αρκετες συμβουλες λογω της εμπειριας σου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ιστορικό αγοραπωλησιών έχει σημασία. Ο λόγος που σου το λέει ο Γιάννης δεν είναι για να κατακρίνει τις αγοραπωλησίες σου αλλά το γεγονός ότι δεν έδωσες αρκετό χρόνο στα τηλεσκόπια που πήρες, να σου δείξουν ποιες είναι οι δυνατότητες τους.

Εν κατακλείδι και τα δύο setup είναι καλά, εσύ όμως δεν καλείσαι να αποφασίσεις ποιο είναι το καλύτερο αλλά πιο είναι το καταλληλότερο για εσένα που θα του δώσεις το χρόνο και τη χρήση που χρειάζεται για να σου αποδώσει ότι μπορεί, και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ηθελα να πω επισης οτι εκτιμω το οτι απαντατε και το ενδιαφερον σας αλλα θελω να σου πω γιαννη για την φραση σου οτι τα αλλαζω σαν τα εσωρουχα δεν ειναι κι η πιο ωραια...το τι ειναι συνετο η οχι για μενα το ξερω μονο εγω επισης το αν θελω να πουλησω κατι σε λιγο χρονο ειναι δικο μου θεμα θα μπορουσες να το πεις με πιο ομορφο τροπο...αλλο να συμβουλεψεις πανω στο θεμα του τηλεσκοπιου που ρωτησα κι αλλο να κρινουμε τις κινησεις αγοραπωλησιας ή συνετο και μη συνετο...με ολη την εκτιμηση που εχω στο λεω γιαννη κι οχι με κακια ξερωντας οτι στο παρελθον μου χεις δωσει αρκετες συμβουλες λογω της εμπειριας σου

 

Φίλε Κονδύλη σου ζητώ συγγνώμη.

Με τίποτα δεν είχα σκοπό να σε θίξω. Ατυχής προσπάθεια από μέρους μου να κάνω χιούμορ.

Γι’ αυτό αλώστε πρέπει να το αποφεύγουμε όταν γράφουμε.

Επίτρεψε μου να κάνω μία διόρθωση στο παραπάνω κείμενο μου και να αλλάξω την λέξη, που ομολογουμένως μπήκε πολύ αδέξια από μέρους μου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερω με μεγαλη ακριβεια τι ηθελε να πει ο γιαννης στο να δωσω χρονο στο τηλεσκοπιο για να μου δωσει οτι μπορει...το θεμα ειναι ο τροπος που το λεει...δευτερον ρωτησα για τα τηλεσκοπια και μονο γιαυτα δεν κολλαει πουθενα η οποιαδηποτε αγοραπωλησια που εκανα η το ποσο συχνα τα αλλαζω ρωτησα μοναχα τη γνωμη για αυτα τα δυο τηλεσκοπια αρα η απαντηση θα πρεπει να ειναι μονο γιαυτο κι οχι για το αν αλλαχω σαν τα εσωρουχα τα τηλεσκοπια και τι πρεπει η οχι...μπορει να θελω να αγορασω δεκαπεντε τηλεσκοπια σπιτι μου ετσι επειδη θελω και να θελω μετα να τα πουλησω ειναι δικαιωμα μου...εγω ρωτησα καθαρα και μονο πανω στο θεμα του εξοπλισμου μιας και υπαρχει μεγαλη εμπειρια στο φορουμ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη εγω μια γνωμη ρωτησα πανω στον εξοπλισμο των δυο τηλεσκοπιων τιποτα αλλο ξερω μεσα απ αυτα που μου χεις γραψει στο παρελθον αλλα και σε αλλα θεματα που διαβαζω τις γνωμες σου οτι εχεις εμπειρια και θες να βοηθησεις κοσμο να αγαπησει τον εξοπλισμο του χωρις να δαπανησει μια περιουσια αυτο το ξερω γιαυτο σε εκτιμω οπως σου ειπα..απο κει και περα ο τροπος σου στη συγκεκριμενη φαση με πειραξε καθως κι η κριτικη στο πορτοφολι του αλλου αν ξοδευει η οχι...το θεμα ειναι ληξαν δεκτη η συγνωμη σου ξερω οτι αν μου το λεγες απο κοντα αυτο δε θα γινοταν παρεξηγηση αλλωστε οπως εχεις πει αλλο γραπτως κι αλλο απο κοντα αυτα...το μονο που ηθελα ηταν γνωμη για το τεχνικο κομματι εξοπλισμου και παρατηρησης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis δεν ήταν ανάγκη να θιχτείς τόσο από μια έκφραση του Γιάννη...Να σε βοηθήσει θέλει,όπως και όλοι μας!Η ουσία είναι οι καλές του π ρ ο θ έ σ ε ι ς!

Ο Γιάννης είναι απο τους πλέον ευγενικούς ανθρώπους εδώ μέσα,με ιδιαίτερα καλό ήθος και χαρακτήρα!Αυτό μπορώ να το πω παρακολουθώντας το forum 8 χρόνια.

Από την αρχή αρκετοί προσπαθήσαμε να σε αποτρέψουμε στις αγοραπωλησίες,γιατί στεναχωριόμασταν ειλικρινά να σε βλέπουμε να χάνεις χρήματα!Αλλά δεν άκουγες τις συμβουλές μας...Δεν ήθελες να αποκτήσεις την εμπειρία και την γνώση,πριν προχωρήσεις ώριμα και συνετά στην αλλαγή εξοπλισμού!

Ο Γιάννης προσφέρθηκε να σε βοηθήσει τώρα και προσωπικά,πράγμα που δείχνει έμπρακτο ενδιαφέρον!

Αν δεν δεις από κ ο ν τ ά τα τηλεσκόπια που ενδιαφέρεσαι,γιατί μόνο έτσι θα δεις τί είναι καταλληλότερο για σένα,δεν πρόκειται να αποκτήσεις σαφή άποψη για το θέμα και δεν θα κάνεις σωστή επιλογή!

Και για μια ακόμα φορά θα κάνεις λάθος στην αγορά σου και θα αλλάξεις ξανά γνώμη...

Αν δεν έχεις πρόβλημα να ξοδεύεις χρήματα,είναι δικό σου θέμα....Να μας το πεις όμως για να μην στεναχωριόμαστε άδικα....Σε μια εποχή κρίσης προσπαθούμε όσο μπορούμε να γλυτώσουμε από περιττά έξοδα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης όπως σου επισήμαναν όλοι,η συμβουλή που ζήτησες δεν είναι μόνο τεχνική,αλλά και υποκειμενική!

Είναι υποκειμενικό και προσωπικό θέμα το ποιό τηλεσκόπιο και σε ποιά βάση,είναι καταλληλότερο για σ έ ν α!

Αν δεν τα δεις από κοντά,να τα χειριστείς λίγο,και να σκεφτείς μετά πιο ώριμα έχοντας την εμπειρία,δεν θα κάνεις σωστή επιλογή!Αυτό είναι βέβαιο...Δεν θα ξέρεις στην πράξη τί σου κάνει και τί όχι!

Σκέψου αυτά που σου λέμε...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα ειμαι εδω στο φορουμ για να συμβουλευτω απο παιδια εμπειρα ειμαι εδω για να μιλησουμε για διαφορα θεματα αστρονομιας γενικα και περα τηλεσκοπιων αλλα μονο για αστρονομια ομως!!!!δε θελω κανενας να στεναχωριεται για το αν ξοδεψα αρκετα λεφτα σε αγοραπωλησιες η το οτιδηποτε ουτε θα μου πεις κανενας αν θιχτω η οχι με την χωρις ομορφο τροπο εκφρασμενη γνωμη του αλλουνου...ηθελα μοναχα τη γνωμη σας για τα τηλεσκοπια..εγω αν ειχα και δουλευα για παραδειγμα μια ισημερινη στηριξη εικοσι χρονια και μου ζητουσε καποιος μια συμβουλη θα του λεγα ενα σωρο απ τις εμπειριες μου και τι θα τον βολεψει και τι θα τον κουρασει και ολα και ας δινω τη συμβουλη σε εναν ο οποιος εχασε χρηματα σε αγοραπωλησιες δε θα με νοιαζε αυτο αλλα το πως να τον συμβουλεψω στο θεμα ωστε να ξερει τι θα αντιμετωπισει και φυσικα να παει απο κοντα οπως και μου ειπατε αλλα χωρις να του κριτικαρω τις οικονομικες του επιλογες!!!οπως ξαναπα το θεμα ειναι ληξαν καλο θα ηταν να λεμε τη γνωμη μας με ομορφο τροπο καλο θα ταν να μη γινεται κριτικη σε θεματα που δε μας αφορουνε αλλα να μενουμε στο θεμα που μας ρωτησε και θελει συμβουλη καποιος!!!το θεμα ειναι ληξαν δε θα απαντησω ξανα στην παρεξηγηση που εγινε παραπανω και πιστεψε με κωστα σας εκτιμω βαθυτατα για τις συμβουλες και το ενδιαφερον που δειχνετε αλλα πρεπει να υπαρχει ενα οριο σε οτι εχει να κανει με την τελικη αποφαση αγορας ή πωλησης ή στο αν ξοδεψε πολλα...καλυτερο το "αν θες" παρα το "πρεπει"...με εκτιμηση και σεβασμο δε θελω να συνεχιστει το θεμα αυτο που δεν αφορα την αστρονομια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα και όσον άλλων με υποστήριξαν σας ευχαριστώ. Όμως ο Κονδύλης εδώ έχει πέρα για πέρα δίκιο. Έχει δίκιο και για την έκφραση μου « δεν είναι συνετό να ξοδεύει τόσα λεφτά για εξοπλισμό» διότι δικά του είναι τα χρήματα άρα δικαίωμα του ο τρόπος που τα διαχειρίζεται. Και από την άλλη σωστό και αυτό που του είπα να είναι προσεκτικός. Το δικό μου λάθος είναι ότι αυτό το είπα δημόσια κι όχι σε πμ. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει! Υπόσχομαι από εδώ και πέρα να είμαι πιο διακριτικός και προσεκτικός.

 

ΥΓ.

Τώρα σας αφήνω για να την πέσω για ένα υπνάκο, ώστε να καταφέρω και δεύτερη βραδιά αστροπαρατήρησης σερί. Θα είμαι με την δύση του ήλιου απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης βλεπω σε πολλες συζητησεις στο φορουμ να αντικρουωνται ατομα μεταξυ τους ποτε δε γυρισα ομως εγω να πω σε καποιον δε χρειαζοταν να θιχτεις...ας γυρισουμε λοιπον στο θεμα της αστρονομιας και του τηλεσκοπιου για να εχει λογο υπαρξης το φορουμ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη καποια στιγμη θα ερθω απ τη βραχονησιδα θελω πολυ να κατσουμε να δουμε πραγματα να δω να μαθω κι εγω ακομα παραπανω χαρα μου θα ειναι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι μόνο η αστρονομία και ο εξοπλισμός....αλλά και οι ανθρώπινες σχέσεις που αναπτύσσονται εδώ μέσα και επηρεάζουν όλους μας!

Και τα συναισθήματα που δημιουργούνται...Από όλες τις κουβέντες που λέμε!

Αν εσύ φίλε Kondylis στεναχωρέθηκες από μια έκφραση του Γιάννη,σκέψου αν στεναχωρέθηκε και αυτός και εμείς,έτσι που αντέδρασες και εσύ!

Όπως επίσης σκέψου ότι στεναχωριόμαστε όταν συμβουλεύουμε χωρίς να μας ακούνε...και να νιώθουμε ότι σπαταλάμε τον πολύτιμο χρόνο μας άδικα...

Ένα forum όπως αυτό,δεν είναι μόνο μια τράπεζα πληροφοριών όπου γίνονται καταθέσεις και αναλήψεις...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειπα να μαστε ρομποτ κωστα βλεπω παρεξηγεις και διαστρεβλωνεις τα λογια μου..ναι να δημιουργουνται σχεσεις εννοειται και γιαυτο ειπα στον γιαννη να βρεθουμε γιατι ειναι ωραιο να μοιραζεσαι κατι που σαρεσει με αλλους ανθρωπους αλλα η διακριτικοτητα δεν πρεπει να ειναι μονο στις ιντσες αλλα και στο πως μιλαμε κωστα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν διαστρέβλωσα τα λόγια σου!Και καλό θα ήταν να καταλάβεις καλύτερα την συμπεριφορά και τα λεγόμενά σου!Και να μην κατηγορείς τους άλλους...Εσύ είσαι-αν το έχεις καταλάβει-που παρεξήγησες και μίλησες επιθετικά....

Ελπίζω να το καταλάβεις αυτό!

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης