Jump to content

Καστασκευή 3D printed - DobsonianLite 114/500


coreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κι απο εμενα και καλο μηνα.

Πρωτο post αν και ειμαι χρονια μελος του φορουμ.

Πριν αρχισω να περιγραφω την κατασκευή μου θα ηθελα να σας εξιστορήσω τον λογο που την εκανα.

Ασχολουμαι με την αστρονομια απο μικρος αλλα κυριως σε θεωρητικο επιπεδο και οχι σε παρατηρησιακο.

Τον τελευταιο χρονο αγορασα ενα μικρο "εισαγωγικο" τηλεσκοπιο SW 130/900 να το εχω στο χωριο το καλοκαιρι που ειναι αρκετα σκοτεινα, και ομολογω οτι παθιαστηκα, και τωρα το κουβαλαω μαζι μου οπου μπορω.

Ετσι λοιπον πριν απο ενα μηνα και ενω κοιτουσα τα αστρονομικα φαινομενα των επομενων μηνων ειδα οτι τον Νοέμβριο ειναι ορατη αργα το απογευμα η μεταβαση του Ερμη απο τον Ηλιο.

Ωραιο και σπανιο φαινομενο σκεφτηκα αλλα αδυνατο να το παρατηρήσω αφου δουλευω στο εξωτερικο, το τηλεσκοπιο μου ειναι στο Ηρακλειο στην Κρητη και εκεινο το ΣΚ θα ειμαστε στην Αθηνα οικογενειακως για τον γαμο του αδερφου μου!

Η τετριμενη λυση στην εξισωση ηταν να "ψησω" την σύζυγο μου να ανεβασει Αθηνα το τηλεσκοπιο μου, πραγμα του την οδηγησε ακομα και στο να "παιξει" το χαρτι του διαζυγιου :o :lol: :lol:

Οποτε εκει αρχισα να επεξεργαζομαι την ιδεα ενος υπερελαφρου/μικρου τηλεσκοπιου που θα χωρουσε στην τσάντα μαζι με το laptop μου.

Τον τελευταιο μηνα καθημερινα μετα την δουλεια και καποια ΣΚ εργαζομουν πανω στην ιδεα αυτη και ξεκινησα να σχεδιαζω το τηλεσκοπιακι γυρω απο ενα σετ κατοπτρων που βρηκα εναντι $35 στο aliexpress (ξερω ξερω, μουφα είναι αλλα αν δουλεψει σωστα του βαζω κατι καλυτερο).

Εκτος από τα κατοπτρα, τους προσοφθαλμιους φακους τις βιδες και τις μπρουτζινες ραβδους του σκελετου, ολο το υπολοιπο τηλεσκοπιο ειναι τυπωμενο σε τρισδιαστατο εκτυπωτη.

Η σχεδιαση του τηλεσκοπιου εγινε στο OnShape που ειναι μια online παραλλαγη του λογισμικου τρισδιαστατης σχεδιασης Solidworks. Στις φωτογραφιες μπορειτε να δειτε το τρισδιαστατο μοντελο και το εκτυπωμενο αναλογο του στην τελικη του μορφη.

 

tel-Model3-D.png

 

telescope.jpg

 

Για εστιαστη σχεδίασα ενα απλο κοχλιωτο σωληνα (ειπαμε ελαφρυ και στη μαζα και στο κοστος).

Η αληθεια ειναι οτι η κατασκευη παραβγηκε ελαφρια με αποτελεσμα να θελει αντιβαρο κοντα στη βαση του σε σκοπευσεις κοντα στον οριζοντα.

Μολις τελειωσα με τις εκτυπωσεις, την ευθυγράμμιση των κατοπτρων και αφου του εκανα μερικα τεστ, το εβγαλα εξω να δω τον Δια με ενα 20αρη φακο (60ο FOV) .

Φαινεται αρκετα καλα (και οι δορυφοροι του) αλλα θα πρεπει να το τυλιξω με μια μια μαυρη κουκουλα γιατι ερχεται πολυ περιφερειακο φως στο φακο.

Ακομα βεβαια εχω παρα πολλα τεστ να του κανω για να βελτιωσω ισορροπια, την ομαλη ολισθηση, το τρεμουλο κλπ, αλλα σαν μια πρωτη εκδοση ειμαι αρκετα ικανοποιημενος και γι αυτο ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.

Επισης, η εμπειρια μου σε τετοιου ειδους κατασκευες ειναι απο μικρη ως ανυπαρκτη, οπότε οποιαδηποτε συμβουλη εχετε να δωσετε (η αν εχετε παρατηρησει καποιο λαθος στο σχεδιασμο) ειναι καλοδεχουμενη.

Σε γενικες γραμμες το να φτιαξω ενα τηλεσκοπιο ηταν ευκολοτερο απ ότι περιμενα (γι αυτο και ειμαι σιγουρος οτι κατι εχω κανει λαθος :cheesy: ) και ανυπομονω να τελειωσω με αυτο ετσι ωστε να προχωρήσω σε νεες κατασκευες "αστρονομικου" περιεχομενου.

Το τρισδιαστατο μοντελο του τηλεσκοπιου μπορειτε να το βρειτε "ανοιχτο" εδω: https://cad.onshape.com/documents/1ae5b67601d808e155ae59a7/w/67ee12263b7a7acb7dc1e516/e/9cdb2f8d4760c150212ec94e

Μπορειτε να κανετε εξαγωγη τα κομματια σε STEP για περαιτερω επεξεργασια ή σε STL για εκτυπωση (αν και δεν θα το προτεινα γιατι ακομα ειναι σε "πειραματικο" σταδιο).

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Γιώργος

 

Bill of materials:

 

Σετ κατοπτρων $35 : https://www.aliexpress.com/item/33023691707.html?spm=a2g0o.detail.1000014.1.5aa02d2dQXpSUQ&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.146109.0&scm_id=1007.13338.146109.0&scm-url=1007.13338.146109.0&pvid=319b0e5f-5cfc-4fb0-8692-99361ecbdebe

 

 

PLA filament $17.5: https://www.aliexpress.com/item/32815463904.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6a416a1736NvO2&algo_pvid=c2c640f7-2628-4306-9a5a-a05aca50bbc2&algo_expid=c2c640f7-2628-4306-9a5a-a05aca50bbc2-4&btsid=d5fbaa1d-4eab-42c7-b853-33d5087aa37b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_52

 

Βιδες Μ3x12mm καμια 30αρια, Μ3x25 τρεις , Μ5x25 τεσσερις ~ $5

 

Τεσσερις μπρουτζινες ραβδοι 5mm x 500mm ~$8

 

Συνολο $65.5

 

Δεν συμπεριλαμβάνεται το κοστος των προσοφθαλμιων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή κατασκευή. Ο 3D printer ανοίγει την όρεξη. Βλέποντας και την ερώτηση του Μανούσου εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=264798#264798, το μυαλό μου πάει σε μια αντίστοιχη κατασκευη κύριας εστίας, με παραβολικό κάτοπτρο 130p και μια asi224 στη θέση του δευτερεύοντος. :-note :-note O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η κατασκευή σου. Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί προτίμησες την κατασκευή κι όχι το διαζύγιο;!

:P

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η κατασκευή σου. Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς.

 

:P

 

Ευχαριστω πολυ! Αυριο θα το παω στην ερημο για δοκιμες.. ευχομαι να σταθει ανταξιο της προσπαθειας μου :lol:

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί προτίμησες την κατασκευή κι όχι το διαζύγιο;!

:P

Γιατι πολυ απλα πρεπει να μου ανεβασει το ηλιακο φιλτρο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή!

Καλές παρατηρήσεις-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο! Πολύ καιρό είχα να δω κάτι τόσο συναρπαστικό εδώ.

 

Ακριβώς.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπράβο σου για την ιδέα, και την υλοποίηση της....

Βλέπω να ανοίγονται νέοι ορίζοντες στην κατασκευη βοηθητικών εξαρτημάτων (αρχικώς), ενω παραλληλα η φαντασία οργιάζει....ανεξελεγκτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια και τις ευχες σας!

Εχθες το βραδυ το πήγα για δοκιμη στο πεδιο.

Αφου πηγαμε μακρια απο τα φωτα της πολης, χωθηκαμε (οχι και τοσο) βαθεια στην ερημο και ανεβηκαμε στο ψηλοτερο σημειο της περιοχης.

20191002-182823.jpg

Ο αερας δεν ηταν τοσο δυνατος αλλα σηκωνε την ψιλη σκονη της ερημου και για να αποφυγουμε την αμμοβολή στα κατοπτρα βαλαμε το αμαξι στην πλατη.

IMG-20191002-WA0005.jpg

Αφου ευθυγραμμισα τα κατοπτρα σημαδεψα το φεγγαρι με τον 20αρη και μολις εστιασα το αποτελεσμα ηταν μαγευτικο. Σειρα πηρε ο 15αρης και το αποτελεσμα ηταν επισης μαγευτικο.

Μετα περασα απλι τον 20αρη φακο και το γυρισα στον Δια. Εδω μου πηρε λιγο παραπανω χρονο αλλα τα καταφερα. Ο Διας με τα φεγγαρια του μεσα απο το ν 20αρι φαινοταν μια χαρα αλλα ο Διας ειχε μια ουρίτσα που δεν εφευγε με τιποτα (να υποθεσω ο μικρος εστιακος λογος??). Οι συνθηκες ορατοτητας καθε αλλο απο καλες μπορουσες να τις πεις (θολη ατμοσφαιρα απο την σκονη της ερημου και απο υγρασια που εκεινη τη στιγμη ήταν γύρω στο 78%). Μετα αλλαξα σε 15αρη και προσπαθησα εις μάτην να βρω τον Δια. Η ζεστη που εκεινη την στιγμη αγγιξε τους 37ο σε συνδυασμό με την υγρασια μας εκανε να αναζητησουμε την θαλπωρή του A/C στο αυτοκινητο.

Απο αυτα που ειδα χθες εχω να πω τα εξης¨

 

  • Το τηλεσκοπιο δουλευει.
  • Ο σκελετος ειναι αρκετα αδυνατος με αποτέλεσμα να ταλαντώνεται ο εστιαστης σε σχεση με το προτευον που σημαινει οτι σε καθε κουνημα εστιασει και αφεστιαζει απο μονο του. Σιγουρα το σχεδιο πρεπει να αλλαξει και να μουν σωληνες μεγαλυτερης διαμετρου (πιθανον φ10)
  • Η ολισθηση ειναι αρκετα ομαλη στον οριζοντιο αξονα αλλα πασχει σημαντικα στον καθετο αξονα. Το βαριδι που προσθεσα βοηθησε στο να ισορροπησω το τηλεσκοπιο τον καθετο αξονα αλλα εκανε την κινηση του τραχεια. Μαλλον πρεπει η κατασκευη αυτη να ξαναγινει μεταλλικη στο CNC και μιας και θα αυξηθει αρκετα το βαρος να μπουν τακακια απο τεφλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλός! Εύχομαι να λυθούν τα θέματα που έχεις και φυσικά να εξελιχθεί αυτό που κάνεις όσο το δυνατό καλύτερα. Πολύ καλή η ιδέα του τηλεσκοπίου αποκλειστικά για EAA. Μπορείς ακόμη στα μελλοντικά σου σχέδια να συμπεριλάβεις μηχανισμό goto/tracking και να χρησιμοποιήσεις από τα ήδη έτοιμα opensource συστήματα (πχ OnStep).

 

Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλός! Εύχομαι να λυθούν τα θέματα που έχεις και φυσικά να εξελιχθεί αυτό που κάνεις όσο το δυνατό καλύτερα. Πολύ καλή η ιδέα του τηλεσκοπίου αποκλειστικά για EAA. Μπορείς ακόμη στα μελλοντικά σου σχέδια να συμπεριλάβεις μηχανισμό goto/tracking και να χρησιμοποιήσεις από τα ήδη έτοιμα opensource συστήματα (πχ OnStep).

 

Καλή συνέχεια.

 

Ευχαριστω πολυ Μανουσο! Οι κατασκευες σου αποτελουν πηγη εμπνευσης να ξερεις!

 

Οσον αφορα την ΕΕΑ, η μετατροπη ευκολα μπορει να γινει (ηδη εχω παραγγλειλει καποια κινεζικα cctv modules για πειραματισμο) .

Το goto σαν υλοποιηση και λογω του επαγγελματος μου το θεωρω σχετικα ευκολο.

Ομως για να κρατηθει χαμηλα το budget χρειαζεται μια απλη λυση με 2 pancake steppers και timing belts γυρω απο τους ολισθητηρες. Ενα σχετικα φθηνο timing belt εχει διαστημα βηματος γυρω στα 2mm και με τροχαλια 8 δοντιων θα εχω ελαχιστο βημα χοντρικα (με microstepping φυσικα) περιπου 26.1 arcsec το οποιο ειναι αρκετα μεγαλο.. βεβαια η υλοποιηση αυτη δεν θα κοστισει πανω απο 15 ευρω. και αυτο γιατι δεν θα παιζει ουτε gps ουτε rtc ουτε τιποτα. Μονο τα μοτερ οι οδηγοι τους και ο μικροελεγτης με ενα bluetooth. Συντεταγμενες χρονος και λοιπα δεδομενα θα φευγουν απο κινητο με ενα απλο script (ουτε καν app :lol: ) και οι συντεταγμενες μπορουν να ερχοναι απο online αστρονομικες εφημεριδες που προσφερουν το σχετικο api. Αλλα πραγματικα δεν ξερω αν αξιζει για αυτο το τηλεσκοπιακι.. ισως για ενα μεγαλυτερο, να γινει και σωστα κιολας με me onstep η με #rDuinoScope. θα δειξει

 

ΥΓ: αυριο θα ειμαι στο Ηρακλειο για μια βδομαδα περιπου και θα βγω με το τηλεσκοπιο καμια βολτα προς στρουμπουλα που ειναι κοντα. Αν θες τα συζηταμε ολα αυτα και απο κοντα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τέλειο!Χίλια μπράβο! Είμαι στο ψήσιμο να φτιάξω ένα 6" dob και με έβαλες στην πρίζα!

Καλή συνέχεια και καλούς ουρανούς! Μακάρι να το ευχαριστηθείς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο!Χίλια μπράβο! Είμαι στο ψήσιμο να φτιάξω ένα 6" dob και με έβαλες στην πρίζα!

Καλή συνέχεια και καλούς ουρανούς! Μακάρι να το ευχαριστηθείς!

 

Ευχαριστω πολυ!

Μπορεις να παρεις το σχεδιο απο το onshape και να κανεις transformation scale με συντελεστη ~1.35 και ειναι ετοιμο 6" (νομιζω δλδ.. προφανως θα πρεπει να ξαναφτιαξεις ολες τις διαμετρους για τις βιδες και τις ραβδους).

 

Μιας και το εφερε η κουβεντα ας δωσω και μερικα updates γι αυτο το project:

Το τηλεσκοπιακι προσπαθω να το ευχαριστηθω οσο μπορω αλλα ειναι σχετικα δυσκολο οταν ζω σε μια απο τις πιο φωτοβρωμισμενες πολεις στον κοσμο!

Προς το παρων μονο Σεληνη, Δια και τωρα την Αφροδιτη μπορω να παρατηρησω.

Διαφορα τεχνικα προβληματα σχετικα με την ολισθηση και την σταθεροτητα λυθηκαν σχετικα ευκολα με τεφλον και Μ3.5 βιδες αντιστοιχα.

Το προβλημα της ισορροπιας λυθηκε βαζοντας του εναν ατσαλινο πατο παχους 6.53mm (οι υπολογισμοι εγιναν στο onshape με στοχο να ερθει το κεντρο βαρους του τηλεσκοπιου πανω στον αξονα στρεψης του υψους).

Και για φωτοχιτωνιο του προσθεσα μια καλτσα που την εκλεψα απο τη σύζυγο :D :D

Πραθετω σχετικες φωτο με την τελικη κατασκευη.

 

Τελος, αποπειραθηκα να βγαλω φωτο τον Δια μεσα απο το διαμερισμα μου, σχετικα χαμηλα στον οριζοντα με τζαμι που εχει να πλυθει πανω απο μηνα και εχει κατακαθίσει πανω του η σκονη ολης της ερημου, με την σκονη της ερημου να αιωρειται εξω και να δυσκολευει ακομα περισσοτερο την ορατοτητα, μεσα σε μια απο τις πιο πολυφωτισμενες πρωτευουσες του κοσμου!

Κατω απο αυτες τις συνθηκες και χρησιμοποιοντας μια logitech web camera που την εχω τροποποιησει για πλανητικη φωτογραφηση πηρα το παρακατω αποτελεσμα που προσωπικα το θεωρω αθλο.

Οι παρατηρητικοι θα μπορεσουν να δουν τις ζωνες νεφων του Δια εστω και αμυδρα!

Στα κακα του τηλεσκοπιου παραμενει το σοβαρο χρωματικο σφαλμα ειδικα στις μεγαλες μεγεθυνσεις (το κατοπτρο ειναι σφαιρικο) και και η κομη που διορθωνεται σε μεγαλυτερες μεγεθυνσεις και με χρηση Barlow.

 

Αυτα.

 

jupiter-Bad-Seeing.jpg

 

20191023-085923.jpg

 

20191023-085840.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης