Jump to content

Καινουργια Φιλτρα Φωτορυπανσης


pilot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ,

 

αραγε αξιζουν τον κοπο για μας που ειμαστε σε πολεις ???

 

Απο την Hutech το νεο IDAS LPS D2 :

 

https://www.firstlightoptics.com/idas-filters/idas-d2-light-pollution-suppression-filter.html

 

Λεει οτι τροποποιησανε το LPS P2 για να αποκοπτει επισης τα LED Lights.....

 

Εταιρεια SCT που δεν την εχω ξαναδει στην αγορα το STC Astro-Multispectra Filter:

 

https://www.cyclopsoptics.com/filters/stc-astro-multispectra-filter/

 

Το φιλτρο αυτο εχει 160 στρωσεις και επιτρεπει να περασουν τα Hα=656.3 nm, Hβ=486.1 nm, OIII=495.9 & 500.7 nm, SII=672.4 nm

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι η Hutech είναι η κορυφαία εταιρία κατασκευής φίλτρων αυτή τη στιγμή. Ανώτερη μάλλον κι από την Astronomik.

Θα πρέπει όμως να δει κανείς προσεχτικά τα διαγράμματα με τα φάσματα που έχουν δημοσιεύσει για να βγάλει άκρη.

Από όσο γνωρίζω και διορθώστε με αν κάνω λάθος, το πρόβλημα των led ήταν ότι εκπέμπουν ένα συνεχές φάσμα, σε αντίθεση με τις παλιές σύμβατικές λάμπες, με αποτέλεσμα τα ζωνοπερατά φίλτρα να μην μπορούν να δουλέψουν. Γι'αυτό πολλοι υποστηρίζουν ότι η dslr αστροφωτογραφία στις πολεις με led, δεν θα είναι πια τόσο εφικτή.

Μακάρι λοιπόν να υπάρξει ένα φίλτρο που θα βοηθήσει :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Θα ήθελα να ρωτήσω, το φίλτρο φωτορύπανσης βιδώνει πάνω στο προσοφθάλμιο? Αρα πρεπει να ειναι 1.25''. Επίσης το ίδιο βιδώνει και πάνω σε barlow?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει σε σπειρώματα 1,25 και 2''.Οπότε μπορει να βιδώσει στα αντίστοιχα προσοφθάλμια. Επίσης υπάρχουν τα clip filters που τοποθετούνται στην υποδοχή του φακού της dslr.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα από τον καιρό που έγραψα αυτό το θέμα έχουν βγει πολλά καινούργια και ενδιαφέροντα φίλτρα..τα λεγόμενα multi band pass filters τα οποία κυρίως είναι για έγχρωμες ccd και cmos ...
Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ακόμα και τα καινούργια φίλτρα δεν μπορούν να "κόψουν" εντελώς το φάσμα εκπομπής των Led λαμπτήρων. Τα καινούργια φίλτρα φαίνεται πως περιορίζουν αρκετά αλλά δεν εξαλείφουν το φάσμα εκπομπής ειδικά των άσπρων Led λαμπτήρων. Αυτό σημαίνει περισσότερα gradients και θόρυβος στις φωτογραφίες.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ,μέσα από πόλη τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ότι και εάν κανείς...πάντως παρόλαυτά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε :D

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία !!! :D

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα dual band, φαίνονται ενδιαφέροντα.

 

Αυτά ψάχνω και εγώ τώρα...προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες ...τα πιο ακριβά είναι της https://optcorp.com/collections/triad-filters

 

Αλλά βγάζει και η Optolong και η Altair.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά χρησιμοποιώ το lumicon deep sky. Τις περισσότερες φωτογραφίες μου τις έχω τραβήξει μέσα από την Αθήνα με αυτό το φίλτρο. Πρίν 2 χρόνια περίπου ο δήμος άλλαξε με Led τις λάμπες σε ένα διπλανό πάρκο και από τότε έχω πολύ περίεργες αντανακλάσεις σε όλες τις φωτογραφίες που βγάζω. Πάντα είχα gradients και φωτισμένες πλευρές αλλά τώρα έχει παραγίνει το κακό και όσο περνάει ο καιρός γίνεται και χειρότερο.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι Στάθη χρησιμοποιούσα το Hutech IDAS LP2 με καλά αποτελέσματα από Αθήνα (όχι τέλεια βεβαια), μετά το γύρισα αποκλειστικά σε Narrowband και έχω αφήσει πίσω Γαλαξίες και Σμήνη κλπ.....πλέον πάω μόνο για νεφελώματα και αυτά όχι όλα...μόνο τα πιο φωτεινά.....φαντάσου ότι κάποια ακόμα και 20λεπτες λήψεις δεν βγάζεις ούτε περίγραμμα..... :(
Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να δοκιμάσω ένα dual band, φαίνονται ενδιαφέροντα.

 

Αυτά ψάχνω και εγώ τώρα...προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες ...τα πιο ακριβά είναι της https://optcorp.com/collections/triad-filters

 

Αλλά βγάζει και η Optolong και η Altair.

Σκέφτομαι το l-enhance. Είναι 10nm στο ha και 10nm στο oiii. Τα triband πιάνουν και sii δηλαδή το bandpass στο ha είναι στην ουσία μεγαλύτερο. Άσε που δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ha από το sii.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα το λες Νίκο, έχω βγάλει μόνο άστρα σε αρκετούς στόχους με 20λεπτες....Σε ορισμένους γαλαξίες βγαίνει το περίγραμμα αλλά χάνεις πάρα πολύ από λεπτομέρεια οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

 

Το θέμα είναι πως είναι μεγάλο το κόστος για να δοκιμάσεις ένα τέτοιο φίλτρο και με πολλά ερωτηματικά ως προς το αποτέλεσμα που θα έχει.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστό αυτό που γράφεις, της Optcorp είναι 4-5 nm ανά μπάντα αλλά ναι, ενδέχεται να μην μπορείς να τα διαχωρίσεις στην επεξεργασία.

 

Το l-enhance μπορεί να είναι καλό αλλά μου φαίνεται αδύναμο για Αθήνα.

 

Ψάχνω κριτικές για Altair Dual band και Quad band .

Μπορεί όμως να είναι ίδια ποιότητα με το L enhance ????

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Το l-enhance μπορεί να είναι καλό αλλά μου φαίνεται αδύναμο για Αθήνα

Νομίζω τα 10nm στο ha είναι εντάξει, το πρόβλημα δημιουργείται από τα 10nm στο oiii που "χτυπάει" πιο έντονα η φωτορύπανση και η Σελήνη. Πάντως αν ισχύουν τα χαρακτηριστικά πλέον μιλάμε για narrowband φίλτρα και όχι φωτορύπανσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης