Jump to content

Ερώτηση για αστροφωτογραφία τοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μου βγενη σχεδόν απόλυτο μαύρο όταν έβαλα 21 φωτογραφίες με τον αστερισμό του αετού στο deep sky stacke Κατή πρέπει να έκανα πολύ λάθος[/b]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ανέβαζα την φωτογραφία με 24 αλλά δεν με αφήνει μου λέει ότι δεν αναγνωρίζει τον τύπο δημοσίευση μάλλον επειδή είναι σε raww
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προσπάθησα αλλά έχει πρόβλημα. Το DSS είναι αρκετά καλό πρόγραμμα, αλλά έχει αρκετές ρυθμίσεις που θέλουν εκμάθηση. Δοκίμασε για αρχή το sequator, που είναι επίσης δωρεάν, και αρκετά πιο απλό στη χρήση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον δεν μπορείτε να την επεξεργαστείτε επειδή δεν την ανέβασα σε raww επειδή ήταν 180 mb και την μετετρεψα σε jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασε ένα link σε google drive ή dropbox του αρχείου tiff, όπως βγαίνει από το DSS ή το sequator, όπως επίσης και ενός raw αρχείου (CR2) από αυτά που στακάρεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://drive.google.com/open?id=1P2uHiOQPhG-aKwENrSSgMuk2oO2bk9IJ

κάποια στιγμή θα τραβήξω και καλύτερο υλικό μακριά από αθηνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ειθελα την γνώμη σας για αυτήν την φωτογραφία ευχαριστώ
400 ISO 2,8 F 10s χρόνος έκθεσης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο τεχνικής άποψης,εκτός από τη Σελήνη που έχει πρόβλημα,είναι καλή η αποτύπωση του έναστρου ουρανού,των χρωμάτων του ηλιοβασιλέματος και της αντανάκλασης στη θάλασσα!Πιστεύω ότι έχεις κάνεις σημαντική πρόοδο!

Ωστόσο,επειδή ασχολούμαι με την καλλιτεχνική φωτογραφία πολλά χρόνια,θα ήθελα να σου πω ότι η αριστερή πλευρά της φωτογραφίας επειδή είναι έντονα φωτισμένη,δημιουργεί μια αισθητική ανισορροπία σε σχέση με την κεντρική και δεξιά.Το έντονο κίτρινο φως τραβάει το βλέμμα και υποβαθμίζει το κυρίως θέμα σου που είναι στην κεντρική και δεξιά περιοχή.Απο μόνο του είναι ένα άλλο θέμα ανταγωνιστικό,μέσα στο κυρίως θέμα.

Γι'αυτό πιστεύω ότι αν κόψεις ("κροπάρεις") την αριστερή πλευρά που φωτίζεται από το κίτρινο φως,η φωτογραφία σου θα βελτιωθεί πολύ αισθητικά!Εννοείται ότι χρειάζεται βελτίωση και η Σελήνη...

Αυτά μην τα εκλάβεις ως κριτική,γιατί είσαι αρχάριος ακόμα,αλλά σαν συμβουλή αισθητικής στη σύνθεση της φωτογραφίας σου.

Στην φωτογραφία αστροτοπίου,επειδή μπαίνει σε σημαντικό ποσοστό και το γήϊνο τοπίο,η σύνθεση της φωτογραφίας είναι πολύ σημαντική,όπως και στην συνήθη καλλιτεχνική φωτογραφία.

Αφού αγαπάς την φωτογραφία,πιστεύω ότι θα πετύχεις στην πορεία του χρόνου!

Καλή συνέχεια-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά είναι μία υπέροχη φωτογραφεία. Μάλιστα το λέω εγώ που ναι μεν δεν ξέρω και πολλά από φωτογραφεία, αλλά ξέρω το μέρος καλύτερα κι από την τσέπη μου, κι οφείλω να πω πως με αυτή την φωτογραφεία ανέδειξες το «πνεύμα του», και παράλληλα τη πληγή και την αιμορραγία του, από την φωτορύπανση.

Βεβαίως αυτό το οποίο σου έγραψε ο φίλος μου ο Κώστας περί αισθητικής ισορροπίας είναι σωστό.

Θα μπορούσες να βγάλεις το φώς από τον δρόμο και ο θεατής να εστιάσει στην ομορφιά της φύσης.

Τώρα η φωτογραφεία σου είναι περισσότερο φωτογραφεία διαμαρτυρίας κατά της φωτορύπανσης παρά ως φωτογραφεία που θέλει να αναδείξει την ομορφιά της φύσης. Έχει όμως και αυτό την αξία του.

Επομένως αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να θυμάσαι και να μην ξεχάσεις ποτέ αυτά που έκανες σε αυτή την φωτογραφεία. Από τους χρόνους ISO διάφραγμα κλπ, μέχρι και τις καιρικές συνθήκες. Πέτυχες εξαιρετική διαφάνεια στην ατμόσφαιρα.

Αν ξανά αποφασίσεις να κατέβεις και πάλι προς τα εκεί στύλε μου ΠΜ για να σου δείξω κι άλλα ωραία μέρη

για τέτοιου είδους φωτογραφεία, που υπάρχουν εκεί.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και συγχαρητήρια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα ότι δεν την ανέβασες στην γκαλερί. Γιατί; Κάνε το και γράψε και το τεχνικό της μέρος.

Μηχανή, φακό, διάφραγμα χρόνο κλπ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ .θα δοκιμάσω να κάνω της βελτίωσης που μου είπατε. θα την ανεβάσω και τα στοιχεία ναι κοντά στο Σούνιο κα στο ίδιο το Σούνιο έχει πανέμορφα τοπία θα σας στείλω όταν ξανά ερθω από αυτά τα μέρη .θα ανεβάσω σε λίγες μέρες που θα πάω και στο χωριό που έχει απόλυτο σκοτάδι .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης