Jump to content

Τηεσκοπιο σε σχολεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν γραφω το θεμα μου στην σωστη ενοτητα, αν ειμαι λαθος ας το μεταφερει καποιος διαχειριστης.

Μηπως ξερει καποιος να μας πει τι πρεπει να γινει για να μπορεσω να παω το τηλεσκοπιο μου σε καποιο σχολειο, εννοειται κατοπιν συνεννοησης με τους καθηγητες-διευθυντη, σε καποια προγραμματισμενη εκδηλωση για να δουν τα παιδια η και γονεις αν ειναι πχ σε καποια γιορτη μεσα απο αυτο?

Το εχει κανει καποιος?

 

Σας ευχαριστω.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να γίνει σε ώρες σχολείου εκδήλωση επίσημα χρειάζεται γραφειοκρατία και άδεια από τις κατά τόπους διευθύνσεις. Γι'αυτό και το πιο εύκολο είναι μέσω πρόσκλησης του συλλόγου γονέων και σε ώρες εκτός λειτουργίας, που άλλωστε βολεύει και για αστρονομική παρατήρηση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Γίνεται πάντως… αυτά που ήθελα να σου γράψω αλλά με πρόλαβε ο διαχειριστής! :

Λογικά θα πρέπει να μιλήσεις στον Διευθυντή και αν είναι θετικός κάνεις αίτημα στο σχολείο με το πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις γιατί το κάνεις κλπ….

Αν είναι βράδυ που λογικά θα είναι.. κάνεις και προς την σχολική επιτροπή του Δήμου σου για παραχώρηση του χώρου. Επίσης μπορείς να αιτηθείς στον Δήμο για παραχώρηση κάποιου προτζέκτορα για τις ανάγκες τις εκδήλωσης.

Συνήθως τέτοιου είδος εκδηλώσεις τις κάνουν σύλλογοι… όχι μεμονωμένα άτομα (από την ως τώρα εμπειρία μου δουλεύοντας σε Δήμο) οπότε μπορείς να το κανονίσεις δια μέσου κάποιου συλλόγου της περιοχής σου... Όπως ο σύλλογος γονέων του σχολείου..

Αλλά είναι ωραία ιδέα και αν ήμουν διευθυντής εγώ θα σε άφηνα!

Καλή συνέχεια!

ΥΓ.

Αν θες και τα βήματα στα γράφω… αλλά τα ξέρει ο Διευθυντής..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε βραδινές ώρες ΣΚ που δεν λειτουργεί το σχολείο ύστερα απο προσκληση συλλογου γονέων και διεύθυνσης γίνεται. Με τον ΣΕΑ έχουμε πάει μαζί και εγώ προσωπικά, πολλές φορές σε τέτοιες εκδηλώσεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τα προαναφερθέντα, για να πας σε ώρες λειτουργίας του σχολείου θέλει κανονικά πολύ χαρτούρα, άδεια από το υπουργείο κτλ.

Καλύτερα βραδάκι που έχει και πιο πολύ νόημα για αστροπαρατήρηση...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.

Λογικα ναι για κανα βραδυ σκεφτομουν κ εγω.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης