Jump to content

Φωτογραφίες Hubble


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Χαίρομαι που έγινα μέλος και εγώ.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως να μην ταιριάζει εδω μέσα.

 

 

Λοιπόν:

 

έχω γνωρίσει κανα 2 ανθρώπους στο περιβάλλον μου,οι οποίοι υποστηρίζουν ότι οι φωτογραφίες του Hubble δεν είναι αληθινές αλλα φτιαχτές στο κομπιούτερ.

 

Τι μπορούμε να απαντήσουμε σε τέτοιους ανθρώπους??

 

ευχαριστω :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που γνωριζω σχετιξα με αυτο το θεμα ειναι οτι οντως περνουν κατα καποιο τροπο απο υπολογιστη αφου φωτογραφιζονται ασπρομαυρες επειδη στην πραγματικοτητα τα νεφελωματα και οι γαλαξιες δεν εχουν χρωμα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες τους ότι με αυτή τη λογική όλες οι φωτογραφίες που τραβάνε με τα κινητά ή με φωτογραφικές μηχανές δεν είναι πραγματικές, έτσι κι αλλιώς όλες περνάνε από εσωτερικό επεξεργαστή/υπολογιστή και ενίσχυση του contrast, έλεγχο brightness κτλ...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η όλες οι φωτογραφίες ( και του Hubble οπως και αυτές απο τις αρχές του 19ου αιώνα οπως πχ οι Δαγκεροτυπιες μέχρι σημερα ) ειναι κανονικές η με την λογική των φίλων σου καμια αφου και εκείνες οπως και σημερα όλες οι ψηφιακές υπόκεινται σε επεξεργασία !

Απλα σε όλες τις παλαιότερες τεχνολογίες η επεξεργασία γινόταν κυρίως με παρεμβαση στις χημικές και φωτοχημικες διαδικασίες αλλάζοντας την πυκνότητα-δραστικότητα των χημικών καθώς και την θερμοκρασία αυτων κατα την εμφάνιση των φιλμς η των χαρτιών ενω ακόμα παρενεβαιναν και στον χρόνο που αυτές συντελούνταν!

Ακομη παρενεβαιναν και στον χρόνο που θα εκτειθετο το φως στο χαρτί κατα την εμφάνιση-εκτύπωση της εικόνας σε αυτο, γενικα σε όλην την εικόνα η και...μερικά, σκιαζοντας επίμαχα υπερ φωτισμένα -καμένα σημεία λογο της αδυναμίας των φιλμς η του φωτογραφικού χαρτιού να καταγράψουν ομοιόμορφα και ομαλά όλο το ευρος των επιθυμητών διαβαθμίσεων απο το λευκό έως το μαύρο.

Οι ίδιες διαδικασίες γίνονται και σημερα με την ψηφιακή φωτογραφία μόνο που ο έλεγχος ειναι ηλεκτρονικός-ψηφιακός αφου οι κόκκοι του γαλακτωματος του φιλμ έχουν δώσει την θέση τους στις φωτοδιοδους-πιξελ οπου ακόμα και πριν την συνειδητη παρεμβαση του φωτογράφου στην φωτογραφία απο τον υπολογιστή ενας αλλος υπολογιστής του οποιοδήποτε ψηφιακού μέσου φωτογραφίζουμε εχει μετατρέψει τα συλληφθέντα φωτόνια σε ηλεκτρόνια τα εχει "βάλει στην σειρά" και αν ειναι έγχρωμος ο αισθητήρας μαζι με την ψηφίο αναλογική μετατροπή εχει δώσει και το χρώμα της εικόνας.

Οτι έκανε η εμφάνιση του φιλμ (που εμφάνιζε το λανθάνον είδωλο του φιλμ σε πραγματικό αλλα με αρνητική χρωματική δομή) αυτο κάνουν και οι επεξεργαστές που ειναι μεσα στην φωτογραφική μηχανή.

Τωρα έν μέρει αυτα που κάνουμε στην συνεχεια μιας ψηφιακής διαδικασίας, μετα την λήψη στον υπολογιστή, τα κάναμε σε μικρότερο ποσοτικά και ποιοτικά βαθμό και στην αναλογική φωτογραφία κατα την διαδικασία της εκτύπωσης, απλα οι διαδικασίες ηταν απο την φύση τους πιο περιορισμένες και οχι γιατι απέρρεαν απο αυτο πιο "φυσικα" αποτελέσματα.

Τωρα οι φωτογραφίες του Hubble φαίνονται μερικές φορές περίεργες αφου πολλές φορές για επιστημονικούς λόγους λαμβάνονται με διαφορά φίλτρα οπως και εδω οι αστρονομικές τέτοιες για να αποκαλυφθούν διαφορά χημικά στοιχεια και οποιαδήποτε πραγματικοτητα (αφου αυτη υπάρχει αντικειμενικά εκει) και σε φάσμα περαν του ορατού φωτός.

Ας μάθουν-θυμηθούν οι φίλοι σου οτι τέτοιες "περίεργες φωτογραφίες" υπήρχαν και την εποχή του φιλμ οπως σε υπέρυθρο πχ που αποκάλυπτε έναν αλλο κοσμο η και σε ακτινοβολίες πολυ περαν του υπέρυθρου η του ιωδους για να μην μιλήσουμε για τις κλασικές ακτινογραφίες στην ιατρική που ειναι κατι ανάλογο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι νομίζω πως είναι ανούσιο να κάνεις κουβέντες με ανθρώπους, που ισχυρίζονται ότι η Γη είναι επίπεδη, δεν πήγαμε ποτέ στη σελήνη, ο ουρανός δεν έχει άστρα αλλά...LED που τα τοποθέτησαν εξωγήινοι (το έχω ακούσει κι αυτό), γιατί απλούστατα ΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ, ΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ, ΟΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ, ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ, ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΙΝΕΙ ΨΕΥΤΟΝΟΗΜΑ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. Στο υπογράφω σαν παθών... ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι νομίζω πως είναι ανούσιο να κάνεις κουβέντες με ανθρώπους, που ισχυρίζονται ότι η Γη είναι επίπεδη, δεν πήγαμε ποτέ στη σελήνη, ο ουρανός δεν έχει άστρα αλλά...LED που τα τοποθέτησαν εξωγήινοι (το έχω ακούσει κι αυτό), γιατί απλούστατα ΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΩΜΟΣΙΕΣ, ΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ, ΟΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙΣ, ΘΕΩΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ, ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΙΝΕΙ ΨΕΥΤΟΝΟΗΜΑ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. Στο υπογράφω σαν παθών... ](*,) ](*,)

 

 

 

 

Πραγματικα εχεις δικιο.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης