Jump to content

Αγωρά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Ψαχνω για το πρώτο μου τηλεσκόπιο και είμαι μάλλον μεταξή του Skywatcher dobsonian 6'' και του Bresser Pullux 150/1400 EQ2. Αύτο που με προβληματίζει είναι αν για το δεύτερο θα βρίσκω εύκολα εξαρτήματα για αναβαθμήσεις και οτι άλλο χριαστεί. Ελπιζω κάπιος γνώστης να με βοιθήσει. Ευχαριστώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Σε καμμιά περίπτωση να μην πάρεις το Pollux!!Έχει σφαιρικό κάτοπτρο και όχι παραβολικό,που σημαίνει ότι πάσχει από το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή κυκλική στα άκρα του πεδίου θα είναι θολή!

Επίσης η στήριξή του είναι αναξιόπιστη!

Το SW Dob 6" είναι ασυγκρίτως καλύτερο,έχει παραβολικό κάτοπτρο πολύ καλής οπτικής απόδοσης,σχετικά μεγάλο εστιακό λόγο f/8,και γενικά είναι ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Και εγώ προς το skywatcher έκλεινα αλλά είμαι άσχετος ακόμα. Τώρα παρέλαβα και το βιβλίο Nightwatch και προσπαθώ να βρώ να πάρω ένα τηλεσκόπιο το οποίο δεν θα είναι πεταμένα λεφτά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 για το 6άρι dob μιας και το έχω και είμαι ευχαριστημένος.

Αν το βάρος δεν σου είναι πρόβλημα μπορείς να πας κατευθείαν στο 8άρι γιατί οι τιμές είναι πολύ κοντά και θα σου αποδίδει καλύτερα σε deep space objects όπου το 6άρι δεν κάνει πολλά πράγματα...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω αυτο. Το προβλημά μου είναι χρηματικό. Θα είναι το πρώτο μου τηλεσκόπιο, ξεκίνησα οτι θα δώσω περιπου 250 ευρο και τελικα κατέλιξα στο 6'' με 350 ευρο. θα μου πεις 50 ευρο διαφορα ειναι μονο. Ειμαι πολυ προβλιματισμενος. Θα το παρω τα χριστουγεννα με το δωρο αλλα το σκεφτομαι και το 8''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα και καλωσήρθες!! Με 350€ βρίσκεις άνετα ένα μεταχειρισμένο 8αρι σε άριστη κατάσταση. Και αν ήσουν και λίγο τυχερός με λίγα παραπάνω η και τ ίδια μπορείς να βρεις και 10αρι. Μην σκεφτείς τόσο πολύ το μεταχειρισμένο αν είναι σε άριστη κατάσταση γιατί αξίζει.

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πέρνω μεταχειρισμένο για κανενα λογο. Προτιμώ να δώσω τα 50 παραπάνο ευρο παρά να παρω μεταχειρισμενο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άποψή μου ότι για 50 ευρώ αξίζει να πας κατευθείαν στο 8άρι, αν δεν σε πειράζει το έξτρα βάρος.

Πιο εύκολα θα δώσεις τώρα τα πενήντα, παρά να τα δώσεις από την αρχή σε λίγα χρόνια (εγώ π.χ. θέλησα να πάω στο 8άρι μετά από 1-1,5 χρόνο αλλά δεν πάω λόγω οικονομικών και βάρους καθώς το μεταφέρω αρκετή απόσταση)...

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To dob 6 έχει καινούργιο 349 και το 8 399. Προσωπικά θα μάζευα χρήματα να πάρω το 8.Το είχα και το πούλησα για να αναβαθμιστώ και το μετάνιωσα 1000 φορές. Τώρα μετά κάποιες αλλαγές κατέληξα στο 10 truss goto. Αν δεν το πουλούσα τότε με εκείνο θα ήμουν ακόμα.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικο αυτο που λες και μαλλον εκει θα καταληξω. Αλλα συγουρα σε ενα απο αυτα τα 2.Συμφωνα και με αυτα που μου λετε ολοι σας. Ειναι η καλυτερη επιλογη τιμης και ποιοτητας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηγα σε 8 ιντσεs παλι στο 200/1000 BLACK DIAMOND με HEQ5 SKYSCAN PRO και μετά πηρα ενα 120ed Black Diamond για την ιδια στηριξη. Φοβερά και τα 2 αλλα τελικα επιδiδει θέλω την απλότητα ξαναγύρισα στα dob.

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προτεινα και εγω το Skywatcher γιατι εχει εστιακο λογο f8(Μεσα στο οριο του καλυτερου εστιακου λογου για τετοιου μεγεθους τηλεσκοπια)και οχι f9,5 .Το αποτελεσμα θα ειναι να μην ειναι τοσο φωτεινη η εικονα για την μεγεθυνση που μπορει να κανει το τηλεσκόπιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πέρνω μεταχειρισμένο για κανενα λογο. Προτιμώ να δώσω τα 50 παραπάνο ευρο παρά να παρω μεταχειρισμενο

Φίλε μου ένα μεταχειρισμένο τηλεσκόπιο σε πολύ καλή κατάσταση,ιδιαίτερα των κατόπτρων και του εστιαστή,είναι μια πολύ καλή αγορά!

Εφ'όσον ελεγχθεί προσεκτικά,ιδιαίτερα ένα dob δεν έχει σημαντικά πράγματα να κρύψει και να σε προβληματίσει η αγορά του...

Θα μπορέσεις έτσι να πάρεις αντί για το 8",το σαφώς καλύτερο SW 10"...Όσο μεγαλώνει η διάμετρος,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα που σημαίνει βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα!

Η μεγάλη διάμετρος δεν αφορά μόνο τα αντικείμενα βαθέως διαστήματος,αλλά και τους πλανήτες και την Σελήνη στα οποία θα δείς περισσότερες λεπτομέρειες!

Και θα σου μείνει για μια ζωή,συνδυάζοντας μια αξιόλογη διάμετρο για όλες τις χρήσεις και φορητότητα.

Περίμενε και τις εκπτώσεις στο τέλος Νοεμβρίου αν το θέλεις οπωσδήποτε καινούργιο,μην βιάζεσαι να πάρεις τηλεσκόπιο στις αρχές του μήνα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης