Jump to content

αγορα τηλεσκοπιου skywatcher maksutov 180 pro γνωμες


Billis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω παραγγειλει το maksutov 180 pro μαζι με 2''διοφθαλμιο και 2''διηλεκτρικο διαγωνιο της AURIGA,το θελω μονο για οπτικη παρατηρηση,πλανητες,ηλιο,σεληνη,νεφελωματα,γαλαξιες,αστρικα σμηνη.πως σας φαινεται σαν εξοπλισμος?μενω σε σχετικα καλο ουρανο,σε βορειο προαστικο της αττικης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σκοτεινός ουρανός στα βόρεια προάστια δεν υπάρχει. Το διοφθάλμιο δεν το ξέρω αλλά θέλει οπωσδήποτε δύο ίδια προσοφθάλμια για να δουλέψει. Η δύναμη του είναι στην πλανητική παρατήρηση. Εκεί θα το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει. Σε βαθύ ουρανό δεν αποδίδει τόσο καλά. Επίσης δεν ξέρω αν θα εστιάζει. Ρώτα από εκεί που το πήρες αν εστιάζει με το τηλεσκόπιο σου. Ισως χρειαστείς μπάρλοου για να εστιάσει. Οσο για το τηλεσκόπιο είναι μια χαρά με τα θετικά και τα αρνητικά ενός maksutov. Ευχομαι να το καταευχαριστηθείς
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μη ξεχάσω. Δεν βλέπουμε τον Ηλιο απευθείας μέσα απ το τηλεσκόπιο. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τύφλωσης. Χρησιμοποιούμε εδικό φίλτρο της baader. https://www.planitario.gr/hliako-filtro-diastasewn-29-x-20-cm.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα αστροφιλε,γνωριζω απο αστρονομια :) δεν ειναι το πρωτο μου τηλεσκοπιο,κανει για ολα και για βαθυ ουρανο,180 mm ειναι,οχι για αστροφωτογραφια,και θα εστιαζει με το διοθλαλμιο,απλα ηθελα ετσι γνωμες το γνωριζω το τηλεσκοπιο,πυστεψε με εχω αρκετα καλο ουρανο στην περιοχη μου,ειμαι κοντα στους προποδες της πενετλης κοντα στο αστεροσκοπειο,βλεπω οριακα με γυμνο ματι το νεφελωμα του οριωνα σε καλο seeing!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Το τηλεσκόπιο είναι τέλειο!!! Εύχομαι να το χαρείς! Το έχω και εγώ. Παλαιότερα το είχα προς πώληση λόγω αγοράς μεγαλύτερου, αλλά τελικά δεν μου έκανε καρδιά να το δώσω.

 

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26266&highlight=

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα,ναι το θυμαμαι που το ειχες βαλει στην αγγελια :) εχω ακουσει και εχω διαβασει καλα σχολια,οπως και αυτο συγουρα εχει τα δικα του μειονεκτηματα,αλλα απο πλανητικης αποψης ειναι πολυ καλο και για βαθυ ουρανο κανει,οχι ομως για αστροφωτογραφηση βαθεως ουρανου.Εσυ το εχεις και για αστροφωτογραφηση για βαθυ ουρανο? δειχνει καλα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με παρεξήγησες. Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Δεν είπα πως δεν κάνει για βαθύ ουρανό το τηλεσκόπιο. Το binoviewer δεν ενδεικνύεται για βαθύ ουρανό μιας και μοιράζεται το φως σε δύο προσοφθάλμια, με αποτέλεσμα να πέφτει αισθητά η φωτεινότητα των αντικειμένων. Οχι πως δεν θα δεις. Τουλάχιστον τα πιο φωτεινά.

Εφόσων λες πως είσαι μια χαρά από ουρανό δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο διοφθαλμιο έχει 99 % διακπεραιοτητα μαζί με το διηλεκτρικο διαγώνιο. Δεν σε παρεξήγησα αδερφέ μην ανησυχείς, κουβέντα κάνουμε

:) :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης