Jump to content

Προτάσεις για αγορά ελαφρύ τηλεσκοπίου!!!


xristakos181

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, παρακολουθώντας το site για ένα χρόνο περίπου μου δημιουργείθηκε και μένα η ανάγκη να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο και έτσι από θεωρητικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο να γίνει και πρακτικό

Όμως λόγο δύσκολης μετακίνησης δεν μπορώ να πάρω ένα βαρί γι'αυτό και εγώ θέλω κάποια πρόταση μιας και είμαι ακόμα άπειρος να μου προτείνετε ένα ελαφρύ ώστε να μπορώ να το πάρω όποτε θέλω μαζί μου χωρίς να σκέφτομαι πως θα το μεταφέρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία ως ενεργός αστρονόμος!

Ένα ελαφρύ τηλεσκόπιο με αξιόλογα χαρακτηριστικά και οπτική ποιότητα,είναι το SkyWatcher Heritage 130/650.

Εκτός από το μικρό του βάρος,είναι και συμπτυσσόμενο,οπότε μειώνεται και άλλο το μήκος του όταν μεταφέρεται και αποθηκεύεται.

Βέβαια επειδή η dob βάση του είναι πολύ χαμηλή,προκειμένου να γίνει παρατήρηση πρέπει να τοποθετηθεί σε τραπεζάκι σταθερό,το οποίο μπορεί να είναι και αυτό συμπτυσσόμενο.

Το τηλεσκόπιο αυτό επειδή είναι ένα πολύ καλό value for money δημοφιλές τηλεσκόπιο αρχαρίων,αν αποφασίσεις να αγοράσεις αργότερα κάποιο μεγαλύτερο,θα μεταπωληθεί εύκολα σε καλή τιμή!

Αν το βγάζεις σε σκοτεινό ουρανό,θα δεις πολλά αντικείμενα και βαθέως ουρανού!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σε ευχαριστω πολύ για τη άμεση απάντηση θέλω να σου πω ότι έχω κοιτάξει μερικά και αυτό ήταν μέσα σε αυτά που κοίταξα το μόνο που με προβληματίζει στο συγκεκριμένο είναι ότι δεν θα είναι σταθερή η βάση του και ότι πρέπει όπως λες και εσύ να έχω πάντα μαζί μου ένα πτυσσόμενο τραπεζάκι.

Το dobsonian το 6 ή το 8 λες ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί τόσο εύκολα;

Γιατί ήταν και αυτά από τα πρώτα που κοιταξα.

Συγχώρεσε με για την ασχετοσινη μου αλλά μιλάς με έναν αρχάριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για την κάπως κουφή ερώτηση, αλλά έχεις αυτοκίνητο; Ή θα πηγαίνεις στον τόπο αστροπαρατήρησης με λεωφορείο;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε την βάση Dob θα πρέπει να την ξεχάσεις. Είναι βαριές και κυρίως ογκώδεις.

Το νευτώνειο 130-900 επάνω στην EQ2 είναι διαχειρίσιμο στην μεταφορά με τέτοια μέσα, και έχει πάρα πολύ καλά οπτικά.

Ο σωλήνας είναι κάτι γραμμάρια παραπάνω από 3 κιλά. Το ίδιο και η στήριξη. Στο πλανητάριο έχει 274 ευρώ.

Από εκεί και πέρα παίζει κι ο σωλήνας Explorer 130 DS F5. Έχει 269 ευρώ και πολύ καλύτερο εστιαστή και είναι πιο κοντό. Όμως όσοι έχουν δει από τους δύο παραπάνω, λένε ότι σε οπτική παρατήρηση ο 130 – 900 υπερέχει, και τους πιστεύω. Αν θα πάρεις τον δεύτερο θα πρέπει να ψάξεις για κάποια ΑΖ στήριξη.

Βεβαίως υπάρχουν πάρα πολλά διαθλαστικά σε ΑΖ στήριξη που θεωρητικά ακόμα και το 120 – 60 επάνω σε ΑΖ στήριξη, είναι μεταφερόμενο με λεωφορείο. Ψάξετε το.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το δεδομένο (πολύ εύστοχες οι υποδείξεις του Γιάννη),ότι θα πηγαίνεις χωρίς δικό σου αυτοκίνητο,ξέχνα κάθε τηλεσκόπιο μεγαλύτερο από το Heritage!Και το Heritage 130/650 μπορεί με κατάλληλο τρόπο να προσαρμοστεί,μόνο ο σωλήνας,σε κάποια ελαφριά στήριξη.Θα είναι πιο φορητό όλο το setup επειδή συμπτύσσεται ο σωλήνας!Μπορεί να μπεί σε ένα μεγάλο σακκίδιο πλάτης!Και στο χέρι να μεταφερθεί η στήριξη.

Αλλά το 130/650 pds με καλύτερο εστιαστή είναι ποιοτικότερη λύση,αν και ακριβότερη και λιγότερο φορητή.

Το 130/900 αν και καλύτερο οπτικά λόγω μεγαλύτερου εστιακού λόγου,έχει μήκος σχεδόν 1 μέτρο,οπότε το βλέπω δύσκολα φορητό για συχνές εξόδους...

Εκτός από το βάρος είναι πολύ σημαντικό και το μήκος του σωλήνα,όσο αφορά την φορητότητα,διότι εκτός από τον μεγαλύτερο όγκο έχεις και μεγαλύτερες ροπές,άρα θα ταλαντώνεται το σώμα σου περισσότερο.Αν δεν έχεις την κατάλληλη σωματοδομή και ακόμα χειρότερα έχεις προβλήματα μέσης,θα ταλαιπωρηθείς με σωλήνες μεγαλύτερου μήκους,έστω και αν το βάρος είναι περίπου το ίδιο για τα 3 τηλεσκόπια...

Αλλά γιατί πρέπει να πας σε σκοτεινό μέρος χωρίς αυτοκίνητο?Δεν είναι πρακτικό!Θα πρέπει να μένεις όλη τη νύχτα εκεί περιμένοντας το πρωϊνό λεωφορείο...Μεγάλο πρόβλημα αν αναλογιστείς και τους κινδύνους,ιδιαίτερα αν είσαι μόνος!

Πού μένεις ακριβώς?Έχεις ταράτσα στο σπίτι σου τουλάχιστον να παρατηρείς από εκεί?

Αν ναι τότε σε συμφέρει να πάρεις 10" η και μεγαλύτερο,και με ένα φίλτρο για την φωτορύπανση (μόνο αν έχεις κίτρινες λάμπες φωτισμού στον δρόμο),να κάνεις παρατηρήσεις!

Εγώ αυτό κάνω...Βέβαια δεν έχω πολύ φωτορύπανση στο μέρος που μένω,οπότε βολεύομαι με το 10" μου.

Σκέψου όλες τις παραμέτρους και τις δυσκολίες της μετακίνησης χωρίς αυτοκίνητο και τα ξαναλέμε.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέψου επίσης το συνολικό βάρος που θα κουβαλάς:

Στην πλάτη μέσα σε μεγάλο σακίδιο το σωλήνα του τηλεσκοπίου,στο ένα χέρι ένα σακβουαγιάζ με την στήριξη,και στο άλλο χέρι άλλο σακβουαγιάζ με πολλά χοντρά ρούχα μαζί με τρόφιμα,νερό,φακούς κλπ.

Τα ρούχα τα χοντρά θα τα κουβαλάς στο χέρι και θα τα φορέσεις σταδιακά,όσο προχωράει η νύχτα και μόνο αφού στήσεις όλο τον εξοπλισμό σου!

Σε καμμιά περιπτωση ΜΗΝ επιχειρήσεις να κάνεις παρατήρηση ακόμα και για λίγη ώρα μέσα στο κρύο της νύχτας,έστω και ελαφρά ιδρωμένος!!!

Όταν παρατηρείς όντας ακίνητος,κρυώνεις και αρρωσταίνεις χωρίς να το καταλάβεις,αν δεν είσαι πολύ καλά ντυμένος!!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο να με κατατοπισετε για το τι πρέπει να πάρω λοιπόν:

Αρχικα μένω στο κέντρο της Αθήνας (δυστυχώς) αν και παιδί της επαρχίας γι'αυτό ήταν και η αρχική μου ερώτηση αν θα είναι ελαφρύ το τηλεσκόπιο για να το μεταφέρω και στο πατρικό μου λόγο τον συχνών μετακινήσεων που θα έχω εκεί αλλά και να εκμεταλλευτώ το σχεδόν απόλυτο σκοτάδι.

Έπειτα θα κοιτάξω λογικά αυτό που μου προτείνατε και προς τα εκεί καταλήγω.

Τώρα δεν κατάλαβα με το 10" τι εννοείς τις ιντσες για dob αυτό δεν πολύ το κατάλαβα συγχώρεσε με.

Επίσης βέβαια τώρα που το ξανασκέφτονται αν πάρω το dob 10" (εάν εννοείς αυτό) θα ήταν καλύτερο λόγο τον συχνών μετακινήσεων να το αφήσω στο πατρικό μου.

Είμαι λίγο αναποφάσιστος ακόμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο σε αυτό το forum όσο μπορούμε θα βοηθάμε τους νεοεισερχόμενους στον χώρο,όπως μας βοήθησαν και εμάς οι παλαιότεροι!

Λοιπόν εγώ μπερδεύτηκα λίγο γιατί μας είπες ότι μπορεί να πηγαίνεις και με τα πόδια στον χώρο της παρατήρησης...από το κέντρο της Αθήνας?Για να βγείς από την πόλη είναι τουλάχιστον 20 km...

Αν είναι να πηγαίνεις τακτικά στο πατρικό σου που έχει σκοτεινό ουρανό,τότε σε συμφέρει να πάρεις ένα όσο μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο αντέχει η τσέπη σου και η μέση σου (ειδικά η βάση),και να το αφήσεις εκεί!

Οι 10"=254mm αφορούν την διάμετρο του κατόπτρου,ή του αντικειμενικού φακού αν είναι διοπτρικό.

Ομοίως τα 5"=130mm τηλεσκόπια που προτείναμε σαν πιο φορητά σημαίνουν: 130/650 ότι έχει διάμετρο 130mm=5"και 650mm εστιακή απόσταση,που σχετίζεται στα απλά νευτώνεια τηλεσκόπια και τα διοπτρικά και με το φυσικό μήκος του σωλήνα του τηλεσκοπίου.

Το 130/900 έχει D=130mm διάμετρο και F=900mm εστιακή απόσταση,ενώ ο εστιακός λόγος f είναι το πηλίκο εστιακής απόστασης δια της διαμέτρου του κατόπτρου (ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά),δηλ. f=900/130=6.9~7,δηλ.αυτό το τηλεσκόπιο έχει εστιακό λόγο f/7,ενώ τα άλλα 130/650 έχουν εστιακό λόγο f/5 (=650/130).

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος μεγαλώνει η φωτοσυλλεκτικότητα,δηλ.βλέπεις πιο αμυδρά και άρα περισσότερα αντικείμενα,και η δ ι α κ ρ ι τ ι κ ή ικανότητα δηλ.θα διαχωρίζονται καλύτερα πολύ κοντινά μεταξύ τους αντικείμενα,και θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα τα αντικείμενα φωτεινά και σκοτεινά!Επίσης θα μπορείς να χρησιμοποιείς και μεγαλύτερη μεγέθυνση μέχρι κάποιο όριο,και εφ'όσον στο επιτρέπει η κατάσταση της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing).

Γι'αυτό ένα μεγάλης διαμέτρου τηλεσκόπιο θα σου δείξει πολύ περισσότερα και πολύ αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα αντικείμενα!

Αν μπορείς να πάρεις 10" ή και παραπάνω 12",14",κλπ.θα είναι καλύτερα,εφ'όσον θα το έχεις στο χωριό έτοιμο για παρατήρηση!

Αλλά όσο αυξάνει η διάμετρος,αυξάνει το βάρος του σωλήνα και κυρίως της βάσης.Οπότε αν έχεις προβλήματα μέσης,σκέψου μέχρι τί βάρος μπορείς να κουβαλήσεις έστω και για λίγα μέτρα!

Εννοείται ότι στο χόμπυ μας χρειάζεται ειδικά στην αρχή αρκετό (ευχάριστο) διάβασμα,για να αποκτηθούν οι βασικές γνώσεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατάλαβα φίλε μου θα πηγαίνεις με συγκοινωνία στο πατρικό σου και από εκεί θα το μεταφέρεις με τα πόδια. Είναι έτσι? Φώτισε μας για να σε βοηθήσουμε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς φίλε θα πηγαίνω με το λεωφορείο στο πατρικό και από εκεί με τα πόδια.

Τελικά το αποφάσισα θα πάρω το dobsonian 10" και θα το αφήσω στο πατρικό μου μιας και έχω εκεί απόλυτο σκοτάδι συν ότι στο κέντρο της Αθήνας που μένω δεν θα βλέπω και πολλά σας ευχαριστώ για όλα και μακάρι κάποια στιγμή να δίνω και εγώ τέτοιες συμβουλές σε νεότερους.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο το SW Dob 10",είναι ένα πολύ καλό τηλεσκόπιο!Έχω και εγώ το ίδιο 8.5 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την οπτική του απόδοση και την ποιότητα κατασκευής του!

Μιας και θα το έχεις στο πατρικό σου μόνιμα,είναι σαφώς καλύτερη επιλογή αυτό με τον ενιαίο σωλήνα,ΟΧΙ το truss,δηλ.με τον συμπτυσσόμενο σωλήνα!

Αν και το δεύτερο είναι πιο πρακτικό για μεταφορά με το αυτοκίνητο,γιατί ο σωλήνας πιάνει λιγότερο χώρο,το πρώτο έχει τα εξής σημαντικά πλεονεκτήματα:

1)Είναι σημαντικά φθηνότερο!

2)Είναι σωστά ζυγισμένο και δεν παρουσιάζει προβλήματα ολίσθησης ο σωλήνας!Το truss είναι λίγο βαρύτερο προς τα εμπρός (εμπροσθοβαρές),με αποτέλεσμα αρκετές φορές να μην υπακούει στο σφίξιμο των μοχλών και να ολισθαίνει προς τα εμπρός ιδιαίτερα αν μπεί ένα σχετικά βαρύ προσοφθάλμιο!Βέβαια το πρόβλημα λύνεται με αντίβαρο στην πίσω πλευρά...

3)Ο ενιαίος σωλήνας είναι σταθερός για πάντα,χωρίς τους ενδεχόμενους τζόγους και στρεβλώσεις που ίσως παρουσιάσει ο truss με την πολύχρονη και ίσως απρόσεκτη χρήση...

Το θέμα είναι πώς θα το μεταφέρεις στο πατρικό σου...Αν έχεις κάποιον φίλο με αυτοκίνητο να σε εξυπηρετήσει,θα ήταν καλό.Ο σωλήνας του τηλεσκοπίου πρέπει να μπει στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου,ποτέ στο πόρτ μπαγκάζ!

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο αυτοκίνητο,τότε η μόνη λύση είναι να το παραγγείλεις με διεύθυνση αποστολής κατευθείαν στο πατρικό σου σπίτι,αφού συννενοηθείς σωστά με το κατάστημα που θα το αγοράσεις και την courier που θα το μεταφέρει!Ίσως να υπάρχει έξτρα χρέωση για το χωριό,δεν ξέρω...

Να το μεταφέρεις με το λεωφορείο και μετά με τα πόδια,δεν είναι πρακτικό!

Το τηλεσκόπιο έρχεται μέσα σε δύο ογκώδεις και βαριές συσκευασίες,18 και 16 κιλά,σύνολο 34 κιλά...Μπορείς να δεις διαστάσεις και βάρη στο site του καταστήματος που θα το αγοράσεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλεις να το πάρεις άμεσα καινούργιο,τότε περίμενε τις εκπτώσεις στο τέλος Νοεμβρίου!Σε αρκετά είδη γίνονται εκπτώσεις 30%!!

Αλλιώς περίμενε να το βρείς μεταχειρισμένο εδώ στο φόρουμ σε πολύ χαμηλότερη τιμή (συχνά κάτω από 400€).Χρειάζεται όμως να γίνει σχολαστικός έλεγχος κυρίως των κατόπτρων και του εστιαστή,γιατί έχει παρουσιαστεί το φαινόμενο τώρα τελευταία να πουλιούνται πολύ παλιά και ταλαιπωρημένα τηλεσκόπια με προβληματικούς εστιαστές!

Αν τα κάτοπτρα και ο εστιαστής είναι σε άψογη κατάσταση,και η βάση σταθερή,μην φοβηθείς να αγοράσεις μεταχειρισμένο,θα κερδίσεις πολλά χρήματα!

Το τηλεσκόπιο αυτό είναι εργαλείο για μια ζωή,συνδυάζοντας ικανοποιητική διάμετρο,οπτική ποιότητα και φορητότητα!Μπορείς να κουβαλάς την βάση και τον σωλήνα για να το στήνεις στην ταράτσα ή στην αυλή,και σε προχωρημένη ηλικία!

Αν το πάρεις καινούργιο,και έχεις διαθέσιμα χρήματα,μπορείς να πάρεις μαζί και προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης και φακούς,ζητώντας επιπλέον έκπτωση για το σύνολο της παραγγελίας από το κατάστημα!

Εγώ έτσι εξοικονόμησα αρκετά χρήματα,αγοράζοντας όλο τον εξοπλισμό μου σε 3 μόνο μαζικές παραγγελίες,πετυχαίνοντας επιπλέον εκπτώσεις στις τιμές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα δεν φαντάζεσαι πόσο με σώζεις γιατί ειμουν έτοιμος να πάρω το truss γιατί νόμιζα ότι θα με βολεύει λόγο ότι μπορεί να μικραίνει επίσης δεν ήξερα ότι τέλη Νοεμβρίου θα έχει εκπτώσεις όσο για τί μεταφορά σίγουρα θα πάρω καινούργιο και θα κάνω την παραγγελία να πάει κατευθείαν στο πατρικό μου.

Τώρα μου είπες ότι μπορώ να πάρω και μερικά πρόσθετα όπως φακούς κ.α αν θες μπορείς να μου προτείνεις κάποια;

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Χρήστο για αρχή έχω δυο κύριες προτάσεις για προσοφθάλμιους και τον απαραίτητο barlow που θα διπλασιάσει την μεγέθυνση:

1)Celestron kit plossl:6,8,13,17,32mm + barlow 2x+φίλτρα Σελήνης και πλανητών.

ΥΠΕΡ:

-Εξαιρετική οπτική ποιότητα με τέλεια οξύτητα,κοντράστ και διορθωμένο πεδίο μέχρι τα άκρα του φακού,χωρίς χρωματικό σφάλμα,και σωστή απόδοση των χρωμάτων!

Ισοδύναμη ποιότητα στην οξύτητα και κοντράστ και καλύτερη στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά,σε σχέση με κορυφαίους ορθοσκοπικούς πολύ ακριβότερους!

-Ο Celestron barlow 2x είναι ένα διαμάντι οπτικής απόδοσης,εφάμιλλης με πολύ ακριβότερους όπως ο Televue Powermate 2.5x!

Τα έχω ελέγξει αυτά πολλές φορές,με εξαντλητικά τέστ για πολλά χρόνια!

-Όλο το σετ είναι άψογο οπτικά για πλανητική παρατήρηση,ιδιαίτερα ο 6 και 8 mm σε συνδυασμό με τον barlow!

-Ο 32mm είναι πολύ καλός για αναζήτηση στόχων,λόγω του μεγάλου πραγματικού πεδίου που δίνει,πολύ σημαντικό στοιχείο σε dob τηλεσκόπιο!

-Επίσης είναι άψογο το σετ για παρατήρηση βαθέως διαστήματος αμυδρών αντικειμένων που δεν έχουν μεγάλη έκταση,όπως μικρών σφαιρωτών σμηνών,γαλαξιών,κομητών κλπ.λόγω καλύτερης οξύτητας,κοντράστ και μικρότερου πεδίου,που θα αποκλείσει φωτεινότερα άστρα να μπούν μέσα στο πεδίο και να σκοτεινιάσουν περισσότερο τα ήδη αμυδρά αντικείμενα!

-Έχει το μικρότερο κόστος σε σχέση με αγορά μεμονωμένων ποιοτικών φακών,και την καλύτερη σχέση οπτικής ποιότητας-τιμής!

ΚΑΤΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ!):

-Μικρό eye-relief στις μικρές εστιακές δηλ.στους 6,8mm και σχετικά μικρό πεδίο:A.F.O.V=52ο,μόνο ο 32mm έχει 44ο.

Αυτά τα δύο μειονεκτήματα για αρκετούς παρατηρητές είναι ΣΟΒΑΡΑ,διότι κάνουν την παρατήρηση μέσα από τέτοιους φακούς λιγότερο άνετη έως βασανιστική...Έχουν αναφερθεί "κλειστοφοβική" αίσθηση,ότι κοιτάς μέσα από τρύπα κλπ.Εγώ δεν έχω καμία τέτοια αίσθηση,αλλά άλλοι σίγουρα έχουν,εσύ δεν ξέρω τί θα αισθανθείς!

-Σε μεγάλες μεγεθύνσεις ο στόχος στα dob με τέτοιους φακούς λόγω μικρού A.F.O.V μένει ελάχιστα sec μέσα στο πεδίο...Πολλοί έχουν πρόβλημα με την χειροκίνητη οδήγηση ενός dob τηλεσκοπίου,δηλ.να διορθώνουν συνεχώς την γωνία (αζιμούθιο) και το ύψος,ιδιαίτερα σε μεγάλες μεγεθύνσεις όπου ο στόχος μένει ελάχιστα δευτερόλεπτα μέσα στο πεδίο!

Ενώ με ευρυγώνιους φακούς δηλ.με φαινόμενο πεδίο A.F.O.V άνω των 65ο-70o,ο στόχος παραμένει περισσότερο χρόνο μέσα στο πεδίο,και σε συνδυασμό με μεγαλύτερο eye-relief (=απόσταση ματιού από τον φακό,ώστε να φαίνεται ταυτόχρονα όλο το πεδίο),η παρατήρηση γίνεται πολύ πιο άνετη!

Η δυσκολία ή η άνεση στην παρατήρηση,είναι κυρίως υποκειμενικό θέμα που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ'όψιν στην επιλογή προσοφθάλμιου!

Έτσι ένα ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις είναι: πόση υπομονή και επιμονή έχεις;

Αυτό θα καθορίσει και την επιλογή φακού (λόγω eye-relief και A.F.O.V) ιδιαίτερα σε ένα dob τηλεσκόπιο!

 

2)Baader Hyperion zoom Mark IV, 8-24mm σε συνδυασμό με τον Baader Hyperion barlow 2.25x ή κάποιον άλλον barlow 2x.

ΥΠΕΡ:

-Πολύ καλός φακός,ευρυγώνιος στις μικρές εστιακές δηλ.φαινόμενο πεδίο A.F.O.V=68ο μέχρι τα 12 mm περίπου,και μετά πέφτει μέχρι τα 24mm στις 42ο (λιγότερο και απο plossl).

-Έχει σχετικά μεγάλο eye-relief 16-19mm και σε συνδυασμό με το μεγάλο πεδίο είναι άνετος στην παρατήρηση στις μεγάλες μεγεθύνσεις!

Τα αντικείμενα βαθέως ουρανού ιδιαίτερα κάποια εκτεταμένα νεφελώματα (πχ.του Ωρίωνα) και ανοιχτά αστρικά σμήνη,θα φανούν σημαντικά καλύτερα στις κρίσιμες εστιακές 8-12mm σε σχέση με τους παραπάνω plossl λόγω μεγαλύτερου πεδίου!

Στις εστιακές πάνω από 12mm,όλα τα αντικείμενα θα φανούν χειρότερα από τους plossl...

-Έχεις πολλούς φακούς σε έναν και δεν χρειάζεται να βάζεις και να βγάζεις φακούς στον εστιαστή.

-Πολύ καλός για διοφθάλμια,διόπτρες παρατήρησης φύσης και κιάλια που παίρνουν εναλλάξιμους φακούς.

ΚΑΤΑ:

-Για απαιτητική πλανητική παρατήρηση και αμυδρούς DSO στόχους δεν έχει την ίδια οξύτητα,κοντράστ και φωτεινότητα σε σχέση με τους plossl,γιατί λόγω πολλών οπτικών στοιχείων έχει μεγαλύτερη απώλεια φωτός στο εσωτερικό του.

-Μετά τα 12mm το πεδίο πέφτει σταδιακά μέχρι τις 42ο,πολύ λίγο για αναζήτηση στόχων...

-Όλο το σετ zoom+ barlow είναι αρκετά ακριβότερο-περίπου 100€-απο το Κιτ.

 

3)Υπάρχουν φθηνοί κινέζικοι ευρυγώνιοι zoom από ebay με κόστος κάτω από 50€...αλλά δεν έχω εμπειρία και έγκυρη γνώμη για την ποιότητά τους.Πιστεύω ότι σε σχέση με τους άνω είναι μάλλον σημαντικά υποδεέστεροι,αλλά για ξεκίνημα για κάποιους ερασιτέχνες χωρίς πολλές απαιτήσεις,ίσως να είναι επαρκείς...δεν ξέρω.

 

4)Η άλλη λύση είναι η αγορά μεμονωμένων φακών σταθερής εστιακής απόστασης,δηλ.όχι zoom,αλλά για πλήρες σετ ανεβαίνει το κόστος σημαντικά!

Πιστεύω ότι καλύτερα είναι να ξεκινήσει κάποιος με κάτι όπως τα παραπάνω σετ,και μετά να δει τί τον ενδιαφέρει περισσότερο να παρατηρεί,και να επενδύσει ανάλογα σε φακούς σημαντικά ακριβότερους (κυρίως ευρυγώνιους)!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να στην χαλάσω αλλά το 10" πως θα το μεταφέρεις απ το σπίτι στον χώρο παρατήρησης? Εκτός και αν θα παρατηρείς έξω απ το σπίτι. Αν είναι έτσι τότε αυτή είναι η καλύτερη επιλογή.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα τηλεσκόπιο σχετικά μεγάλης διαμέτρου όπως το 10",σε ουρανό με λίγη φωτορύπανση όπως σε ένα χωριό,στην αυλή ή ταράτσα του σπιτιού του και με ένα φίλτρο θα δει περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι ε ς,από το να πάρει ένα 130mm=5",σε πιο σκοτεινό ουρανό!

Εννοείται ότι αν αργότερα πάρει αυτοκίνητο-είναι πολύ νέος ακόμα,μόλις 24 χρονών-και πάει σε ακόμα καλύτερο ουρανό,με το 10" θα δει ακόμα περισσότερα!

Πιο πάνω του έγραψα τις δυσκολίες να κουβαλάει τηλεσκόπιο έστω και 3 κιλών όπως το 5" στην πλάτη,και με ένα σωρό συμπράγκαλα στα χέρια,και να κάνει μια πορεία με τα πόδια κάποιων χιλιομέτρων...

Έστω και ένα ελαφρό ίδρωμα κατά την πορεία,θα είναι επιζήμιο για την υγεία του,όταν θα καθήσει να παρατηρεί

α κ ί ν η τ ο ς μέσα στην ψύχρα της νύχτας!Όποιος την έχει πατήσει,ειδικά με ψύξη,ξέρει το πρόβλημα.

Το καλύτερο είναι να πάρει ένα έστω και μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αργότερα,για να λυθούν τα προβλήματα μετακίνησης.

Αν υπάρχει κάποια λάμπα σε κολώνα δρόμου,δίπλα στο πατρικό του,μπορεί να την καλύψει για ένα βράδυ με έναν σάκο όπως το στρατιωτικό "λουκάνικο".Στο χωριό είναι αρκετά πιο εύκολο να το κάνει,παρά στην πόλη.

Ή πιο εύκολα,να φτιάξει ένα παραβάν γύρω από το τηλεσκόπιο,για να κόψει το φως που πέφτει κατευθείαν πάνω του.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά επειδή το αν θα παρατηρεί έξω απ το σπίτι ή όχι θα κρίνει αυτός και όχι εμείς, καλό θα είναι να του ξεκαθαρίσουμε πως το 10" δεν είναι παρά μόνο για την αυλή ή την ταράτσα. Ούτε καν για μερικές δεκάδες μέτρα. Φίλε αν δεν γίνομαι αδιάκριτος το χωριό πιο είναι?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Του το έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή αυτό αν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα post...Αν θα πηγαίνει με τα πόδια στον τόπο της παρατήρησης,να ξεχάσει τηλεσκόπια 6",8",10" κλπ!

Αλλά και τα μικρότερα όπως το 130/900,είναι πρόβλημα να κουβαλάει και να κάνει πορεία,μαζί με την στήριξη και τα άλλα πράγματα στα χέρια,όπως έγραψα πιο πάνω,για τον κίνδυνο της εφίδρωσης!

Οπότε δεν τίθεται θέμα υπόδειξης στο πού θα παρατηρεί,αλλά απλής λογικής και σοφρωσύνης.

Από την στιγμή που ορθά επέλεξε το 10",και δεν έχει αυτοκίνητο,δεν έχει άλλη επιλογή από το να παρατηρεί από το σπίτι του.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ για τις προτασεις φακών εννοείτε θα κοιτάξω και τα δύο και έπειτα θα δω ποιο σετ μου αρέσει καλύτερα.

Φίλε filiatra το χωριό μου είναι στην Φθιώτιδα συγκεκριμένα λίγο έξω από τι Λαμία όπου έχω σχεδόν απόλυτο σκοταδι και από την ταράτσα του σπιτιού.

Ο φίλος Κώστας όπως μου εξήγησε από την αρχή όπως και εγώ γι'αυτό έκανα και το θέμα να πάρω ένα ποιο μικρό σε βάρος τηλεσκόπιο.

Βέβαια στην πορεία άλλαξα γνώμη το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα ότι θα ήταν ποίο εύκολο να παρατηρώ από την ταράτσα του σπιτιού μου με ένα dobsonian 10" παρά να το πάρω ένα με λιγότερες ιντσες ποίο ελαφρύ όπου δεν θα το ευχαριστηθώ κιόλας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης