Jump to content

Ζητείται - Φίλτρο για παρατήρηση ηλίου με κιάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή το τηλεσκόπιο το έχω εκτός Αθηνών, μήπως διαθέτει κανείς φίλτρο ηλίου για τα Nikon 12x50 που έχω εδώ, μπας και καταφέρω να δω τη διάβαση τη Δευτέρα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη, είναι μάλλον αδύνατο να διακρίνεις την πολύ μικρή σιλουέτα του Ερμή (10arcsec) με μεγέθυνση 12X. Ωστόσο, αν θελήσεις να προσπαθήσεις, βρες από κάπου φύλλο Baader Astrosolar (προσοχή, πυκνότητας 5 για οπτική παρατήρηση κι όχι 3 για φωτογραφική χρήση!). Αν δεν έχει κάποιος να σου δώσει ίσως να το έχεις Δευτέρα αν το παραγγείλεις Σάββατο από το "Πλανητάριο Θεσσαλονίκης". Προσάρμοσε ένα κομμάτι μπροστά από κάθε αντικειμενικό φακό των κιαλιών με μονωτική ταινία, σελοτέιπ ή ό,τι άλλο θα τα κρατήσει με βεβαιότητα και ασφάλεια στη θέση τους όσο παρατηρείς. Όταν θα έχεις χρόνο μπορείς να κατασκευάσεις φίλτρα με πλαίσιο, πάντα με τρόπο ώστε να μην μπορούν να βγουν κατά λάθος. Έτοιμα φίλτρα για οποιαδήποτε κιάλια δε νομίζω ότι κυκλοφορούν.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης