Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάποιος που ασχολείται με φωτομετρία μεταβλητών αστέρων με DSLR?

 

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται για την επεξεργασία των εικόνων, από τη φάση του διαχωρισμού των χρωματικών καναλιών κτλ?

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτές τις ημέρες ξεκίνησα να ασχολούμαι και το έχω ρίξει στο διάβασμα.

 

Στις αρχικές μου προσπάθειες χρησιμοποιώ το IRIS.

 

Πολυ χρήσιμο το DSLR observing manual της AAVSO : https://www.aavso.org/dslr-observing-manual

 

Στο τέλος της σελίδας, στα Supplementary materials υπάρχει link για το "Photometry Software Calibration and Photometry Tutorials (V 1.0)" που έχει πολύ χρησιμες πληροφορίες για την χρήση του software.

 

Γενικά η AAVSO εχει ένα σωρό χρήσιμα εργαλεία και resources για παρατήρηση μεταβλητών.

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος! Να έχω παρέα :D

Έχει διάβασμα αλλά γουστάρω, τα έχω δει αυτά, είμαι εγγεγραμμένος στην AAVSO.

Μια φορά το ελληνικό και δύο φορές το αγγλικό manual έχω διαβάσει και κάθε φορά βρίσκω και κάτι που μου είχε ξεφύγει.

Στο Photometry Software Calibration and Photometry Tutorials έχει το IRIS αλλά δεν εμπιστεύομαι το διάβασμα των NEF από νέα μοντέλα όπως η D7200, βλέπω να έχει πολύ καιρό να ενημερωθεί. Παίζει να υπάρχει πρόβλημα? Χρησιμοποιούσα γενικότερα το AstroimageJ αλλά δεν το βλέπω μέσα στα 4 που προτείνει η AAVSO στο εν λόγω έγγραφο, ίσως να υπάρχει λόγος, κάτι έχω δει σε ξένες ιστοσελίδες...

Ποια μηχανή χρησιμοποιείς? Πως σου φαίνεται το IRIS?

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα αντίστοιχα προγράμματα για να το συγκρίνω αλλα τα λίγα που ξέρω να κάνω τα κάνει μια χαρά το IRIS και είναι και η barebone φιλοσοφία του τέτοια που μου αρέσει σαν πρόγραμμα.

 

Χρησιμοποιώ την Canon 600D, δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχει πρόβλημα με το RAW format της D7200 σου αλλα μια δοκιμή θα σε πείσει! Εξάλου θα μπορούσες να μετατρέπεις τα NEF αρχεία σε FIT με το Astroimage και να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο πρόγραμμα για calibration/φωτομετρία.

 

Να υποθέσω (λόγο του subforum) οτι θα χρησιμοποιείς την DSLR με φωτογραφικό φακό; Γιατί σκεφτόμουν οτι θα μας ήταν χρήσιμο να διαλέγαμε ίδιους στόχους και να συγκρίναμε αποτελέσματα.

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι με φακό 105mm σε APS-C υπολογίζω να μου δίνει περίπου 12ο x 8o πεδίο

τώρα είμαι στη φάση που ψάχνω τα ISO και τους χρόνους κορεσμού για διάφορες φωτεινότητες

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδιά! Η καταγραφή μεταβλητών είναι μια εθιστική ενασχόληση . Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τη φωτομετρία με dslr. Αρχικά με την οπτική φωτομετρία η οποία με βοήθησε αρκετά να εξοικειωθώ με τη μεθοδολογία και την εκμάθηση των μηχανισμών της μεταβλητότητας αλλά και των διαφορετικών τύπων αστέρων.

 

Η AAVSO προσφέρει υπέροχα εργαλεία και η σελίδα της είναι πολύ καλά εμπλουτισμένη και συνεχώς ενημερωμένη. Να μη ξεχάσουμε να αναφέρουμε πως η διευθυντρια της aavso είναι Ελληνίδα . Επίσης υπάρχει κι ένα φόρουμ που λύνει αρκετές απορίες αν κάνετε μια αναζήτηση σε παλαιότερα ποστ.

 

https://www.aavso.org/forum

 

Σχετικά με λογισμικά φωτομετρίας υπάρχουν πολλά . Άλλα είναι δωρεάν , άλλα έχουν ένα τίμημα. Συγκεκριμένα μιας και κάνετε λόγο για το IRIS θα σας πω πως παιδευτηκα αρκετά για να το μάθω. Μου βγήκε η πίστη. Τελικά το παράτησα όταν έπεσε στα "χερια μου " το C Muniwin το οποίο είναι και δωρεάν. Φτιαγμένο από ερασιτέχνες για ερασιτέχνες. Ο διαχωρισμός των καναλιών είναι παιχνιδάκι. Το πρόγραμμα κάνει διαφορική φωτομετρία , φωτομετρία κινούμενων στόχων δλδ κομητών , αστεροειδών. Επίσης έχει κι ένα απίστευτο εργαλείο που δεν το χει κανένα λογισμικό φωτομετρίας , την αναζήτηση νέων μεταβλητών.

 

Κατεβάστε το και ότι απορία έχετε θα τη βρούμε την άκρη!

 

:D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα κ από εμένα. Κάνω κ εγώ εδώ κ λίγο καιρό οπτική φωτομετρία μεταβλητών αστέρων και τώρα έχω επικεντρωθεί στην παρατήρηση ηλιακών κηλίδων και αποστολή των δεδομένων στην AAVSO. Δυστυχώς λόγο φωτορύπανσης και μη μπορώντας να βγω έξω από την πόλη σε καλό σημείο με εμποδίζει να κάνω φωτομετρία με DSLR ευρέος πεδίου. Ελπίζω σε λίγο καιρό να καταφέρω να πετύχω αξιόλογες λήψεις και να πάρω τα πρώτα μου δεδομένα. Ξεκίνησα να μαθαίνω κ εγώ το Muniwin και φαίνεται αρκετά καλό και εύκολο. Έχοντας δάσκαλο τον φίλο Θανάση(HOMO) που έγραψε παραπάνω,η επιτυχία των αποτελεσμάτων είναι σίγουρη,όποτε ακούστε τον. :D

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους :D

 

 

Οι ερασιτέχνες αστρονόμοι που δημιούργησαν το IRIS και κάποια μετέπειτα προγράμματα, τα έκανα κυριώς για δική τους χρήση. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πάντα φιλικά ως προς χρήστες που έχουν διαφορετικό εξοπλισμό από τον δικό τους. Αυτό είναι ένα εμπόδιο, κυριώς στην επεξεργασία φασμάτων.

Ωστόσο, τα μοιράστηκαν με την ερασιτεχνική αστρονομική κοινότητα και βοήθησαν πάρα πολλούς.

 

 

Κι εγώ προτείνω το C Muniwin. Είναι καλό και πολύ φιλικό ως προς τον χρήστη.

 

Αν κάποιος ασχολείται με προγραμματισμό, υπάρχουν κάποια όμορφα εργαλεία στη Python.

 

Καλές καταγραφές!

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις ευχές και προκαταβολικά για την βοήθεια!

 

Φίλε vvars, εγώ χρησιμοποιώ την κάμερα με το γνωστό 8άρι dob πάνω σε ισημερινή οπότε δύσκολα θα βρίσκαμε κοινούς στόχους.

 

Έπαιξα εχθές με το C-Muniwin και φαίνεται πολύ λειτουργικό. Το IRIS μου δίνει την εντύπωση οτι σου επιτρέπει να "κάνεις παπάδες" με τα αστρονομικά αρχεία σου με δύσχρηστο τρόπο (αν και το command interface φαίνεται να επιτρέπει αρκετό αυτοματισμό με scripts κτλπ) ενώ το Muniwin είναι πιο καθαρά προσανατολισμένο στην φωτομετρία με πολύ πιο εύχρηστο Interface.

 

C-Muniwin ερωτήσεις της ημέρας :

 

Υπάρχει τρόπος να δώσω κάπου το πραγματικό magnitude του/των comparison stars ωστε να παίρνω πίσω πραγματικό και όχι διαφορικό magnitude για τον μεταβλητό;

 

Επίσης, μπορώ να χρησιμοποιήσω το C-Muniwin με ήδη calibrated (η/και stacked) αρχεία για να βγάλω πχ light curves η να χρησιμοποιήσω την πολύ ωραία "find variables" λειτουργικότητα του;

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι IsAB θα δοκιμάσω με τον φακό μόνο χωρίς τηλεσκόπιο. Τώρα δοκιμάζω να δω με τις ρυθμίσεις μου μέχρι ποιο mag μπορώ να πάω για να διαλέξω μετά τους κατάλληλους στόχους.

 

Το muniwin φαίνεται πολύ καλό! Και ανοίγει και τα NEF αρχεία κατευθείαν και σωστά.

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

C-Muniwin ερωτήσεις της ημέρας :

 

Υπάρχει τρόπος να δώσω κάπου το πραγματικό magnitude του/των comparison stars ωστε να παίρνω πίσω πραγματικό και όχι διαφορικό magnitude για τον μεταβλητό;

 

Επίσης, μπορώ να χρησιμοποιήσω το C-Muniwin με ήδη calibrated (η/και stacked) αρχεία για να βγάλω πχ light curves η να χρησιμοποιήσω την πολύ ωραία "find variables" λειτουργικότητα του;

 

Το πραγματικό magnitude το βλέπεις μόνο όταν σώσεις την καμπύλη σε αρχείο για aavso ή baavs. Τότε σου ζητάει να δώσεις όνομα και μεγεθος αστέρα συγκρισης και στο αρχείο txt βλέπεις το πραγματικό μέγεθος του αστέρα. Αυτό το αρχείο το ανοίγεις με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας καμπυλών π.χ vstar και εκεί βλέπεις τη χρονοσειρά με πραγματικές τιμές.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλο αρχείο raw , nef καλιμπραρισμένο ή μη . Απλά θα χρειαστεί να δηλώσεις ποιο καναλι θα χρησιμοποιήσεις πατώντας πάνω στο πράσινο check (δες κατω στην εικόνα. Αν είναι μονόχρωμη καμερα επιλέγεις grayscale , αν είναι εγχρωμη τραβας μόνο το green channel. Στη συνέχεια πατάς το αστεράκι για να κάνει φωτομετρία , διπλα το πράσινο βελάκι για matching και είσαι έτοιμος να κάνεις ότι θέλεις.

1638533634_cmunipack.png.57d9d5c17d973aff8bac493fdf1dc67c.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά το minuwin!

 

@HOMO μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για αυτό το στάδιο?

 

"Το πραγματικό magnitude το βλέπεις μόνο όταν σώσεις την καμπύλη σε αρχείο για aavso ή baavs. Τότε σου ζητάει να δώσεις όνομα και μεγεθος αστέρα συγκρισης και στο αρχείο txt βλέπεις το πραγματικό μέγεθος του αστέρα."

 

Έφτασα στο σημείο του plotting και όλα οκ αλλά χωρίς να δηλώσω κάπου τα πραγματικά μεγέθη των comparison stars. Πως σώζω σε αρχείο για aavso?

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού βγάλεις την καμπύλη σώζεις το αρχείο και επιλέγεις κάτω αριστερά την επιλογή για AAVSO. Εκεί σου ζητάει τον κωδικό που έχεις πάρει από AAVSO , το όνομα του χάρτη , τα μεγέθη του αστέρα συγκρισης , κωδικους αστέρων κ.α . Τότε το αρχείο που θα εξάγεις θα έχει τις πραγματικές τιμές.

aavso.jpg.057c4545428522a0e07980b1584e7f6c.jpg

save.thumb.jpg.4cd8409342f537891b086279baae8db0.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει η επιλογή AAVSO που φαίνεται στο screenshot σου, εμένα βγάζει μόνο C-Munipack, MCV compatible, Text και CSV ](*,) ](*,)

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ υποθέτω πως έχεις κατεβάσει πρόσφατη έκδοση κι όχι πολύ παλιά εε?

Επίσης όταν ανοίξεις ένα νέο αρχείο να έχεις επιλέξει την επιλογή " Test and debug"

AAA.jpg.a1661491f7a0983b8d6df83296082110.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτό με το Test and Debug το χρησιμοποιώ ήδη.

 

Βρήκα λύση και στο θέμα με το AAVSO export, έπρεπε να ξετσεκάρω την επιλογή "Show instrumental magnitudes", αν το βγάλεις και συνεχίσεις κανονικά τη διαδικασία στο τέλος σου δίνει και την επιλογή για export για AAVSO ή BAA.

 

Χρησιμοποιεί κάποιος την DSLR με στατικό τρίποδο? Τι έκθεση και ISO χρησιμοποιείτε?

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω χρησιμοποιήσει στατικό τρίποδο για φωτομετρία.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=251802#251802

 

Σχετικά με την ερώτησή σου η έκθεση και το iso εξαρτώνται από τι φακό και σε τι ουρανό είσαι.

Αρχικά με την έκθεση ένα γενικός κανόνας λέει πως

 

500/εστιακή του φακού=επιτρεπόμενος χρόνος έκθεσης

 

Δηλαδή αν έχεις 50αρη φακό μπορείς να αφήσεις έκθεση για 10 δευτ σε crop camera λίγο λιγότερα δλδ 8 δευτ.

Τώρα για iso βλέπεις το ιστόγραμμα. Με 400 iso σε σχετικά φωτορυπασμένο ουρανό είσαι καλά . Σε σκοτεινό το ανεβάζεις στα 800.

 

Γενικά έχει σημασία ποιο αστέρι θέλεις να φωτομετρήσεις. Πρέπει να έχεις ένα επαρκές σήμα snr για να είναι αξιόπιστη η φωτομετρία.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις παίρνεις ένα ικανοποιητικό SNR για αστέρια μέχρι 8 mag.

Για πολυ φωτεινά άστρα φυσικά μειώνεις έκθεση για να μη σου "καεί".

Το c muniwin έχει ένα υπέροχο εργαλείο για να βλέπεις αν το αστέρι είναι κορεσμένο . Αφού έχεις κάνει "run photometry" ανοίγεις ένα οποιοδήποτε fits και στα tools επιλέγεις profile. Με ένα βελάκι διατρέχεις το αστρο που θες να φωτομετρήσεις. Από κάτω σου βγάζει ένα ιστόγραμμα. Αν η κορυφή του αστεριου είναι επίπεδη τότε το άστρο είναι κορεσμένο οπότε δεν παίρνεις αξιόπιστες τιμές.

ddf.thumb.jpg.9c244b1487c30fa2bbcb6bd96d6539c8.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάει καλά η ομάδα, με συνεργασία, βοήθεια και πολύ διάβασμα έφτασα να παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα.

Ήδη ανέβηκαν στην βάση της AAVSO οι 4 πρώτες μετρήσεις για το SS Cep, με magn error 0.014 :D

Skywatcher Dob 6" f/8

Nikon D7200

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ ανέβασα τα πρώτα αποτελέσματα μου στην AAVSO για τον XX Cyg!

Αφού ξεπέρασα κάποια προβλήματα με τα settings για το matching και χρησιμοποίησα μόνο άστρα με ψηλό SNR άρχισα να παίρνω σωστά αποτελέσματα με το C_Muniwin.

Τώρα στην αναζήτηση του επόμενου στόχου....

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάει καλά η ομάδα, με συνεργασία, βοήθεια και πολύ διάβασμα έφτασα να παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα.

Ήδη ανέβηκαν στην βάση της AAVSO οι 4 πρώτες μετρήσεις για το SS Cep, με magn error 0.014 :D

 

Μπράβο ! Το magn error 0.014 είναι πολύ καλό. Συνέχισε έτσι.

 

Πριν υποβάλετε τα δεδομένα καλό είναι να τσεκάρετε και τις παρατηρήσεις άλλων ερασιτεχνών για να συγκρίνετε το μέγεθος που καταγράψατε εσείς με τις υπόλοιπες καταγραφές. Αυτό φυσικά για την αποφυγή μεγάλης απόκλισης απ τη συνηθισμένη περίοδο του μεταβλητού. Φυσικά αν ο μεταβλητός είναι ανώμαλος ή κατακλυσμιαίος τότε δεν χρειάζεται να το κάνετε.

 

https://www.aavso.org/LCGv2/

 

Τώρα στην αναζήτηση του επόμενου στόχου....

 

Αυτό είναι η μισή χαρά της έρευνας! :D :D

Χρησιμοποιήστε τη μηχανή αναζήτησης μεταβλητών συμφωνα με τα δικά σας κριτήρια .

 

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=search.top

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης