Jump to content

Αποφάσισα το to setup τηλεσκοπίου, αντιπροτάσεις-γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι καλημέρα !

 

Πριν καιρό ήμουν σε σκέψη ως προς την αγορά ενός μόνο τηλεσκοπίου που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τόσο σε παρατήρηση όσο και σε φωτογράφηση αργότερα. Ύστερα από σκέψη και δυσκολία στην απόφαση επιλογής κατέληξα στο εξής setup:

 

*SW 200/1000 pds (χρυσή τομή παρατήρησης-φωτογραφίας)

 

*SW ΑΖ-ΕQ5 mount. Την επέλεξα γιατί έχει αυξημένο payload σε σχέση με την HEQ5 οπότε στηρίζει πιστεύω καλά τον παραπάνω σωλήνα, δουλεύει αλταζιμουθιακά οπότε θα με εξυπηρετεί περισσότερο στην παρατήρηση και είναι νεότερη.

 

*Αγορά έξτρα στιβαρότερου dovetail για τον σωλήνα

 

*Hotech laser collimator που επειδή σφίγγει εσωτερικά από μεσα προς τα έξω, διαστέλλεται και πιέζει τον εστιαστή προς όλες τις κατευθύνσεις, οπότε πιο ακριβές collimation

 

*Τροφοδοσία, που όμως δεν ξέρω πόσης χωρητικότητας είναι το ιδανικό. Βλέπω ότι κυκλοφορούν 7Ah και 17Ah. Αν μπορείτε διαφωτίστε με παραδείγματα, αν π.χ. η τάδε χωρητικότητα σου φτάνει για ένα ολόκληρο βράδυ παρατήρησης ή φωτογραφίας.

 

και για αργότερα

 

*Baader Hyperion zoom eyepiece

 

*Φίλτρο νεφελωμάτων

 

*κάποιο paracorr ίσως

 

Πιστεύω ότι η AZ-EQ6 θα ήταν ιδανικότερη αλλά πάει ψηλά το budget και δεν μπορώ να πάω εκεί, εκτός και αν την βρω μεταχειρισμένη σε άρτια κατάσταση και που την ζητάω ήδη σε αγγελία. Έτσι με αυτό το σετ γενικότερα, μπορώ σε βάθος χρόνου να δω τι θα με τραβήξει περισσότερο. Αν π.χ. με τραβήξει η παρατήρηση μπορώ να πάω σε κάποιο dob 10'' ή σε SCT μέχρι το 9,25 και αυτό μεταχειρισμένο όμως γιατί πιο πάνω δεν πάω και παράλληλα για φωτογραφία το 200/1000.

Αν από την άλλη στη φωτογραφία θέλω κάτι άλλο πάω και σε κάποιο αποχρωματικό και κρατώ το 200/1000 για παρατήρηση. Αν έχετε κάτι να αντιπροτείνετε, μπορείτε να μου γράψετε. Ευχαριστώ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την azeq5 χρησιμοποιώ και εγώ. Αρκετά καλή και στα όρια του φορητού. Βολεύει σε altaz για χρήση με νευτωνειο καθώς δεν περιστρέφει σε άβολες θέσεις τον εστιαστη. Όσον αφορά τη φωτογράφιση τι κάμερα σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις; Θα χρειαστείς κάποια με μεγάλα pixel ή ccd με binning. Φωτογραφικά η εστιακή αυτή σε περιορίζει σε μικρότερους στόχους ή μωσαϊκά με οποίες επιπλέον δυσκολίες αυτά παρουσιάζουν.

Για οπτική πιστεύω ότι θα παρατηρήσεις ( σε αντίθεση με το θα δεις) περισσότερα πράγματα από ένα 10" με χειροκίνητη στήριξη (dob).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Diorip !

 

Με dslr σκοπεύω, βαθύ διάστημα. Ναι το ξέρω, στενεύει το πεδίο αλλά δε με πειράζει αυτό για αρχή.

Αν βέβαια πήγαινα σε dob θα ήταν με goto για να παρατηρήσω περισσότερο απ' 'οτι να δω.

Πως τροφοδοτείς την στήριξη ;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι τώρα την χρησιμοποιώ στο σπίτι ή στο εξοχικό με τροφοδοτικό 15v laptop. Αν κάποια στιγμή πάω κάπου που δεν θα έχω ρεύμα, τότε μάλλον από την μπαταρία του αυτοκινήτου... και θα κάνω το σταυρό μου να πάρει μπροστά στο τέλος της βραδιάς. :D

Αν σκεφτείς για wifi adapter δες το σχετικό νήμα στο mastrovox, εγώ πλέον έχω ξεχάσει που έχω αποθηκεύσει το χειριστήριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για οπτική πιστεύω ότι θα παρατηρήσεις ( σε αντίθεση με το θα δεις) περισσότερα πράγματα από ένα 10" με χειροκίνητη στήριξη (dob).

Διομήδη αυτό που είπες γενικά είναι σ ω σ τ ό,δεδομένου οτι πολλοί παρατηρητές βρίσκουν πιο χρηστική και αποδοτική μια αυτοματοποιημένη ισημερινή βάση,επειδή δυσκολεύονται με την χειροκίνητη dob!

Αλλά κάποιος πιο υ π ο μ ο ν ε τ ι κ ό ς και επίμονος παρατηρητής,θα παρατηρήσει περισσότερα πράγματα με ένα dob λίγο μεγαλύτερης διαμέτρου απο ό,τι αν χρησιμοποιούσε ενα μικρότερης πάνω σε ισημερινή...

Έχει να κάνει λοιπόν και με την ιδιοσυγκρασία και ικανότητα του παρατηρητή,εκτός απο την βάση.

Ο τρόπος που παρατηρεί κάποιος,ανάλογα με την προσοχή,υπομονή και επιμονή που μπορεί να διαθέσει,καθορίζει πρωτίστως την αποδοτικότητα της παρατήρησης!Φυσικά καθοριστικό ρόλο θα παίξει και η σταθερότητα της βάσης!Ακόμα καλύτερα αν είναι μια αξιόπιστη αυτοματοποιημένη ισημερινή!

Μάνο το setup που διάλεξες είναι μια αξιόπιστη και δοκιμασμένη απο πολλούς λύση!

Πριν απο λίγο καιρό υπήρχε στις αγγελίες μεταχειρισμένο το εξαιρετικό Vixen R200SS,με paracorr κλπ.σε πολύ καλή τιμή,δεν ξέρω αν πουλήθηκε...

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25030

Όσο για την βάση AZ-EQ5,δεν νομίζω να σηκώσει αποδοτικά ένα 10" dob,το οποίο είναι 254/1200,όχι 254/1000 που το σηκώνει!Κάποιοι με σωλήνα 254/1000 έχουν φωτογραφίσει οριακά με EQ5...

Πρόσεξε το θέμα των ροπών που είναι μεγαλύτερες λόγω μήκους,έστω και αν έχεις δυο σωλήνες ίσου βάρους!

Το SCT C9.25,είναι ακόμα βαρύτερο!

Φίλοι που χρησιμοποιούν αυτούς τους σωλήνες,επιμένουν σε EQ6...

Οπότε ανεξάρτητα απο τον σωλήνα που θα πάρεις,εφ'όσον θέλεις να αναβαθμίσεις αργότερα σε παρατήρηση και φωτογράφιση,νομίζω οτι αξίζει να περιμένεις μέχρι να βρείς μια AZ-EQ6.

Άλλωστε τώρα η παρατηρησιακή σεζόν έχει ουσιαστικά τελειώσει λόγω καιρού,έχεις αρκετούς μήνες μέχρι το επόμενο καλοκαίρι,να ψάξεις και να μαζέψεις χρήματα....

Η πιο σημαντική σου επένδυση θα πρέπει να είναι μια στιβαρή και αξιόπιστη βάση,όπως η AZ-EQ6 με δυνατότητες επέκτασης έστω και μόνο για παρατήρηση,σε περισσότερους,βαρύτερους και μεγαλύτερους σωλήνες!

Πάρε μια βάση μια και έξω,για να μην την αλλάζεις μετά...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κώστα !

 

Λέγοντας Dob 10" εννοούσα ολοκληρωμένο dobsonian με την βάση του. Μάλλον δεν το διευκρινησα εγώ σωστά. Δεν θα βάλω δεκαρι νευτωνιο σε αυτή την βάση.

Αν δηλαδή μελλοντικά θα χρειαστώ ανάλογα με τις ανάγκες μου ένα δεύτερο τηλεσκόπιο θα επενδύσω είτε σε παρατήρηση είτε σε φωτογραφία. Το SCT 9.25 όμως γιατί βαρύτερο ; Εννιά κιλά είναι το βάρος του, δεν έχει θέμα.

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τα φίλτρα παρατήρησης,και λόγω οτι μένεις στο Ηράκλειο-Κρήτης που γνωρίζω,μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το βασικότερο όλων:

1)Το φίλτρο μείωσης φωτορύπανσης,όπως το Baader Neodymium (Moon & Skyglow) ή το Lumicon Deep Sky κλπ.

Τα φίλτρα αυτά δουλεύουν αποτελεσματικά μόνο αν η φωτορύπανση έχει κιτρινο-πορτοκαλο-κόκκινο χρώμα,ΟΧΙ λευκό!!

Στην παρατήρηση του Άρη,τα συγκεκριμένα φίλτρα (το Baader το έχω δοκιμάσει),αυξάνουν θεαματικά το κοντράστ και αναδεικνύουν έξοχα λεπτομέρειες της επιφάνειάς του,εφ'όσον η ατμόσφαιρα σου επιτρέψει να πας σε αξιόλογες μεγεθύνσεις!

Στο Ηράκλειο μέχρι πρόσφατα,η φωτορύπανση γενικά είχε τέτοιο χρώμα,οπότε το Baader δούλευε μια χαρά!Αν όμως στην περιοχή που μένεις έχουν βάλει στις λάμπες του δρόμου λευκού χρώματος led,άσε αυτού του τύπου φίλτρα...

2)Χρήσιμο για νεφελώματα είναι το γενικής χρήσης UHC.

3)Πιο ειδικό με πιο περιορισμένη μπάντα συχνοτήτων,κόβει αρκετά πιο πολύ φως απο το προηγούμενο,αλλά και πιο αποτελεσματικό σε νεφελώματα με αρκετό ιονισμένο οξυγόνο,όπως του Ωρίωνα,είναι το φίλτρο ΟΙΙΙ.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μάνο δεν είναι μόνο το βάρος,αλλά ο συνδυασμός βάρους και μήκους που παράγει τις ροπές,και άρα τις ταλαντώσεις και την αστάθεια στην παρατήρηση και κυρίως στην φωτογράφιση!

Έμπειροι φίλοι όπως είπα παραπάνω είναι κατηγορηματικοί,αν χρησιμοποιήσεις σωλήνες τέτοιους για αξιόλογη παρατήρηση,αλλά και φωτογράφιση,να πας σε EQ6!Το θέμα το είχα ψάξει ρωτώντας και για δική μου μελλοντική αναβάθμιση,αν πήγαινα σε SCT 9.25" ή μεγαλύτερο!Αυτό το setup χρησιμοποιούν για τέτοια τηλεσκόπια!

Αξίζει να επενδύσεις σε τέτοια βάση,για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,και να μην είσαι στα όρια.Θα δυσκολευτείς με την EQ5 αν βάλεις πάνω της τέτοιους σωλήνες...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις προτάσεις . Το UHC το είχα στο μυαλό μου και γω, αλλά δεν γνώριζα το Baader Neodymium.

 

Αν έπαιρνα πάντως, λέω αν, ένα SCT 9.25 θα το χρησιμοποιούσα για παρατήρηση, όχι για φωτογραφία. Για αυτό μένω στην AZ-EQ5 ακτός και αν βρεθει η μεγαλύτερη μεταχειρισμένη εν τω μεταξύ :)

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο η βάση τύπου EQ5 είναι οριακή ακόμα και για παρατήρηση με τέτοιους σωλήνες...Αν θέλεις να κάνεις παρατήρηση αξιώσεων και να πηγαίνεις σε μεγάλες μεγεθύνσεις (σε πλανήτες και Σελήνη),όταν στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα,τότε θέλεις στιβαρή βάση,χωρίς ροπές και ταλαντώσεις,έστω και πολύ μικρές,γιατί αυτό θα έχει συνέπεια το έστω και μικρό θόλωμα της εικόνας!

Καλύτερα να επενδύσεις σε βάση τύπου EQ6,και για παρατήρηση αξιώσεων η οποία θα σου επιτρέψει να βάλεις μια πληθώρα σωλήνων πάνω αργότερα,τόσο για παρατήρηση όσο και για φωτογράφιση!

Αν πας για λόγους οικονομίας σε EQ5,τότε θα περιοριστείς σε σωλήνες 8" και κάτω...Οριακά θα σου επιτρέψει μια τέτοια βάση παρατήρηση με 10" ή 9.25",και θα σε παιδέψει και στο ζύγισμα!

Βέβαια έχει σημασία και τί στόχους θα παρατηρείς!Δεν έχεις ακόμα εμπειρία για να αποφασίσεις...Αν περιοριστείς μόνο σε DSO,επειδή αναγκαστικά θα χρησιμοποιείς μικρές και μεσαίες μεγεθύνσεις,τότε θα σου κάνει οριακά και η EQ5.

Γνώμη μου είναι να επενδύσεις σε τύπου EQ6,είναι πιο σημαντική επένδυση μια τέτοια αξιόπιστη βάση που θα σου μείνει για πολύ,απο ένα τηλεσκόπιο που μπορεί και να αλλάξεις στην πορεία.

Έχεις αρκετούς μήνες μέχρι το επόμενο καλοκαίρι,μην βιάζεσαι να πάρεις το setup άμεσα,δεν βοηθάει ο καιρός χειμώνα και άνοιξη για να το χρησιμοποιείς συχνά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μάνο έχω την az-eq5 και το C9.25. Για παρατήρηση είτε σε ισημερινη είτε σε αλταζιμουθιακη θέση δεν έχω παρατηρήσει ιδιαιτερα προβλήματα αλλά μικρές ταλαντώσεις υπάρχουν οταν π.χ ακουμπας το τηλεσκόπιο για να εστιάσεις. Ένα C8 θα ταίριαζε καλύτερα. Νομίζω και εγώ οτι η az-eq6 είναι η βάση που πρέπει να κοιτάς για να καλύψεις και μεγαλύτερες αναβαθμίσεις.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα!Στις μικρές ταλαντώσεις που θα προκύπτουν όχι μόνο απο την εστίαση,αλλά και απο το αεράκι που φυσάει συχνά!

Ακόμα και αν δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές,το έστω και ελαφρύ θόλωμα στην εικόνα θα υπάρχει,και βέβαια θα περιοριστείς στις μικρές και μεσαίες μεγεθύνσεις και εφ'όσον δεν έχεις αέρα,για να δεις πραγματικά καθαρή εικόνα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θα δώσεις τόσα χρήματα για την αγορά αυτού του εξοπλισμού,

δεν δίνεις και άλλα 50-70 ευρώ για να φτιάξεις DIY μία βάση DOB για το 8αρι σου;

Μου φαίνεται πριν από καιρό κυκλοφορούσε μία μαζί το τηλεσκόπιο στις αγγελίες.

Ίσως να έχει πουληθεί τώρα.

 

Με αυτό τον τρόπο θα γλυτώσεις την αγορά του 10ιντσου το οποίο

δεν είναι συγκλονιστική αναβάθμιση σε σχέση με το 8ιντσο (έχει μεν διαφορά, αλλά για να δεις διαφορά μεγάλη πας σε 12+ μετά το 8ιντσο) και τα χρήματα τα ρίχνεις σε προσοφθάλμια ή όπου αλλού χρειάζεται

(π.χ. ένα binoviewer?).

 

Επιπλέον θα έχεις από την πρώτη στιγμή the best of both worlds. Και έτσι θα έχεις και

επιλογές, όχι μόνο ανάλογα με την κλίση που θα αναπτύξεις μακροχρόνια, αλλά και

με την εκάστοτε διάθεση της κάθε βραδυάς. Αν θες να πας για μία ωρίτσα

θα παίρνεις τη dob Βαση και με τον 8ιντσο που πιάνει θερμοκρασίες γρήγορα θα έχεις

ένα εξαιρετικό setup.

 

Σκέψου τα όλα αυτά και δες τι θα κάνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro καλησπέρα και ευχαριστώ !

 

Σαν σκέψη καλό ακούγεται αυτό. Βέβαια θα έχω άμεση πρόσβαση στην χρήση του τηλεσκοπίου μιας και η βάση θα είναι στημένη γενικότερα στο σπιτάκι της ταράτσας και το μόνο που θα κάνω θα είναι να την βγάζω και να βάζω απάνω τον σωλήνα. Εξάλλου αρχικά θα είμαι σε φάση αναγνώρισης.

 

Τα χέρια μου πιάνουν για να φτιάξω κάτι αλλά δεν ξέρω, πόσο άρτια κατασκευασμένο μπορεί να βγει για να δουλεύει σωστά και για καιρό. Άσε που θα πρέπει να έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές. Βλέποντας και κάνοντας... Πάντως ναι, έχεις δίκιο η αναβάθμιση δεν θα είναι τόσο τρομερή για να πεις οτι αξίζει να πας σε 10άρι και να δώσεις τόσα λεφτά

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχω ΄το βιβλίο build your own telescope.

 

αν θελεις στειλε μου πμ να σου στειλω τα σχεδια εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος.

αλλά υπάρχουν σχέδια και στο ιντερνετ (π.χ. για 5ιντσο https://10minuteastronomy.wordpress.com/2010/11/02/how-to-build-a-dobsonian-mount-for-a-5-inch-telescope/) που μπορείς να βρεις. αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα. ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται βιασύνη σε αυτό.

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι δύσκολο.

για τις λεπτομερειες θα ανατρέξεςι στη βελτίωση των 12" truss skywatcher

που ειναι μέσα στο φόρουμ για να βρεις ευκολα τα λινκ των

υλικων και τι ακριβώς χρειάζεσαι. εγώ ήθελα να φτιάξω μία 10ιντση

αλλά τελικά λογω έλελιψης χρόνου δεν το έκανα. ειχα πάρει τεφλον, ρουλεμαν και ξυλεία.

 

μίλα και με το γιαννη (gianni60 νομιζω) που ειναι ξυλουργος. πάντα έχει μία καλή πρόταση, μία καλή ιδέα

και μία καλή κουβέντα να πει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης