Jump to content

Αναζήτηση για αγορά τηλεσκόπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και έχω μεγάλη περιέργεια για το τι συμβαίνει στον ουρανό αλλά έχω και πολύ αγάπη στην αστρονομία!

Από μικρός ήθελα να αποκτήσω ένα τηλεσκόπιο αλλά όπως φαίνεται τα καταφέρνω στα 40 μου!

Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα τηλεσκόπιο αλλά χωρίς να γνωρίζω πολλά και με λίγη μελέτη στο διαδύκτιο σκέπτομαι να αγοράσω ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο, το Skywatcher 130/900 EQ2 που βρήκα στο Planitario.gr και μόλις πριν από λίγο ανακάλυψα κι ένα άλλο από μια σελίδα που βρήκα εδώ ενός μέλους, το Bresser N 150/750 Pollux EQ-3 από το Skyandweather.gr.

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτά ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτό το badget όπου μπορεί να μου δώσει κι ένα αξιόλογο αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μία ματιά στο φόρουμ.

Ενδεικτικά: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=27205

 

Από αυτά που θα διαβάσεις θα καλυφθούν αρκετές από τις απορίες σου.

Ρίξε και μία ματιά στις αγγελίες να δεις τι τηλεσκόπια κινούνται αυτή την εποχή και σε τι τιμές.

 

Μόλις τα δεις και τα σκεφτείς όλα αυτά, οποιαδήποτε περαιτέρω απορία σου θα καλυφτεί σχετικά εύκολα και γρήγορα.

 

Καλώς ήρθες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεινε μακρια απ οτιδηποτε κατω απο 8 ιντσες. Το προτιμοτερο ειναι ενα 10αρι dobsonian. Αν και, αν καταφερεις ποτε να μαζεψεις χρηματα, το τηλεσκοπιο που θα σε αφησει με ανοιχτο το στομα ειναι το 16αρι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης