Jump to content

Meade ETX-125 αντι Celestron Astromaster 130


nkarytia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η γνώμη σας για το Meade ETX-125 ενώ ήδη έχω ένα Celestron Astromaster 130;

Το ETX είναι ένα Maksutov-Cassegrain των 125χιλ ενώ το Celestron ένα νευτώνιο των 130χιλ. Αξίζει ένα ΕΤΧ δίπλα από το Astromaster (που το λατρεύω);

Το ΕΤΧ μ' αρέσει γιατί είναι μακράν ποιο φορητό. Σας παρακαλώ γνώμες μόνο για το ETX, όχι προτάσεις για άλλα τηλεσκόπια.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΕΤΧ είναι ένα καταδιοπτρικό με πολύ μικρό πεδίο σε σχέση μ'αυτό που έχεις. Δηλαδή ενδεικνυται για πλανητική παρατήρηση κυρίως αλλά και για διπλά άστρα. Δες την εικόνα που παραθέτω. Ο μεγάλος κύκλος είναι αυτό που βλέπεις με το δικό σου τώρα και ο μικρός είναι αυτό που θα βλέπεις με το ΕΤΧ. Καλό και αξιόμαχο το meade ! Εγώ προσωπικά αν ήθελα αναβάθμιση δε θα έπαιρνα ένα τηλεσκόπιο ίδιας διαμέτρου. Θα πήγαινα σε κατι παραπάνω...

.jpg.150f730aced469ef1c61976a59f27872.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα είπε περίπου όλα ο Θανάσης. Αν είσαι ευχαριστημένος με το 130άρι δεν υπάρχει λόγος να πας στο 125άρι μακ. Δεν είναι δα τόσο πιο πολύ μεταφέρσιμο από αυτό που ήδη έχεις, εκτός πια και αν έχεις κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε πλανητική παρατήρηση και διπλούς. Σε αυτούς τους στόχους υπερτερεί μιας και έχει καλό goto και ευκολότερες μεγάλες μεγεθύνσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΕΤΧ-125 το χρησιμοποιώ για πάνω από 10 χρόνια, εναλλακτικά/παράλληλα με το "κανονικό" μου τηλεσκόπιο, ένα 10¨SCT. Στην κατηγορία των 5", το ΕΤΧ είναι ένα πανεύκολα μεταφερόμενο GOTO τηλεσκόπιο με εξαιρετικά οπτικά, πάρα πολύ καλά είδωλα της Σελήνης και πλανητών, αλλά και ικανοποιητικά είδωλα των αντικειμένων Messier.

Για παρατήρηση από ή κοντά στην Αθήνα, είναι σίγουρα πιο "παραγωγικό" από το Astromaster 130, αλλά και σε πιο σκοτεινούς ουρανούς, προσωπικά πάλι το ΕΤΧ θα προτιμούσα, παρά ένα σχεδόν παρόμοιας διαμέτρου τηλεσκόπιο f/5.

Αγαπημένοι μου στόχοι με το ΕΤΧ τα Carbon stars. που βέβαια πρέπει να τα εισαγάγεις ένα-ένα, με τις συντεταγμένες τους, ως New Object, στη βάση δεδομένων του χειριστηρίου.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά δεν μπόρεσα ν' αντισταθώ και το αγόρασα. Πολύ διαφορετικό από το Astromaster μου. Με το 26χιλ Plossl ενώ με το Astromaster εντόπιζα ότι ήθελα σχεδόν πάντα μέσα από το προσοφθάλμιο, στο ETX-125 είναι τόσο στενότερο το οπτικό πεδίο που χωρίς το finder είναι δύσκολα τα πράγματα. Φυσικά τα μοτέρ του είναι θορυβώδη το ίδιο με του ETX-90 μου (που μόλις χθες χάλασε το autostar :( ). Επίσης, με το τρίποδο είναι σχεδόν το ίδιο βαρύ με το astomaster.

Το καμαρώνω πάντως. Τα ΕΤΧ ασκούσαν πάντα μια ακατανίκητη έλξη πάνω μου.

Τώρα έχω τέσσερα τηλεσκόπια, ή μάλλον τρισίμισι. Τα δυο ΕΤΧ, το astromaster, και το TAL-200K (που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου λόγω βάρους).

(Και μια γυνάκα, που αν ακούσει ξανά τη λέξη τηλεσκόπιο θα με δείτε στις ειδήσεις νεκρό :))

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές παρατηρήσεις!

(έχεις και ένα μνμ)

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ΕΤΧ εχει στενότερο οπτικό πεδίο, αλλα 2000μμ εστιακή απόσταση.Σε συνδιασμό με τα εξαιρετικά οπτικά του, το καθιστούν δυνατό όπλο σε στόχους που απαιτούν μεγενθύνσεις...

Εχουμε δεί στο παρελθόν λεπτομερέστατες πλανητικές φωτογραφίες με αυτο το τηλεσκόπιο (με web cams) απίστευτης ποιότητας...

καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ παιδιά! Το πρόβλημα τώρα είναι ο μουντός καιρός! Ίσα που πρόλαβα να ρίξω μια ματιά χωρίς να καταφέρω πολλά λόγω ομιχλώδους ουρανού (αιθάλη και υγρασία).

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης