Jump to content

Τηλεσκόπιο για Πάτρα (Ρίο)


Centaur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά στην παρέα,

 

Έχω να ασχοληθώ με αστρονομία απ'το πανεπιστήμιο που κάναμε καποια μαθήματα αλλα μιας και μ'αρεσει να αλλαζω χόμπι συχνα, έφτασε η ώρα να πιάσω και την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

Πήρα ενα ζευγάρι κιάλια Nikon Aculon 10x50 να δω αν μαρεσει να βλεπω παραπάνω τελειες στον ουρανο και τελικά μαρεσει πολύ. Εβαλα κι ενα χαρτη στο λαπτοπ να ξέρω τι βλέπω. :)

 

Είναι χειμώνας οπότε φανταζομαι καλή εποχη να ψάχνει κανεις για τηλεσκόπιο με την άνεσή του μιας και καθαρους ουρανούς δεν βλέπω αυτον τον καιρό.

 

Μένω στο Κάτω Καστρίτσι στην Πάτρα και έχω ανοιχτή θέα στην γέφυρα απ'το ένα μπαλκονι (βλέπω δηλαδη βορειοδυτικά) και στο πίσω μπαλκόνι βλέπω νοτιοανατολικα. Το μόνο νεκρό σημείο για μένα είναι νοτια/νοτιοδυτικα.

 

Θελω να βρω ενα τηλεσκόπιο με τα εξης χαρακτηριστικα:

- Να κάνω παρατήρηση μόνο απ'τα 2 μπαλκόνια (δεν θέλω να παίρνω τα βουνά)

- Να εχω την δυνατότητα (δυνατότητα, όχι αυτοσκοπος) να βγαζω και φωτογραφίες. Θα προτιμούσα με καποιο ενσωματωμένο module, ccd να φανταστω τα λέτε κι εδώ; Αν ειναι απαγορευτικο το κοστος, να δουμε καμια dslr

- Να εχει νόημα το τηλεσκόπιο με βάση την φωτορύπανση της περιοχης.

- Το κόστος να μην ξεπερνάει τα 2.5 χιλιάρικα.

 

Ολες οι προτάσεις και οι συμβουλές καλοδεχούμενες και καλώς σας βρήκα! :)

 

Κώστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες Κώστα!

 

Πέρα από τις προτάσεις που τυχόν σου γίνουν, μπορείς να έρθεις και στον Ωρίωνα να δεις τηλεσκόπια από κοντά σε κάποια παρατήρηση: https://www.orionas.gr/

 

Στις 22/1 κόβουμε και τη βασιλόπιτά μας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήρθες Κώστα!

 

Πέρα από τις προτάσεις που τυχόν σου γίνουν, μπορείς να έρθεις και στον Ωρίωνα να δεις τηλεσκόπια από κοντά σε κάποια παρατήρηση: https://www.orionas.gr/

 

Στις 22/1 κόβουμε και τη βασιλόπιτά μας.

 

20-24 Γενάρη θα ανέβω Θεσ/νικη, γμτ και ήταν ευκαιρία να σας γνωρίσω. Στην επόμενη συνάντηση όμως εννοείται να τα πούμε από κοντά.

 

Οργανωμένοι οι αστρονόμοι, σε άλλα φόρουμ που συμμετέχω δύσκολες οι συναντήσεις απο κοντά :)

 

Τώρα ελπίζω να βρω ένα setup να καλύπτει τις ανάγκες μου, θα περιμένω τους φίλους εδω για προτάσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Εγώ μπορώ να σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία από την περιοχή του Ρίου. Με ένα τηλεσκόπιο dob 10' από το σπίτι μου δεν ευχαριστήθηκα παρατήρηση. Βέβαια εσύ είσαι ψηλότερα και έχεις λιγότερη φωτορύπανση, αλλά μην φανταστείς τίποτα φοβερό. Συνεπώς η εξόρμηση στα βουνά τουλάχιστον για μένα ήταν μονόδρομος. Μιλάμε πάντα σε λογική απόσταση, γύρω στο μισάωρο δρόμο.

 

Αλλά και στο 2ο κομμάτι της αστροφωτογραφίας και εκεί τζίφος. Κάτι οι λάμπες της ΔΕΗ, κάτι τα γειτονικά σπίτια με απογοήτευσαν εξίσου. Για αυτό τα μάζεψα και μετέφερα τον εξοπλισμό στην Άρτα όπου θα εξασκώ το χόμπι όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες από εκεί.

 

Όσο αφορά τις συναντήσεις του Ωρίωνα, να προσθέσω ότι σχεδόν κάθε 2η Τετάρτη έχουμε διαλέξεις ανοιχτές για το κοινό στο χώρο του πανεπιστημίου, οπότε έχεις και εκεί ευκαιρία να έρθεις. Το πρόγραμμα μπορείς να το βλέπεις στο site.

 

Φιλικά,

Σπύρος

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Εγώ μπορώ να σου μεταφέρω τη δική μου εμπειρία από την περιοχή του Ρίου. Με ένα τηλεσκόπιο dob 10' από το σπίτι μου δεν ευχαριστήθηκα παρατήρηση. Βέβαια εσύ είσαι ψηλότερα και έχεις λιγότερη φωτορύπανση, αλλά μην φανταστείς τίποτα φοβερό. Συνεπώς η εξόρμηση στα βουνά τουλάχιστον για μένα ήταν μονόδρομος. Μιλάμε πάντα σε λογική απόσταση, γύρω στο μισάωρο δρόμο.

 

Αλλά και στο 2ο κομμάτι της αστροφωτογραφίας και εκεί τζίφος. Κάτι οι λάμπες της ΔΕΗ, κάτι τα γειτονικά σπίτια με απογοήτευσαν εξίσου. Για αυτό τα μάζεψα και μετέφερα τον εξοπλισμό στην Άρτα όπου θα εξασκώ το χόμπι όποτε το επιτρέπουν οι συνθήκες από εκεί.

 

Όσο αφορά τις συναντήσεις του Ωρίωνα, να προσθέσω ότι σχεδόν κάθε 2η Τετάρτη έχουμε διαλέξεις ανοιχτές για το κοινό στο χώρο του πανεπιστημίου, οπότε έχεις και εκεί ευκαιρία να έρθεις. Το πρόγραμμα μπορείς να το βλέπεις στο site.

 

Φιλικά,

Σπύρος

 

Καλησπέρα Σπύρο,

 

Απ'την πίσω μεριά βλέπω πολύ πιο σκοτεινό ουρανό, δηλαδή με τα κιάλια είχα σημειώσει και μέχρι ποιας φωτεινότητας αστρα μπορούσα να δω, είχε διαφορα με μπροστά. Αυτό με τις κολώνες της ΔΕΗ το φαντάστηκα θα είναι πρόβλημα. Απ'την άλλη σκέφτομαι αφου καταφέρνω να βλέπω ευχαριστη πληροφορία με τα κιάλια και μόνο, ε, με ένα αξιοπρεπες τηλεσκόπιο κάτι καλύτερο θα κάνω.

 

Τώρα με 10" τηλεσκόπιο, φαντάζομαι μιλάμε για μήκος σωλήνα πανω απο μέτρο, θα το βολεύεις στα πίσω καθίσματα μαλλον ε; Αυτές τις μετακινήσεις θέλω να αποφύγω βασικά, το μαζευε/στησε. Εκτός κι αν υπάρχει παρέα, οπότε ξεχνιούνται αυτά.

 

Ευχαριστώ και για το καλωσόρισμα!

 

Κώστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για παρατηρηση με τους περιορισμους σου θα πας αναγκαστικα σε dob (νευτωνειο/κατοπτρικο τηλεσκοπιο με αλταζιμουθιακη βαση) και θα ξεχασεις την φωτογραφιση μιας και τα dob δεν κανουν για φωτογραφιση. Η συνηθισμενη λυση ειναι το 8'' ή το 10'' ,οι ιντσες ειναι η διαμετρος του σωληνα, με μηκος σωληνα πανω απο 1 μετρο οποτε για μεταφορα τους στο πισω καθισμα του αυτοκινητου, το τηλεσκοπιο αυτο σπαει σε δυο μερη, στο τηλεσκοπιο και την βαση και μεταφερεται σχετικα ευκολα. Αν πιανουν και τα χερια σου μπορεις να βαλεις και ροδακια στην βαση για ακομα ευκολοτερη μεταφορα στο σπιτι σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις φώτα ή περνάνε αμάξια αυτό θα είναι πρόβλημα ακόμα και σε φωτεινούς στόχους όπως π.χ. τα αντικέιμενα μεσιε.

 

Το δεκάρι ήταν στα όρια του φορητού και έπιανε ακριβώς όλη τη πίσω θέση του αυτοκινήτου και η βάση στο πορτμπαγκαζ. Η μεταφορά και το στήσιμο ήταν εύκολα. Εμένα το πρόβλημα μου ήταν η κόπωση κυρίως από το σκύψε να δεις από τον ερευνητή σε περίεργες γωνίες, να ψάξεις κλπ., λόγω καθιστικής δουλειάς και των κλασικών ορθοπεδικών προβλημάτων μέσης. Αν εσύ είσαι ακμαίος τότε δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα στο θέμα του χειρισμού. Ένα κλασικό dob 8'' νομίζω ότι είναι παιχνιδάκι στη μεταφορά και θα σου χαρίσει όμορφες βραδιές.

 

Τα αστροφωτογραφικά επειδή είναι θέμα μεγάλης συζήτησης, το αναλύουμε και από κοντά αν αποφασίσεις να έρθεις.

 

Σημ. Οι εξορμήσεις πάντα είναι οργανωμένες και με παρέα

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσεις καλά τα λέτε γιατι έχετε και εμπειρία, αλλα για να επιμείνω λίγο, ποιος ειναι ο μεγαλυτερος περιορισμός μου;

 

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα απο φωτορύπανση πάντως. Πχ φώτα πολλά έχω στα 500 μέτρα και απ'τον δρόμο μπροστά μου δεν περνανε αμάξια. Σκοτεινό θα το έλεγα το σημείο που είμαι (τώρα βέβαια το σκοτεινο το δικό μου μπορεί να είναι φωτεινο για αστρονομία). Αυτά για το εμπρός μπαλκόνι, στο πίσω τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα και δεν έχω φώτα. Λετε να είμαι καταδικασμένος;

 

Φανταζομαι λόγω τις κίνησης, για φωτογραφίες θέλω μια βάση ισημερινη να φανταστω;

 

Γενικά θέλω να αποφύγω την εξόρμηση και να περιοριστεί μόνο σε μερικές συναντήσεις για να σας γνωρίσω.

 

Πρεπει να κερασω καφεδάκι στο σπιτι για για να γίνει μια αυτοψία επιτόπου :)

 

BTW, πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη συνάντηση στην Πάτρα να τα πούμε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στο Άνω Καστρίτσι με το dob 8" πάντως αν και υπήρχε μία λάμπα της ΔΕΗ μπροστα από το σπίτι ήμουν αρκετά ικανοποιημένος, ειδικά όταν απέφευγα τον βορειοδυτικό ουρανό που βλέπει στην πόλη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπίσης επειδή είμαι Αθήνα για σπουδές και το τηλεσκόπιο κάθεται και πιάνει σκόνες στο χωριό , σκέφτομαι να το πουλήσω και να κάνω upgrade στον εξοπλισμό όποτε και αν γυρίσω.Αν σε ενδιαφέρει πες μου(στα 300 ευρώ).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης