Jump to content

Ρόδες σε βάση dob?


NikosGus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αντίρρηση για ροδακια στη βάση του 10ιντσου dob μου. Ποιο πολύ σκέφτομαι πως αν ψηλώσει λίγο μπορεί να με βολεύει περισσότερο στην παρατήρηση παρά στην ευκολία της μεταφοράς. Και λόγω της δουλειάς μου έχω πρόσβαση σε ποιοτικά ροδακια όλων των διαστάσεων με φρένο κτλ. Και αν ναι, με τρία είναι καλύτερα από τέσσερα;
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Καλύτερα να βάλεις ρυθμιζόμενα ποδαράκια μεταλλικά για να μπορείς να αλφαδιαζεις την βάση συν ότι θα κερδίσεις και περισσότερο ύψος. Στην δική μου βάση (ίδια με την δική σου) έχω τρία και είναι μια χαρά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο πολύ καλή ιδέα για τα ροδάκια!

Αλλά το υλικό της βάσης dob είναι απο νοβοπάν...Αν προσαρμόσεις κατευθείαν ροδάκια πάνω της,δεν ξέρω την αντοχή και σταθερότητα στον χρόνο λόγω φθοράς του υλικού!

Πιστεύω καλύτερη λύση είναι μια ξεχωριστή βάση απο σκληρότερο και ανθεκτικότερο ξύλο σε κυκλικό σχήμα (για να αποφύγεις τυχόν τραυματισμούς στα πόδια ή στα παπούτσια απο τις γωνίες ενός ορθογώνιου σχήματος),όπου θα προσαρμοστούν τα ροδάκια,και πάνω της θα στηθεί η κανονική βάση με το τηλεσκόπιο.Κυκλοφορούν και έτοιμες σαν βάσεις μεγάλων γλαστρών.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή, αλλά μόνο για μεταφορά. Τα ροδάκια δεν έχουν φρένο.

Αλλά: Πάντα ΤΡΙΑ (3) σημεία στήριξης τοποθετημένα σε ισόπλευρο τρίγωνο για απόλυτη σταθερότητα.

Σκέφτεσαι να μην πατάει καλά μία 4η ρόδα;

20200116_095302.thumb.jpg.62ec2fe7c6f1f2252f86460b38d4655e.jpg

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης