Jump to content

Μετατροπη EQ5 σε GOTO με το OnStep


coreos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους,

Ηθελα να σας παρουσιασω την 2η κατασκευή μου και πρωτη για φετος.

Όλα ξεκίνησαν λιγο πριν τα Χριστούγεννα που θελοντας να κανω ενα δωρο στον εαυτό μου και να αγορασωμια GOTO βαση για να βαλω επάνω το ταπεινο μου SW130/900 εμεινα αποσβωλωμένος με την τεραστια διαφορα χειροκίνητων ισημερινων βασεων σε σχεση με τις αντιστοιχες GOTO.

Οι μεταχειρισμενες ήταν σαφως μια επιλογη αλλα το προβλημα ειναι περισσοτερο βαθυ.

Οι περισσοτερες απο αυτες ακομα και οι πιο βαριες και ακριβες βασεις εχουν μεταδοση με γραναζι που εχει 2 κακα: πολυ θορυβο και μεγαλο τζογο. Ακουγα στο youtube GOTO βασεις οπως η exos II και μ επιανε η καρδια μου! ...σιγα μη δωσω 400 ευρω παραπανω για κατι τετοιο!

Ετσι λοιπον αποφασισα να παραγγειλω μια χειροκινητη eq5 (για 292 ευρω) και να την μετατρεψω.

Ειχα 2 open source επιλογες: το #rDuinoScope και το OnStep. Κατεληξα στο 2ο γιατι νομιζω υποστηριζεται απο μεγαλυτερη κοινοτητα και μου φαινεται πιο ενεργο και ανοιχτο σαν project.

Τον περισσοτερο χρονο τον περασα περιμεντοντας να ερθουν τα υλικα STM32, motor Drivers, buck converter, USB2ttl, timestep pulleys & belts και τα διαφορα αλλα παθητικα. Μοτερ ειχα 2 βηματικα 400 βηματων το καθενα. Τυπωσα στον 3D printer τις βασεις για τα βηματικα και το κουτι για την πλακετα και μολις ηρθαν τα υλικα αρχισα τη συναρμολογηση,

Εδω εχω να πω οτι η πλακετα που εχουν σχεδιασει για την εκδοση του onStep με τον STM32 ειναι επιεικως κακη (αλλα λειτουργει) τοσο κακη που ηδη εχω αρχει να σχεδιαζω καινουρια πλακετα.

 

IMG-20200121-094609.jpg

IMG-20200122-153425.jpg

 

Οπως ειπα τα μοτερ εχουν 400 βηματα ο stepper driver κανει microstepping 32 φορες ανα βημα οι timing pulleys κανουν υποβιβασμο x3.75 και το γραναζι τοy ατερμονα υποβιβαζει x144. Ολα αυτα μαζι δινουν 19200 βηματα ανα μοιρα που αντιστοιχει σε ενα θεωρητικο tracking resolution 0.19 arc-sec ή ενα πιο πρακτικο περιπου 0.4 arc-sec (στην χειροτερη) που οπως και να εχει ειναι παααρα πολυ καλυτερο απ οτι εχει να δωσει το πλαστικο γραναζι σε βασεις τετοιου τυπου!

 

IMG-20200121-094600.jpg

IMG-20200123-111949.jpg

 

Στην τελευταια φωτο βλεπετε το ταπεινο μου τηλεσκοπιο να κοιταζει τον πολικο αστερα και σημερα που εχει αστροφεγγια και καθαρο ουρανο θα ξεκινησω τα τεστ.

Μεχρι στιγμης το συστημα δουλευει καλα και το δοκιμαζω απο το kStars με Indi drivers. Υπαρχει επίσης και Ascom driver για τους λατρεις των windows :D

Σημερα λοιπον η κατασκευη εχει το πρωτο crash test που περιλαμβανει μονο 1 star alingment και στοχους που βρισκονται κοντα μεταξυ τους.

Θα σας κρατησω ενημερους.

Επισης μου εχουν μεινει μερικες πλακετες και καποια components οποιος σκεφτεται να αναβαθμισει την βασης του ας μου στειλει ενα πμ.

 

Κοστος υλικων: περιπου 80 ευρω

OnStep community page: https://onstep.groups.io/g/main/wiki/home

OnStep box STL: https://www.thingiverse.com/thing:3805396

Nema17 stepper motor base for eq5: https://www.thingiverse.com/thing:3473068

 

Γιώργος

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο, έκανες πολύ καλή κατασκευή. Υπάρχει και το astroeq με καλή επίσης υποστήριξη. Πως είναι το slewing speed; =D>

 

Ευχαριστω!

 

Μεγιστο θεωρητικο εχω 3.4 μοιρες/sec αλλα το ρυθμισει πιο χαμηλα γυρω στις 2.5

Ετσι κι αλλιως εχω να πειραματιστω πολυ ακομα με τη βαση, αλλα μεχρι στιγμης το αποτέλεσμα ειναι πολυ καλυτερο απ ότι περιμενα.

Εφτιαξα και ενα απλο st4 χειριστήριο για να μην ειμαι στο λαπτοπ ολη την ωρα και σε λιγες μερεςθα βαλω μπροστα και το wifi να το παιζω απο το κινητο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος ο φίλος! Διαβάζω μπας και καταφέρω να φτιάξω και το δικό μου 10" dobsonian με onstep!Καλή επιτυχία στα Upgrades σου και καθαρούς ουρανούς να το απολαύσεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την ίδια στήριξη και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η μετατροπή! Θα παρακολουθώ το νήμα ώστε να δω τα αποτελέσματα!

 

Τα υλικά τα βρήκες εύκολα; Μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τα υλικά που χρησιμοποίησες ώστε να ψάξω να τα παραγγείλω ή θα πρέπει να τα βρω από τη wiki του OnStep?

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την ίδια στήριξη και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η μετατροπή! Θα παρακολουθώ το νήμα ώστε να δω τα αποτελέσματα!

 

Τα υλικά τα βρήκες εύκολα; Μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τα υλικά που χρησιμοποίησες ώστε να ψάξω να τα παραγγείλω ή θα πρέπει να τα βρω από τη wiki του OnStep?

 

Καλησπερα! Η αληθεια ειναι οτι αν και το δοκιμαζω τις 2 τελευταιες νυχτες ειχα ξεχάσει να γραψω εδω τις εντυπώσεις μου.

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημένος!

Δεν εχω υλοποιησει το h/w για το wifi ακομα και ετσι το κινω απο kstars με indi drivers. Επισης εχω φτιαξει και ενα πολυ βασικο hand controller τεσσαρων πληκτρων NSEW για να το στρεφω οταν ειμαι στο σκοπευτρο η στον προσοφθάλμιο.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει καν να κανω 2 star alingnment αφου με μια χοντρική πολικη ευθυγράμμιση και με sync μετα απο ρυθμιση στο πρωτο αστρο που στοχεύω το onstep κυλαει με ακρίβεια σε ολους τους κοντινους στοχους.

Αν οι στοχοι ξεμακρυνουν αρχιζει να χανει οποτε ξανακανω ρυθμιση και Sync.

Σε οτι αφορα το tracking δινω ενα απλο παραδειγμα: το εστρεψα, με μια τροποποιημένη webcam που εχω για πλανητικη και μπαρλοου 3x , στην Αφροδίτη και αφου κεντραρα το αφησα να κανει track μενοντας στο πλανο για πανω απο ωρα! Και δεν ηταν οτι βγηκε απο το πλανο.. απλα εγω βαρεθηκα να σκοπευω την αφροδιτη :cheesy:

 

Σε οτι αφορα τις ερωτήσεις σου:

Τα υλικα ειναι αρκετα ευκολο να τα βρεις και αρκετα φθηνα.

Στο wiki page εχει αναλυτικο BOM και schematics/gerbers

Θελει καποιες τεχνικες γνωσεις ηλεκτρονικών αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Βεβαια δεν ειμαι ο κατάλληλος να μιλησω για την δυσκολια αφου με 15 χρονια εμπειρίας σε ρομποτικη και τα αναπτυξη h/w αυτο μου φανηκε παιχνιδακι.

Παντως εδω θα ειμαι για οποιαδηποτε απορια εχεις.

Ισως μολις το ολοκληρωσω να γραψω και ενα οδηγο στα Ελληνικά.

Βαζω και ενα βιντεο για να δεις την κινηση του. Ειναι απο οταν πειραματιζομουν με 16 microsteps/step, τωρα το δουλευω στα 32 microsteps/step.

 

Γιωργος

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την ίδια στήριξη και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η μετατροπή! Θα παρακολουθώ το νήμα ώστε να δω τα αποτελέσματα!

 

Τα υλικά τα βρήκες εύκολα; Μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τα υλικά που χρησιμοποίησες ώστε να ψάξω να τα παραγγείλω ή θα πρέπει να τα βρω από τη wiki του OnStep?

 

Καλησπερα! Η αληθεια ειναι οτι αν και το δοκιμαζω τις 2 τελευταιες νυχτες ειχα ξεχάσει να γραψω εδω τις εντυπώσεις μου.

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημένος!

Δεν εχω υλοποιησει το h/w για το wifi ακομα και ετσι το κινω απο kstars με indi drivers. Επισης εχω φτιαξει και ενα πολυ βασικο hand controller τεσσαρων πληκτρων NSEW για να το στρεφω οταν ειμαι στο σκοπευτρο η στον προσοφθάλμιο.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δοκιμασει καν να κανω 2 star alingnment αφου με μια χοντρική πολικη ευθυγράμμιση και με sync μετα απο ρυθμιση στο πρωτο αστρο που στοχεύω το onstep κυλαει με ακρίβεια σε ολους τους κοντινους στοχους.

Αν οι στοχοι ξεμακρυνουν αρχιζει να χανει οποτε ξανακανω ρυθμιση και Sync.

Σε οτι αφορα το tracking δινω ενα απλο παραδειγμα: το εστρεψα, με μια τροποποιημένη webcam που εχω για πλανητικη και μπαρλοου 3x , στην Αφροδίτη και αφου κεντραρα το αφησα να κανει track μενοντας στο πλανο για πανω απο ωρα! Και δεν ηταν οτι βγηκε απο το πλανο.. απλα εγω βαρεθηκα να σκοπευω την αφροδιτη :cheesy:

 

Σε οτι αφορα τις ερωτήσεις σου:

Τα υλικα ειναι αρκετα ευκολο να τα βρεις και αρκετα φθηνα.

Στο wiki page εχει αναλυτικο BOM και schematics/gerbers

Θελει καποιες τεχνικες γνωσεις ηλεκτρονικών αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Βεβαια δεν ειμαι ο κατάλληλος να μιλησω για την δυσκολια αφου με 15 χρονια εμπειρίας σε ρομποτικη και τα αναπτυξη h/w αυτο μου φανηκε παιχνιδακι.

Παντως εδω θα ειμαι για οποιαδηποτε απορια εχεις.

Ισως μολις το ολοκληρωσω να γραψω και ενα οδηγο στα Ελληνικά.

Βαζω και ενα βιντεο για να δεις την κινηση του. Ειναι απο οταν πειραματιζομουν με 16 microsteps/step, τωρα το δουλευω στα 32 microsteps/step.

 

Γιωργος

 

Ακούγονται εντυπωσιακά τα αποτελέσματα!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για την προσφορά βοήθειας! Πιστεύω ότι θα τη χρειαστώ σίγουρα! Ξεκινάω διάβασμα άμεσα! :D

Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Coreos για άλλη μια φορά τα συγχαρητήρια μου κι από εμένα.

Έχω κι εγώ αυτήν την στήριξη και μαζί με αυτήν το δικό μου χειροκίνητο goto. Για περισσότερες πληροφορίες κάτω σου έχω την Θ ενότητα, που έχω εδώ και χρόνια ανεβάσει στο μαστροβοξ. Προς το παρόν σου στέλνω το τελευταίο λογισμικό. (Δικής μου κατασκευής και επινόησης).

Αυτό βέβαια δεν κάνει καμία πρακτική δουλειά. Κάνει μόνο την «μαθηματική». Αφαιρεί τις συντεταγμένες του ΑΠΟ, τον στόχο ή το άστρο που τώρα βρίσκεσαι, από το ΠΡΟΣ, στον στόχο που θέλεις

να μετακινηθείς, και τις μετατρέπει σε στροφές στους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης. Σε αυτούς που όπως πολύ σωστά παρατήρησες κάνουν 144 στροφές για να πάρει μία ο άξονας ή της απόκλισης ή της ορθής αναφοράς. Από εκεί και πέρα με δύο δισκάκια χειροποίητα με 10 γραμμές το κάθε ένα και τοποθετημένα στους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης τους γυρίζω με το χέρι και… κέντρο 10 στα 10. Μία πλήρη στροφή είναι 2,5 μοίρες στην απόκλιση, και κάθε μία από τις δέκα γραμμούλες, είναι 0,25 μοίρες. Στην ορθή αναφορά μία πλήρη περιστροφή είναι 10 λεπτά της ώρας και κάθε μία γραμμή 1 λεπτό.

Βέβαια πάντα ονειρεύομαι κάποια στιγμή να πάρω και κατάλληλα μοτεράκια να μάθω και κάποια κατάλληλη γλώσσα προγραμματισμού και να μετατρέψω τα εξαγόμενα του προγράμματος σε βήματα για κινούν τα μοτέρ.

Στο πρόγραμμα γράφεις ως εξής:

Πληκτρολογείς στο ΑΠΟ το άστρο ή το αντικείμενο του βαθύ ουρανού που τώρα σκοπεύεις. Και στο ΠΡΟΣ εκεί που θέλεις να σκοπεύσεις. Πατάς enter και τέλος. Στην οθόνη έχεις τα αποτελέσματα. Στην Ορθή αναφορά πόσα λεπτά της ώρας και στροφές ανατολικά – Δυτικά και πόσες μοίρες και στροφές βόρεια ή νότια στην Απόκλιση.

Η πληκτρολόγηση γίνεται ως εξής. Έστω ότι είναι ένα αντικείμενο του Messier. Πληκτρολογείς το Μ καινό 57

Μ 57 ή ngc 2903. Ανάμεσα στο σύμβολο του καταλόγου και τον αριθμό βάζουμε πάντα καινό σαν να είναι δύο λέξεις. Το ίδιο και στα άστρα. Γράφω πρώτα το γράμμα του άστρου και μετά το διεθνές σύμβολο.

Πχ. Τον Βέγα τον αναζητάς α lyr. Το Ελληνικό πεζό γράμμα του άστρου και το διεθνές λατινικό σύμβολο του αστερισμού. Ή αν βαριέσαι την αλλαγή πληκτρολογίου alpha lyr κλπ. Αν δεν θυμάσαι το σύμβολο, υπάρχει βοήθεια κάτω αριστερά και κάτω από εκεί που λέει: Αστερισμός ολογράφως. Επίσης στο φύλλο 3 έχει το πρόγραμμα πολικής ευθυγράμμισης που φτάνει μέχρι το έτος 2040. Είναι υψηλότατης ακρίβειας και δοκιμασμένο στην αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού. (Δικό μου και αυτό). Και στο φύλλο 1 είναι ο κατάλογος του προγράμματος με όλα τα αντικείμενα και άστρα που από το 2000 μέχρι σήμερα έχω δει.

Τέλος μη σε πρήζω άλλο με τα δικά μου. Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή και πολλά υποσχόμενη. Το μόνο που με τρομάρα βλέπω είναι το γεγονός ότι η στήριξη σου δεν έχει το χερουλάκι που κλειδώνει τον άξονα της ορθής αναφοράς. Ελπίζω να μην αναγκάστηκες να το βγάλεις επειδή βρίσκει στο επάνω γρανάζι του οδοντωτού ιμάντα.

 

ΥΓ. Εδώ περισσότερα για το χειροκίνητο goto. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23770&highlight=

EQ Δ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ -30.xlsx

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω από αυτό το νήμα, να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο Γιώργο (coreos) όχι απλώς για τη βοήθειά του, αλλά για την πλήρη συναρμολόγηση και κατασκευή ενός OnStep για τη δική μου EQ5!

Σίγουρα, καθότι δεν κατέχω καθόλου προγραμματισμό και συγκόλληση κυκλωμάτων, δε θα τα κατάφερνα μόνος μου, αλλά με τη δική σου προσφορά βοήθειας, όλα πήγαν τέλεια και με πολύ μικρό κόστος σε σχέση με μία έτοιμη goto αναβάθμιση για την EQ5 (λιγότερα από τα μισά χρήματα).

Είμαι της άποψης ότι η καλή δουλειά, η εντιμότητα και η αλληλεγγύη είναι πράγματα που πρέπει να αναγνωρίζονται και σε ευχαριστώ από την καρδιά μου για όλα!

  • Μου αρέσει 1
Humans are a way for the universe to know itself
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι της άποψης ότι η καλή δουλειά, η εντιμότητα και η αλληλεγγύη είναι πράγματα που πρέπει να αναγνωρίζονται και σε ευχαριστώ από την καρδιά μου για όλα!

Και με τέτοια post, αναγνωρίζονται! Μπράβο και στους δύο σας για την κατασκευή!

....Τώρα,... ποιος ψήνεται να φτιάξουμε μια ισημερινη με 40 κιλά ωφέλιμο φορτίο και harmonic drive;;; :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω από αυτό το νήμα, να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο Γιώργο (coreos) όχι απλώς για τη βοήθειά του, αλλά για την πλήρη συναρμολόγηση και κατασκευή ενός OnStep για τη δική μου EQ5!

Είμαι της άποψης ότι η καλή δουλειά, η εντιμότητα και η αλληλεγγύη είναι πράγματα που πρέπει να αναγνωρίζονται και σε ευχαριστώ από την καρδιά μου για όλα!

 

Συγχαρητήρια. Η καλή δουλειά, η εντιμότητα και η αλληλεγγύη πρέπει να αναγνωρίζονται. Όπως και να καταγγέλεται η έλλειψη τους, όσο βρώμικο πόλεμο και αν είναι να δεχθείς. Για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι εδώ μέσα επιτέλους.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος μη σε πρήζω άλλο με τα δικά μου. Η κατασκευή σου είναι πολύ καλή και πολλά υποσχόμενη. Το μόνο που με τρομάρα βλέπω είναι το γεγονός ότι η στήριξη σου δεν έχει το χερουλάκι που κλειδώνει τον άξονα της ορθής αναφοράς. Ελπίζω να μην αναγκάστηκες να το βγάλεις επειδή βρίσκει στο επάνω γρανάζι του οδοντωτού ιμάντα.

 

ΥΓ. Εδώ περισσότερα για το χειροκίνητο goto. https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23770&highlight=

 

Καλημερα σε ολους,

Ειχα καιρο να μπω στο Thread και να δωσω updates κυριως λογω ελλειψης χρονου.

Γιαννη το "Push To" το ειδα και η κατασκευη ειναι εντυπωσιακη! Το μονο που λειπει οπως ειπες ειναι τα μοτερ (να ξερεις οτι το excel μπορει να επικοινωνησει με hardware κυριως σειριακα μεσω της VBA library που διαθετει. Οποτε υπαρχει σιγουρα τροπος αναβαθμισης)

Τελος, σε οτι αφορα το μοχλο συμπλεξης της ορθης που με ρωτησες, αρχικα τον ειχα βγαλει γιατι ειχα χρησιμοποιησει μια βαση για μοτερ που ειχα βρει ετοιμη στο δικτυο και το μοτερ κοιτουσε απο την μερια του μοχλου. Το αποτελεσμα ηταν η τροχαλια μεταδοσης να χτυπαει πανω στον μοχλο κατα την κινηση της ορθης αναφορας. Η συμπλεξη μπορει να γινει χωρις το μοχλο αλλα με ενοχλουσε αφαναταστα οπως καταλαβενεις, και γι αυτο ξανασχεδιασα και τις 2 βασεις ωστε να ανταποκρινονται στις δικες μου αναγκες (και στην λογικη φυσικα).

Τωρα ολα ειναι στη θεση τους οπως βλεπεις και απο τις φωτογραφιες στο τελος του κειμενου.

 

 

Χρηστο (ojosdebrujo) σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια και ευχομαι να το ευχαριστηθεις και να το σεταρεις οπως σε βολευει για να κανεις το χομπυ σου με τον καλυτερο τροπο!

 

 

....Τώρα,... ποιος ψήνεται να φτιάξουμε μια ισημερινη με 40 κιλά ωφέλιμο φορτίο και harmonic drive;;;

 

Με τσιγκλας επικινδυνα αλλα θα το υπομεινω προς το παρον για 2 λογους: 1ον το βαρυτερο τηλεσκοπιο που εχω ειναι 7 κιλα και 2ον γιατι προεχει να ρυθμιστει σωστα το onstep και ισως να γινει και καποιο upgrade με encoders στα βηματικα.

Μετα απο αυτα που θα εχω ενα setup το οποιο, εν δυναμει, θα μπορει να παιξει σε οποιαδηποτε βαση, το συζηταμε.

 

Τωρα παμε στα τεχνικα:

 

Κατ'αρχην οπως ειπα και πιο πανω οι βασεις των μοτερ αλλαξαν, μικρυναν, και γενικοτερα βελτιστοποιηθηκαν. Τωρα τα μοτερ πατανε καλυτερα και γυρνανε καλυτερα.

 

Η τροχαλια του μοτερ αλλαξε απο 16αρα σε 12αρα και η μεωση τωρα ειναι 1:5 με αποτελεσμα να δινει 12800 βηματα με 16 microsteps ή 25600 βηματα με 32 microsteps.

 

To hand controller φτιαχτηκε εκ νεου και απεκτησε και ενα βασικο κουτακι

 

Ενα 2ο setup φτιαχτηκε για τον Χρήστο που μετα απο αρκετο κοπο και προσπαθεια απο την μερια του, καταφερε να δουλεψει στην βαση του.

 

 

Τωρα σε θεματα αποδοσης :

 

Το δοκιμασα με εναν αισθητηρα cctv 1/3" που δινει σχετικα μικρο πεδιο στοχευοντας μεμονομενα αστρα και τα 80 δευτερολεπτα τα πιανει ευκολα χωρις οδηγηση οταν δεν φυσαει. Τα 60 δευτερολεπτα για πλακα.

Ο Χρηστος ανεφερε οτι επιασε 90" με μια Nikon (με σαφως μεγαλυτερο αισθητηρα) ανοδηγητο.

Οποτε παμε καλα!

 

Παρατηρησα οτι ο ατερμονας της ορθης ειναι λιγο παρακεντρος και τωρα ειμαι στην διαδικασια ευθυγραμμισης του αλλα αυτο δεν αφορα το ονστεπ.

 

Αυτα προς το παρον..Ακολουθουν φωτο

IMG-20200218-WA0000.thumb.jpeg.4df45dec8af405589fff6bb9fc63899f.jpeg

IMG_20200208_105945.thumb.jpg.543b8754557a74e661825cb9da24383f.jpg

IMG_20200221_111124.thumb.jpg.419be7fe284659f738ad5a3c844b326b.jpg

IMG_20200220_122402.thumb.jpg.2778965580596f187f384df5f4f9592b.jpg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπερα σε όλους,

Ειχα καιρο να γραψω σχετικα με την προοδο αυτου του προτζεκτ και μιας και το φορουμ μας ειχε ενα makeover ας γραψω και εγω για το makeover που εκανα στο Onstep.

Αρχικα θα ηθελα να πω πως χρησιμοποιω το Onstep που παρουσιασα πιο πανω εδω και 2 χρονια σχεδον και μου εχει χαρισει απιστευτες συγκινησεις. Στον εξοπλισμο μου εχουν αλλαξει σχεδον τα παντα (τηλεσκοπιο, καμερα, οδηγητικη καμερα, οδηγητικο τηλεσκοπιο, φιλτρα), το μονο που εχει παραμεινει σταθερο ειναι το onstep  με την eq5 φυσικα, 

Με αυτη τη βαση εχω καταφερει να οδηγω με rmse ως και 0.5" σταθερα ενω πιο συχνα παιρνω ενα 0.75" χωρις να δινω ιδιαιτερη σημασια σε ακριβη ζυγιση, πολικη κλπ.

Το onstep ειναι κομματι ενος γενικοτερου αυτοματοοιημενου setup που υποστηριζει autofocus, plate solving, autoguiding, imaging (και συντομα dust cap+ flat panel) μεσω astroberry server που δουλευει απομακρυνσμενα ειτε απο το την ζεστασια του σπιτιου μου ειτε απο απο το αγαπημενο μου καφενειο που πινω τις μπυρες μου 😁 (ισως καποια μερα να γραψω πιο αναλυτικα γι αυτο). Να ειχαμε και κανενα καθαρο ουρανο να το χρησιμοποιησουμε θα ηταν καλα..

Το προβλημα που ειχα με το onstep ηταν η σχεδιαση του hardware που ηταν λιγο χυμα και ειχα υποσχεθει να την συμαζεψω καποια στιγμη.

Πριν λιγους μηνες βαλθηκα λοιπον να το κανω και ξεκινησα την σχεδιαση της πλακετας αρχικα στο Altium αλλα μετα το γυρισα στο KiCad για να μπορει να διαμοιραστει με εργαλεια ανοιχτου κωδικα πιο ευκολα.

Η σχεδιαση δεν ηταν πολυ δυσκολη αλλα αν το παρεις χαλαρα κανεις λαθακια οποτε μου πηρε 3 revisions για να φτασω σε αποδεκτο αποτελεσμα.

Ολα τα υλικα ειναι proudly made in china  και αυτο προκαλεσε ηδη καποια θεματακια.. 

Τα components μπορουν να κολληθουν στο χερι με εξαιρεση το cp210x (USB2Serial IC) και ισως μικροελεγκτης STM32 που ειναι σε QFN48. Ειδικα το πρωτο θελει χειρουργικο χερι (και τυχη)  ή κολλητηρι θερμου αερα. 

Το μονο που δεν μου δουλευει προς το παρον ειναι το bluetooth (δεν ειναι απαραιτητο), μαλλον γιατι ο καθε κατασκευαστης βαζει σαν default baudrate οτι θελει και εγω πρεπει να το μαντεψω ή γιατι πολυ απλα ειναι κινεζικο.

Ενα ακομα θεμα ηταν με την περιπτωση των οδηγων των βηματικων μοτερ DRV8825 που καποιες εισοδοι του πρεπει να τραβηχτουν στα 3.3V αλλα το datasheet δεν ελεγε κατι γι αυτο (ή ο κινεζος παλι εκανε το θαυμα του). Ευτυχως λυνεται εκολα κολλοντας ενα καλωδιακι απο τα 3.3V στο αντιστοιχο πινακι των stepper drivers. Aυτο ισχυει μονο για τα  DRV8825 ενω ολα τα υπολοιπα stepper motor drivers υποστηριζονται κανονικα, χωρις κολλημα καλωδιων.

Οι εικονες παρακατω δειχνουν στο θεωρητικο, το pcb routing, το 3D πανω-κατω και τελος η τελικη πλακετα συαρμολογημενη. 

Αυτα προς το παρον , καποια στιγμη θα βαλω και λινκ απο βιντεο

OnstepSCH.png

OnstepPCB.png

onstep3Dtop.png

onstep3DBottom.png

onstepNew.jpg

Το επεξεργάστηκε ο coreos
  • Μου αρέσει 5
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

21 minutes ago, diorip said:

Ωραίος!!

Έχουμε κόστος για την τελειωμένη κατασκευή ή πλακέτα/υλικά;

Καλή ερώτηση.. τα υλικά τα αγόρασα σε 5αδες - 10αδες, όπως και η εκτύπωση ήταν σε 5αδα οπότε δεν μπορώ να πω πόσο στοίχισε ακριβώς.. περίπου 50 ευρώ θα έλεγα ίσως και λιγότερα. Το κόστος εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό από τα drivers που θα μπουν πάνω. Τα drv τα κινέζικα  που έβαλα εγώ είναι παμφθηνα, θορυβώδη και όχι τόσο ακριβή ειδικά στο 32x microstepping 😆😆, αλλά αν πχ φορεθουν τρία ΤMC2130 πάνω στην πλακετα τότε το κόστος ξεκινάει από τα 40-50 ευρώ. 

Το επεξεργάστηκε ο coreos
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ότι και να πω είναι λίγο αλήθεια! Μιας και με έχεις βοηθήσει full για να κάνω το onstep με τα βήματα σου! Και το χαιρομαι κάθε μα κάθε φορά όπου το βάζω σε λειτουργία! 

Οποίος θέλει να κάνει αυτόματη την βάση του να πάει άφοβα! 

Να σαι καλα Γιώργο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλο κ γυρίζει στο μυαλό μου μια κατασκευή heavy weight στηριξης.

Λογικά κάτι με friction drive. Το onstep παίρνει custom gear reduction σωστά;

Κάπου διάβασα τις προάλλες κ για χρήση κάμερας αντί για absolute encoders, που συγκρίνει τις εικονες από έναν ανάγλυφο δισκο προσαρμοσμένο στον άξονα της βάσης, κάτι σαν image solving....

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

50 minutes ago, diorip said:

Όλο κ γυρίζει στο μυαλό μου μια κατασκευή heavy weight στηριξης.

Λογικά κάτι με friction drive. Το onstep παίρνει custom gear reduction σωστά;

Κάπου διάβασα τις προάλλες κ για χρήση κάμερας αντί για absolute encoders, που συγκρίνει τις εικονες από έναν ανάγλυφο δισκο προσαρμοσμένο στον άξονα της βάσης, κάτι σαν image solving....

Το είχες αναφέρει και παλιότερα για μια στήριξη που να σηκώνει βαρύ εξοπλισμο..

Τοτε δεν ψηνομουν και παρά πολυ, αλλά τώρα που σιγά σιγά φορτωνω πράγματα πάνω στο τηλεσκόπιο, μεγαλώνω και δυσκολεύομαι με το κουβαλημα, και με πιάνει και η κρίση των 40 σιγά σιγά,  μια στοιβαρη βάση σε σταθερό μέρος να τα σηκώνει όλα πάνω μοιάζει να έχει νόημα. 

To friction drive είναι αρκετά καλή και απλή λύση. Έχει το μόνο θέμα ότι το σημείο τριβής έχει μικρή επιφάνεια και συνεπώς παίρνει πολύ μεγάλες τάσεις οπότε μεγάλο βάρος σημαίνει και μεγάλοι δίσκοι τριβής. 

Tα worm drives είναι μια χαρά όπως επίσης τα harmonic drives που είχες προτείνει και πιο παλιά. 

Σε ότι αφορά τα πρώτα, υπάρχουν διάφορα flavors (πχ globoid) που κάνουν καλύτερη σύμπλεξη και χρησιμοποιούνται στις high end βάσεις. 

Σε ότι αφορά τα τελευταία, δες αυτό το λινκ https://m.aliexpress.com/i/1005003141693475.html?gatewayAdapt=Pc2Msite

Και απλά σκέψου να το σημαδέψεις με μια σφήνα στον πολικό.  Το back-drivability είναι ένα θέμα βέβαια.

Τέλος με το onstep κάνουμε κυριολεκτικά ο,τι θελουμε.

Δεν έχω ακούσει πάντως για τέτοια encoders.. έχεις ένα λινκ?

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ το ψάχνει ένας φίλος, που θέλει να υλοποιήσει ένα direct drive mount, αλλά το direct δεν το βλέπω να δουλεύει...

https://stargazerslounge.com/topic/385057-diy-direct-drive-mount/page/2/#comments

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και συζήτηση

πολλά συγχαρητήρια

έχω την EQM 35 Pro και σκέφτομαι να αλλάζω τα γρανάζια με belts (χωρίς αλλαγή moter)

η πληροφορία που έχουμε είναι http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html

τι θα πρέπει να κοιτάξω ώστε οι τροχαλίες με τα belts να είναι ισοδύναμα με τα γρανάζια που υπάρχουν σήμερα επάνω;

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάς την σχεση των γραναζιων. Και μετά κάνεις ισοδύναμη σχέση με βηματικες τροχαλίες.

Αλλά δεν γνωρίζω τι γρανάζια έχει η eq3-2 και αν υπάρχουν στάνταρ συνδυασμοί τροχαλιών ώστε τις  αντιστοιχίσεις.

Ρίξε μια ματιά και στο open synscan αν δεν σ αρέσει το onstep ή  αν τέλος πάντων θες να κρατήσεις το hand  controller. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εδώ http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html 

δεν υπάρχουν όλες οι πληροφορίες για γρανάζια των βάσεων;

πχ EQM 35 Pro -> RA Gear Teeth: 180  / RA Gear Ratio 360:1

βέβαια δεν έχει για DEC

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η eqm35 pro φαίνεται να είναι απλή.. θες μετατροπή 1:2 Στις τροχαλίες. 

Δηλαδή βάζεις πχ μια τροχαλία με 10 δοντια στο μοτέρ και μια με 20 δόντια στον ατέρμονα και τελειωσες. 

Για Dec φαντάζομαι θα είναι το ίδιο αλλά αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου βλέποντας τα γρανάζια μεταξύ Ra και Dec. 

Επίσης μπορείς να επιβεβαιώσεις και την σχέση των γραναζιων (ότι είναι 1:2) μετρώντας τα δόντια τους. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης