Jump to content

Πόσα τηλεσκόπια έχετε;


astrovox

Πόσα τηλεσκόπια έχετε;  

258 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσα τηλεσκόπια έχετε;

    • Κανένα
      19
    • 1
      109
    • 2
      61
    • 3
      34
    • 4+
      35


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από 3 χρόνια αποφάσισα να σταματήσω το κάπνισμα. Για να μου έρθει λίγο καλύτερα αυτή η απόφαση είπα πως θα δίνω τα μισά λεφτά, από αυτά που έδινα για τσιγάρα, σε αστρονομικό εξοπλισμό.

O:)

Έτσι, μαζεύτηκαν πάνω από τέσσερα τηλεσκόπια και αντίστοιχος εξοπλισμός. Σίγουρα είναι περισσότερα από όσα χρειάζομαι, αλλά δεν μου κάνει καρδιά να πουλήσω και κάποια...

Μήπως να ξαναρχίσω το κάπνισμα;;.. 8-[

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν από 3 χρόνια αποφάσισα να σταματήσω το κάπνισμα. Για να μου έρθει λίγο καλύτερα αυτή η απόφαση είπα πως θα δίνω τα μισά λεφτά, από αυτά που έδινα για τσιγάρα, σε αστρονομικό εξοπλισμό.

O:)

Έτσι, μαζεύτηκαν πάνω από τέσσερα τηλεσκόπια και αντίστοιχος εξοπλισμός. Σίγουρα είναι περισσότερα από όσα χρειάζομαι, αλλά δεν μου κάνει καρδιά να πουλήσω και κάποια...

Μήπως να ξαναρχίσω το κάπνισμα;;.. 8-[

 

εγώ έχω 15 μέρες άκαπνος. Πάω για αστεροσκοπείο δηλαδή σε λίγους μήνες !!!!!

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρχισα μ' ένα φτηνό, το Celestron Astromaster 130. Μετά ικανοποίησα ένα ψώνιο από τη δεκαετία του 90 με ένα Meade ETX-90EC.

Την ψώνισα ακόμα παραπέρα και αγόρασα ένα ΤΑΛ-200Κ. Είναι πολύ βαρύ και σπάνια το στήνω. Παρόλ' αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσω. Το ξύλινο κιβώτιο του έχει περίοπτη θέση στο "γραφείο".

Το τελευταίο απόκτημα είναι ένα αχρησιμοποίητο ETX-125. M' άρεσε το ΕΤΧ-90 και είπα γιατί όχι ένα επίσης "φορητό" με μεγαλύτερη διάμετρο. Τελικά αποδείχθηκε όχι και τόσο φορητό, αλλά μοστράρει όμορφα δίπλα από το ΕΤΧ-90.

Όμορφα όλα αυτά, αλλά δεν έχω κανένα διοπτρικό! Να μην πάρω κι εγώ ένα ο κακομοίρης; :)

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης