Jump to content

Νέος στην παρέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κι από εμένα. Ονομάζομαι Ηρακλής και κατοικώ στη Ρόδο , όπου εργάζομαι ως καθηγητής. Αποφάσισα κι εγώ να εισέλθω στο μαγικό κόσμο της αστροπαρατήρησης με τελικό στόχο την αστροφωτογραφία. Ξεκίνησα την πορεία μου περίπου 9 μήνες πριν και βρίσκομαι στο μέσον του δρόμου για την αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου. Εύχομαι σε όλους μας καλές παρατηρήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή καλώς ήλθες στην ερασιτεχνική αστρονομία και στο astrovox!

Όπως θα έχεις διαβάσει,η αστροφωτογραφία είναι μια αρκετά πιο δύσκολη και δαπανηρή υπόθεση σε σχέση με την παρατήρηση...

Οπότε το λογικό και πιο εφικτό,είναι να αρχίσεις με ένα τηλεσκόπιο ικανής διαμέτρου για παρατήρηση,και στη συνέχεια προχωράς στην αστροφωτογραφία...

Αν σε ενδιαφέρει όμως ο ενδιάμεσος κρίκος-η βιντεοαστρονομία-μπορείς να ξεκινήσεις και με ένα μικρό και σχετικά φθηνό τηλεσκόπιο όπως το SW 102/500.Είναι πολύ χρήσιμο και στην παρατήρηση,λόγω του μεγάλου οπτικού πεδίου που δίνει.

Αν θέλεις παρατήρηση αξιώσεων,τότε θα πρέπει να πας σε διαμέτρους άνω των 8".Η διαφορά είναι μεγάλη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ αποκλειστικά για παρατήρηση,ένα 10" και το 102/500 συμπληρωματικά.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση. Την αστροφωτογραφία τη βλέπω σε βάθος τετραετίας. Θα ξεκινήσω με παρατήρηση. Το πρώτο μου τηλεσκόπιο θα είναι dobsonian 10" ή 12"( πιθανότερο το 12"). Προς το παρόν διαβάζω παρά πολύ, έχω κάνει παρατήρηση με γυμνά μάτια και μόλις άρχισα να χρησιμοποιώ κυάλια 10*50. Το καλοκαίρι θα περάσω σε κυάλια 20*80 και από Σεπτέμβρη, με το καλό, τηλεσκόπιο. Διάβασμα συνέχεια. Ευτυχώς έχω πρόσβαση σε ταράτσα σε περιοχή χωρίς έντονο φωτισμό δρόμων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα έχω ήδη. Δε θα δαπανήσω χρήματα. Είναι τα celestron 20*80 pro. Θέλω να αποκτήσω άνεση με το χειρισμό οπτικών με βαθμιαία όλο και μικρότερο πεδίο. Σιγά-σιγά, άλλωστε εκεί είναι τα άστρα, δε θα πάνε πουθενά για κάποια δις χρόνια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία...Αν κάνεις χειροκίνητο tracking με το μελλοντικό σου τηλεσκόπιο (το οποίο συνιστώ για να μάθεις σωστά τον ουρανό σε συνδυασμό με ηλεκτρονικούς ή έντυπους χάρτες,και να εισπράξεις μεγαλύτερη ευχαρίστηση απο την εύρεση στόχων),θα χρειαστείς ένα οπτικό που να έχει ικανή διάμετρο (άνω των 50mm) και όσο τον δυνατόν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.

Για να μπορείς να κάνεις αναζήτηση στόχων πιο εύκολα και γρήγορα,και να μάθεις τον πραγματικό ουρανό πιο άνετα και ευχάριστα!

Τα κιάλια 20x80 που έχεις,λόγω του μικρού τους πεδίου-περίπου 3ο-δεν εξυπηρετούν για αναζήτηση στόχων και λόγω της υποχρεωτικής στήριξης σε τρίποδο...Για παρατήρηση κυρίως θα τα χρησιμοποιείς,και αν δεν έχεις ειδικό τρίποδο που να σου επιτρέπει να βλέπεις άνετα στις μεγάλες γωνίες,είναι εξαιρετική λύση (και πολύ φθηνότερη) το μ ο ν ό π ο δ ο!

Ιδανικά κιάλια για τέτοια χρήση είναι 10x70,10.5x70,11x70.Συνδυάζουν επαρκές άνοιγμα και πεδίο άνω των 4.5ο!Επιπλέον προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα.

Ακόμα καλύτερη λύση με πολλαπλές χρήσεις,είναι ένα διοπτρικό 80/400,102/500 με εστιαστή 2" ώστε να μπαίνουν φακοί μεγάλου πεδίου άνω των 30mm.

Δεν χρειάζεται να είναι αποχρωματικό.Θα κάνεις και βιντεοαστρονομία!

Για αναζήτηση στόχων λόγω μεγαλύτερου πεδίου και ευχρηστίας,θα σε βολέψουν πιο πολύ τα 10x50 που ήδη έχεις,αφού δεν έχεις και σοβαρό πρόβλημα φωτορύπανσης.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν οδηγητικό.

Προσοχή όμως: για να έχεις μεγάλο οπτικό πεδίο,για αναζήτηση στόχων και εκμάθηση του ουρανού,η εστιακή του απόσταση θα πρέπει να είναι μικρότερη των 500mm!

Με στιβαρό εστιαστή 2" οπωσδήποτε!!Σαν το SW 102/500.Είναι πολυχρηστικό τηλεσκόπιο!Θα σου φανεί χρήσιμο πολλαπλώς...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Κώστα , θα το λάβω υπόψη μου. Ελπίζω βέβαια να προπονηθώ τόσο πολύ με τα κυάλια και το διάβασμα και τη χρήση χαρτών, ώστε να διευκολυνθεί τα μέγιστα ο εντοπισμός στόχων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά-σιγά θα τα μάθεις όλα!Μην αγχώνεσαι επειδή είναι πολλά...

Όσο αφορά το θέμα των χαρτών,αν δεν έχεις ήδη έντυπους ξεκίνα με ηλεκτρονικούς,δηλ.αστρονομικά προγράμματα που κάποια αξιόλογα είναι δωρεάν,όπως τα Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel σε windows.

Και τα τρία τα χρησιμοποιώ συνδυαστικά,κάνοντας πλάνο παρατήρησης πριν βγω έξω,αφού το καθένα έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Και Sky Safari 6 Pro (ήταν σε προσφορά -50% πριν 1 μήνα,οπότε περίμενε μέσα στο 2020 μήπως το ξαναβγάλουν στα $20 γιατί κανονικά κάνει $40),και Stellarium σε android,iOS.

Την νύχτα για χρήση προτίμησε tablet 10" ή έστω smartphone,όχι laptop γιατί κινδυνεύει το πληκτρολόγιο απο την υγρασία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αξίζουν τα δωρεάν προγράμματα Stellarium,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel σε windows,να τα έχεις στον υπολογιστή ή στο laptop σου,ώστε να κάνεις προεργασία μέρες πριν την παρατήρηση,σε μεγάλη οθόνη όπου βλέπεις καλύτερα...

Εκτός απο το να μάθεις τον ουρανό με την άνεσή σου στο σπίτι σου,είναι σημαντικό να σχεδιάζεις ένα πλάνο παρατήρησης και να το τυπώνεις,ώστε να έχεις συγκεκριμένο και λεπτομερή οδηγό όταν βγαίνεις για παρατήρηση!

Με το Cartes du Ciel μπορείς να σχεδιάζεις αστροάλματα,αποτυπώνοντας πάνω στον αστρικό χάρτη την διαδρομή,χρησιμοποιώντας εφαπτόμενους κύκλους telrad (πολύ χρήσιμο εξάρτημα στα χειροκίνητα dob),ή του ερευνητή του τηλεσκοπίου!Το τυπώνεις στον εκτυπωτή σου,και έχεις για την παρατήρησή σου ένα πολύτιμο εργαλείο!

Γλυτώνεις έτσι πολύ χρόνο και κόπο!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Γεια σας με λένε Μαρίνα μένω στην Κρήτη Θέλω και εγώ να ασχοληθώ με την αστρονομία μόνο που είμαι αρχάρια έχω ψάξει στο ιντερνετ για να μάθω περισσότερα σχετικά με την αστρονομία γράφτηκα και εδώ για να συναναστραφώ με ανθρώπους που ασχολούνται με αυτόν τομέα. Θερωρώ την αστρονομία κάτι μαγικό και πανέμορφο :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Μαρίνα στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Πράγματι είναι συναρπαστική ενασχόληση,που θα σε ωφελήσει πολλαπλά!

Μη διστάσεις να ρωτήσεις όλους μας στο forum για οτιδήποτε,ακόμα και τις πιο απλές και "χαζές" ερωτήσεις,για να μην πελαγώσεις στο ξεκίνημά σου!

Βέβαια μην βιάζεσαι να τα μάθεις όλα απο την αρχή,πρέπει να διαβάσεις αρκετά για να αποκτήσεις καλές βάσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Μαρίνα. Μόλις ήρθα κι εγώ στην παρέα , για να κάνω τα πρώτα μου βήματα. Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Αυτό κάνω συνέχεια . Να καταλάβω τι είναι αυτό που θα δω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήρθες Μαρίνα . Η αστρονομία είναι η πιο εξασφαλισμένη διέξοδος στα αδιέξοδα του συγχρονου ανθρώπου.

Για ότι απορία έχεις μπορείς να το ρωτήσεις ή να κάνεις αναζήτηση στα απειρα παλαιότερα ποστ .

Καλό ξεκίνημα!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης