Jump to content

Push to go GOTO. Ελληνικό λογισμικό. (Giannis60)


giannis60

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Push to go - GOTO

Τι εννοώ με τον όρο «Push to go - GOTO». Εδώ και χρόνια έκανα το ΑΠΟ – ΠΡΟΣ το οποίο είναι ένα χειροκίνητο goto για ισημερινές στηρίξεις τύπου EQ5 σαν την δική μου.

Το «Push to go - GOTO» είναι λοιπόν και αυτό ένα χειροκίνητο goto, για ΑΖ στηρίξεις. ΔΕΝ είμαι όμως βέβαιος για το αν εκφράστηκα σωστά, διότι τα Αγγλικά μου… είναι για κλάματα. Επομένως προσπέφτω σε εσάς για να με διορθώσετε.

Τι κάνει λοιπόν αυτό το πρόγραμμα;

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος βαθμονόμησε μία τέτοια στήριξη με το μολύβι και στο αζιμούθιο και στο ύψος όπως εγώ στην φωτογραφία, ή αν το έκανε μέσο κάποιου αισθητήρα (ακόμα καλύτερα) τότε το επάνω πρόγραμμα λέει το αζιμούθιο και το ύψος του αντικειμένου που « εδώ και τώρα» είμαστε ή θέλουμε να σκοπεύσουμε. Επίσης αν για κάποιο λόγο σταματήσαμε να σπρώχνουμε το DOB, (πχ για να αλλάξουμε προσοφθάλμιο, ή για να ξεκουραστούμε) πατώντας το Enter αυτομάτως ανανεώνει τον χρόνο και επαναϋπολογίζει και πάλι το αζιμούθιο και το ύψος του στόχου.

 

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα.

Αυτό στηρίχτηκε επάνω στο ΑΠΟ – ΠΡΟΣ. Έχει τον κατάλογο των άστρων και γενικά των αντικειμένων του βαθέως ουρανού. Δεν περιέχει τις δεκάδες χιλιάδες που έχουν τα goto των εταιριών. Περιέχει όμως, όλα όσα από το 2000 μέχρι σήμερα έχω δει και απολαύσει με τα τηλεσκόπια μου. Σημειώνω ότι το μεγαλύτερο που έχω είναι 8ιντσο. Ο κατάλογος όμως του προγράμματος είναι φτιαγμένος έτσι, ούτως ώστε διαρκώς να αναβαθμίζεται και σε καταχωρίσεις, και σε άλλες πληροφορίες που επιθυμούμε να εμφανίζονται στην οθόνη του υπολογιστή μας στον τόπο της παρατήρησης. Διότι αφού για να λειτουργήσουν αυτά τα προγράμματα χρειάζονται λάπτοπ, τότε μας ανοίγονται κι άλλες δυνατότητες που δεν έχουν τα απλά χειριστήρια των κανονικών goto. Η Ορθή αναφορά α και η Απόκλιση δ είναι του έτους 2000 από την Simbad.

Τέλος έχει κι άλλα δύο προγράμματα του ΑΠΟ – ΠΡΟΣ. Το πρόγραμμα της μετάπτωσης των αστερισμών. Κάθε χρόνο διορθώνει τις συντεταγμένες του 2000, υπολογίζοντας την μετάπτωση του Ίππαρχου. Και έχει επίσης το πρόγραμμα των μεσουρανήσεων των άστρων στον τόπο της παρατήρησης, του ΑΠΟ – ΠΡΟΣ.

Αυτό το οποίο στην συνέχεια κάνει είναι ότι αφού πάρει τις συντεταγμένες διορθωμένες και χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα των μεσουρανήσεων υπολογίζει το αζιμούθιο και το ύψος.

 

Πως γράφουμε στο «Push to go - GOTO»

Για να ξεκινήσουμε χρειάζεται να πούμε στο πρόγραμμα αν ισχύει ή όχι το καθεστώς της θερινής Ώρας.

Στην περίπτωση που ισχύει, στο κατάλληλο πεδίο πληκτρολογούμε -1. Διαφορετικά 0.

Μόλις πατήσουμε Enter, ακριβώς δίπλα δεξιά στο σημείο που γράψαμε θα εμφανιστεί:

Αν πληκτρολογήσουμε -1 «Θερινή ώρα». Αν πληκτρολογήσουμε 0 « Ώρα Ελλάδος».

Ακριβώς κάτω από αυτό, γράφουμε τις Γεωγραφικές συντεταγμένες.

Πάνω Γεωγραφικό Πλάτος, κάτω Μήκος.

Και τέλος!

Δεν χρειάζεται να γράψουμε το έτος, την ημερομηνία, την ώρα. Αυτά το πρόγραμμα τα παίρνει

αυτομάτως από τον υπολογιστή μας.

Τώρα εντοπίζουμε το πεδίο με τίτλο «Όνομα αντικειμένου» και εκεί πληκτρολογούμε το άστρο ή

το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει. Πως; Έστω ότι θέλουμε τον γαλαξία ngc 2903. Το πληκτρολογούμε

έτσι όπως το έγραψα παρά πάνω. ngc 2903 και αμέσως Enter. Και αυτομάτως θα εμφανιστεί στην οθόνη

το αζιμούθιο και το ύψος του αντικειμένου που έχει ακριβώς εκείνη την ώρα και στις συντεταγμένες που ορίσαμε.

Αν έχετε κάποιο πρόγραμμα ανοιχτό, το Cartes du Ciel, ή το Hello northem sky, ή κάποιο άλλο με τις

ίδιες συντεταγμένες στις ρυθμίσεις τους, και βγάζουν και αυτά αζιμούθιο και ύψος όπως τα δύο παρά

πάνω, τότε θα λένε το ίδιο αζιμούθιο και ύψος με το Push to go – GOTO.

Περισσότερα για τα τέστ στα εξαγόμενα του προγράμματος, θα τα πω παρακάτω. Έχω κάνει κι ένα φύλλο

ειδικά διαμορφωμένο γι’ αυτόν τον σκοπό.

 

 

 

 

 

 

Συνεχίζω τώρα για το πώς γράφουμε στο πρόγραμμα. Γράφουμε κάτι έτσι όπως θα γράφαμε ούτως

ή άλλως και θα το καταλάβαινε ο κάθε ερασιτέχνης ή επαγγελματίας αστρονόμος ανεξαρτήτου

της εθνικότητας του. Πχ ngc 2903!

Διότι αυτή είναι η διεθνής ορθογραφία του. Όμως προσοχή. Ανάμεσα στο ngc και το 2903, υπάρχει

κενό. Είναι για το πρόγραμμα δύο λέξεις ξεχωριστές. Έτσι πρέπει να το γράφουμε, διαφορετικά αν

κολλήσουμε το ngc στο 2903 και το γράψουμε ngc2903, ναι μεν θα σας καταλάβει ακόμα και κινέζος,

το πρόγραμμα όμως δεν θα το καταλάβει και θα βγάλει ότι καταχώριση δεν υπάρχει κλπ. Το ίδιο και με τον

κατάλογο με τα Messier. M κενό, τον αριθμό που ακολουθεί το Μ. Παραδείγματος χάριν: Μ 57

Ακριβώς με αυτόν τον τρόπο γράφουμε και τα άστρα. Το α του Λέοντα αν θέλουμε να το γράψουμε

και να μας καταλάβουν όλοι οι ερασιτέχνες και μη της Γης, πρέπει να το γράψουμε α Leo.

Το γράμμα του άστρου με το Ελληνικό πεζό α έτσι όπως το έχουν και οι χάρτες. Το δε, Λέοντα, με το

διεθνές λατινικό του σύμβολο, που είναι Leo. α Leo λοιπόν. Στην χρήση όμως του υπολογιστή η

αλλαγή πληκτρολογίου από Αγγλικά σε Ελληνικά και μετά πάλι σε Αγγλικά, είναι κουραστική και

έτσι το α το πρόγραμμα το καταλαβαίνει και με τον λατινικό χαρακτήρα a ή alha ή alfa δηλαδή αν

βαριόμαστε να γυρίσουμε το πληκτρολόγιο, το α του κάθε αστερισμού το πρόγραμμα θα το καταλάβει

ακόμα κι αν είμαστε στο Αγγλικό πληκτρολόγιο και το γράψουμε με ένα από τα παραπάνω.

α leo a leo alfa leo alpha leo και βέβαια αντί για leo a uma alfa uma α uma κλπ αν

πρόκειται για την Μεγάλη Άρκτο .

Αριστερά στο επάνω μέρος της οθόνης θα δείτε τρείς σειρές με τα Ελληνικά πεζά γράμματα και μέσα σε

παρένθεση (Σχόλιο). Αν εκεί ακουμπήσετε με το ποντίκι τότε θα εμφανιστεί μια καρτέλα και θα γράφει

πως μπορούμε να γράφουμε το κάθε ελληνικό γράμμα με λατινικούς χαρακτήρες και να το καταλάβει

το πρόγραμμα. Γενικώς όπου στο πρόγραμμα βλέπεται ένα μικρό χαρακτηριστικό κόκκινο τριγωνάκι

υπάρχει σχόλιο – βοήθεια.

Τώρα θα μου πείτε: «Και τι γίνεται αν δεν θυμόμαστε το διεθνές σύμβολο του αστερισμού;»

Κατ’ αρχήν. Όπως οι χάρτες έχουν τα Ελληνικά γράμματα των άστρων, έτσι κανονικά πρέπει

να έχουν και την διεθνή ονομασία τους, και το διεθνές τους σύμβολο στα Λατινικά. Αυτοί που

φτιάχνω τα έχουν. Έστω όμως ότι δεν το έχουν ή δεν ανοίξαμε καν τον χάρτη μας.

Κάτω από τα γράμματα υπάρχει και δεύτερο πεδίο με την ένδειξη Βοήθεια.

Εκεί λοιπόν γράφουμε ολογράφως τον αστερισμό που δεν θυμόμαστε το διεθνές του σύμβολο. Πχ Βόρειος

Στέφανος, στα Ελληνικά, ή στα Λατινικά, Corona Borealis, και μεταξύ των πηλοφοριών που θα έχουμε

θα είναι και αυτή: CrB με έντονα γράμματα. Πάντοτε το διεθνές σύμβολο των αστερισμών έχει 3 γράμματα.

 

Οδηγίες για δοκιμή ακρίβειας των αποτελεσμάτων του Push to go - GOTO

Μία πρώτη εκτίμηση μπορεί να την έχει κάποιος και με το φύλλο παρουσίασης του προγράμματος.

Ανοίγουμε ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής απεικόνισης το Cartes du Ciel, ή το Hello northem sky κλπ

και το Push to go - GOTO. Βάζουμε τις ίδιες Γεωγραφικές συντεταγμένες και αναζητάμε τα ίδια αντικείμενα.

Τα αποτελέσματα σχεδόν θα ταυτίζονται παίζοντας λιγάκι + ή – μεταξύ τους. Για κάποιους αυτό είναι

αρκετό και δεν θέλουν παρά πάνω. Για κάποιους άλλους όμως που είναι λήγω ποιο ενήμεροι και ψαγμένοι,

κάτι τέτοιο τους δημιουργεί ανησυχία. Διότι είναι σε θέση να γνωρίζουν ότι μία διαφωνία στα αποτελέσματα

τις τάξης των τελευταίων δεκαδικών, είναι δυνατόν κάτω από άλλες συνθήκες να φτάσει στο ακέραιο μέρος

των αριθμών, και το ένα αποτέλεσμα από το άλλο να διαφέρει κατά δεκάδες μοίρες. Έχουν απόλυτο δίκιο.

Εδώ τώρα έρχομαι να σας πω το γιατί τα αποτελέσματα διαφέρουν (πολύ λήγω) μεταξύ τους. Τον χρόνο τον

Παίρνουν και τα δύο από τον υπολογιστή άρα είναι ο ίδιος. Δεν γίνεται όμως να πληκτρολογούμε ή να

κάνουμε κλικ με το ποντίκι ταυτόχρονα και στα δύο προγράμματα γι αυτό.

Υπάρχει και δεύτερο μειονέκτημα. Μπορούμε να έχουμε το ύψος και το αζιμούθιο μόνο της

συγκεκριμένης ώρας. Εμάς δεν μας αρκεί αυτό. Εμείς θέλουμε να κάνουμε συγκρίσεις αποτελεσμάτων από το 2000

που λειτουργεί το πρόγραμμα μέχρι και το 2040. Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει και στο Push to go - GOTO και στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής απεικόνισης που έχετε, να απενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτόματης ανανέωσης χρόνου

και να μπουν στην λειτουργία επιλογής χρόνου από τον χρήστη. Στο πρόγραμμα που έχετε το ξέρεται πως γίνεται

αυτό και το φτιάχνεται. Στο δικό μου η λειτουργία αυτή υπάρχει στον οθόνη προγραμματισμού. Έτσι λοιπόν στο

«Push to go - GOTO φύλλο δοκιμών» σας έχω βγάλει σε αυτήν. Είναι ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα με το «Push to go - GOTO φύλλο παρουσίασης» αλλά σε διαφορετικό μέρος του προγράμματος.

Εδώ στην οθόνη προγραμματισμού γράφετε το έτος. Από το 2000 έως και το 2040. Από κάτω τον μήνα, την ημέρα, την ώρα, το λεπτό και τέλος το δευτερόλεπτο. Φυσικά βάζετε τα ίδια και στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής απεικόνισης.

Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι και χρησιμοποιώ δύο από αυτά. Cartes du Ciel, και το Hello northem sky.

Κατ’ αρχήν έχουν μεταξύ τους ταυτόσημα αποτελέσματα, πράγμα που κατ’ εμέ τα κάνει αξιόπιστα για τέτοιου είδους δοκιμές. Τα εμπιστεύομαι τόσο πολύ, που είναι για εμένα ότι για τους επαγγελματίες τα παρατηρησιακά δεδομένα. Αν τα αποτελέσματα των λογαριασμών μου δεν συμφωνούν με αυτά κάτι μου ξεφεύγει.

Από αυτά τα δύο, το ποιο εύκολο και βολικό για αυτού του είδους την δοκιμή είναι το Hello northem sky του Ολλανδού φίλου μας Han Kleijn. Εξάγει το αζιμούθιο και το ύψος κατευθείαν επάνω στην οθόνη και είναι γραμμένο στην δεκαδική μορφή. Όπως στο Push to go - GOTO. Το Cartes du Ciel εξάγει τα αποτελέσματα στην συμμιγή γραφή των αριθμών. Μοίρες – λεπτά – δευτερόλεπτα, και έτσι θα πρέπει να κάνετε υπολογισμούς για να δείτε πόσο της μοίρας είναι τα λεπτά και τα δευτερόλεπτα.

 

Διευκρινήσεις.

Αυτά τα δύο φύλλα του προγράμματος σκοπό έχουν την παρουσίαση και την δοκιμή της παραπάνω εργασίας. Γι’ αυτό θα λειτουργήσουν για ένα μήνα. Μετά θα σταματήσουν.

Το παραπάνω θυμίζει μία πάγια τακτική για όσους θέλουν να εμπορεύονται τα προγράμματα τους. Πολύ καλά κάνουν. Είναι κάτι το πέρα για πέρα έντιμο, και μακάρι να γινόταν αυτό, να γίνει και με άλλα προϊόντα που αγοράζουμε.

Ξεκαθαρίζω όμως την θέση μου. Εδώ δεν πρόκειται γι’ αυτό. Όποιος φίλος θέλει να το χρησιμοποιήσει, δεν έχει παρά να μου γράψει κι εγώ εντελώς δωρεάν, θα του στείλω αντίτυπό που θα λειτουργεί για τα επόμενα 20 χρόνια που φτάνει αυτό το πρόγραμμα. Καθώς επίσης και πιο αναλυτικές οδηγίες χρήσης για τις δυνατότητες του προγράμματος. Πχ. Πώς να κάνει καταχωρίσεις κι άλλων αντικειμένων. Πως γράφοντας τον αστερισμό, να του βγαίνουν οι σελίδες που απεικονίζουν τον αστερισμό στους δικούς του έντυπους χάρτες κλπ κλπ. Στα παραπάνω φύλλα που ανέβασα βγαίνουν οι σελίδες των δικών μου έντυπων χαρτών.

1218106710_IMG_3469-.thumb.jpg.1d8d592a9dc34da445d5644cb013f311.jpg

1726979952_IMG_3472-.thumb.jpg.1d3e138734f4c3360d34d6fe6d61c59b.jpg

Push to go – goto -1 Φύλλο παρουσίασης.xlsx

Push to go – goto -1 Φύλλο δοκιμών.xlsx

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο φίλε Γιάννη!!

Ευχαριστούμε πολύ!! =D>

Φιλικά-Κώστας :D

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη θαυμάζω την όρεξή σου να μαθαίνεις πράγματα, το μεράκι και τον ενθουσιασμό σου που όσο κι αν περνάνε τα χρόνια παραμένει αμείωτος! Νάσαι πάντα καλά και πάντα σε κίνηση! :)

Μου άρεσε πάρα πολύ στη δουλειά σου ότι περιέχονται μόνο αντικείμενα που έχεις ήδη παρατηρήσει και από ότι καταλαβαίνω μπορεί να εμπλουτιστεί με νέες παρατηρήσεις.

Ευχαριστούμε!!

ΥΓ. Σου έχω στείλει το email μου με πμ για το excel.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Γιάννη. Ωραία δουλειά...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

..και οτι βλέπετε στη φώτο πίσω και κάτω από το τηλεσκόπιο μόνος του τα έχει κάνει. Αφού σας λέω ο άνθρωπας είναι αλλού. :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι Πάνο και Ηλία και Νίκο σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Ηλία σου στέλνω και email.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο σου έστειλα email

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δώσε κι εμένα μπάρμπα!! :D

 

Υπέροχη δουλειά Γιάννη ! Μπράβο! Φαντάζομαι για ντομπσονιαν τηλεσκόπιο θα χρειαστεί να μπει κύκλος με τις συντεταγμένες στη βάση ? 🤔

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Θανάση. Θα πρέπει να μπουν. Όμως υπάρχουν ηλεκτρονικά συστήματα τα οποία τα βάζεις, και γυρνώντας το DOB σου λένε πόσες μοίρες το έστριψες. Βέβαια θέλουν καλιμπράρισμα. Γλυτώνεις όμως την κατασκευή.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης