Jump to content

Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παει κανεις αυτες τις μερες καθημερινη?πριν γεμισει το φεγγαρι?γτ οι καλες βραδιες εξακολουθουν να συνεχιζονται.

 

 

Σου έχω στείλει και πμ..Αν θέλεις σήμερα μπορώ ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Απ' ότι φαίνεται ο καιρός θα είναι εν τάξη. Ψήνεται κανείς για Σάββατο;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαννη θα σου εστελνα..Εγω επειδη με τα Σαββατα εχω προβλημα αυριο λογικα θα ειμαι εκει κατα τις 10 με εναν φιλο μου..Εαν μπορεσεις χαρα μας ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που δεν βλέπω μεγάλο ενθουσιασμό εγώ σήμερα 26 / 10 θα πάω.

Αντώνη χθες δεν μπορούσα να έρθω. Ελπίζω να περάσατε καλά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια.πως ειστε?υπαρχει περιπτωση να παει καποιος αυριο κυριακη δεδομενου οτι δευτερα ειναι αργια?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα και χθες. Αφού θα έρθει κι Παναγιώτης θα είμαι και σήμερα εκεί με την δύση του ήλιου.

Α … μην το ξεχνάτε. Από σήμερα έχουμε την Αληθινή ώρα Ελλάδος πράγμα που σημαίνει ότι ο ήλιος

Ακουμπά στον ορίζοντα στις 17:30! Πράγμα που σημαίνει ότι από τις 19:30 κάνεις κανονικότατη

Deep Sky παρατήρηση!!!

Ο πήγασος μεσουρανεί μαζί με όλους τους υπέροχους γαλαξίες του!

Αν είναι να έρθετε μην το αργήσετε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος Γιαννη.δεν ξερω μεχρι ποσο αργα θα κατσω αλλα θα προσπαθησω να ερθω νωρις.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Το καλοκαίρι. Διότι τώρα τον χειμώνα δεν μπορείς να προγραμματίσεις τίποτα λόγο καιρού. Το χειμώνα απλώς αρπάζεις την ευκαιρία που σου δύνεται την τελευταία στιγμή και πάς. Σχεδόν πάντοτε μόνος σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπόν, επειδή μπαινουμε πιο αραιά στο forum (εγώ τουλάχιστον) και χάνουμε αναρτήσεις όπως την προηγούμενη του Lunar king (εγώ τουλάχιστον), το προτείνω από τώρα 1 μήνα πρίν μήπως μπορέσουμε και το οργανώσουμε.

 

Τί θα λέγατε για 'ημιμαραθώνιο" Messier το Σάββατο 21 Μαρτίου;

Και λέω "ημιμαραθώνιο", γιατί δεν ξέρω κατά πόσο το σημείο μας επιτρέπει για ολόκληρο μαραθώνιο. Μπορούμε, όμως, να δούμε από τώρα, πόσα και ποιά αντικείμενα μπορούμε να παρατηρήσουμε.

 

Αν το επιτρέψουν η υγεία μας, ο καιρός, και ο χρόνος μας, μπορούμε να είμαστε εκεί από το Σάββατο νωρίς το απόγευμα οργανωμένοι, να το επιχειρήσουμε και καλό ξημέρωμα.

 

Τί λέτε;

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Εγώ από τώρα δηλώνω παρών! Βεβαία υπενθυμίζω ότι τουλάχιστον εγώ, δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μας έκατσε λόγο καιρού κάποια προγραμματισμένη εξόρμηση τέτοια εποχή. Έτσι το επάνω «παρών» που έγραψα είναι ένα αμήχανο «παρών», διότι πρέπει να διευκρινίσω ότι θα είμαι εκεί εάν ο καιρός το επιτρέπει. Πάντως ελπίζω!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αν το επιτρέψουν η υγεία μας, ο καιρός, και ο χρόνος μας, μπορούμε να είμαστε εκεί από το Σάββατο νωρίς το απόγευμα οργανωμένοι, να το επιχειρήσουμε και καλό ξημέρωμα.

 

 

και επειδή αναφέρθηκα πρώτα στην υγεία μας και μετά στον καιρό και τον χρόνο, ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπ όψη μας μέχρι τότε είναι τα μέτρα πρόληψης - προστασίας που θα πρέπει να έχουμε απέναντι στον Covid-19.

Κορωνοϊός και όχι Κορωναϊός (corona virus), διότι όπως λέει και ο γιός μου, λέμε "θαλασσοταραχή" και όχι "θαλασσαταραχή".

 

Ας είμαστε όλοι καλά, ας είμαστε προετοιμασμένοι, και βλέπουμε μέχρι την τελευταία στιγμή αν μπορούμε...

 

:D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν τέλει ο φωτεινός χειμώνας για να μας χαλάσει τα σχέδια, πλην του καιρού επινόησε και άλλα εμπόδια.

Συμφωνώ απολύτως. Εξ άλλου το μέρος εκεί θα είναι, και θα μας περιμένει να το επισκεφτούμε. Τι κι αν δεν κάνουμε μαραθώνιο, αλλά απλή καθημερινή παρατήρηση;

Όσο τώρα για το πώς θα έπρεπε να λέγεται η ασθένεια; Η γνώμη μου είναι ότι κακώς μεταφραστικέ σε κορωναιός ή κορωνοιός. Αυτό για εμάς τους ερασιτέχνες αστρονόμους ηχεί σαν να λέμε Βόρεια Κορώνα και Νότια Κορώνα και να εννοούμε τους αστερισμούς Βόρειο και Νότιο Στέφανο. Εμεί πάντως μεταξύ μας λέμε: Ή Βόρειος και Νότιος Στέφανος, ή Corona Borealis για τον Βόρειο και Corona Australis ή Corona Austrina για τον Νότιο. Ως εκ τούτου είτε κορωνοιός είτε κορωναιός, είναι λάθος! Θα έπρεπε να λέγεται στα Ελληνικά Στεφανοιός και να τελειώνουμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κορωνοϊός και όχι Κορωναϊός (corona virus), διότι όπως λέει και ο γιός μου, λέμε "θαλασσοταραχή" και όχι "θαλασσαταραχή".:D

Θυμηθηκα τον γιο μου <<να κάνουμε "επαναλαβή" το μάθημα;>>

 

giannis60 Καλά εσύ έχεις Κορώνα το Μαράκι. \:D/

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε Δημήτρη. Που θα πάει ρε; Θα περάσει κι αυτό και θα ξανασυναντηθούμε σε κανένα Κιθαιρώνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Θα παει κανεις αυτο το σκ για παρατήρηση?

 

Και να θελαμε πως θα παμε ακριβως με την απαγορευση κυκλοφοριας?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Το Σάββατο 20/6/2020, κατά τη δύση του Ήλιου, και με την προϋπόθεση ότι θα το επιτρέπει ο καιρός, θα είμαι εκεί για παρατήρηση. Εάν θέλει να έρθει κάποιος ας ας το κοινοποιήσει.

 

ΥΓ

Αν κάποιος δεν έχει και δεν ξέρει πως να έρθει, στην πρώτη σελίδα, υπάρχουν οδηγίες και φωτογραφίες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ’ ότι δείχνει ο δορυφόρος όσο περνάνε οι ώρες τόσο και θα καθαρίζει ο καιρός. Επίσης δεν θα έχει αέρα. Επιβεβαιώνω ότι θα είμαι εκεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης