Jump to content

Παρατήρηση βιντεοαστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι κάνετε αστροφωτογραφία!! Συγνώμη και όλας αλλά αν κάνατε βιντεοπαρατήρηση θα ανεβάζατε βιντεο και όχι φωτογραφία!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Για αυτό φωνάζω ότι είναι αδόκιμος ο όρος "βίντεο":. Σαν να βάζεις βιντεοκασέτα το 1990 στο vhs. Δεν μπορώ να καταλάβω καν πως προέκυψε. Ίσως γιατί ένα βίντεο είναι άθροισμα καρέ ,όπως συμβαίνει και εδώ.Ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία !!EAA αγγλιστί

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω, από αυτά που έχω διαβάσει, ότι δεν είναι ούτε αστροφωτογραφία αλλά ούτε και βίντεο. Στην παραδοσιακή αστροφωτογραφία κάνεις ώρες έκθεση σε ένα συγκεκριμένο στόχο και την επόμενη μέρα "στακάρεις" και επεξεργάζεσαι δεδομένα 1 φωτογραφίας και με πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας. Από την άλλη ο όρος βιντεοπαρατήρηση προέρχεται από τις αναλογικού τύπου κάμερες που πιο παλιά συνδεόταν με τηλεόραση και ήταν σαν να βλέπεις βίντεο.

 

Ίσως ο πιο σωστός όρος να είναι Ηλεκτρονικά Υποβοηθούμενη Παρατήρηση ή Η.Υ.Π. Στο εξωτερικό λέγεται Electronically Assisted Astronomy που όμως περιλαμβάνει και άλλου είδους βοηθήματα όπως συσκευές Night Vision που τις προσαρμόζεις στο τηλεσκόπιο (ας ανοιχτεί ένα άλλο topic που να συζητηθεί το θέμα εκτενέστερα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πρώτες προσπάθειες στην ΕΑΑ με Mount SW AZ-GTI, OTA SW 102/500 & Camera ZWO ASI224MC.

 

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι χωρίς φίλτρα όπως φαίνονταν στο SharpCap, όποιες παρατηρήσεις δεκτές βεβαίως. :cheesy:

 

Υπάρχει κάτι εναλλακτικό του SharpCap ή είναι μονόδρομος η pro έκδοση ?

m41_Stack_56_176sec.thumb.png.b1d35a84a6503a15deab7ebecf53d8aa.png

m42_Stack_39_195sec.thumb.png.169f30638bd9f62a32d9249177fd380f.png

m67_Stack_55_283sec.thumb.png.840949fe663972f5efdfb0b1a837ebc3.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αναλογική βιντεοκάμερα ειναι κανονικό βίντεο απλά αντί για 1/50 του δευτερολέπτου το κάθε καρέ είναι ολόκληρα δευτερόλεπτα. Εξάλλου μπορεις να δεις τα ουράνια σώματα με ή χωρίς stacking μέσα στην κάμερα χωρίς καν υπολογιστή αλλά με τηλεόραση. Η λογική του παιρνω ζωντανά την εικόνα και την ρυθμίζω ζωντανά όπως στο sharpcap προσομοιάζει στο βίντεο παρά στην φωτο. Το ότι βλέπεις στατική εικόνα και σώζεις μια φωτό δεν λέει τίποτα. Δεν είναι ο παππούς η γιαγιά και τα παιδιά που ποζάρουν στο βιντεο. Η εικόνα των ουρανίων σωμάτων έτσι κι αλλιώς στατική είναι. Ο όρος δείχνει από που προέρχεται η όλη τεχνική που ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΉΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ την κλασσικη αστροφωτογραφία σε μερικά χρόνια.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

 

Υπάρχει κάτι εναλλακτικό του SharpCap ή είναι μονόδρομος η pro έκδοση ?

Πλέων η zwo κυκλοφόρησε το asilive. Το έχουν ανεβασμένο στο προφίλ τους στο facebook και έχουν και έκδοση Mac. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα ο ίδιος.

Όσο για το sharpcap pro προσωπικά νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του. Στο PRO έχει διαθέσιμα εργαλεία που κάνουν την παρατήρηση πολύ πιο εύκολη.

Η λειτουργία smart histogram , τα βοηθήματα εστίασης και το αυτόματο color balance από το ιστόγραμμα του stack με βοήθησαν πολύ.

Θέλω ,αλλά ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το plate solving

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Σάββατο είχα την ευκαιρία να κάνω μια ακόμη παρατήρηση μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Αυτή τη φορά δοκίμασα ένα IR-Cut φίλτρο το οποίο είχα διαβάσει ότι μειώνει το bloating από τα αστέρια. Παρατήρησα ότι όντως μειώνεται το bloating. Αυτή τη φορά είχα στο πρόγραμμα κυρίως γαλαξίες ενώ ο μέγιστος χρόνος έκθεσης δεν ήταν πάνω από 5-6 λεπτά. Το εντυπωσιακό είναι ότι φάνηκε ο γαλαξίας ngc4565a τον οποίο δίνει το SkySafari 14,37 mag.

 

Το setup είναι Αχρωματικό 102/500, Asi224MC, Az-GTe, IR-Cut.

 

Stack_174frames_348s_WithDisplayStretch.thumb.png.ae3df92b84ce03622de37d461918ee8f.png

M51

 

Stack_155frames_310s_WithDisplayStretch.thumb.png.449ada410b502f83d6d067349d21cd8a.png

The Box

 

Stack_146frames_292s_WithDisplayStretch.thumb.png.966cf8f73dcd2490c44b430b36f5be53.png

NGC 4565 & 4565a

 

Stack_150frames_300s_WithDisplayStretch.thumb.png.c5dc38b7421707e2e5cb93fba8115a8a.png

NGC 4631 - Whale galaxy

 

Stack_204frames_408s_WithDisplayStretch.thumb.png.609b7de922baebab90b7abc5fd0ffc69.png

M108

 

Stack_123frames_246s_WithDisplayStretch.thumb.png.3ed0aa9f4f4c3bb4befc59dd80f93aac.png

NGC 2419 - Intergalactic wanderer.

 

Stack_128frames_256s_WithDisplayStretch.thumb.png.a7cc0a756f274b83148a66c20b5e1ce6.png

M81

 

Stack_179frames_358s_WithDisplayStretch.thumb.png.48b6c4b5a1e40c3ce4a7350a6f345d4b.png

NGC 3628

Stack_55frames_110s_WithDisplayStretch.thumb.png.61a6bc605bba8ac56791d92ed3859a0f.png

Stack_135frames_270s_WithDisplayStretch.thumb.png.009f0f017251cc60ea04472a05edf6b0.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου προσπάθεια στον C/2017 T2 (PANSTARRS) .

Skywatcher star discovery 150p

Zwo asi 224 489x1s

 

Stack_489frames_489s_WithDisplayStretch.thumb.png.d46d5c654f0ae7252485629d10b946cb.png

C/2017 T2 (PANSTARRS)

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Νίκο. Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τεχνική, ενδείκνυται και αναδεικνύεται ειδικά σε τέτοια αντικείμενα, όπου η φωτογραφία είναι "βαριά" διαδικασία και η οπτική παρατήρηση δύσκολη και επισφαλής.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο έχω την 224 και το evostar 72ed

πιστεύεις θα μπορούσε να λειτουργήσει ο Reducer που αναφέρεις

 

πολύ ωραίες οι φώτο μπράβο 😊

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο πολύ καλο αποτέλεσμα!

Φίλτρο δοκίμασε το fringe killer ή αν δεν το έχεις ένα ανοιχτο κίτρινο να κόψει το πολυ μπλέ γύρω από τα άστρα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο έχω την 224 και το evostar 72ed

πιστεύεις θα μπορούσε να λειτουργήσει ο Reducer που αναφέρεις

Ότι και να σου πω θα είναι εικασία. Στο δικό μου τηλεσκόπιο το ρίσκαρα γιατί κι εγώ δεν είχα βρει πληροφορίες. Πάντως ενημερωτικά θα σου πω ότι στο δικό μου τηλεσκόπιο εστιάζει 1-2 εκατοστά πιο μέσα σε σχέση με πριν.

 

Σχετικά με το IR-Cut πάντως παρατήρησα ότι ναι μεν μειώνει το star bloat αλλά μάλλον κόβει πληροφορία τελικά στους γαλαξίες. Παρατήρησα στον M81 ότι πιο παλιές φωτογραφίες ήταν πιο φωτεινές.

 

Το Fringe killer είναι η επόμενη δοκιμή Γιώργο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Fringe killer είναι η επόμενη δοκιμή Γιώργο.

Αν έχεις UHC ή ΟΙΙΙ visual filter δοκίμασέ τα.

 

Τώρα παρατήρησα ότι το Fringe killer μπλοκάρει και το IR οπότε μάλλον το IR-Cut θα μου είναι άχρηστο. Το ερώτημα είναι όσο αφορά τους γαλαξίες, οι οποίοι εκπέμπουν σε όλα τα μήκη κύματος, ότι μάλλον οποιαδήποτε προσθήκη φίλτρου θα κόβει φως. Ισχύει κάτι τέτοιο στην πράξη;

 

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα συγκριτικό τεστ με όλα αυτά τα φίλτρα σε ένα συγκεκριμένο στόχο γαλαξία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Skywatcher star discovery 150/750. Αυτή την φόρα συνδεμένο με υπολογιστή και το cartes du Ciel μέσα από την άνεση του σπιτιού . Για την σύνδεση χρησιμοποίησα επεκτάσεις καλωδίων . Σίγουρα η ζωντανή θέαση στην οθόνη της τηλεόρασης στην άνεση του καναπέ είναι βολική, αλλά μου δημιούργησε μια αίσθηση αποξένωσης από τον νυχτερινό ουρανό. Η αίσθηση αυτή έγινε ακόμα πιο έντονη επειδή τα 10 λεπτά που βρέθηκα σε εξωτερικό χώρο για το στήσιμο , είδα μια εντυπωσιακότατη βολίδα να διασχίζει τον ουρανό.

Δεν νομίζω να το ξανά επιχειρήσω εκτός αν θέλω μεγάλους χρόνους σε ένα στόχο η αν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Stack_88frames_498s_WithDisplayStretch.thumb.png.5331b5389754b475ea283db4bb5fe1e1.png

Stack_76frames_426s_WithDisplayStretch.thumb.png.1bc14ac82730a047ab6e7c2d86a12d6f.png

Stack_142frames_731s_WithDisplayStretch.thumb.png.85b4d9d7fa2ab1a654d488ae82620b2d.png

Stack_239frames_693s_WithDisplayStretch.thumb.png.9b72c93b5d9f3a11466d8ea06c2e202e.png

Stack_306frames_1242s_WithDisplayStretch.thumb.png.d129abdf8f22238bc35c313ac133709b.png

Stack_45frames_180s_WithDisplayStretch.thumb.png.9f83f6bcc2be05ea7d7f90bbbd5a379c.png

Stack_524frames_2094s_WithDisplayStretch.thumb.png.4958b5bc1d69879e1f29b40bb1b83004.png

Stack_268frames_652s_WithDisplayStretch.thumb.png.6e6f66c20837a10d41ac643ad0fcb320.png

Stack_156frames_316s_WithDisplayStretch.thumb.png.3c3f0bb5a1d43ee30d355c2944e8970b.png

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες εικόνες Νίκο. Να σε ρωτήσω, επειδή θα με ενδιέφερε να κάνω μια δοκιμή από απόσταση, τί επεκτάσεις καλωδίων χρησιμοποίησες; Πόσα μέτρα περίπου ήταν; Φαντάζομαι έπρεπε να συνδέσεις την κάμερα και τη στήριξη με τον υπολογιστή σωστά;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την κάμερα χρησιμοποίησα μια προέκταση usb με ενισχυτή σήματος 10 μέτρων μαζί με το καλώδιο της asi 224. Η προέκταση είναι usb2 όποτε ίσως να περιορίζει στην πλανητική φωτογράφιση .

Το τηλεσκόπιο μου δεν είναι η wifi έκδοση εσύ το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να συνδέσεις την στήριξη με καλώδιο.

 

Oσο για την στήριξη, το σχετικό καλώδιο που είχα αγοράσει από το πλανητάριο ήταν διαφορετικό από αυτό στην φωτογραφία του site. Ήταν σε 2 κομμάτια το ένα είναι ανταπτορας με θήρα rs232 που από την άλλη πλευρά είχε θήρα για τηλεφωνικό καλώδιο, το δεύτερο κομμάτι ήταν ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο περίπου 2 μέτρων .Aντικατέστησα το καλώδιο με ένα 10 μέτρων . Συνδεμένο από την μια πάνω στο synscan χειριστήριο (όχι πάνω στην στήριξη) και από την άλλη στην rs θήρα του υπολογιστή (αν δεν έχεις θήρα τότε μπορώ να κάνω μια δοκιμή με τον ανταπτορα usb που έχω διαθέσιμο).. Το goto δουλεύει εξαιρετικά. Με αυτή την συνδεσμολογία δεν κατάφερα να χρησιμοποιήσω το plate solving του sharp cap . Αν και αναγνωρίζουν την στήριξη τόσο το sharp cap όσο και το cartes du ciel δεν μπορώ να συνδέσω το syscan app. Οπότε χρησιμοποιώ το πολύ λιτό control που έχει ο ascom driver.

Προβλήματα που αντιμετώπισα λόγο της απόστασης της οθόνης από το τηλεσκόπιο ήταν το αρχικό alignment και η εστίαση. Λύθηκαν και τα 2 με την βοήθεια δευτέρου ανθρώπου.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ισχύει αυτό που λες. Δοκίμασα να συνδέσω το CdC μέσω ASCOM και συνδέεται μέσω WiFi οπότε θα χρειαστώ μόνο μια επέκταση USB (η οποία περιμένω να έρθει). Καθώς μου ήρθε το Fringe killer χτες το βράδυ έκανα μια συγκριτική δοκιμή προκειμένου να δω με ποιο φίλτρο θα έπαιρνα καλύτερες εικόνες όσο αφορά τους γαλαξίες. Στη δοκιμή σύγκρινα 3 εικόνες που βγήκαν μέ την ίδια έκθεση (600sec, 450gain, 2secsubs) και ρυθμίσεις και με στόχο το Μ81. Η σύγκριση ήταν χωρίς καθόλου φίλτρο, με φίλτρο IR-Cut και με το Fringe killer.

 

Φαίνεται ότι με το IR-Cut και με το Fringe killer μειώνεται σημαντικά το bloat ενώ το fringe killer δείχνει να αναδικνύει οριακά περισσότερη λεπτομέρεια στο γαλαξία στις σπείρες σε σχέση με το IR-Cut. Ίσως το ir-cut να δουλεύει καλύτερα με ένα νευτώνειο το οποίο δεν έχει χρωματικό σφάλμα. Δοκίμασα να βάλω και το UHC αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να εστιάσω. Επίσης δεν μου έκανε align τις εικόνες με τέρμα το gain δεν έβρισκε αστέρια.

 

Εσάς πώς σας φαίνονται οι εικόνες;

 

fringe.thumb.png.43d67f202542cb6ae8ac8eca7eb5ffa9.png

Μ81 με Fringe killer

 

ir_cut.thumb.png.e9fa9e18eb92760440316c4e9c1d5159.png

M81 με IR Cut

 

no_filter.thumb.png.01378eba9f94bb15d998c7991c2d90d1.png

Μ81 - χωρίς φίλτρο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προχτές είχα την ευκαιρία να κάνω μια μίνι παρατήρηση πιο πολύ για να δοκιμάσω πώς δουλεύει το Plate solving του sharpcap. Οι πρώτες εντυπώσει είναι ότι βοηθάει πάρα πολύ στο να κεντράρει το στόχο όταν το goto δεν έχει πάει μέσα στο πεδίο της κάμερας, αλλά θέλει λίγο tunning (το οποίο το ψάχνω ακόμη) γιατί κάποιες φορές δεν δούλεψε όπως περίμενα. Κάτι το οποίο έχει αρχίσει λίγο να με ενοχλεί είναι η περιστροφή του πεδίου στα άκρα οπότε μάλλον θα δοκιμάσω να κάνω το mod από az σε eq κάνοντας μετατροπή την Az-Gte (υπάρχουν σχετικά tutorial).

 

Το εντυπωσιακό της βραδιάς ήταν ότι φάνηκε το jet στο Μ87.

 

Οι λήψεις είναι με 102/500, Asi224MC, Az-GTe.

Stack_300frames_1200s_WithDisplayStretch.thumb.png.145065270fb0189852f8e192edbdb43d.png

Stack_151frames_604s_WithDisplayStretch.thumb.png.51f42f4b47dc9788824d9a8361a435c3.png

Stack_150frames_600s_WithDisplayStretch.thumb.png.ec04f230bd02eebeadb47a4fed44199c.png

Stack_348frames_1392s_WithDisplayStretch.thumb.png.d0e28293e7486b01aa848f46652defa4.png

Stack_362frames_724s_WithDisplayStretch.thumb.png.f24153b72834b54d4aa36e14d45d23b5.png

Stack_398frames_796s_WithDisplayStretch.thumb.png.06aac9a3eb51f568ea04575d58884f5c.png

Stack_417frames_834s_WithDisplayStretch.thumb.png.8f8fe1b95aaae346ed5581267ee02a0d.png

Stack_338frames_676s_WithDisplayStretch.thumb.png.0b155d97c20e9ca90457bcf6c88f0ab6.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν από μερικές μέρες παρέλαβα μια ισημερινή σφήνα και ένα μικρό αντίβαρο με τα οποία μπορεί κάποιος να μετατρέψει την Az-GTe σε ισημερινή. Ήθελα να κάνω τη μετατροπή για να δοκιμάσω να ελαχιστοποιήσω την περιστροφή πεδίου ειδικά σε στόχους κοντά στο ζενίθ. Το μειονέκτημα είναι ότι επειδή η στήριξη δεν προορίζεται για ισημερινή, δεν υπάρχει πολική διόπτρα οπότε η ευθυγράμμιση με τον πολικό είναι ένα θέμα.

 

Όμως εδώ μπαίνει η τεχνολογία για να μας λύσει τα χέρια. Ευτυχώς το Sharpcap (Pro) παρέχει οδηγό πολικής ευθυγράμμισης η οποία γίνεται με την κάμερα και το τηλεσκόπιο. Σημαδεύεις με το μάτι κοντά στον πολικό και μετά περιστρέφεις κατά 90 μοίρες περίπου την ορθή αναφορά. Το Sharpcap κάνει ταυτοποίηση του πεδίου στις 2 αυτές θέσεις με plate solving και μετά σε καθοδηγεί με βέλος πόσο πρέπει να ρυθμίσεις τη βάση σε Alt-Az για να ευθυγραμμιστεί. Μετά κάνεις ευθυγράμμιση με 1, 2 ή 3 αστέρια και είσαι έτοιμος.

 

Η περιστροφή πεδίου σχεδόν εκμηδενίστηκε. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλεις περισσότερο χρόνο στο στήσιμο ενώ σε Alt-Az mode είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία.

Stack_150frames_300s_WithDisplayStretch.thumb.png.37d59f5dbc69da1080776ce2a8962787.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από μερικές μέρες παρέλαβα μια ισημερινή σφήνα και ένα μικρό αντίβαρο με τα οποία μπορεί κάποιος να μετατρέψει την Az-GTe σε ισημερινή. Ήθελα να κάνω τη μετατροπή για να δοκιμάσω να ελαχιστοποιήσω την περιστροφή πεδίου ειδικά σε στόχους κοντά στο ζενίθ. Το μειονέκτημα είναι ότι επειδή η στήριξη δεν προορίζεται για ισημερινή, δεν υπάρχει πολική διόπτρα οπότε η ευθυγράμμιση με τον πολικό είναι ένα θέμα.

 

Όμως εδώ μπαίνει η τεχνολογία για να μας λύσει τα χέρια. Ευτυχώς το Sharpcap (Pro) παρέχει οδηγό πολικής ευθυγράμμισης η οποία γίνεται με την κάμερα και το τηλεσκόπιο. Σημαδεύεις με το μάτι κοντά στον πολικό και μετά περιστρέφεις κατά 90 μοίρες περίπου την ορθή αναφορά. Το Sharpcap κάνει ταυτοποίηση του πεδίου στις 2 αυτές θέσεις με plate solving και μετά σε καθοδηγεί με βέλος πόσο πρέπει να ρυθμίσεις τη βάση σε Alt-Az για να ευθυγραμμιστεί. Μετά κάνεις ευθυγράμμιση με 1, 2 ή 3 αστέρια και είσαι έτοιμος.

 

Η περιστροφή πεδίου σχεδόν εκμηδενίστηκε. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θέλεις περισσότερο χρόνο στο στήσιμο ενώ σε Alt-Az mode είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία.

 

Έχεις οδηγητικό; Γιατί εγώ όλα αυτά τα χρόνια κάνω πολική με το sharpcap με την χρήση του οδγηγτικου , αφού το ευθυγράμμιση πλήρως με το κυρίως τηλεσκόπιο. Δεν ξέρω αν γίνεται με την κυρίως κάμερα - τηλεσκόπιο. Δεν το έχω δει κάπου . Μπορεί να κάνω και λάθος

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να γίνει ναι. Ακόμα και με dslr αλλά προτείνεται να γίνεται με εξοπλισμό που να δίνει 1 με 2.5 μοίρες πεδίο όπως αυτό δηλαδή που δίνουν τα μικρά οδηγητικά - ερευνητές σε συνδυασμό με τις περισσότερες οδηγητικές κάμερες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν δεν έχεις τέλεια ευθυγραμμίσει το κυρίως τηλεσκόπιο με το οδηγητικό δεν έχει και τόσο σημασία στην διαδικασία της ευθυγράμμισης της στήριξης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω οδηγητικό τηλεσκόπιο. Βάζω τον reducer 0.5Χ ο οποίος με το 102/500 και με την Asi224MC δίνει 1 μοίρα πεδίο. Μόλις τελειώσει η διαδικασία αν θέλω αφαιρώ τον reducer ή τον αφήνω πάνω ανάλογα τι στόχους θέλω να δω. Το μειονέκτημα με αυτό είναι ότι πρέπει να ξαναεστιάσω. Εναλλακτικά θα έπρεπε να είχα οδηγητικό με δεύτερη κάμερα ή πολική διόπτρα.

 

Επίσης η εφαρμογή SynScan, σου δίνει δυνατότητα να κάνεις πολική ευθυγράμμιση αφού πρώτα ευθυγραμμίσεις με 2 ή 3 αστέρια. Σημαδεύεις στο περίπου τον πολικό, κάνεις 3 star alignment μετά επιλέγεις Polar alignment ακολουθώντας τις οδηγίες, μετά reset alignment και ξανά 3 star alignment. Πάλι η διαδικασία δεν απαιτεί πολική διόπτρα ή οδηγητικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης