Jump to content

ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ MEADE 90


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα πάρει πριν από χρόνια, όχι μόνο για αστρική παρακολούθηση αλλά και για επίγεια. Είχα δει τότε και άλλα, αλλά με είχαν τραβήξει κάποια πράγματα όπως, η κατασκευή του που φαινόταν πολύ καλή και στιβαρή, επίσης το ότι είναι Αμερικάνικο (το γράφει και στο κουτί του -τα πιο καινούρια νομίζω δεν κατασκευάζονται πλέον εκεί-), αλλά και επειδή έχει ένα πολύ ωραίο σύστημα με δύο υποδοχές για να βάλουμε το προσοφθάλμιο, η μία είναι από επάνω για αστρική παρακολούθηση και η άλλη για επίγεια (δεν τα βλέπουμε ανεστραμμένα, αλλά κανονικά). Μου άρεσε και η εμφάνιση του, (έχει ένα υπέροχο βαθύ μωβ χρώμα), οπότε αποφάσισα να επιλέξω αυτό. Για να είμαι ειλικρινής, εκτός από τον ουρανό, ήθελα τότε να βλέπω και τις βαρκούλες που ψαρεύουν μιας που μόλις είχα πουλήσει την δικιά μου…. Η αλήθεια είναι πάντως ότι με το συγκεκριμένο, όχι μόνο έβλεπα την βάρκα, αλλά κάποιες φορές έβλεπα ακόμα και τα σύνεργα του ψαρέματος μέσα στη βάρκα! Η μεγέθυνση του είναι : με το 26mm = 48X, με το 9.5 = 130Χ και αν βάλουμε και το Barlow μπορεί να φτάσει πάνω από 250Χ. Μετά κάπως ξεχάστηκε το τηλεσκόπιο και παρέμενε στο κουτί του. Δεν θα το έδινα, αλλά επειδή πρέπει να φύγουμε από το σπίτι στον Πειραιά και να πάμε σε μικρότερο, πρέπει να το δώσω (αυτό αλλά και πολλά ακόμα). Μαζί με το τηλεσκόπιο το οποίο είναι στο κουτί του και σε κατάσταση καινούριου, (δεν έχει όχι γρατζουνιά, αλλά ούτε καν αμυχή πουθενά), θα πάρετε και 2 προσοφθάλμια, (ένα 9.5 και ένα 26mm), το Διαγώνιο του, Barlow 2Χ , και τον Ερευνητή του (όλα Meade). Επίσης στην συσκευασία υπάρχουν ακόμα τα 3 ποδαράκια του που βιδώνουν αν τα θέλουμε κάτω απ την βάση, το κουτί και το βιβλιαράκι που δίνει η Meade. Παρ όλη την μεγάλη μεγέθυνση που μπορεί να κάνει, το ίδιο το τηλεσκόπιο δεν είναι ογκώδες, οπότε είναι πολύ εύκολο στη μεταφορά, πχ απ το σπίτι στο εξοχικό ή όπου αλλού θέλουμε. Λέγομαι Κώστας και το κινητό μου είναι 6974 961740. Παρακαλώ καλέστε με για οποιαδήποτε ερώτηση ή για να κλείσουμε ραντεβού να το δείτε και να το δοκιμάσετε από κοντά. Ευχαριστώ

M6.thumb.jpg.1a622af7f25625a854dc7f94f1249110.jpg

M5.thumb.jpg.bfa81fc487f4f58480b6e2b821abe7b8.jpg

M4.thumb.jpg.72a403d251d9e101f550c9797d68ec1b.jpg

M3.thumb.jpg.e9e33cb4d31c8afa0e1194a2aeaf70a9.jpg

M2.thumb.jpg.99479ca5ce1e2652f7007e4eaa748d55.jpg

M1.thumb.jpg.80724cd35122378d25760b97049c1d10.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Ιάκωβε

Ευχαριστώ, επίσης Καλή Χρονιά και σε εσένα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι για να πω με ακρίβεια, δεν έχω κρατήσει και κάποια απόδειξη που θα βοηθούσε. Δεν ήταν πάντως πριν από 2-3 χρόνια, ήταν σίγουρα περισσότερο, λογικά πάνω από 5, αλλά μιας που δεν έχω κάποιο χαρτί, συγνώμη αλλά δεν μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια. Όμως, αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση μιας που έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα και μετά πάντα έμπαινε μέσα στο κουτί του. Αν είσαι κοντά στον Πειραιά, ευχαρίστως να έρθεις να δεις με τα μάτια σου τι εννοώ. Ευχαριστώ Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου γεια σου

Με συγχωρείς, αλλά δεν ξέρω καν τι είναι ο αστροστάτης που μου γράφεις. Δεν έχω ασχοληθεί εντατικά με το σπορ και δεν ξέρω πολλά επί τούτου. Τώρα για το μοτέρ, ναι ο αντιπρόσωπος κάτι μου είχε πει ότι έχει ένα μοτέρ που με αυτό μπορεί να συνεχίσει να παρακολουθεί τον εκάστοτε πλανήτη χωρίς να χάνει τον στόχο του επειδή η γη γυρίζει, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Για την ακρίβεια, το τηλεσκόπιο σπάνια έβγαινε απ το κουτί του γι αυτό είναι σε αυτή την κατάσταση. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης