AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - τα φώτα σας: 2" ή 1.25" για 12" DOB?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
τα φώτα σας: 2" ή 1.25" για 12" DOB?

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
astroGregOffline
Νέος
Ένταξη: 19 Φεβ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Στοκχόλμη, Σουηδία
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/02/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:22    Θέμα δημοσίευσης: τα φώτα σας: 2" ή 1.25" για 12" DOB? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας,

Σύντομα θα αγοράσω το πρώτο μου σοβαρό τηλεσκόπιο, ένα 12" explore scientific.

Θα ήθελα τα φώτα σας στο να αποφασίσω εάν αξίζει τον κόπο να αγοράσω 2ιντσο προσοφθάλμιο και barlow ή να κρατήσω αυτά που έχω για την ώρα:
Skywatcher 8-24mm zoom shot eyepiece, Celestron 2x Barlow lense Omni, 1.25 ''

Το προσοφθάλμιο και barlow που σκέφτομαι να πάρω είναι αυτά:
Baader Hyperion Universal Mark IV 2", 8-24mm Zoom eyepiece, Explore Scientific Barlow Lens Fokal Extender 3x 2"

Ο ζουμ φακός, πέρα του ότι μου έχει προσφέρει πολύ ωραίες παρατηρήσεις, με έχει βολέψει πάρα πολύ, χόρια του ότι είναι πολύ πιο οικονομική λύση.

Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους, πέρα από το μεγαλύτερο FOV?

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Haris DesdenovaOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 09 Ιούν 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 27
Τόπος: Γιάννινα
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/02/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 22:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου,
ο ζουμ της Baader δεν είναι 2''. Είναι 1.25'' και έχει αντάπτορα για 2''. Έχω την εντύπωση, και ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι, ότι δε γίνεται να υπάρξει 2'' ζουμ. Πάντως πρόκειται για πολύ καλό προσοφθάλμιο και θα δεις διαφορά σε σχέση με το ζουμ της skywatcher. Ενίοτε βγαίνει στις αγγελίες μεταχειρισμένος ο ΜΚ ΙΙΙ που στα οπτικά δεν έχει διαφορά από το ΜΚ IV.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1076
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφόσον έχεις βολευθεί και προτιμάς τους zoom, είναι καλό προσοφθάλμιο και πράγματι θα δεις διαφορά από τον Skywatcher. Μετά και εφόσον σου χρειαστεί στη πράξη, κατά τη χρήση με το 12αρι σου, μπορείς να συμπληρώσεις τη συλλογή σου με κάποιο μεμονωμένο προσοφθάλμιο μεγαλύτερου πεδίου. Στις εξορμήσεις που θα κάνεις θα σου δοθεί η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις διάφορους φακούς. Καλορίζικο….
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
geo1970Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 307
Τόπος: Πετρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ μικρό πεδίο ο 24 νομίζω 0,8 μοίρες .Εγώ έχω ένα τέρας es30 82 (ζυγίζει 1,5 κιλό αλλά μου δίνει κοντά στις 2 μοίρες πεδίο , σε σένα θα δίνει 1.6 το διπλάσιο από ότι σου δίνει ο zοομ στα 24) .Υπάρχουν και πιο ελαφριές λύσεις όπως ο baader 31 72 (είναι και πιο φτηνός) .Να έχεις υπόψη ότι στο 0,8 πεδίο του ζοομ πολλές φορές δε θα έχεις τον στόχο στο προσοφθάλμιο με το goto . Με το τέρας που έχω εμένα ο στόχος είναι πάντα στο προσοφθάλμιο . Ποτέ δε χρησιμοποιώ ερευνητή δε χρειάζεται .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astroGregOffline
Νέος
Ένταξη: 19 Φεβ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Στοκχόλμη, Σουηδία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Από ότι φαίνεται, αξίζει να πάρω τον μπααντερ ζουμ.
Νομίζετε ότι αξίζει να αναβαθμίσω και το μπαρλοου? και αν ναι, 2χ ή 3χ? Το 12" έχει μέγιστη χρήσιμη μεγέθυνση στα 600χ.

Όσο αναφορά για το πεδίο, είχα αρχικά σχέδια να πάρω και έναν 32μμ. άλλα η συνολική τιμή πάει πολύ τότε, εκτός και αν χαμηλώσω το άνοιγμα στις 10" αντί για 12". άμα έχετε γνώμες και σε αυτό το θέμα, είμαι ανοικτός να τις ακούσω (όπως και αν αξίζει να έχει το Dob goto ή όχι)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Carl Sagan jrOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 14 Ιούλ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 59
Τόπος: Σπάτα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικά με αυτό,θα σας πρότεινα barlow 2x γιατι με barlow 3x φτανετε σε μεγαλες μεγενθυνσεις και σκοτεινες εικονες που ισως σας απογοητευσουν...Αν ομως σας αρεσουν οι μεγαλες μεγενθυνσεις και εχετε ενα γρηγορο τηλεσκοπιο(f 5 η χαμηλοτερο) τοτε ο barlow 3x θα σας ικανοποιησει περισσοτερο καθως φτανει μεγενθυνση εως 576χ που ειναι μεσα στο οριο αλλα και αρκετα μεγαλη
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Carl Sagan jrOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 14 Ιούλ 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 59
Τόπος: Σπάτα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικά με τον προσοφθάλμιο των 32mm σας αν τον αγοράσετε θα έχετε ορατο πεδίο 1,33 μοιρών με ένα FOV των 50 μοιρών και 1,87 μοιρών με FOV των 70 μοιρών.Τα αντίστοιχα νούμερα για έναν προσοφθάλμιο των 24 mm είναι 1 και 1,4 μοίρες αντίστοιχα(Ο τύπος είναι οπτικό πεδίο(σε μοίρες) =FOV(σε μοίρες)/μεγέθυνση Very Happy )
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1076
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

astroGreg έγραψε:

Όσο αναφορά για το πεδίο, είχα αρχικά σχέδια να πάρω και έναν 32μμ. άλλα η συνολική τιμή πάει πολύ τότε, εκτός και αν χαμηλώσω το άνοιγμα στις 10" αντί για 12". άμα έχετε γνώμες και σε αυτό το θέμα, είμαι ανοικτός να τις ακούσω (όπως και αν αξίζει να έχει το Dob goto ή όχι)

Δυστυχώς οι φακοί ευρέως πεδίου είναι πανάκριβοι. Η εμπειρία μου όμως λέει ότι αξιζει να αποκτήσεις κάποιους. Δίνουν ένα πιο χορταστικό θέαμα, πάντα κατά τη γνώμη μου. Αυτό να γίνει όμως σε επόμενη φάση, όπου θα καταλαβαίνεις περισσότερο τι χρειάζεσαι.
Όσο αφορά το goto αν και ήμουν υπέρμαχος της χειροκίνητης εύρεσης αντικειμένων, με την πάροδο της ηλικίας αλλά και τις περιορισμένες πια δυνατότητες εξόρμησης, θεωρώ ότι χρειάζεται κάτι αντίστοιχο. Θα σου πρότεινα για το τηλεσκόπιο σου ένα push-to. Κάποιος φίλος μου το έχει ήδη τοποθετήσει σε τηλεσκόπιο σαν το δικό σου.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Προσοφθάλμιοι φακοί Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης