Jump to content

IMX071 cooled.... Περίπου!


diorip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου μια mirrorless Sony nex c-3. Από ένα ψάξιμο στο διαδίκτυο, φαίνεται πως φοράει τον ίδιο αισθητήρα με αυτήν εδω:

 

https://www.firstlightoptics.com/zwo-cameras/zwo-asi071mc-pro-usb-30-cooled-colour-camera.html

 

Πιθανότατα δεν θα έχει τον ίδιο a/d converter, αλλά σίγουρα αξίζει μια δοκιμή σε αστροφωτογραφιση, οπότε είπα να δοκιμάσω να την μετατρέψω για αστρονομική χρήση.

Η mirrorless χρειαζόταν επέμβαση σε τρία σημεία :

-Αφαίρεση του φίλτρου ir, full spectrum mod.

-Τρόπος σύνδεσης με ιντερβαλομετρο, καθώς δεν έχει αντίστοιχη επαφή (3.5 Jack) και δεν γίνεται tethered shooting μέσω USB.

- Ψύξη, σίγουρα όχι κάτι τόσο προχωρημένο όσο η zwo, αλλά κάτι πιο απλό για να μειώνει το θερμικό θόρυβο τους καλοκαιρινού μήνες.

 

Κατ'αρχην η αφαίρεση του φίλτρου αποδείχθηκε δύσκολη υπόθεση, λόγω του πολύ μαζεμένου σχεδιασμού της mirrorless. Μπορω να πω ότι ήταν 10 φορές πιο δύσκολο από τις Canon dslr, με πιθανότητα 50% κάτι να πάει στραβά και να αχρηστευτεί η μηχανή. Δεν βρήκα online κάποιο tutorial, έτσι η επιχείρηση προχώρησε στα τυφλά. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφίες στα ενδιάμεσα βήματα, αλλά μετά από δύο ώρες, το φίλτρο είχε αφαιρεθεί και η Sony λειτουργούσε κανονικά!

 

Επόμενο βήμα ήταν να επέμβω στο κουμπάκι του shutter button, και να κολλήσω (στις εξαιρετικά ευαίσθητες επαφές), τρία καλώδια, τα οποία σύνδεσα εξωτερικά σε ένα θηλυκό Jack 3.5 mm. Αυτή η διαδικασία μου φάνηκε πιο δύσκολη και από την αφαίρεση του φίλτρου ir.

 

Τέλος, αφού έκλεισα την Sony και δοκίμασα ότι λειτουργούσε κανονικά, με το ιντερβαλομετρο ή την snap port της στήριξης, είπα να την κρυωσω και λίγο. Η οθόνη ανασηκωνεται και αποκαλύπτει την μεταλλική πλάτη της κάμερας. Βέβαια στο εσωτερικό, μεταξύ της πλάτης και του αισθητήρα παρεμβαλεται η motherboard, οπότε η ψύξη δεν θα πηγαίνει απευθείας στον αισθητηρα (τουλάχιστον όχι χωρίς cold finger, που δεν έχω διάθεση να κάνω τώρα), παρόλα αυτά είπα να το δοκιμάσω. Έβαλα δύο στοιχεία Peltier 12706 των 60w και μια ψυκτρα αλουμινίου με αντίστοιχο ανεμιστήρα. Από δοκιμές που έκανα με ή χωρίς ψύξη είδα μια βελτίωση στα darks αντίστοιχη με 2 βήματα iso. Δηλαδή ο θόρυβος χωρίς ψύξη σε iso400 ήταν περίπου ίδιος με τον θόρυβο με ψύξη και iso1600. (Αυτά στο περίπου χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες καθώς η Sony όπως και η nikon d5300, κάνει κάποια μαγικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού πειράζοντας το επίπεδο του dark signal).

Η ψύξη δεν είναι set point (δεν νομίζω ότι έχει νόημα χωρίς cold finger).

Δεν έχω καταφέρει ακόμα να φωτογραφίσω ακόμα νυχτερινό ουρανό, όταν το κάνω θα επανέλθω με φωτογραφίες.

Η κάμερα είναι αρκετά μαζεμένη, ακόμα και μετά τις μετατροπές, ιδανική για εκδρομές.

Επίσης θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω αν θα εστιάζει σε dob, μιας και έχει περίπου 2.5 εκ μικρότερο backfocus από μια dslr. Θα επανέλθω και σε αυτό, όταν το δοκιμάσω.

Φωτογραφιες:

IMG_20191217_133025.thumb.jpg.57737cb6a82581126302166664de713e.jpg

IMG_20191217_133454.thumb.jpg.d9682f912cb05214aafdf6cad822eb3c.jpg

IMG_20191217_132845.thumb.jpg.ae1a6c8dad92f6d61d6ca8540e0ec2e6.jpg

IMG_20191217_132622.thumb.jpg.1ec5e14a9dff70b536814970aeaf8b10.jpg

IMG_20191127_215145.thumb.jpg.07809e75f6b1fd56a35456af63abdbcb.jpg

IMG_20191125_153126.thumb.jpg.19a5a3e8e0209edc848c65287365cb88.jpg

IMG_20191125_150730.thumb.jpg.e81971d46d419100cfc696417601039a.jpg

IMG_20191125_150846.thumb.jpg.61d5eb9f64df53f1a4f14f35a4ba9682.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επόμενο βήμα ήταν να επέμβω στο κουμπάκι του shutter button, και να κολλήσω (στις εξαιρετικά ευαίσθητες επαφές), τρία καλώδια, τα οποία σύνδεσα εξωτερικά σε ένα θηλυκό Jack 3.5 mm. Αυτή η διαδικασία μου φάνηκε πιο δύσκολη και από την αφαίρεση του φίλτρου ir.

 

Πολυ ωραια δουλεια!

Καταφερες και κολλησες πανω σε kapton ρε θηριο! ..θελει πολυ θρασος και cojones !

Σε οτι αφορα την ψυξη μηπως μετρησες απολυτες θερμοκρασιες πριν και μετα?

Σε παρομοια πειραματα που εχω κανει πανω ενεργητικη ψυξη cmos sensors, οταν βαζω το peltier στην πλατη της μητρικης που καθεται ο αισθητηρας τα αποτελεσματα που παιρνω δεν με ικανοποιουν.

Εχω μετρησει μεγιστη πτωση κοντα στους 15 βαθμους οταν σε εμπορικες λυσεις μπορει να φτασει και τους 100. Βεβαια εκει το peltier ειναι πανω στην πλατη του αισθητηρα

 

Θα πρότεινα επισης για ακομα καλυτερα αποτελεσματα multistage peltier.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε οτι αφορα την ψυξη μηπως μετρησες απολυτες θερμοκρασιες πριν και μετα?

Σε παρομοια πειραματα που εχω κανει πανω ενεργητικη ψυξη cmos sensors, οταν βαζω το peltier στην πλατη της μητρικης που καθεται ο αισθητηρας τα αποτελεσματα που παιρνω δεν με ικανοποιουν.

Εχω μετρησει μεγιστη πτωση κοντα στους 15 βαθμους οταν σε εμπορικες λυσεις μπορει να φτασει και τους 100. Βεβαια εκει το peltier ειναι πανω στην πλατη του αισθητηρα

 

Θα πρότεινα επισης για ακομα καλυτερα αποτελεσματα multistage peltier.

Δυστυχώς δεν δίνει τη θερμοκρασία στα exif. :(

Μαντεύω μια διαφορά γύρω στους 10-12 βαθμούς, αν υπολογίσεις ότι ο θόρυβος στους cmos σχεδόν διπλασιαζεται κάθε 6 βαθμούς, δηλαδή κατεβάζει τη θερμοκρασία του αισθητήρα περίπου στη θερμοκρασία περιβάλλοντος, και αυτό με 90-100w στα πελτιέ. Δεν είναι ιδιαίτερα αποδοτικό..., έχεις αρκετές θερμικές απωλειες, θέλει μόνωση από το περιβάλλον, και ψύξη πάνω στον σενσορα είτε απευθείας ή με cold finger και μετά έχεις να αντιμετωπίσεις τη συμπύκνωση. Δε λέω ότι δε γίνεται, απλά πρέπει να σχεδιασεις ένα νέο κουτί, όπου θα μπουν τα (απολύτως απαραίτητα) σωθικά μιας dslr, με τον αισθητήρα και το πελτιέ να βρίσκονται σε ξεχωριστο διαμέρισμα από τα υπόλοιπα ηλεκτρονικα, ή αεροστεγώς κλειστό κουτί, γεμισμένο με άζωτο από "προχωρημένο" βουλκανιζατερ.

Βέβαια, υπάρχει και το διοξείδιο του άνθρακα που λύνει και το πρόβλημα της ψύξης και της συμπύκνωση, αλλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις σταθερή θερμοκρασία.... :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης