AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Απορία σχετικά με νέα αγορά
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Απορία σχετικά με νέα αγορά

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λήψη αστροφωτογραφίας deep sky
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Dimitris_tzgOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιαν 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Πειραιάς
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 1:07    Θέμα δημοσίευσης: Απορία σχετικά με νέα αγορά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούριος στην αστροφωτογραφια. Εχω ένα dobson 8, στο οποίο τοποθετώ κινητό (για αρχη) και δεν έχει go to κλπ. Να σας ρωτήσω, πιο σημαντικό την δεδομένη στιγμή είναι να πάρω μια ρομποτική βάση, ή μια καμερα (cmos γιατί το τηλεσκόπιο δεν είναι pds και δουλειά με DSLRδεν νομίζω να γινεται);;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
madOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 128
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα. Η γνώμη μου είναι αν θέλεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία μην πάρεις τίποτα από τα δύο αν έχεις ήδη dslr. Βάλε τα λεφτά για μια καλή ισημερινή στήριξη και ξεκίνα με την dslr και απλό φακό. Με την ρομποτική βάση εκτός απο goto και tracking θα έχεις ακόμα πρόβλημα να πάρεις μεγάλες εκθέσεις λόγω της περιστροφής του πεδίου.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 357
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε μια καλή βάση πχ HEQ5, που δεν πάει χαμένη και μέχρι εκεί για αρχή. Μετά διάβασμα, πολύ διάβασμα και όταν καταλήξεις τι θες, πως το θες και που θες να φτάσεις τη φωτογράφιση, προχωράς σε εξοπλισμό!Η αστροφωτογραφία είναι ένα κεφάλαιο από μόνη της και θέλει πολύ μελέτη, αλλιώς θα δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά και τσάμπα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Dimitris_tzgOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιαν 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω dslr...μια bridge έχω αλλα σίγουρα δεν γίνεται δουλειά,γιατι εστιάζει πολύ δύσκολα (αν και έχει καλό ζουμ). Και εγώ για βάση σκεφτόμουν!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panr05Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μάρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 166
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/03/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω ένα νευτώνιο κατοπτρικό 130mm εδώ και δυο μήνες. Σκέφτομαι να πάρω ένα dob8 η dob10 για επόμενο τηλεσκόπιο(σε βάθος ενός με δυο χρόνων υποθέτω.) άλλα δεν ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να το πάρω. Μπορείτε να μου πείτε μερικά πράγματα σχετικά με την αγορά του δεύτερου μου τηλεσκοπίου. Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1238
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/03/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η επόμενη αγορά τηλεσκοπίου,εφ'όσον σε ενδιαφέρει μόνο η παρατήρηση και ό χ ι η αστροφωτογραφία,θα ήταν καλύτερο να είναι το SW Dob 10" (254/1200),σε σχέση με το 8".
Είναι τηλεσκόπιο με πολύ καλή οπτική συμπεριφορά,ποιότητα κατασκευής,φορητότητα και άριστη σχέση ποιότητας προς τιμή!
Εκτός αν διαθέτεις χρήματα για κάτι μεγαλύτερης διαμέτρου ή ειδικής χρήσης...
Θα σου μείνει και για πολλά χρόνια,για παρατήρηση ηλιακού συστήματος και βαθέως διαστήματος,μιας και θα παραμείνει φορητό και στα γεράματά σου... Very Happy
Φιλικά-Κώστας

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
panr05Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μάρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 166
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/03/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ θα ψάξω το τηλεσκόπιο και μάλλον όταν έρθει η ώρα θα το πάρω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λήψη αστροφωτογραφίας deep sky Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης