Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως μπορώ να ξέρω αν είναι ευθυγραμμισμενα τα κάτοπτρα σωστά.

 

Ο πιο γρήγορος τροπος ειναι να κεντραρεις ενα φωτεινο αστέρι με ενα προσοφθάλμιο μεγαλης μεγένθυσης στο τηλεσκοπιο σου. Μετα θα πρεπει να αφεστιασεις και να παρατηρήσεις το μοτιβο που θα εμφανιστει.

Αν το μοτιβο ειναι αντίστοιχο με το αριστερό της φωτο τοτε θελει ευθυγραμιση, αν ειναι σαν το δεξια ειναι εντάξει.

dirty-collimation-feature-990x556.jpg.01648adcf40e278f78e7e8ddac7958f8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω όσο πιο σύντομα μπορώ γιατί έχει δυο μέρες συνεχόμενα συννεφιά. Σορρυ που σας πρήζω με πολλές ερωτήσεις άλλα είμαι σχετικά νέος σε τηλεσκοπία(ξέρω αρκετούς αστερισμούς για να κατατοπιζομαι στον ουρανό και να εντοπίζω κάποια γνωστά αντικείμενα).
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα μια φωτογραφία του νεφελώματος του Ωρίωνα και κατάλαβα ότι έβλεπα τον τετραπλό αστέρα στο κέντρο. Άλλα δεν έβλεπα τίποτα άλλο. Προφανώς δεν περιμένω να δω χρώμα άλλα ούτε μια γκρίζα σκιά δεν είδα. μήπως θέλω φίλτρο νεφελωμάτων η κάτι τέτοιο.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τί μεγέθυνση παρατηρούσες?Προφανώς χρειάζεσαι μικρότερη μεγέθυνση,ώστε να μεγαλώσει το οπτικό σου πεδίο και η φωτεινότητα του νεφελώματος!

Δοκίμασε μόνο με τον 25mm,χωρίς barlow εννοείται.

Θα μπορούσες να δεις το νεφέλωμα του Ωρίωνα πολύ καλύτερα με φίλτρο ΟΙΙΙ,αλλά επειδή κόβει πολύ φως,είναι ακατάλληλο για το τηλεσκόπιό σου που είναι 130mm=5".Για τέτοιο φίλτρο χρειάζεσαι 8" και πάνω...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, από που παρατηρείς το ν. του Ωρίωνα; Μέσα από την πόλη θα δεις ένα λιγοστό αλλά σχετικά ευδιάκριτο λευκό "θάμπωμα" γύρω από αυτά.

Επίσης, όταν το φεγγάρι είναι στον ουρανό την ώρα της παρατήρησης το νεφέλωμα θα είναι λιγότερο ορατό.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το ειδα τωρα πριν λιγο απο θεσσαλονικι και οντως φανηκε το λευκο θαμπωμα. πρεπει να παω σε πιο σκοτεινω ουρανο για να το δω αλλα για την ωρα καλα ειμαι.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα το πρωί τον Κρόνο, τον Δία και τον Άρη. Είμαι σίγουρος ότι ήταν αυτοί οι πλανήτες. Είδα αρκετά καλά τα 4 μεγάλα φεγγάρια του Δια (αν και στην φωτογραφία μόλις που φαίνονται) άλλα ο πλανήτης φαινόταν σαν ένας φωτεινός μικρός κύκλος χωρίς να διακρίνονται οι ζώνες του. Το είδα με μεγέθυνση 180Χ. Μήπως φταίει το γεγονός ότι ήταν κοντά στην Σελήνη και χαμηλά στον ορίζοντα (ο οποίος παρεπιπτόντως ορίζοντας της Θεσσαλονίκης έχει πολύ φωτορύπανση και είχε και λίγη συνεφιά όχι πάνω στους πλανήτες αλλά χαμηλότερα). Στον Κρόνο κατάφερα να δω τα δαχτυλίδια άλλα είχα το ίδιο πρόβλημα με τον Δία. Άλλοτε η εικόνα καθάριζε και έβλεπα ακόμα και το κενό ανάμεσα στα δαχτυλίδια αλλά λίγο θαμπά και άλλοτε θάμπωνε περισσότερο και ήταν δυσδιάκριτα. Όσο αφορά τον Άρη, έβλεπα μία κόκκινη κουκκίδα.

 

Φταίνε οι συνθήκες που δεν μπόρεσα να τα δω περισσότερο καθαρά ή κάτι άλλο (ισχύς τηλεσκοπίου);

 

Πάντως όπως και να έχει, είμαι αρκετά ενθουσιασμένος από αυτή των πρώτη ουσιαστικά παρατήρηση αυτών των πλανητών.

 

.thumb.jpg.e7b1432d1f85feaacb2b441e1037bd7d.jpg

ΚΡΟΝΟΣ

 

.thumb.jpg.02a1ed322877e814dc88659d097bf3e4.jpg

ΔΙΑΣ

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ατμόσφαιρα μέσα απο την οποία παρατηρείς,έχει κακή διαύγεια και seeing!.Μάλιστα όσο χαμηλότερα είναι ο στόχος,τόσο χειρότερα είναι!

Περίμενε να βελτιωθούν οι καιρικές συνθήκες και τα αντικείμενά σου να είναι όσο το δυνατόν ψηλότερα,και η παρατήρηση να γίνεται όσο το δυνατόν αργότερα μέσα στην νύχτα,ώστε με την ψύξη της ατμόσφαιρας να μειώνονται τα θερμικά ρεύματα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορώ να φωτογραφίσω πλανήτες χωρίς να κάνω πολική ευθυγράμμιση η αν χρειάζεται πως μπορώ να την κάνω(έχω ισημερινή στήριξη).
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης