Jump to content

Νέος στην αστεροσκοπηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όπως και σε αυτό το φόρουμ είμαι επίσης νέος στην αστεροσκοπηση... Ποτέ δεν είχα τηλεσκόπιο αλλά πάντα με ενδιέφερε το διάστημα και διάβαζα βιβλία για αυτό... Αποφάσισα λοιπόν να πάρω τηλεσκόπιο και πιο συγκεκριμένα το skywatcher 90/900 az3 διότι εχει προσφορά στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης... Έχετε γνώμες για αυτό? Επίσης ποιο άλλο θα προτείνατε για έναν νέο σε αυτό το θέμα με πάνω κατω τα ίδια χρήματα?(όχι πάνω από 230€) Ευχαριστώ πολύ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!

Το SW 90/900 είναι καλό τηλεσκόπιο,αλλά για αστρονομική παρατήρηση στα χρήματα που διαθέτεις,υπάρχει το σαφώς καλύτερο SW Heritage 130/650.

Έχει περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα,ενώ δίνει και μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,λόγω της μικρότερης εστιακής του.

Είναι πιο φορητό ιδιαίτερα επειδή είναι συμπτυσσόμενο,και θα δείς αρκετά περισσότερα αντικείμενα απο το 90/900.

Τέλος επειδή έχει μεγάλη ζήτηση θα το πουλήσεις αργότερα πιο εύκολα!

Προσπάθησε να το βρείς στις αγγελίες και μεταχειρισμένο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΤΟ HERITAGE130P ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.ΤΟ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ. ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης